Бөлім/бөлімше
|
Жанды табиғат /2.3 Адам
|
Педагогтің аты-жөні
|
Жантриноа Назерке
|
Күні
|
30.11.21ж
|
Сыныбы
|
Қатысушыларсаны: Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Дұрыс тамақтану
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
|
1.2.3.3 адамның өсу және даму қажеттіліктерін анықтау
|
Сабақтың мақсаты
|
адамның өсуі мен дамуы үшін тамақтану қажет екенін түсіндіру
|
Сабақтың барысы
Сабақ кезеңі/
Уақыты
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
«Миға шабуыл»
Ас дайындайтын адамды кім дейміз?
Мектептегі ас дайындайтын адамдаркімдер?
Ал үйде тамақты кім дайындайды?
Өсімдік тектес азық-түлікті кім атапбереді?
Жануар тектес азық-түлікті кім атапбереді?
Біз не үшінтамақтанамыз?
|
«Кластер» әдісі
– Асты кім дайындайды?
Ана
..... Аспаз
Астыкім
дайын- дайды?
Әже
|
Сұраққа толық жауап берулерін қадағалайды.
|
Суреттер
|
Сабақтың ортасы
|
«Кел, ойланайық» Оқулықпен жұмыс
Тамақ сенің өсуің мен дамуыңа қажет. Адамдар тамақ дайындауүшін
көгөніс, жеміс, сүт, жұмыртқа, ет, балық, жарма, ұн және басқа азық- түлікті пайдаланады. Одан ботқа, сорпа, салат, шырын, нан дайындайды. Денім сау болсын десең, күніне үш-төрт рет тамақтан. Ас мәзірің түрлі пайдалы тағамнанболуы керек. Өйткені тағам арқылы ағзамыз түрлі пайдалы дәрумендералады.
Пайдалы тағамға нежатады?
Пайдасыз тағамға нежатады?
|
Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап беріп, пайдалы, пайдасыз тағамдарды атайды.
Пайдалы – жемістер, көгөністер, ... .
Пайдасыз – чипсы, газдалған сусындар,
... .
|
|
Оқулық
Энциклопедиялар, төменгі сынып балаларына арналған анықтамалықтар, интернет
|
|
«Коллаж әңгіме» әдісімен орындалатын топтық жұмысқа қатысты әзірленген ресурстарды тарату.
Мақсаты: оқушылардың сыни ойлау және коммуникативтік дағдыларындамыту.
Сипаттамасы: оқушыларға түрлі түсті қима суреттер беріледі. Олар суреттерді флипчартқа жабыстырып, әңгімеқұрастырады.
Коллаждағы сусындарға жарнама жасау.
|
«Анықтайық»
«Коллаж әңгіме» әдісі бойынша таратылған қималардан картон қағазда пайдалы, зиянды тағамдардан коллаж жасайды.
Оқушылардың жасаған коллаждарының қорытындысы ретінде
«Білгенің жөн» тапсырмасын ұсынуға болады.
|
Дескриптор:
тағамдардың пайдалы немесе пайдасыз екенін анықтайды, ойын дәлелдейді;
тағамдардың пайдалы немесе пайдасыз екенін анықтайды, ойын дәлелдеудеқиналады.
|
|
|
Топтық жұмыс
«Сусын жарнамасын» жасауды ұсынады.
1-топ – сүт
|
Топпен «Сусын жарнамасын» жасайды.
топ –сүт
топ –шұбат
|
ҚБ: мұғалім топта белсенділік танытқан оқушыларды
|
|
|
|
|
|
2-топ – шұбат 3-топ – қымыз
«Балалар бүгін не ішті, не жеді?» деген сұраққа жауап алу, сыныппен бөлісу/жұпта айту/сұрау. Салауатты тамақтану құрамына не кіретінін талқылау.
– Қандай тағамдар мен сусындар пайдалы болып келеді?
|
3-топ – қымыз
Сиыр – сүт Түйе – шұбат Жылқы –қымыз
Оқушылар сусындардың адам денсаулығына пайдасы, қалай пайда болғандығы туралы жарнама жасайды.
|
«Фигуралар» әдісі арқылы бағалайды. Жұлдызша –
«Жарайсың!».
Тіктөртбұрыш –
«Жақсы!».
Үшбұрыш –
«Талпын!».
|
Қызыл, жасыл және сары түсті карточкалар
|
|
Сергіту сәті
«Азық-түлік дүкені» рөлдік ойынын ұйымдастыру. Оқушыларды «азық- түлікке» жұмсап, пайдалы тағам алып келуін сұрау. Олардың таңдауын талқылау, алып келген азық-түліктің қайсысы пайдалы, ал қайсысы зиянды екенін табу.
|
Оқушылар пайдалы және зиянды тағамдарды атайды.
|
|
|
|
«Білгенің жөн»
Дұрыс тамақтану ережелерін құру
«Бізбен бірге қайтала!» Мұғалім сөзі:
Жеміс пенен көгөніс Нан, сүт, ет берер күн.
Дәрумен тағам нәр берер, Оны жұрт бағалар.
«Дәрумендер сыры» слайдын көрсету.
Дәрігерлермен кеңес. Сұрақтар қояды:
|
Жұптасып тамақтану ережелерін құрады.
күніне 3-4 рет ас қабылдау;
асықпайтамақтану;
асты дұрысшайнау;
болу.
|
Дескриптор:
- оқушылардың алдыңғы білімдеріне сүйене отырып, білімдерін анықтайды.
|
Дұрыс тамақтану https://www.youtube.com/watch?v=RdXNbYjR9Qk
|
|
Қандай дәрумендерді жиі қолданғандұрыс?
Қандай тамақ түрлерін жиі қолданғандұрыс?
Бой өсу үшін қандай дәрумендерді көп жеукерек?
Мен неге көптерлеймін?
Тіс ауырмау үшін не істеукерек?
|
|
|
|
|
«Бақылайық»
Оқулықтың 43-бетіндегі суреттегі қыз баланың тамақтануы дұрыс па, әлде бұрыс па екендігін бақылау.
|
Оқушылар суреттегі қыздың таңғы асқа ботқа жеп отырғандығын айтады.
Пайдалы ас мәзірін жасайды.
|
|
|
|
«Зерттейік»
Жұптық жұмыс
«Сенің сүйікті тамағың не? Ол неден жасалады?» деген тәрізді сұрақтарды қойып, бір-бірін зерттеуді ұсынады.
|
Оқушылар бір-біріне сүйікті тамағы туралы айтады, неден жасалатынын анықтайды.
|
Мұғалім
«Жарайсыңдар!»,
«Тамаша!» деген ынталандыру, мадақтау сөздерімен ауызша бағалаужүргізеді.
|
|
|
Дәптермен жұмыс
тапсырмада себетке тек пайдалы тағамдарды салу керектігінтүсіндіреді.
тапсырма бойынша суретті аяқтап салуға тапсырма беріледі. С дәрумені кездесетін жемістіқоршайды.
|
Дәптерде берілген тапсырманы өз бетінше орындайды.
|
Дәптер жиегіндегі бағалау бойынша өздерінбағалайды.
Дескриптор:
- өсу мен дамуға қажетті пайдалы тағамдарды белгілейді.
|
Дәптер, түрлі түсті қарындаштар
|
|
Қызықты мәлімет
Алманың 25 пайызы ауадан тұрады.
Сондықтан ол суға батпайды, қалқып тұрады.
|
Тәжірибе жасайды. Ой қорытып, көргендерін баяндайды.
|
Тәжірибе жасауларын қадағалайды.
|
Оқулық Алматуралы
10 қызықмәлімет
|
|
|
– Алма жеңіл болады, себебі құрамында ауа бар. Сондықтан суға батпайды.
|
|
https://www.youtube.com/watch?v=cf3wt33sn8Q
|
|
Тірек сөздерменжұмыс
Пайдалы тағам,дәрумен
А, В, С дәрумендеріне жарнама жасауды ұсынады.
|
Адәрумені
Вдәрумені
Сдәрумені
Оқулықтың «Білгенің жөн» айдарындағы ақпараттарды пайдалана отырып, шағын жарнама жасайды.
|
|
Сынып бұрышына дәрумендердің пайдасы туралы суретті сызба ілуге болады.
|
Сабақтың соңы
Рефлексия
|
«Мақалды жалғастыр» ойыны
Мұғалім мақалдың бірінші бөлігін айтады, оқушылар жалғастырады:
Денсаулық – ... (зорбайлық)
Тазалық – саулық негізі,....
(саулық - байлық негізі)
Тазалық баржерде (денсаулық
бар)
Рефлексия
|
Мұғалім айтқан мақалдардың екінші бөлігін табады.
|
|
Дәптер, түрлі түсті қарындаштар
|
Тексерілді:
Достарыңызбен бөлісу: |