Сабақтың тақырыбы Ч. Дарвин жəне оның түрлердің пайда болу теориясы. Ч. Дарвиннің эволюциялық теориясының негізгі ұстанымдары



Дата31.12.2019
өлшемі23,25 Kb.
#54946
түріСабақ
Бекітемін: Қ.Наубетов Оқу-ісі жөніндегі орынбасары Пәні:Биология Сыныбы: 9 "а,ә" Күні: 24.01.2017жыл.



Сабақтың тақырыбы

Ч.Дарвин жəне оның түрлердің пайда болу теориясы. Ч.Дарвиннің эволюциялық теориясының негізгі ұстанымдары.

Мақсаты

Оқушыларды Ч. Дарвиннің өмірбаяны,Ч.Дарвин эволюциялықтеориясы ілімінің пайда болуының алғы шарттарымен таныстыру.
2. Тіршіліктің жалпы заңдылықтары және даму тарихы туралы дүниетанымын арттыру, білімдерін кеңейту, тез ойлауға дағдыландыру
3. Оқушыларды топта жұмыс істей білуге дағдыландыру. Оқушылардың ойлау қабілеттерін, дамыта отырып, байқампаздыққа, өздігінен қорытынды жасауға дағдыландыру


Күтілетін нәтиже

Ч.Дарвиннің эволюциялық ілімімен танысады.Эволюциялық қозғаушы күштері туралы ақпаратпен танысады


7 модульдің қолданылуы

АКТ, «Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс – тәсілдер», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау», Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», Оқытуды басқару және көшбасшылық. Диалогты оқыту


Қолданылған әдістері мен тәсілдері

Миға шабуыл, сұрақ-жауап, іздену,"Ойлан-жұптас-бөліс","Үш таяқша",жұптық жұмыс,жеке оқушымен жұмыс,

Ресурстар

интерактивті тақта,презентация,түрлі слайдтар зертханалық жұмысқа қажетті құрал-жабдықтар, реактивтер, молекулалар, стикерлер, маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар.

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларға жағымды психологиялық көңіл-күй орнату.

Топқа бөлу, бөлінген көшбасшылықты сайлау




Сабаққа керекті құралдарын әзірлеп, дайындайды. 3 топқа молекулалар арқылы бөлінеді.



Cабақ кезеңдері

Тапсырма

Мұғалімнің әс - әрекеті

Оқушылардың іс әрекеті

Білім

Қызығушылық-тарын ояту




Үй тапсырмасы "Миға шабуыл" әдісі бойынша сұрақ жауап.

Интерактивті тақта

"Білгенің дұрыс"


1."Эволюция "деген ұғымды қалай түсінесің?

Латын тілі "evolution"

2.Биологиялық эволюцияның анықтамалары

3.Эволюциялық табыс ұғымы:Биологиялық

прогресс дегеніміз не?

Биологиялық регресс-дегеніміз не?мысалдар келтіру

Ғалымдардаң суреттері арқылы оның жазған еңбектері

1. Грегор Мендель (1822-1884ж)

2.Томас Морган (1886-1945ж)

3.Н.И.Вавилов (1887-1943)

4.К.Линней (1707-1778)

5.Ж.Б.Ламарк ( 1744-1829)



Өткен сабақ бойынша білімдерін нақты көрсете отырып, ойлы сұрақтарға жауаптар табу арқылы және "эволюция" ұғымын тірі организмнің қарапайымнан күрделіге дейін көтерілуі туралы

білімдерін нақтылау.



Түсіну

Оқулықпен жұмыс



Оқулық мәтінін игерту.Интернет мәліметтері

Топтастыру, оқулықпен жұмыс



Жаңа білім."Ойлан-жұптас-бөліс"әдісі 1топ. Ч.Дарвин Ч.Дарвиннің өмірбаяны,табиғат зерттеушісі саяхатқа шығудағы мақсаты,зерттеушілік еңбектері 2т.Ламарк.Ж.Б.Ламарктыңэволюциялықтеорияс

3т..К.Линней .К.Линнейдің шығармашылығы

4т.Эволюция тобы .Эволюцияның қозғаушы күштері: тіршілік үшін,күрес,табиғи сұрыпталу.тұқымқуалаушылық мысалдар

.


Мәтінмен топтық жұмыс жүргізе отырып, талдау жасап, негізгі мәліметтерді топтастыру арқылы оқулықтағы мәтінді игереді.

Қолдану


Игерген білімдерін тиімді қолдану

"Жеке жұмыс","Жұптық жұмыс" А4 фламастер



Оқулық бойынша топтық жұмыс. 5-сызбанұсқа Эволюцияның негізгі қозғаушы күштері


Тұқым қуалайтын тіршілік үшін табиғи өзгергіштік күрес сұрыпталу


Дәптермен жұмыс.Берілген тапсырманы уақытылы орындау, тақтағы шығып тапсырманы қорғау.

Талдау

Тәжірибелік тапсырма


Білімді бекіту."Үш таяқша"әдісі



1.1-Сұрақ 2.1-Дерек 3.1-Идея айтамыз

4 топтан үздік сұрақтарды айтып,оның жауабымен бөліседі.

Жинақтау


Кері байланыс.

.*Бүгінгі сабақтан алған жетістігіміз *Ең маңыздысы не болды? *Кемшілігіміз болды ма

Деңгейлік жаттығулар орындау барысында игерген білімдерін тиімді пайдалана алады.

Бағалау


Бағалау парағы

Сабақ басында таратылған бағалау парағына топ басшысы тобындағы оқушыларды ұпаймен бағалайды.

Топ басшылары топтағы оқушыларды бағалайды.

Рефлексия




Білемін. Білгім келеді. Үйренгенім.

Ойын еркін, нақты білдіре біледі


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет