Пәні: Қазақ тілі
Сыныбы: 11
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Байқоңыр – халықаралық ғарышайлағы
Мақсаты:
1. Оқушылардың шығармашылықпен жұмыс істеуіне ықпал ету. Ойлау шеберлігін сөйлеу мәденеиетін арттыру.
2. Түрлі әдістерді пайдалана отырып балаларды тапқырлық, жылдамдық, есте сақтау қабілеттерін арттыру. Сөйлеу тілін жетілдіріп,шешендік өнерге баулу.
3. Тәрбиелік мәні бар мысалдар келтіре отырып оқушыларды елін, жерін Отанын сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдісі : сұрақ - жауап
Сабақтың көрнекілігі: үлестірмелі қағаздар, тест
Пәнаралық байланыс: орыс тілі
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу, түгелдеу, оқу құралдарын тексеру.
Үй тапсырмасын тексеру: Үйге берілген тапсырманы тексеремін.Кеспе қағаздарды үлестіріп,жауап талап етемін.
Жаңа сабақ:
Байқоңыр бүгінгі таңда халықаралық ғарышайлақ болып та табылады. Онда әртүрлі елдердің ғылыми және коммерциялық зерттеу бағдарламалары бойынша зерттеу жұмыстары жүргізеледі. Ғарыштық мемлекеттер мұнда халықаралық келісімдерге сәйкес Жердің жасанды серіктерін ұшыруда. Сондай –ақ АҚШ, Германия, Франция, Үндістан ғарышкерлерінің интернационалдық құрамымен алғашқы ғарыштық туристер де ғарышкемелерімен ғарыш кеңістігінде самғауда.
Жаңа сөздер:
Бүгінгі таңда – ныне, в настоящее время
Зерттеу бағдарламалары – исследовательские программы
Жер аудару – отправить в ссылку
Тұрғындар - жители
Болжам – гипотеза, предсказание
Кітаппен жұмыс:
1 – тапсырма. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріңдер.
2 - тапсырма. «Петров хикаясы» деген тақырыпта шағын сұхбат құрыңдар.
3 – тапсырма. Модаль сөздерді аудармасымен салыстырыңдар.
Бар примерно
Мүмкін конечно
Қажет нет
Әрине нужно
Шынында действительно есть
Сияқты возможно
Шамасы похоже
4 – тапсырма. Сөйлемдерді толықтырып жазыңдар.
Білімді бекіту: сұрақ - жауап
Үйге тапсырма: 5 – тапсырма, 131-бет.
Берілген сөздерді синонимдік қатарға топтап жазыңдар.
Бағалау:Үй тапсырмасын орындап келгеніне және жаңа сабаққа ынталы қатысып отырғандарын бағалаймын.
Пәні: Қазақ тілі
Сыныбы: 11
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Ғарышты игерудің жаңа дәуірінің басы - Байқоңыр
Мақсаты:
1. Оқушылардың шығармашылықпен жұмыс істеуіне ықпал ету. Ойлау шеберлігін сөйлеу мәденеиетін арттыру.
2. Түрлі әдістерді пайдалана отырып балаларды тапқырлық, жылдамдық, есте сақтау қабілеттерін арттыру. Сөйлеу тілін жетілдіріп,шешендік өнерге баулу.
3. Тәрбиелік мәні бар мысалдар келтіре отырып оқушыларды елін, жерін Отанын сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдісі : сұрақ - жауап
Сабақтың көрнекілігі: үлестірмелі қағаздар, тест
Пәнаралық байланыс: орыс тілі
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.
Үй тапсырмасын тексеру: Үйге берілген тапсырманы тексеремін.Кеспе қағаздарды үлестіріп,жауап талап етемін.
Жаңа сабақ:
Қазақстан Республикасының ғарышты игеруге қатысуы оның ғарыштық мемлекет екенін көрсетеді. Ғарыштың ең күрделі ғылыми – техникалық міндеттерін қазақстандық ғарыш – айлағында шешімін табуда. Қазақстанда әлемдік деңгейдегі ғарыштық технологиялар жасалуда. Байқоңырдан ХХ ғасырдың аяғына қарай ғарышкемелерінің жаңа буындары ұшырыла бастады. Орбитаға 20 тоннаға дейінгі пайдалы жүкті шығаруға болады. Осында орбитаға әлемдегі ең бірінші «Квант» астрофизикалық модулі шығарылды. Ол «Мир» орбиталық стансысымен түйісті. Старттық салмағы 2 мың тоннадан асатын жаңа әмбебап «Энергия» зымырантасығышы ұшырылды. Ендігі жерде бұл зымыранмен орбитаға 100 тоннадан асатын пайдалы жүк алып шығуға болады.
Жаңа сөздер:
Қатысу – участвовать, участие
Аяғына қарай – к концу, на конец
Жаңа буындар – новые поколения
Пайдалы – полезный
Шығару –выводить, выносить
Кітаппен жұмыс:
1 – тапсырма. Еске түсіріңдер. Айтыңдар. Мысал келтіріп жазыңдар.
2 - тапсырма. Қай септік жалғауы белгілі бір бағытқа бағытталуды білдіреді?
3 – тапсырма. Сұрақтарға жауап беріңдер.
4 – тапсырма. Берілген сөйлемдерді мәтін бойынша толықтырыңдар.
Білімді бекіту: сұрақ - жауап
Үйге тапсырма: 5 – тапсырма, 128-бет
Бағалау:Үй тапсырмасын орындап келгеніне және жаңа сабаққа ынталы қатысып отырғандарын бағалаймын.
Пәні: Қазақ тілі
Сыныбы: 11
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Байқоңыр бейбітшілікке қызмет етеді
Мақсаты:
1. Оқушылардың шығармашылықпен жұмыс істеуіне ықпал ету. Ойлау шеберлігін сөйлеу мәденеиетін арттыру.
2. Түрлі әдістерді пайдалана отырып балаларды тапқырлық, жылдамдық, есте сақтау қабілеттерін арттыру. Сөйлеу тілін жетілдіріп,шешендік өнерге баулу.
3. Тәрбиелік мәні бар мысалдар келтіре отырып оқушыларды елін, жерін Отанын сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдісі : сұрақ - жауап
Сабақтың көрнекілігі: үлестірмелі қағаздар, тест
Пәнаралық байланыс: орыс тілі
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.
Үй тапсырмасын тексеру: Үйге берілген тапсырманы тексеремін.Кеспе қағаздарды үлестіріп,жауап талап етемін.
Жаңа сабақ:
КСРО заманында ғарышкемелерін ұшырудан басқа Байқоңыр зымыран әскерлерінің объектісі ретінде пайдаланылды. 1957 жылдың тамызында Байқоңыр айлағынан құрлықаралық баллистикалық зымыран ұшырылды. Бұл әскери істегі нағыз революция еді. Өйткені бұл зымырандар ядролық қаруды Жер шарының кез келген нүктесіне жеткізе алатын.
Қазақстан тәуелсіздікке қол жеткізгеннен кейін Байқоңыр үшін оны бейбітшілік мақсатына пайдалану дәуірі туды. ҚР-сы әлемге өз аумағындағы ядролық қарудан біржола бас тартатынын жариялады. ҚР, Ресей және АҚШ мемлекеттері арасындағы келісімшартқа сәйкес әскери зымырандар бөлшектеліп, ядролық оқтұмсықтар Ресейге жіберілді. Мұндай бейбітшілікті сақтау ниетінде шаралар Қазақстандағы Семей сынақ алаңында да жүзеге асты. Сөйтіп, Байқоңыр ғарышайлағы түгелдей және біржола бейбітшілік мақсаттарына қызмет ету дәуіріне енді.
