Сабақтың тақырыбы Қазіргі кітаби тіл туралы стиль Сабақтың мақсаты



Дата20.06.2018
өлшемі16,72 Kb.
#43512
түріСабақ

Мерзімі,сыныбы,пәні

07.10. 9 а,в -сынып қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы

Қазіргі кітаби тіл туралы стиль

Сабақтың мақсаты

Қазіргі кітаби тіл стилі туралы түсінік беріледі.

Нәтижесі

Стилдік түрлер туралы біледі. Қазіргі кітаби тіл стилін біліп,сабақта меңгеріп шығады.Өмірде қолданады.

Сілтеме

1.Мұғалімге арналған нұсқаулық. 2. Оқыту әдістемесі. «Қазақ тілі» 9-сынып

Көрнекілігі

Оқулық,тақта, бор.

Сабақтың әдіс-тәсілі

Топпен жұмыс, жеке жұмыс

Пәнаралық байланыс

Қазақ әдебиеті, өмірмен байланыс




Кезеңдер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдасттыру кезе ңі

Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеп, сабаққа дайындығын тексеру. Топқа бөлу.

Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді, «Санамақ» ойыны арқылы топқа бөлінеді.

Білу



Үй тапсырмасын сұрау.Сұрақтар арқылы үй тапсырмасын жинақтау, жаттығу жұмысына көңіл бөлу. - Кітаби тіл лексикасы туралы не білеміз?

- Стилистика нені зерттейді?




Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді, «Санамақ» ойыны арқылы топқа бөлінеді.

Кітаби лексикаға жататынсөздер, неологизмдер , терминдер мен түрлі атау- ұғымдар .



Түсіну

Сөздердің стилдік түрлері туралы түсініктерін бақылау. Сөздердің стилдік түрлері туралы түсініктерін қалыптастыру.Сөздердің стилдік түрлері туралы алған білімдерін өмірде қолдана білуге дағдыландыру.

Әр топқа тапсырма беріледі. Берілген тапсырма бойынша жауаптар дайындайды.

Қолдану

Сабақтың тақырыбы тақтаға жазылады.

Стилистика- тіл білімінің бір саласы,стиль туралы ғылым. Стиль – қазақша жазу құралы деген сөз.Жазба тілде де,ауыз екі сөйлеу тілінде де стиль талаптары сақталады. Стилистика әдеби нормадан ауытқымай, тілді дұрыс қолдану,әдеби тілдің стильдік сапасы мен мәнерлегіштік қасиетін тани білу дағдыларын меңгер теді.Топтастыру.Тіл стильдері: Ауызекі сөйлеу, кітаби тіл стилі,көркем әдебиет стилі, іс қағаздар стилі, ғылыми стиль,публицистикалық стиль.



Тапсырманы топ – топқа бөлініп орындау.-

-Сөйлеу тілі стилистикасына қатысты сөздерді теріп жазу.(42)

-Өздері таңдаған тақырыпқа диалог

құрау (44)

- Ой толғау жазу.(45)

Тіл стильдерін топтастырады.



Талдау

Әр топ өз ойларын білдіріп,42,44,45-жаттығу жұмыстары туралы сөйлейді.

Әр топ өздеріне берілген тапсырма бойынша жауаптарын дайындайды.

Жинақтау

Өтілген тақырып бойынша өзіндік пайым жасауға бағыттау

Өз білімдері мен не үйренгендігі жайлы түсініктеріне талдау жасайды.

Бағалау

Өзін –өзі бағалау, критерий арқылы бағалау.

Ойын жинақтайды,бағалайды.

Кері бай

Не білдім, нені меңгердім?

Нені білгені,үйренгені туралы айтады.

Келесі

Қазақ әдеби тіл туралы стилистика.

43-жаттығу. 57 бет

Каталог: uploads -> doc -> 1006
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
1006 -> Тәрбие мен білім берудегі драманың рөлі
1006 -> Қазақстан тарихы пәнінен тапсырмалар І. Қазақ зиялыларының есімдері мен ой-пікірлерін сәйкестендіріңіз


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет