Бөлім: Қалың елім қазағым
|
Мектеп: Тұрсын Әкімов атындағы ом
|
Күні: 08.10.2021
|
Мұғалімнің аты-жөні: Маннаб А.А.
|
Сынып: 10
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
А.Құнанбаев. «Масғұт» поэмасы
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме)
|
10.1.1.1-әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы мазмұнын түсіну
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық оқушылар орындай алады: «Масғұт» поэмасына сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы мазмұнын түсінеді.
|
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: «Масғұт» поэмасына сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы мазмұнын түсінеді, өмірмен байланыстыра алады.
|
|
Кейбір оқушылар орындай алады: «Масғұт» поэмасы мен әлем әдебиетіндегі ортақ құндылықты анықтай алады
|
|
Бағалау критерйиі
|
● «Масғұт» поэмасына сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы мазмұнын түсінеді.
● Поэмаға байланысты ашық сұрақтар құрастырады
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады:
|
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Поэма, Шәмсі-жиһан
|
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:
|
Не себепті Масғұт қызыл жемісті таңдады?
|
Құндылықтарға баулу
|
Отбасы, адамгершілік құндылықтар
|
Пәнаралық байланыс
|
тарих пәні
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім
|
Абай поэмалары
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жұмыс түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
3 мин
2 мин
|
(Ұ) Шаттық шеңбер «Өзіңізге тілегенді, өзгеге де тілеңіз» ойыны бойынша ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
Әр оқушыға ішінен ең жақсы тілек тілеу тапсырылады. Содан кейін қарама-қарсы тұрып, жұптасып, бір-бірінің қолын алып, өзіне тілеген тілегін бір-біріне айтады.
Топқа бөлу. « Мозайка» әдісі бойынша топтарға бөлемін
Сабақ мақсатымен таныстырамын
|
|
Сабақтың ортасы
12 мин
10 мин
8 мин
|
(Ө;Ж;Т) 1-тапсырма: «Масғұт» поэмасын топ ішінде «Самаралық әдіспен» кезектесіп оқу арқылы тақырыбы мен идеясына және көркемдік маңызына тоқталу
1.Поэманы үзінділерге бөліп оқиды.
2.Топ ішінде оқылған үзінділерді өзара талқылайды.
3.Берілген үзінділердің мазмұнын ашатындай 9-10 тірек сөз жазады.
4.Үзіндіні қайта оқиды.
5. Әрбір топ ішінен бір оқушы үзіндіні мазмұндап береді.
(Қ) «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.
2-тапсырма
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма:
Бөлім
|
«Қалың елім, қазағым»
|
Тақырып
|
«Масғұт» поэмасы
|
Оқу мақсаты:
|
10.1.1.1-әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын түсіну
|
Ойлау дағдыларының деңгейі:
|
Қолдану
|
Бағалау критерийлері:
|
● Сюжеттік-композициялық құрылысына қарай идеясын анықтайды
|
Тапсырма
(Ө;Ж;Т.) 1. Оқушылар жеке жұмыс арқылы А.Құнанбаевтың «Масғұт» поэмасының сюжеттік-композициялық жоспарын құрастырып, «Оқиға тауы» графикалық органайзеріне түсіреді.
Шарықтау шегі
Оқиғаны дамуы
Оқиғаның басталуы
Шешімі
2.Поэмадағы маңызды оқиғаны анықтап, талдау жүргізу
|
Идеясы
|
Дәлелдер
|
|
|
|
|
Дескриптор Білім алушы
-поэмадағы маңызды оқиғаларды анықтайды;
-поэманың басталуын анықтайды;
-басты оқиғаны, оқиғаның дамыған сәтін табады;
-оқиғаның шарықтау шегін анықтайды;
-оқиғаның шешімін табады;
-поэмада көтерілген мәселе мен идеясын жеткізудегі маңызды бөлікті анықтайды;
-себебін түсіндіреді;
(Қ ) Оқушылар жұптық жұмыс арқылы дескриптор негізінде бірін-бірі бағалайды.
(Ө) 3 - тапсырма
«Блум таксономиясы» бойынша саралау тапсырмасы
Білу
|
Түсіну
|
Қолдану
|
Поэманың мазмұнын қысқаша әңгімелеп бер
|
Масғұттың қызыл жемісті таңдаған себебін түсіндір
|
«Бұлдайды біреу күшін, біреу түсін» деген өлең жолдарын өмірмен байланыстыра отырып түсіндір
|
Талдау
|
Жинақтау
|
Бағалау
|
Қыдыр шалдың Масғұтқа берген үш жемістің қасиеттеріне талдау жаса
|
Хан мен уәзірдің жынды суды ішуге не себепті мәжбүр болғанын өз сөзіңмен айт
|
Поэмадағы құндылықты анықтап, баға бер
|
(Қ) «Бағдаршам» әдісі бойынша бір топтағы оқушылар бірін-бірі бағалайды.
|
Үлестірмелі материал
8-күн
3-сабақ
Майк Гершон
дайындаған оқыту құралдары
А.Әлімов
оқытудағы интербелсенді әдіс-тәсілдер
Майк Гершон дайындаған оқыту үшін бағалау құралдары
Үлестірмелі материал
8-күн,3-сабақ
|
Сабақтың соңы
5 мин
|
(Ұ) Рефлексия «Менің сабақтан кейінгі әсерім» кесте арқылы сабақтан алған білімдерін қорытындылайды.
Қандай ой пайда болды?
|
Не сезіндім?
|
Не ұнады?
|
Не қиын болды?
|
|
|
|
|
|
|
Қосымша ақпараттар
|
5мин
Саралау – Сіз қандай
тəсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз? Сіз басқаларға
қарағанда қабілетті
оқушыларға қандай
тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Сіз
оқушылардың
материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді
жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық жəне
қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
Саралау - тапсырмаларды
іріктеуді, оқушыдан
күтілетін нəтижені, оқушыға
жеке қолдау көрсетуде, оқу
материалы мен ресурстарды,
жеке қабілеттерін ескере отырып əзірлеуді қамтиды.
Уақытты тиімді пайдалана
отырып, саралауды сабақтың
кез-келген кезеңінде қолдануға
болады.
|
Оқушылардың білімін қалыптастырушы бағалау арқылы бағалау. «Басбармақ» әдісін, «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісін кері байланыс ретінде қолдандым. Саралауға арналған «Блум таксономиясы» әдістері арқылы оқушыларға көмек көрсетемін.
|
Денсаулық сақтау
технологиялары.
Сабақта сергіту
жаттығулары мен
белсенді жұмыс түрлерін
қолдану.
Осы сабақта
қолданылатын
Қауіпсіздік техникасы
ережелерінің
тармақтары
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары
немесе оқу
мақсаттары шынайы,
қолжетімді болды
ма?
Барлық оқушылар оқу
мақсатына қол
жеткізді ме? Егер
оқушылар оқу
мақсатына жетпеген
болса, неліктен деп
ойлайсыз? Сабақта
саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде
уақытты тиімді
пайдаландыңыз ба?
Сабақ жоспарынан
ауытқулар болды ма
жəне неліктен?
|
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз.
Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге
назар аудару қажет?
|