Сабақтың тақырыбы
|
Алғашқы адам қалай пайда болды
|
Оқу мақсаты
|
5.1.1.1 Түрлі теориялар негізінде адамның пайда болуын түсіндіру
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
Ежелгі адамның пайда болу теориядарын түсіндіреді;
|
Оқушылардың басым бөлігі:
Ежелгі адамның пайда болу теорияларын түсінеді және суретке қарап ежелгі адамдардың түрлерін ажырата алады;
|
Кейбір оқушылар:
Ежелгі тарихтың кезеңдерін сәйкестендіреді және алғашқы адамдар тобына сипаттама береді.
|
Бағалау критерийі
| |
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
Алғашқы адам қалай пайда болғандығы туралы өз ой пікірін білдіре алады;
Мәтінді суретті пайдалана отырып ежелгі адамдар туралы сипаттама бере алады
Термин сөздерді пайдаланып мысалдар келтіре алады және сипаттама бере алады.
Палеолит –
Эволюция –
Питекантроп –
Синантроп -
|
Құндылықтарға баулу
|
Оқушыларды қоғамның дамуында еңбектің рөлінің маңызды болғандығын ашып көрсете отырып, оларды еңбек етуге бағыттау.
|
Пәнаралық байланыс
|
География – кездескен географиялық атауларды қазаргі саяси картадан көрсетеді.
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім
|
Адамның пайда болуының алғышарттарын біледі.
|
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңдері
|
Уақыты
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
|
Ресурс
|
Сабақтың басы
|
7 мин
|
Топқа бөлу: оқушылар түрлі-түсті конфеттер арқылы топтарға бөлінеді.
Жаңа сабақтың тақырыбын анықтау мақсатында оқушыларға сурет көрсетемін.
Ой қозғау сұрақтары:
Суреттен не көріп тұрмыз?
Бүгінгі сабаққа қандай байланысы бар деп ойлайсыздар?
|
Интерактивті
тақта
|
Сабақтың ортасы
|
10 мин
10 мин
11 мин
|
1 тапсырма: Мәтінді пайдаланып адамның пайда болуы туралы екі түрлі көзқарасты анықтаңыз және сипаттама беріңіз
Адамның пайда болу теориялары
|
|
|
|
|
Тапсырма орындауда қиындық туындап отырған оқушыларға түрткі сұрақтар беру арқылы қолдау жасаймын:
Қандай теориялар болуы мүмкін?
Бұл теориялар неден туындауы мүмкін?
Бағалау критерийі
|
Дескриптор
|
Адамның пайда болу туралы теорияларды анықтау
|
| |