Жаңа сөздер:
заманында– во времена
әскерлер – войска
құрлықаралық – межконтинентальная
зымыран –ракета
кез – келген – любая
Кітаппен жұмыс:
1 – тапсырма. Сұрақтарға жауап беріңдер.
2 - тапсырма. Баллистикалық зымырандардың бейбітшілік үшін қауіптілігін айтыңдар. Бұдан Қазақстан елінің саясаты туралы қандай тұжырым жасауға болады?
3 – тапсырма. Ғарышкер мамандығы туралы мәтін үлгісі бойынша әңгімелеп беріңдер.
4 – тапсырма. Бос орынға қай сөз сәйкес келеді?
Білімді бекіту: сұрақ - жауап
Үйге тапсырма: 5 – тапсырма, 127-бет
Бағалау:Үй тапсырмасын орындап келгеніне және жаңа сабаққа ынталы қатысып отырғандарын бағалаймын.
Пәні: Қазақ тілі
Сыныбы: 11
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Байқоңырдың биік мәртебесі
Мақсаты:
1. Оқушыларға ұлттық тіліміздің өркендеп оянуына ана тілімізді сүюге, ана тілін аяққа баспай мәртебесін биік ұстау жөнінде түсіндіру, соған дәріптеу.
2. Оқушылардың бойына әдептілік, инабаттылық ,қарапайымдылық қасиеттерін қалыптастыру.
3. Сабақ барысында оқушыларды сауатты, ұқыпты жазуға дағдыландыру. Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдісі : сұрақ - жауап
Сабақтың көрнекілігі: үлестірмелі қағаздар, тест
Пәнаралық байланыс: орыс тілі
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.
Үй тапсырмасын тексеру: Үйге берілген тапсырманы тексеремін.Кеспе қағаздарды үлестіріп,жауап талап етемін.
Жаңа сабақ:
«Байқоңыр» ғарышайлағының құрылысы қазақ жерінде Қызылорда облысы, Қызылқұм аумағында 1955 жылы басталып, 1957 жылы пайдалануға берілді. Ғарыштық старт алаңына орын таңдауда көптеген жағдайлар ескерілді. Біріншіден, ол халық тығыз орналасқан аймақтар мен өндіріс орталықтарына алыс орналасқан, екіншіден, Алматы – Мәскеу теміржолы жақын. Қазіргі Қазақстанның осы нүктесі салыстырмалы түрде экваторға тым барасында жердің айналу жылдамдығын пайдалануға мүмкіндік береді. ғарыш зымырандары мұнда экватор жазықтығына 48 –ден 81 градусқа дейін еңкейте ұшырылып, орбитаға шығарылады. Бұл жағдайда ұшырылған дене секундына 316 метр болатын қосымша 4 пайыз орбита жылдамдығына ие бола алады.
Жаңа сөздер:
Құрылысы – строительство
жағдайлар – обстоятельства
тығыз – густо
салыстырмалы түрде – относительно
айналу – вращение
қосымша - дополнительно
Кітаппен жұмыс:
1 – тапсырма. Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап беріңдер.
2 - тапсырма. Байқоңырдың старт алаңы үшін таңдауда ескерілген жағдайлар көрсетілген сөйлемдердің дұрыс не дұрыс емес екенін анықтаңдар, дұрыс және бұрыс түрлерін жазыңдар.
3 – тапсырма. Екі бағандағы ұғымдарды сәйкестендіріңдер.
5 – тапсырма. «Байқоңырдың биік мәртебесі» мәтінінен термин сөздерді тауып, теріп жазыңдар. Олардың дұрыс айтып, орфоэпиясын түсіндіріңдер.
6 – тапсырма. Тест.
Ғарышкемесі емес қатарды белгілеңдер.
а) «Мир»; ә) «Союз»; б) «Восход»; в) «Восток»
2. Ғарыш аппараты орбитада секундына неше метр жылдамдықта ұшуы тиіс?
а) 3000м; ә) 316км; б) 316м; в) 300м.
Білімді бекіту: сұрақ - жауап
Үйге тапсырма: 4 – тапсырма.
Бағалау:Үй тапсырмасын орындап келгеніне және жаңа сабаққа ынталы қатысып отырғандарын бағалаймын.
Пәні: Қазақ тілі
Сыныбы: 11
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Еліміздің ғарыштық бағдарламасы
Мақсаты:
1. Оқушыларға ұлттық тіліміздің өркендеп оянуына ана тілімізді сүюге, ана тілін аяққа баспай мәртебесін биік ұстау жөнінде түсіндіру, соған дәріптеу.
2. Оқушылардың бойына әдептілік, инабаттылық ,қарапайымдылық қасиеттерін қалыптастыру.
3. Сабақ барысында оқушыларды сауатты, ұқыпты жазуға дағдыландыру. Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдісі : сұрақ - жауап
Сабақтың көрнекілігі: үлестірмелі қағаздар, тест
Пәнаралық байланыс: орыс тілі
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.
Үй тапсырмасын тексеру: Үйге берілген тапсырманы тексеремін.Кеспе қағаздарды үлестіріп,жауап талап етемін.
Жаңа сабақ:
Қазақстан жерінде «Байқоңыр» ғарышайлағының орналасуы еліміздің ғарыш саласы дамығаан мемлекет ретінде танылуын тудырады. Сонымен қатар экономикалық үрдістердің дамуы ғарыштық қызметтің дамуымен тығыз байланысты болып отыр. Бұл жағдайлар мемлекетіміздің алдына ғарыштық қызметтің сан түрлі бағыттарындағы кешенін дамыту міндеттерін қоюда. Қазақстандық ғарыштық бағдарламаларды жүзеге асыру мақсатында 1991 жылы бірінші қазақ ғарышкері Тоқтар Әубәкіров «Союз ТМ- 13» ғарышкемесімен ғарышқа ұшты.
Жаңа сөздер:
Орналасу – расположение
Танылу – быть признаннын
Үрдіс – процесс
байланысты – связанный
тығыз – тесно
кешен - комплекс
Кітаппен жұмыс:
1 – тапсырма. Мәтін бойынша төмендегі сұрақтарға жауап беріңдер.
2 - тапсырма. Кестеде шашылып берілген тұрақты тіркестердің сөздерін ретіне келтіріп жазыңдар.
3 – тапсырма. Қазақстандық ғарыш мамандарын дайындау туралы өз пікірлеріңді берілген мәтін бойынша білдіріңдер.
4– тапсырма. Тест.
1. «Жеті ... тілін біл, жеті түрлі білім біл» деген мақалдың түсірілген сөзін белгілеңдер.
а) мемлекеттің; ә) адамның; б) нәсілдің; в) жұрттың
2. қай сөйлемде жіктік жалғауы етістікке жалғанған?
а) мен ұшқышпын; ә) сендер біріншісіңдер;
б) қазір барамын; в) ғарышкерміз.
Білімді бекіту: сұрақ - жауап
Үйге тапсырма: мазмұндау
Бағалау:Үй тапсырмасын орындап келгеніне және жаңа сабаққа ынталы қатысып отырғандарын бағалаймын.
Пәні: Қазақ тілі
Сыныбы: 11
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Ғарышкер болуға Тоқтар дайын еді
Мақсаты:
1. Оқушыларға ұлттық тіліміздің өркендеп оянуына ана тілімізді сүюге, ана тілін аяққа баспай мәртебесін биік ұстау жөнінде түсіндіру, соған дәріптеу.
2. Оқушылардың бойына әдептілік, инабаттылық ,қарапайымдылық қасиеттерін қалыптастыру.
3. Сабақ барысында оқушыларды сауатты, ұқыпты жазуға дағдыландыру. Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдісі : сұрақ - жауап
Сабақтың көрнекілігі: үлестірмелі қағаздар, тест
Пәнаралық байланыс: орыс тілі
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.
