Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Қатты денелердің, газдар мен сұйықтардың молекулалық құрылымы
Бөлімі:
|
Қысым
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Конысбаева Асемгул Аралбаевна
|
Күні: 18.01.22
|
|
Сыныбы: 7
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Қатты денелердің, газдар мен сұйықтардың молекулалық құрылымы
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
|
7.3.1.1-заттардың молекулалық құрылысы негізінде газдардың, сұйықтар мен қатты денелердің құрылымын сипаттау
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық оқушылар үшін: зат күйлерін білу және олардың түрін ажырату.
Оқушылардың көпшілігі үшін: заттардың молекулалық құрылысы негізінде зат күйлерінің құрылымын сипаттау.
Кейбір оқушылар үшін: Денелердің молекулалық құрылымын сипаттай отырып, мысалдар келтіру.
|
Бағалау критерийі
|
- зат күйлерін біледі және олардың түрін ажыратады.
- заттардың молекулалық құрылысы негізінде зат күйлерінің құрылымын сипаттайды.
-денелердің молекулалық құрылымын сипаттай отырып, мысалдар келтіреді.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге тән лексика мен терминология:
Қазақша
|
орысша
|
ағылшынша
|
Газ
|
Газ
|
Gas
|
Сұйық
|
Жидкость
|
Liquid
|
Қатты
|
Твердый
|
Solid
|
Су
|
Вода
|
Water
|
Мұз
|
Лед
|
Ice
|
Бу
|
Пар
|
Couple
|
Диалог пен жазу үшін пайдаланылатын сө тіркестері:
Заттың құрылысы-
Агрегаттық күй -
Молекула-кинетикалық теория-
|
Құндылықтарға баулу
|
Жалпы бірдей еңбек қоғамы құндылықтарын дамыту үшін №1 тапсырма топтық жұмыста өзара сыйластық, бірін – бірі құрметтеуге, адамгершілікке тәрбиелеу
|
Пәнаралық байланыс
|
Терминдерді үш тілде айтқанда орыс тілі, ағылшын тілімен байланысады, 1- тапсырма топтық жұмыста зат күйлерін сипаттауда және 2-тапсырма жұптық жұмыста терминдерді анықтамалрымен сәйкестендіруде химия пәнімен байланысады.
|
Алдыңғы білім
|
7 класс. Физика дене және зат ұғымдарымен таныс
|
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Оқушылармен амандасу.
Қағаз қиындылары арқылы оқушыларды 3 топқа (қатты, сұйық, газ) бөлу.
“Миға шабуыл” әдісі арқылы өтілген тақырыптар бойынша оқушыларға сұрақтар қою:
Тығыздықты анықтау формуласы?
Табиғаттағы күштерді ата?
Үйкеліс күшінің формуласы?
Инерция дегеніміз не?
Ауырлық күшінің бағыты қандай?
Деформацияның түрлерін ата?
Үйкелістің неше түрі бар?
|
Амандасады.
Қағаз қиындыларын таңдау арқылы топқа бөлінеді.
Өтілген тақырыптар бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді.
|
“Жарайсың!”
“Өте жақсы!”
|
Қағаз қиындалары
|
Сабақтың ортасы
|
Топтық жұмыс
«Оқы, бірік, бөліс» әдісі арқылы топтарға оқулықтан мәтін беріледі оқып талқылайды.
І – топ: Қатты денелердің молекулалық құрылымы туралы мағлұмат береді
ІІ- топ: Сұйықтардың молекулалық құрылымы туралы мағлұмат береді
ІІІ –топ: Газдардың молекулалық құрылымы туралы мағлұмат береді
Жұптық жұмыс:«Сәйкестендіру тесті»
Атом
|
Бір зат молекуласының екінші зат молекуласының аралығына ену құбылысы
|
Молекула
|
Молекулалары ретсіз орналасатын қатты денелер
|
Қатты дене
|
Химиялық реакциялар кезінде заттың бөлінбейтін ең ұсақ бөлшегі
|
Кристалл дене
|
Аққыш, оның меншікті көлемі бар, бірақ меншікті пішіні жоқ
|
Аморф денелер
|
Меншікті көлемі де, меншікті пішіні де болмайды
|
Сұйық
|
Заттың химиялық қасиеттерін сипаттайтын ең ұсақ бөлшегі
|
Газ
|
Көлемін сақтайды және оның белгілі бір пішіні болады
|
Диффузия
|
Молекулалары белгілі бір ретпен орналасатын дене
|
Инклюзив оқушымен жұмыс:
Заттың агрегаттық күйлерінің атауы
|
Ерекшелігіне тән қасиеті
|
|
|
|
|
|
|
|
Әр топ берілген тақырып бойынша мәтінмен жұмыс жасайды.
Қажетті негізгі анықтамаларды дәптерге жазады.Постер қорғайды.
Жұптасын “Сәйкестендіру тесті” тапсырмасын орындады. Тақырыпқа қатысты негізгі терминдерді анықтамаларымен сәйкестендіреді.
Заттын үш агрегаттық күйіне тән қасиеттерді атап көрсетеді.
|
“Екі жұлдыз, 1 тілек” арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.
Жұп оқушылар жұмысты орындап болған соң, көрші жұппен алмастырады. Дайын үлгі жауабы арқылы өзара формативті бағалау жүргізіледі.
Смайлик арқылы бағалау
|
Үлестірме материалдар
Сәйкестендіру тесті
Үлестірме карточка
|
Сабақтың соңы.
|
Сабақты бекіту.
Stop-кадр тәсілі.
Интербелсенді тақтаға зат күйінің молекула қозғалысының бейнежазбасын қосып, белгілі бір уақытта тоқтатамын
Кері байланыс:
«Ойды аяқта» әдісі арқылы беріледі.
Оқушылар заттың үш күйі түріндегі жапсырма қағаздарды қабырғаға ілінген суретке жапсыру арқылы бүгінгі сабақ бойынша ойларын қорытады, мұндағы:
Қатты (қызыл түсті стикер)– бүгінгі сабақтан түйгенім өте көп, маңызды болды.
Сұйық (көк түсті стикер)– бүгін көп нәрсені түсіндім, маған пайдалы болды.
Газ (жасыл түсті стикер) – бүгін сабақта түсінбеген сұрақтарым бар, оқуым керек.
|
Оқушылар бұл қай зат күйінің молекулалық қозғалысы екенін атап, оны қалай анықтағанын айтады
Тақтадағы заттың агрегаттық күйлерінің сүретіне стикер жапсыру арқылы кері байланыс береді.
|
"Бұл - жақсы жауап"
"Сен жетістіктерге жетудесің!"
|
https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/fizika-negizi/zattar/lesson/zattyng-kui-leri
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Тапсырмалар бәріңе бірдей ұсынылғанымен қабілеті жоғары оқушылар, барлық тапсырмаларды толық әрі мұқият орындайды. Ал кейбір оқушыларда өлшемдердің шамаларын стандарт түрде жазуда, мысалы үлкен және кіші сандарды ықшамдап жазуда қиындықтар пайда болды
|
Оқушыларға әр тапсырманың соңында дұрыс жауабы мен жетістік критериі беріледі сол бойынша оқушылар өз-өздерін және жұптар бір-бірін, топтар өзара тексеріп бағалайды.
|
Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесін еске түсіру
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
Деңгейлік тапсырмалар:
Массалардың төменде берілген мәндерін мг, г, кг, ц, т арқылы өрнектеңдер:
шыбын қанатының массасы 0,00005 г, хоккей шайбасы 0,16 кг, африкалық пілдің массасы 6 т.
2.Мына берілгендерді ықшамдап, стандарт түрінде жазыңдар:
Деңгейлік тапсырмалар:
Массалардың төменде берілген мәндерін мг, г, кг, ц, т арқылы өрнектеңдер:
шыбын қанатының массасы 0,00005 г, хоккей шайбасы 0,16 кг, африкалық пілдің массасы 6 т.
2.Мына берілгендерді ықшамдап, стандарт түрінде жазыңдар:
Айдың массасы
|
7350000*1019 г
|
Жердің массасы
|
597600*1016 т
|
Марс планетасының массасы
|
63345*1017 ц
|
Деңгейлік тапсырмалар:
Массалардың төменде берілген мәндерін мг, г, кг, ц, т арқылы өрнектеңдер:
шыбын қанатының массасы 0,00005 г, хоккей шайбасы 0,16 кг, африкалық пілдің массасы 6 т.
2.Мына берілгендерді ықшамдап, стандарт түрінде жазыңдар:
Айдың массасы
|
7350000*1019 г
|
Жердің массасы
|
597600*1016 т
|
Марс планетасының массасы
|
63345*1017 ц
|
Деңгейлік тапсырмалар:
Массалардың төменде берілген мәндерін мг, г, кг, ц, т арқылы өрнектеңдер:
шыбын қанатының массасы 0,00005 г, хоккей шайбасы 0,16 кг, африкалық пілдің массасы 6 т.
2.Мына берілгендерді ықшамдап, стандарт түрінде жазыңдар:
Айдың массасы
|
7350000*1019 г
|
Жердің массасы
|
597600*1016 т
|
Марс планетасының массасы
|
63345*1017 ц
|
Төмендегі денелердің массасын өлшеп, өсу ретімен жаз
Кітап: m=____кг_______________
Өшіргіш: m=___г______________
қалам: m=_____мг_________
Достарыңызбен бөлісу: |