Үй тапсырмасын тексеру: Үйге берілген тапсырманы тексеремін.Кеспе қағаздарды үлестіріп,жауап талап етемін.
Жаңа сабақ:
Тәуелсіз Қазақстанның ғарыш беттерін алғаш рет ашқан Тоқтар Әубәкіров болды. Бұл 1999 жылдың 2 қазанында жүзеге асты. Тоқтар бұл ғарыштық ерлікке дайын азамат еді.
Тоқтар Оңғарбайұлы Әубәкіров Қарқаралы өңірінде өмірге келді. Әке – шешесі қайтыс болып, жетім өскен Тоқтар еңбекке ерте араласады. Ол токарь мамандығын үйреніп, Теміртау қаласында механика зауытында токарь болып жұыс істейді. Алайда оны аспан әлемі қызықтыратын еді. Ол қаладағы авиаклубта парашютпен секіріп жүреді. Тоқтар «Армавир әуе қорғанысы» ұшқыштарының жоғары әскери авиациялық училищесіне оқуға түсіп, оны 1969 жылы бітіреді. Біраз жыл Әуе қарулы күштерінде әскери ұшқыш тәжірибесін жинайды.
Жаңа сөздер:
ғарыш – космос
ерлік – героизм
әскери – военный
тәжірибе – опыт
тамамдау – окончить
Кітаппен жұмыс:
1 – тапсырма. Мәтін бойынша төмендегі сұрақтарға жауап беріңдер.
2 - тапсырма. Тоқтардың ғарышқа ұшқанға дейінгі ерліктері туралы қысқаша эссе жазыңдар.
3 – тапсырма. Авиатасығыш, ұшақ, сынақшы – ұшқыш, ғарыш, ғарышкер, қондырғы ұғымдары қандай сөздерге жататынын анықтап, себебін түсіндіріндер. Олардың әрқайсысын қатыстырып сөйлемдер құрап жазыңдар.
4– тапсырма. Сендер өздерің үшін Т.Әубәкіровтің ғарышкер болғанға дейінгі өмірінен қандай үлгі алатындарынды әңгімелеңдер.
5-тапсырма. Тіркстердің дұрыс не бұрыс екенін анықтаңдар.
Білімді бекіту: сұрақ - жауап
Үйге тапсырма: 6-тапсырма
Бағалау:Үй тапсырмасын орындап келгеніне және жаңа сабаққа ынталы қатысып отырғандарын бағалаймын.
Пәні: Қазақ тілі
Сыныбы: 11
Күні:
Сабақтың тақырыбы: «Байқоңыр» ғарышайлағының елімізге әкелген пайдасы
Мақсаты:
1. Оқушыларға ұлттық тіліміздің өркендеп оянуына ана тілімізді сүюге, ана тілін аяққа баспай мәртебесін биік ұстау жөнінде түсіндіру, соған дәріптеу.
2. Оқушылардың бойына әдептілік, инабаттылық ,қарапайымдылық қасиеттерін қалыптастыру.
3. Сабақ барысында оқушыларды сауатты, ұқыпты жазуға дағдыландыру. Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдісі : сұрақ - жауап
Сабақтың көрнекілігі: үлестірмелі қағаздар, тест
Пәнаралық байланыс: орыс тілі
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.
Үй тапсырмасын тексеру: Үйге берілген тапсырманы тексеремін.Кеспе қағаздарды үлестіріп,жауап талап етемін.
Жаңа сабақ:
Жалпы есім және жалқы есім
Тілдегі заттар мен ұғымдарды білдіретін зат есімдерді жалпы есім дейді. Мысалы: оқушы, есеп, аспан, көз,су, кеңес т.б. жалпы есімдер заттар мен ұғымдарды жалпылама білдіреді.
Сонымен бірге белгілі бір затты немесе ұғымды даралай атап, атын білдіретін зат есімдер де бар. Оларды белгілі бір заттың атын білдіріп тұрғандықтан жалқы есімдер дейміз.
Жаңа сөздер:
Теңдесі жоқ – несравненный
бірегей– уникальный
артық болмас– не будет лишним
жарақтар – состояние
құпия –секрет
Кітаппен жұмыс:
1 – тапсырма. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріңдер.
2 - тапсырма. Мәтінді оқып, жалқы есімдерді анықтаңдар.
3 – тапсырма. Мәтінді тыңдап, сөйлемдерді аяқтап жазыңдар.
4– тапсырма. Тест.
5-тапсырма. Берілген жай сөйлемдерге екінші жай сөйлемдерді тіркестіріп құрмалас сөйлем жасаңдар.
Білімді бекіту: сұрақ - жауап
Үйге тапсырма: әңгімелеу
Бағалау:Үй тапсырмасын орындап келгеніне және жаңа сабаққа ынталы қатысып отырғандарын бағалаймын.
Пәні: Қазақ тілі
Сыныбы: 11
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның ғарыш айлағы
Мақсаты:
1. Оқушыларға ұлттық тіліміздің өркендеп оянуына ана тілімізді сүюге, ана тілін аяққа баспай мәртебесін биік ұстау жөнінде түсіндіру, соған дәріптеу.
2. Оқушылардың бойына әдептілік, инабаттылық ,қарапайымдылық қасиеттерін қалыптастыру.
3. Сабақ барысында оқушыларды сауатты, ұқыпты жазуға дағдыландыру. Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдісі : сұрақ - жауап
Сабақтың көрнекілігі: үлестірмелі қағаздар, тест
Пәнаралық байланыс: орыс тілі
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.
Үй тапсырмасын тексеру: Үйге берілген тапсырманы тексеремін.Кеспе қағаздарды үлестіріп,жауап талап етемін.
Жаңа сабақ:
ТЕРМИН СӨЗДЕРДІҢ ОРФОЭПИЯСЫ
Қазақ тілінде едәуір мол термин сөздер бар. Термин сөздер ғылым, техника, экономика, мәдениетке байланысты бір тілден екінші тілге еніп отырады. Термин сөздер халықаралық сөздер болып қалыптасқандықтан, көбінесе екінші бір тілге аударылмайды, өзінің тұлғасын сақтап айтылады және жазылады.мысалы: математика, музыка, бизнес, менеджер автобус. Сонымен қатар кейбір термин сөздер қазақ тілінің дыбысталу заңдылығы бойынша қазақша дыбысталуға бейімделіп қолданылады. Мысалы: зауыт – завод, пойыз – поезд, мәшине – машина, стансы – станция.
Мындай терминдерді айтқанда қазақ орфоэпиясы заңдылығы қолданылады.
Жаңа сөздер:
ғарышайлақ – космодром
жасанды – искусственный
оң жағалау – правый берег
көпжылдық – многолетний
шілде де – в июле
Кітаппен жұмыс:
1 – тапсырма. Мәтінді оқыңдар. Мына сұрақтарға жауап тауып, әңгімелеңдер.
2 - тапсырма. Техникаға байланысты 10 термин сөздер жазыңдар.
3 – тапсырма. Берілген сөздерді қатыстырып сөйлем құраңдар..
4– тапсырма. «Қазақстанның ғарыш алаңы» мәтінінде кездесетін термин сөздерді анықтап, теріп жазыңдар. Олармен сөйлем құраңдар.
5-тапсырма. Отан сөзіне түбірлес сөздерді біліп алыңдар. Осы түбірлес сөздермен сөйлем құраңдар, мағыналарын түсіндіріңдер.
Білімді бекіту: сұрақ - жауап
Үйге тапсырма: ереже жаттау.
Бағалау:Үй тапсырмасын орындап келгеніне және жаңа сабаққа ынталы қатысып отырғандарын бағалаймын.
Пәні: Қазақ тілі
Сыныбы: 11
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Ғарышайлақ
Мақсаты:
1. Оқушыларға ұлттық тіліміздің өркендеп оянуына ана тілімізді сүюге, ана тілін аяққа баспай мәртебесін биік ұстау жөнінде түсіндіру, соған дәріптеу.
2. Оқушылардың бойына әдептілік, инабаттылық ,қарапайымдылық қасиеттерін қалыптастыру.
3. Сабақ барысында оқушыларды сауатты, ұқыпты жазуға дағдыландыру. Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдісі : сұрақ - жауап
Сабақтың көрнекілігі: үлестірмелі қағаздар, тест
Пәнаралық байланыс: орыс тілі
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.
Үй тапсырмасын тексеру: Үйге берілген тапсырманы тексеремін.Кеспе қағаздарды үлестіріп,жауап талап етемін.
Жаңа сабақ:
КҮРДЕЛІ СӨЗДЕР
Екі немесе одан да көп түбірден құралған, бірнеше сөзден тіркескен зат есімді күрделі зат есім дейміз.
Біріккен зат есім – қарақат, белбеу;
Қосарланған зат есім – ата – ана, бала –шаға;
Тіркескен зат есім – сабақ кестесі, сауда орталығы;
Қысқарған зат есім – БҰҰ,ТМД, ҚР.
Жаңа сөздер:
Құрастыру – собирать
дайындау– готовить
қондырғылар– установки
сынау – испытать
кескін–изображение
Кітаппен жұмыс:
1 – тапсырма. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріңдер.
2 - тапсырма. Төмендегі берілген мәтіннен күрделі зат есімдерді тауып, олардың жасалу жолдарына талдау жасаңдар.
3 – тапсырма. Төменде адамдарды сипаттауға арналған сын есімдер берілген. Осы сын есімдердің қайсысы саған және сенің достарыңа тура келеді? Жазыңдар.
4– тапсырма. Мына сөздерге антонимдер жазыңдар.
5-тапсырма. Мына сөздерге синонимдер жазыңдар.
Білімді бекіту:
сұрақ - жауап
Үйге тапсырма:
6 – тапсырма. Негізгі түбір мен туынды түбірді анықтаңдар.
Бағалау:Үй тапсырмасын орындап келгеніне және жаңа сабаққа ынталы қатысып отырғандарын бағалаймын.
Пәні: Қазақ тілі
Сыныбы: 11
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Адамзат ғарышқа ұмтылды.
Мақсаты:
1. Оқушыларға ұлттық тіліміздің өркендеп оянуына ана тілімізді сүюге, ана тілін аяққа баспай мәртебесін биік ұстау жөнінде түсіндіру, соған дәріптеу.
2. Оқушылардың бойына әдептілік, инабаттылық ,қарапайымдылық қасиеттерін қалыптастыру.
3. Сабақ барысында оқушыларды сауатты, ұқыпты жазуға дағдыландыру. Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдісі : сұрақ - жауап
Сабақтың көрнекілігі: үлестірмелі қағаздар, тест
Пәнаралық байланыс: орыс тілі
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.
Үй тапсырмасын тексеру: Үйге берілген тапсырманы тексеремін.Кеспе қағаздарды үлестіріп,жауап талап етемін.
Жаңа сабақ:
Адам баласы ғарышқа өзі аттанбас бұрын көк әлеміне алдымен Жер серігін ұшырды.
1957 жылдың 4 қазанында Кеңес Одағы мемлекеті орбитаға алғашқы жасанды Жер серігін ұшырды. Ол орбитада 1957 жылдың 4қазаны мен 1958 жылдың 4 қаңтары аралығында, яғни 92 күн болды. Осы аралықта Жерді 1400 рет айналып шығуға үлгерді. Әрбір айналымға 100 минуттай уақыт кетеді. Осыдан кейін Жер серігі Жер атмосферасында жанып кетті.
Бұдан кейін, 1960жылдың 20 тамызында Белк мен Стрелка атты иттер ұшты. Бұл екеуі ғарыштан Жер бетіне аман –есен оралған ең алғашқы тіршілік иелері болып есептеленеді.
Жаңа сөздер:
зымырантасығыш – ракетаноситель
ғарышкер - космонавт
көк әлем – космос
ашық – открытый
ғажайып – сказочный
Кітаппен жұмыс:
1 – тапсырма. Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап беріңдер.
2 – тапсырма. Мәтінді төмендегі жоспар бойынша бөліктерге бөліп, әр бөлікті жеке – жеке әңгімелеңдер.
3 – тапсырма. Берілген сөздерді тұлғасына қарай тиісті бағанға жазыңдар.
4– тапсырма. Мәтінді оқып, осы үлгіні толықтырып, «Біздер - көршілерміз»деген тақырыпта шағын эссе жазыңдар.
5-тапсырма. Көп нүктенің орнына тиісті сөзді тауып жазыңдар.
Білімді бекіту:
сұрақ - жауап
Үйге тапсырма:
6 – тапсырма. Берілген сөйлемге мағынасы жағынан сәйкес келетін сөйлемді көрсетіңдер.
Бағалау:Үй тапсырмасын орындап келгеніне және жаңа сабаққа ынталы қатысып отырғандарын бағалаймын.
Пәні: Қазақ тілі
Сыныбы: 11
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Қала экологиясы.
Мақсаты:
1. Оқушыларға ұлттық тіліміздің өркендеп оянуына ана тілімізді сүюге, ана тілін аяққа баспай мәртебесін биік ұстау жөнінде түсіндіру, соған дәріптеу.
2. Оқушылардың бойына әдептілік, инабаттылық ,қарапайымдылық қасиеттерін қалыптастыру.
3. Сабақ барысында оқушыларды сауатты, ұқыпты жазуға дағдыландыру. Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдісі : сұрақ - жауап
Сабақтың көрнекілігі: үлестірмелі қағаздар, тест
Пәнаралық байланыс: орыс тілі
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.
Үй тапсырмасын тексеру: Үйге берілген тапсырманы тексеремін.Кеспе қағаздарды үлестіріп,жауап талап етемін.
Жаңа сабақ:
Жаңа сөздер:
Алаңдау-беспокоиться
арту– увеличиваться
кему – уменьшаться
сөздің төркіні – корень слова, исходне значение
қорғасын – свинец
өңір – край
тапал – низкий
Кітаппен жұмыс:
1 – тапсырма. Негізгі тақырыптардың бірі – экология. Бірақ елімізге келушілер қалаларымыздың экологиясынан секемденеді. Төмендегісұрақтарға жауап беріңдер.
2 - тапсырма. Берілген жыланжолдарын сөздерін бөліп көріңдер.
3 – тапсырма. Мәтінді оқып, түсінгендеріңді айтыңдар.
4– тапсырма. Берілген сөздерден туынды үстеулер жасаңдар.
6-тапсырма. Топтықт жұмыс. Төменде берілген суреттер бойынша Қазақстандағы экологиялық апаты аймақтар туралы реферат жазыңдар. Талқылаңдар.
Білімді бекіту:
сұрақ - жауап
Үйге тапсырма:
5 – тапсырма. 96-бет
Бағалау:Үй тапсырмасын орындап келгеніне және жаңа сабаққа ынталы қатысып отырғандарын бағалаймын.
Пәні: Қазақ тілі
Сыныбы: 11
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Қазақстан әлем картасында.
Мақсаты:
1. Оқушыларға ұлттық тіліміздің өркендеп оянуына ана тілімізді сүюге, ана тілін аяққа баспай мәртебесін биік ұстау жөнінде түсіндіру, соған дәріптеу.
2. Оқушылардың бойына әдептілік, инабаттылық ,қарапайымдылық қасиеттерін қалыптастыру.
3. Сабақ барысында оқушыларды сауатты, ұқыпты жазуға дағдыландыру. Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдісі : сұрақ - жауап
Сабақтың көрнекілігі: үлестірмелі қағаздар, тест
Пәнаралық байланыс: орыс тілі
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.
Үй тапсырмасын тексеру: Үйге берілген тапсырманы тексеремін.Кеспе қағаздарды үлестіріп,жауап талап етемін.
Жаңа сабақ:
Дәптерлеріңе бүгінгі күннің жадын, тақырыпты жаздыру.
Жаңа сөздер:
түйіскен – соединенный
жер көлемі – площадь земли
қанаты талу– крылья устают
тұяғы тозады – копыта изнашиваются, т.е сбибается с ног
талқылау – обсуждение
Кітаппен жұмыс:
1 – тапсырма. Берілген сөздердің мағынасын түсіндіріңдер. Олармен сөз тіркестерін құрастырыңдар.
2 - тапсырма. Мәтінді оқып, түсініңдер.
3 – тапсырма. Төменде берілген сөйлемдерді өздерің білетін мәліметтерді қолдана отырып аяқтаңдар.
4– тапсырма. Берілген кластерді пайдаланып Қазақстан туралы қысқаша хабарлама дайындаңдар.
5-тапсырма. Топпен жұмыс. Өз беттеріңше мына сұрақтарға жауап беріңдер.
Білімді бекіту:
сұрақ - жауап
Үйге тапсырма:
6 – тапсырма, 94-бет
Бағалау:Үй тапсырмасын орындап келгеніне және жаңа сабаққа ынталы қатысып отырғандарын бағалаймын.
Пәні: Қазақ тілі
Сыныбы: 11
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның табиғи қорықтары.
Мақсаты:
1. Оқушыларға ұлттық тіліміздің өркендеп оянуына ана тілімізді сүюге, ана тілін аяққа баспай мәртебесін биік ұстау жөнінде түсіндіру, соған дәріптеу.
2. Оқушылардың бойына әдептілік, инабаттылық ,қарапайымдылық қасиеттерін қалыптастыру.
3. Сабақ барысында оқушыларды сауатты, ұқыпты жазуға дағдыландыру. Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдісі : сұрақ - жауап
Сабақтың көрнекілігі: үлестірмелі қағаздар, тест
Пәнаралық байланыс: орыс тілі
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.
Үй тапсырмасын тексеру: Үйге берілген тапсырманы тексеремін.Кеспе қағаздарды үлестіріп,жауап талап етемін.
Жаңа сабақ:
Жалпы Қазақстанда ткездесетін табиғи қорларды төмендегідей топтарға бөлуге болады.
Отын –энергетикалық қорлар – Қазақстанда бұл қор түрлерінен таскөмір, қоңыр көмір, мұнай, табиғи газ таралған.
Минералды қорлар – Қазақстан минералды қорлардың түрлері мен қоры жөнінен теңдесі жоқ аймақ болып табылады: мұнда,шын мәнінде, Менделеев кестесіндегі элементтердің барлығы дерлік шоғырланған.
Климаттық қорлар –Қазақстанның географиялық орнының ерекшеліктеріне байланысты климаттық қорлары мол. Жүгері,күріш,мақта және т.б.
Су қорлары-Қазақстанның су қорларына беткі сулардан басқа жерасты суы мен минералды су көздері жатады.
Жаңа сөздер:
Қор – ресурс
отын– топливо
кен– руда
алап – бассейн
жерасты – подземный
Кітаппен жұмыс:
1 – тапсырма. Сұрақтар бойынша диалог құрыңдар.
2 - тапсырма. Тест.
4– тапсырма. Бұқаралық ақпарат құралдары және ғаламтор материалдары бойынша «Қазақстандағы индустрия ошақтары» тақырыбында өзара әңгімелесіңдер.
5-тапсырма. Қазақстанның ірі қалаларын әліпби тәртібімен жазып шығыңдар.
Білімді бекіту:
сұрақ - жауап
Үйге тапсырма:
3 – тапсырма. «Қазақстанның табиғи қорлары» деген тақырыпта шағын реферат дайындаңдар.
Бағалау:Үй тапсырмасын орындап келгеніне және жаңа сабаққа ынталы қатысып отырғандарын бағалаймын.
Пәні: Қазақ тілі
Сыныбы: 11
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Саяхатқа шықсаңыз, есіңізде болсын.
Мақсаты:
1. Оқушыларға ұлттық тіліміздің өркендеп оянуына ана тілімізді сүюге, ана тілін аяққа баспай мәртебесін биік ұстау жөнінде түсіндіру, соған дәріптеу.
2. Оқушылардың бойына әдептілік, инабаттылық ,қарапайымдылық қасиеттерін қалыптастыру.
3. Сабақ барысында оқушыларды сауатты, ұқыпты жазуға дағдыландыру. Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдісі : сұрақ - жауап
Сабақтың көрнекілігі: үлестірмелі қағаздар, тест
Пәнаралық байланыс: орыс тілі
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.
Үй тапсырмасын тексеру: Үйге берілген тапсырманы тексеремін.Кеспе қағаздарды үлестіріп,жауап талап етемін.
Жаңа сабақ:
Туынды сөздердің ( производные слова) жазылуы.
Туынды сөздер деп жұрнақтар арқылы негізгі түбірден жасалған сөздерді айтады. Туынды сөзді түбірге және жұрнаққа жіктеуге болады.
Мысалы: бас( голова)+шы (начальник, руководитель), тәрбие (воспитание)+ші (воспитатель).
Туынды сөздерде жұрнақ түбірге сингарманизм заңы бойынша жалғанады. Мысалы: хат+шы, би +ші.
Жаңа сөздер:
көпшілік– население
тәсіл– способ
көтеретін– совершенствующий
маңызды -значительный
қайталанбас – неповторимый
жөн – необходимо
Кітаппен жұмыс:
1 – тапсырма. Жоғарыдағы мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріңдер.
2 - тапсырма. Берілген түбір және туынды сөздермен сөйлем құрап жазыңдар.
4– тапсырма. Мәтін бойынша түсінгендеріңді айтыңдар.
5-тапсырма. Мәтінді оқып, сөйлемдерге сұрақтар қойыңдар.
Білімді бекіту:
сұрақ - жауап
Үйге тапсырма:
Ережені жаттау.
Бағалау:Үй тапсырмасын орындап келгеніне және жаңа сабаққа ынталы қатысып отырғандарын бағалаймын.
Пәні: Қазақ тілі
Сыныбы: 11
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Бүгінгі ауыл.
Мақсаты:
1. Оқушыларға ұлттық тіліміздің өркендеп оянуына ана тілімізді сүюге, ана тілін аяққа баспай мәртебесін биік ұстау жөнінде түсіндіру, соған дәріптеу.
2. Оқушылардың бойына әдептілік, инабаттылық ,қарапайымдылық қасиеттерін қалыптастыру.
3. Сабақ барысында оқушыларды сауатты, ұқыпты жазуға дағдыландыру. Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдісі : сұрақ – жауап
Сабақтың көрнекілігі: үлестірмелі қағаздар, тест
Пәнаралық байланыс: орыс тілі
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.
Үй тапсырмасын тексеру: Үйге берілген тапсырманы тексеремін.Кеспе қағаздарды үлестіріп,жауап талап етемін.
Жаңа сабақ:
Бүгінгі ауылда шаруашылықтың мамандырылған негізгі бағыты – егіншілік және асыл тұқымды малды өсіру дамыған. Ауылда дәнді дақылдар, тұқым, картоп, көкөніс, мал азығын өңдеу бөлімдерінің зертханасы бар. Тәжірибе стансысында ірі қараның далалық қызыл сиыры өсіріледі. Жылқының асыл тұқымды фермасы ұйымдастырылған. Ауылшаруашылық дақылдарын өсірудің ұтымды технологиясы жасалып шығарылады. Соның нәтижесінде барлығы 80 сорт өсіріліп, оның ішінде 50 сорт будандастырылған.
Жаңа сөздер:
Дәнді дақылдар – злаковые культуры
Тұқым – семя
Асыл тұқымды – породистый
Өсіру – выращивать
Мал азығы– корм
Бейнесі - облик
Кітаппен жұмыс:
1 – тапсырма. Жоғарыдағы мәтін үлгісінде қазіргі ауыл туралы эссе жазыңдар. Эсседе төмендегідей сөз тіркестерін пайдаланыңдар.
2 - тапсырма. Төрт түлік малтуралы мақал – мәтелдер айтыңдар.
3– тапсырма. Тест.
4-тапсырма. Мәтінді оқыңдар, жылқы малы туралы өздерің не білесіңдер, әрі қарай толықтырыңдар.
Білімді бекіту:
сұрақ - жауап
Үйге тапсырма:
5– тапсырма, 85-бет
Бағалау:Үй тапсырмасын орындап келгеніне және жаңа сабаққа ынталы қатысып отырғандарын бағалаймын.
Пәні: Қазақ тілі
Сыныбы: 11
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Жетісу.
Мақсаты:
1. Оқушыларға ұлттық тіліміздің өркендеп оянуына ана тілімізді сүюге, ана тілін аяққа баспай мәртебесін биік ұстау жөнінде түсіндіру, соған дәріптеу.
2. Оқушылардың бойына әдептілік, инабаттылық ,қарапайымдылық қасиеттерін қалыптастыру.
3. Сабақ барысында оқушыларды сауатты, ұқыпты жазуға дағдыландыру. Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдісі : сұрақ - жауап
Сабақтың көрнекілігі: үлестірмелі қағаздар, тест
Пәнаралық байланыс: орыс тілі
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.
Үй тапсырмасын тексеру: Үйге берілген тапсырманы тексеремін.Кеспе қағаздарды үлестіріп,жауап талап етемін.
Жаңа сабақ:
Келер шақ.
Келер шақ істің сөйлеп тұрған уақыттан кейін орындалатынын көрсетеді.
Мысалы: Мен сізбен кездесуге ертең барамын.
Келер шақ үшке бөлінеді:
Болжалды келер шақ;
Мақсатты келер шақ;
Ауыспалы келер шақ.
Жаңа сөздер:
Жота – хреб
Су аңғарлары – водоемы
Бұлақ – источник
Жазық жерінде– в степях
Елік - косуля
Қырғауыл -фазан
Кітаппен жұмыс:
1 – тапсырма Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріңдер.
2 - тапсырма. Өлеңді оқып, жаттап алыңдар.
3– тапсырма. Төмендегі етістіктерден келер шақ түрін жасаңдар.
4-тапсырма. Берілген етісттерді құрамына қарай талдаңдар.
5-тапсырма. Берілген етістіктерді келер шақ түрінде жазыңдар.
Білімді бекіту:
сұрақ - жауап
Үйге тапсырма:
6– тапсырма, 83-бет
Бағалау:Үй тапсырмасын орындап келгеніне және жаңа сабаққа ынталы қатысып отырғандарын бағалаймын.
Пәні: Қазақ тілі
Сыныбы: 11
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Абай ауылы.
Мақсаты:
1. Оқушыларға ұлттық тіліміздің өркендеп оянуына ана тілімізді сүюге, ана тілін аяққа баспай мәртебесін биік ұстау жөнінде түсіндіру, соған дәріптеу.
2. Оқушылардың бойына әдептілік, инабаттылық ,қарапайымдылық қасиеттерін қалыптастыру.
3. Сабақ барысында оқушыларды сауатты, ұқыпты жазуға дағдыландыру. Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдісі : сұрақ - жауап
Сабақтың көрнекілігі: үлестірмелі қағаздар, тест
Пәнаралық байланыс: орыс тілі
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.
Үй тапсырмасын тексеру: Үйге берілген тапсырманы тексеремін.Кеспе қағаздарды үлестіріп,жауап талап етемін.
Жаңа сабақ:
Дәптерлеріңе бүгінгі күннің жадын, тақырыпты жаздыру.
Жаңа сөздер:
Шалғын – трава
қоныс– пристанище
әбігер – сует
отау – юрта молодоженов
қамзол – женский жилет
ажар-лицо
Кітаппен жұмыс:
1 – тапсырма Жоғарыдағы мәтін бойынша ауыл өмірін сипаттап әңгімелеңдер.
2 - тапсырма. Мәтін бойынша деңгейлік тапсырмаларды орындаңдар.
3– тапсырма. Берілген сұрақтарға жауап беріңдер. Оларды дамытып жалғастырыңдар. Сөйтіп, «Менің ауылға сапарым»деген эссе жазыңдар.
4-тапсырма. Септік жалғаулы сөздерді бағанға орналастырыңдар.
5-тапсырма. Сұрақтар жауап жазыңдар.
Білімді бекіту:
сұрақ - жауап
Үйге тапсырма:
6– тапсырма, 80-бет
Бағалау:Үй тапсырмасын орындап келгеніне және жаңа сабаққа ынталы қатысып отырғандарын бағалаймын.
Пәні: Қазақ тілі
Сыныбы: 11
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Жан мен тәнді сауықтыратны - саяхат.
Мақсаты:
1. Оқушыларға ұлттық тіліміздің өркендеп оянуына ана тілімізді сүюге, ана тілін аяққа баспай мәртебесін биік ұстау жөнінде түсіндіру, соған дәріптеу.
2. Оқушылардың бойына әдептілік, инабаттылық ,қарапайымдылық қасиеттерін қалыптастыру.
3. Сабақ барысында оқушыларды сауатты, ұқыпты жазуға дағдыландыру. Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдісі : сұрақ - жауап
Сабақтың көрнекілігі: үлестірмелі қағаздар, тест
Пәнаралық байланыс: орыс тілі
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.
Үй тапсырмасын тексеру: Үйге берілген тапсырманы тексеремін.Кеспе қағаздарды үлестіріп,жауап талап етемін.
Жаңа сабақ:
Дәптерлеріңе бүгінгі күннің жадын, тақырыпты жаздыру.
Модаль сөздер.
Айтылған ойға айтушының көңіл күй қатынасын білдіретін сөздер модаль сөздер болып табылады. Модаль сөздер: керек, тиіс, қажет, сияқты, секілді, бәлки, екен, шығар, болар. Мысалы: Мүмкін, ертең серуенге шығармыз. Бәлки, жауабын айтырсыз.
Жаңа сөздер:
Таным – познание
Таны – познай
Жат бомаған – не чуждо
сыңайлы – похоже
қалпына келтіру – восстановить
ұғым - понятие
Кітаппен жұмыс:
1 – тапсырма Жоғарыдағы мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріңдер.
2 - тапсырма. Мәтінді көшіріп, модаль сөздердің астын сызыңдар. Орысшаға аударыңдар.
3– тапсырма. Көп нүктенің орнына тиісті модаль сөздер қойып жазыңдар.
4-тапсырма. Мәтінді оқып, әңгімелеңдер.
5-тапсырма. Мәтінді оқып, таныс емес сөздерді еске сақтаңдар.
Білімді бекіту:
сұрақ - жауап
Үйге тапсырма:
Ережені жаттау.
Бағалау:Үй тапсырмасын орындап келгеніне және жаңа сабаққа ынталы қатысып отырғандарын бағалаймын.
Пәні: Қазақ тілі
Сыныбы: 11
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Қала - бақ.
Мақсаты:
1. Оқушыларға ұлттық тіліміздің өркендеп оянуына ана тілімізді сүюге,ана тілін аяққабаспай мәртебесін биік ұстау жөнінде түсіндіру,соған дәріптеу ;
2. Оқушылардың бойына әдептілік, инабаттылық ,қарапайымдылық қасиеттерін қалыптастыру.
3. Сабақ барысында оқушыларды сауатты, ұқыпты жазуға дағдыландыру. Сабақтың түрі: аралас
Әдіс –тәсілдері: түсіндірмелі, сұрақ -жауап
Сабақтың көрнекілігі: үлестірмелі қағаздар, тест
Пәнаралық байланыс: орыс тілі
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.
Үй тапсырмасын тексеру: Үйге берілген тапсырманы тексеремін.Кеспе қағаздарды үлестіріп,жауап талап етемін.
Жаңа сабақ:
Ілік септіктегі сөздердің жазылуы.
Ілік септігінің жалауылары: - ның, -нің,- дың,-дің, -тың,-тің.
Олар түбірге сингармонизм заңы бойынша жалғанады. Мысалы: дүкеннің, көшенің, қаланың, даланың, аттың, кілттің, әріптің, айдың.
Жаңа сөздер:
Баурайында-у подножья
Орын тепкен- расположенно
Шың - пик
Асау - горный
Аймақ - территория
Климаттық жағдайы – климатические условия
Кітаппен жұмыс:
1 – тапсырма Жоғарыдағы мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріңдер.
2 – тапсырма. Сұхбатты рөлдерге бөліп оқыңдар. Өздерің жазда қайда бармақсыңдар, қашан билетке тапсырыс бересіңдер? Айтып беріңдер.
3– тапсырма. Өздерің саяхат жасаған қаланы естеріңе түсіріп және берілген сұрақтарды тыңдай отырып, ауызша жауап беріңдер.
4-тапсырма. Өздерің саяхат жасаған қаланың демалыс орны туралы қызықты жарнама мәтінін құрастырыңдар.
5-тапсырма. Септік жалғауларын дұрыс қойып жазыңдар.
Білімді бекіту:
сұрақ - жауап
Үйге тапсырма:
7– тапсырма, 63-бет
Бағалау:Үй тапсырмасын орындап келгеніне және жаңа сабаққа ынталы қатысып отырғандарын бағалаймын.
Пәні: Қазақ тілі
Сыныбы: 11
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Саяхат нысаны - табиғат.
Мақсаты:
1. Оқушыларға ұлттық тіліміздің өркендеп оянуына ана тілімізді сүюге,ана тілін аяққабаспай мәртебесін биік ұстау жөнінде түсіндіру,соған дәріптеу ;
2. Оқушылардың бойына әдептілік, инабаттылық ,қарапайымдылық қасиеттерін қалыптастыру.
3. Сабақ барысында оқушыларды сауатты, ұқыпты жазуға дағдыландыру. Сабақтың түрі: аралас
Әдіс –тәсілдері: түсіндірмелі, сұрақ -жауап
Сабақтың көрнекілігі: үлестірмелі қағаздар, тест
Пәнаралық байланыс: орыс тілі
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.
Үй тапсырмасын тексеру: Үйге берілген тапсырманы тексеремін.Кеспе қағаздарды үлестіріп,жауап талап етемін.
Жаңа сабақ:
Сабақты етістік және салт етістік.
Естістітер қимыл – әрекеттің белгілі бір нәрсеге қатыстырылғана қарай екі топқа бөлінеді.
Сабақты етістік (переходные глаголы). Сабақты ет. Табыс септігінің кімді? Нені? Сұрақтарына жауап береді. мысалы: ініңді шақыр табақты әпер
Салт етістік ( непереходные глаголы). Табыс септігінен басқа септіктерден тұрған сөздермен тіркесетін етістіктер салт етістіктер болып табылады. Мысалы: Айнаш келеді. Айнашқа сыйлады.
Жаңа сөздер:
Қызықтырады -интересует
Кеңдік - простор
тартады- привлекает
ажырамас- неразделимый
алтын бесік –золотая колыбель
құтты қоныс – родной дом
Кітаппен жұмыс:
1 – тапсырма Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап беріңдер.
2 – тапсырма. Мәтінді оқып туризмді қызықтырып себептерді айтыңдар.
3– тапсырма. Шағын мәтінді оқып, ақпарат мазмұнын төменде берілген сөздерді пайдаланып толықтырыңдар.
4-тапсырма. Берілген сөйлемдердегі етістіктердің сабақты немесе салт етістік екенін анықтаңдар, көшіріп жазыңдар.
5-тапсырма. Төменде берілген біріккен сөздермен сөз тіркестерін жасап, сөйлем құрастырыңдар.
Білімді бекіту:
сұрақ - жауап
Үйге тапсырма:
Ережені жаттау.
Бағалау:Үй тапсырмасын орындап келгеніне және жаңа сабаққа ынталы қатысып отырғандарын бағалаймын.
Пәні: Қазақ тілі
Сыныбы: 11
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Сарыарқа.
Мақсаты:
1. Оқушылардың ойлау қабілетін сабаққа деген қызығушылығын арттыру және негізгі мәселелерге аса көңіл бөлуге үйрету ;
2. Оқушылардың бойына әдептілік, инабаттылық ,қарапайымдылық қасиеттерін қалыптастыру.
3. Сабақ барысында оқушыларды сауатты, ұқыпты жазуға дағдыландыру. Сабақтың түрі: аралас
Әдіс –тәсілдері: түсіндірмелі, сұрақ -жауап
Сабақтың көрнекілігі: үлестірмелі қағаздар, тест
Пәнаралық байланыс: орыс тілі
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.
Үй тапсырмасын тексеру: Үйге берілген тапсырманы тексеремін.Кеспе қағаздарды үлестіріп,жауап талап етемін.
Жаңа сабақ:
Мекен үстеулер (наречия места).
Мекен үстеу іс –әрекеттің болған орнын, бағытын көрсетеді. Сұрақтары: қайда? Қайдан? Мысалы: оңға, солға, алыста, жақында, алға, артқа, төменде, әрі, бері т.б
Жаңа сөздер:
Толықтай - целиком
Үстірт - плато
Көмбе - клад
Жауын –шашын – осадки
Сирек - редкий
Ұсақ – мелкий
Кітаппен жұмыс:
1 – тапсырма Жоғарыдағы мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріңдер.
2 – тапсырма. Көп нүктенің орныа тиісті сөздерді қойып, жазыңдар.
3– тапсырма. Өлеңді оқып, жаттап алыңдар.
4-тапсырма. Тиісті үстеулер сөйлемді толықтырып жазыңдар.
5-тапсырма. Орыс тіліне аударыңдар.
6- тапсырма. Жай сөйлем түрлерін көрсетіңдер.
Білімді бекіту:
сұрақ - жауап
Үйге тапсырма:
Ережені жаттау.
Бағалау:Үй тапсырмасын орындап келгеніне және жаңа сабаққа ынталы қатысып отырғандарын бағалаймын.
Пәні: Қазақ тілі
Сыныбы: 11
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Қалада. Қалай жетуге болады?
Мақсаты:
1. Оқушылардың ойлау қабілетін сабаққа деген қызығушылығын арттыру және негізгі мәселелерге аса көңіл бөлуге үйрету ;
2. Оқушылардың бойына әдептілік, инабаттылық ,қарапайымдылық қасиеттерін қалыптастыру.
3. Сабақ барысында оқушыларды сауатты, ұқыпты жазуға дағдыландыру. Сабақтың түрі: аралас
Әдіс –тәсілдері: түсіндірмелі, сұрақ -жауап
Сабақтың көрнекілігі: үлестірмелі қағаздар, тест
Пәнаралық байланыс: орыс тілі
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.
Үй тапсырмасын тексеру: Үйге берілген тапсырманы тексеремін.Кеспе қағаздарды үлестіріп,жауап талап етемін.
Жаңа сабақ:
Мақсат үстеулер (наречия цели).
Мақсат үстеулер қимылдың мақсатын білдіреді. Мысалы: әдейі, қасақана, әдейілеп, босқа. Омар сабаққа әдейі кешігіп келді. Ол қасақана жауап бермей отыр. Мен бұл сөзді әдейілеп айттым.
Жаңа сөздер:
Шарт емес – не обязательно
Қабақ шытып – без радости
Құрқол келу- приходить с пустыми руками
Айнымас шарт- постоянное условия
Ақ пейіл – от всей души
Ұсақ – мелкий
Кітаппен жұмыс:
1 – тапсырма Сен тұратын мекенде кинотеатр, хайуанаттар бағы, мұзайдын бар ма?
Егер саған өзің тұратын қалада орталықтан кинотеатрға жету керек болса, қалай барасың, немен барасың? Сеің үйіңнен орталыққа дейін қанша уақыт жүру керек? Өз үйіңнің қай жерде орналасқаны, жан – жағында не бар екенін туралы толық айтып беріңдер.
2 – тапсырма. Мына шағын картаға қарап, сұрақтарға жауап жазыңдар.
3– тапсырма. Мәтінді толықтырыңдар.
4-тапсырма. Мәтінді оқыңдар. Мәтін бойынша сұрақ дайындаңдар.
5-тапсырма. Сөйлем құрастырыңдар.
Білімді бекіту:
сұрақ - жауап
Үйге тапсырма:
Ережені жаттау.
Бағалау:Үй тапсырмасын орындап келгеніне және жаңа сабаққа ынталы қатысып отырғандарын бағалаймын.
Пәні: Қазақ тілі
Сыныбы: 11
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Көкшетау аңыздары.
Мақсаты:
1. Оқушылардың ойлау қабілетін сабаққа деген қызығушылығын арттыру және негізгі мәселелерге аса көңіл бөлуге үйрету ;
2. Оқушылардың бойына әдептілік, инабаттылық ,қарапайымдылық қасиеттерін қалыптастыру.
3. Сабақ барысында оқушыларды сауатты, ұқыпты жазуға дағдыландыру. Сабақтың түрі: аралас
Әдіс –тәсілдері: түсіндірмелі, сұрақ -жауап
Сабақтың көрнекілігі: үлестірмелі қағаздар, тест
Пәнаралық байланыс: орыс тілі
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.
Үй тапсырмасын тексеру: Үйге берілген тапсырманы тексеремін.Кеспе қағаздарды үлестіріп,жауап талап етемін.
Жаңа сабақ:
Жаңа сөздер:
Таңғарарлықтай - удивляющий
Жалпақ жазира кең даласы- просторы широкие
Жаратушы- создатель
Үлесіне – в долю
Ұсақ – мелкий
Кітаппен жұмыс:
1 – тапсырма. Сұрақтарға жауап беріңдер.
2 – тапсырма. Іс-әрекеттің, мезгілдің берілу үлгісіне мән беріңдер. Қашанға дейін? Не істеуге болады? Кестені толықтырыңдар. Сөйлемдерді аяқтаңдар, сұрақтарға жауап жазыңдар.
3– тапсырма. Іс –әрекеттің ұзақтығын білдіретін сөз тіокестерімен сөйлем құрап жазыңдар.
4-тапсырма. Өз беттеріңше айтыңдар.
5-тапсырма. Сөйлем құрастырыңдар.
Білімді бекіту:
сұрақ - жауап
Үйге тапсырма:
5-тапсырма, 75-бет.
Бағалау:Үй тапсырмасын орындап келгеніне және жаңа сабаққа ынталы қатысып отырғандарын бағалаймын.
Пәні: Қазақ тілі
Сыныбы: 11
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Тамшыбұлақ –Жетісу таңғажайыбы.
Мақсаты:
1. Оқушылардың ойлау қабілетін сабаққа деген қызығушылығын арттыру және негізгі мәселелерге аса көңіл бөлуге үйрету ;
2. Оқушылардың бойына әдептілік, инабаттылық ,қарапайымдылық қасиеттерін қалыптастыру.
3. Сабақ барысында оқушыларды сауатты, ұқыпты жазуға дағдыландыру. Сабақтың түрі: аралас
Әдіс –тәсілдері: түсіндірмелі, сұрақ -жауап
Сабақтың көрнекілігі: үлестірмелі қағаздар, тест
Пәнаралық байланыс: орыс тілі
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.
Үй тапсырмасын тексеру: Үйге берілген тапсырманы тексеремін.Кеспе қағаздарды үлестіріп,жауап талап етемін.
Жаңа сабақ:
Жаңа сөздер:
Жартас - скала
Өңір - край
Таңғажайып-удивительное
Мәңгілік - вечны
Қасиетті – святая
Көріктендіріп жібереді - усиливает красоту
Кітаппен жұмыс:
1 – тапсырма. Сұрақтарға жауап беріңдер.
2 – тапсырма. «Тамшыбұлақ – туризм үшін ғажап жер» деген тақырыпта эссе жазыңдар.
3– тапсырма. Тамшыбұлақты елестетіп, оны суреттеп айтып беріңдер.
4-тапсырма. Сөйлемдердің құрамынан өзгелік етісті теріп жазыңдар.
5-тапсырма. Өздерің білетін немесе өздерің аралаған табиғаты тамаша жер туралы шағын мәтін жазыңдар.
Білімді бекіту:
сұрақ - жауап
Үйге тапсырма:
Сөздік жаттау
Бағалау:Үй тапсырмасын орындап келгеніне және жаңа сабаққа ынталы қатысып отырғандарын бағалаймын.
Пәні: Қазақ тілі
Сыныбы: 11
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Саяхатқа шығайық!
Мақсаты:
1. Оқушылардың ойлау қабілетін сабаққа деген қызығушылығын арттыру және негізгі мәселелерге аса көңіл бөлуге үйрету ;
2. Оқушылардың бойына әдептілік, инабаттылық ,қарапайымдылық қасиеттерін қалыптастыру.
3. Сабақ барысында оқушыларды сауатты, ұқыпты жазуға дағдыландыру. Сабақтың түрі: аралас
Әдіс –тәсілдері: түсіндірмелі, сұрақ -жауап
Сабақтың көрнекілігі: үлестірмелі қағаздар, тест
Пәнаралық байланыс: орыс тілі
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.
Үй тапсырмасын тексеру: Үйге берілген тапсырманы тексеремін.Кеспе қағаздарды үлестіріп,жауап талап етемін.
Жаңа сабақ:
Біріккен сөздер
Екі не одан көп түбірлердің бірігуінен жасалған сөздерді біріккен сөздер дейміз.
Мысалы: Елбасы, еңбекақы, жолсерік, баспасөз, балабақша т.б.
Жаңа сөздер:
Елестету мүмкін емес -
Жалпақ жазира кең даласы- просторы широкие
Жаратушы- создатель
Үлесіне – в долю
Ұсақ – мелкий
Кітаппен жұмыс:
1 – тапсырма. Сұрақтарға жауап беріңдер.
2 – тапсырма. Іс-әрекеттің, мезгілдің берілу үлгісіне мән беріңдер. Қашанға дейін? Не істеуге болады? Кестені толықтырыңдар. Сөйлемдерді аяқтаңдар, сұрақтарға жауап жазыңдар.
3– тапсырма. Іс –әрекеттің ұзақтығын білдіретін сөз тіокестерімен сөйлем құрап жазыңдар.
4-тапсырма. Өз беттеріңше айтыңдар.
5-тапсырма. Сөйлем құрастырыңдар.
Білімді бекіту:
сұрақ - жауап
Үйге тапсырма:
5-тапсырма, 75-бет.
Бағалау:Үй тапсырмасын орындап келгеніне және жаңа сабаққа ынталы қатысып отырғандарын бағалаймын.
Достарыңызбен бөлісу: |