Сабақтың тақырыбы: Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кетті?



Дата01.06.2017
өлшемі87,46 Kb.
#17438
Сабақтың тақырыбы: Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кетті?

Қызылорда облысы

Жаңақорған ауданы

Сүттіқұдық ауылы

№52 Б Аралбаев атындағы орта мектебінің

тарих пәні мұғалімі: Бердікеев Әлібек



Қысқа мерзімді жоспар.

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2В Ежелгі Үндістан. Буддизмнің гүлденуі мен индуизмнің триумфі.

Мектеп: № 52 орта мектебі

Күні: 05.05.2017жыл

Мұғалімнің аты-жөні: Бердікеев Әлібек

Сынып: 5

Қатысқандар саны:20

Қатыспағандар саны:




Сабақтың тақырыбы

Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кетті?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

5.4.1.3 Ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау

5.2.2.3 Ежелгі дүниенің мәдениетіне сипаттама беру



Сабақ мақсаты

  1. Барлық оқушылар.

Мохенджо-Даро қаласындағы өркениеттердің шаруашылық жүйесін және мәдениетін біледі, түсінеді

  1. Оқушылардың басым бөлігі. Мохенджо-Даро қаласының ежелгі дүние мәдениетіне қосқан үлесін талдайды

  2. Кейбір оқушылар.

Мохенджо-Даро қаласының жойылу себептерін зерттейді

Бағалау критерийлері

  1. Мохенджо-Даро қаласы қайда орналасқанын біледі.

  2. Мохенджо-Даро қаласының құрылысын талдайды .

  3. Мохенджо-Даро қаласының жойылу себептері туралы зерттейді.




Тілдік мақсаттар


Негізгі терминдері: арийлер, ведалар, санскрит, даса

Сыныптағы диалог/Жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер.

Оқушылар Мохенджо-Даро қаласының қалай және не себептен жойылып кеткенін жазбаша немесе ауызша түрде айта алады.



Талқылауға арналған тақырыптар

  1. Мохенджо-Даро қаласының пайда болуы туралы не білесіңдер

  2. Қаланың жойылу себептерін атаңдар.

  3. «Даса» ұғымына талдау жасаңдар7

Құндылықтарға баулу


Өзгелердің мәдениетіне құрметпен қарау, шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау

Пәнаралық байланыстар

География пәніндегі Үндістан тақырыбы

Бастапқы білім


Ежелгі Үндістанда буддиизм діні, пайда болуы, дамуы. Үндістандағы касталық жүйе.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

8 минут



Ұйымдастыру Сәлемдесу

Сыныпта жағымды атмосфера қалыптастыру

Топтасыру. Адамға ең алдымен рухани байлықтардың ішінде қайсысы маңызды мәдениет, білім, өнер сөздері жазылған карточкалар арқылы 3 топқа бөлу.

Кубик ойыны арқылы үй тапсырмасына жауап береді.



  1. Орта Азия аймақтарында билік жүргізген әулеттің негізін қалаушы? (Селевкид)

  2. Бактриялық сатрап Диодот өзін Грек-Бактрия патшалығының тәуелсіз билеушісі деп жариялаған жыл. (б.з.д 250ж)

  3. «Мыңдаған қала елі деген» деген атау берілген мемлекетті атаңыз. (Грек-Бактрия)

  4. б.з.д 140-130жж Жетісу арқылы Орталық Азияға баса көктеп кірген тайпалар. (ғұндар)

  5. Парфия патшалығындағы облыс әкімдері қалай аталды) (сатраптар)

  6. Кушан патшалығының әйгілі билеушісі

(Қанышке патша)


Қосымша материалдар, интерактиті тақта

Сабақтың ортасы

3-минут

16-минут

7-минут


4 минут

Көпірше

Тажмахал ескерткіші туралы қысқыша бейнекөрініс көрсетумен, оқушылардың қызығушылығын оятып, жаңа сабақпен байланыстырылады.

Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстырып, сабақтың критериін белгілеп жаңа сабақ тақырыбымен танысады

Жаңа тақырыпты дәптерге жазады,

Мохенджо-Даро қаласы туралы қысқаша бейнебаян көрсетіп, оқушылар пікірімен бөліседі.

Жедел уәкіл

Әр топқа жеке тапсырма беріледі.

1-топ. Мохенджо-Даро қаласының құрылымын

айтыңдар.

2-топ. Мохенджо-Даро қаласының ерекшелігін айтыңдар

3-топ. Мохенджо-Даро қаласының жойылу себептері.

Сэндвич әдісі арқылы бағаланады.

2 тапсырма Жеке тапсырма.

1.Алфавит кілті

2.Терминдер кілті

3.Хронологиялық кілт

Жеке жұмыс әр топқа беріледі. Бірақ әр оқушы жеке орындайды.

Тапсырма 3

Жұптық жұмыс. Оқушылар тақырыптан түйгендерін бір біріне түсіндіреді.

Интератиктивті тақта, дәптер

Плакаттар, стикерлер, маркер, интерактивті тақта, оқулық



Сабақтың соңы

7-минут


Қорытынды бөлім

Рефлексия. Ұстазға хат Ашық хатқа өз ойын сабақта қай әдіс ұнағандарын, қысқаша ой түйгендерін,түсінбеген жерлерін жазады

Бағдаршам арқылы өзін өзі бағалау (барысында оқушыға кері байланыс беріп отырамын.)

.

Дәптер, оқулық

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Сабақта барлық оқушылардың қамтылуы қадағаланады. Қабілетті оқушылардың көшбасшылық қабілетін басқа оқушылармен жұмыс жасауға қолданылады.

Бағдаршам арқылы бағалау, екі жұлдыз бір ұсыныс, өзін-өзі бағалау

Акт мен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік ережесін сақтау.

Сыныпта еркін атмосфера қалыптастыру.

Топ ережесін сақтау,

Сынып тазалығын сақтау.




Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ өз деңгейінде өтеді, оқу мақстатарының барлық бөлімдері қамтылады. Сабақта әр оқушының ерекшеліктері ескеріліп саралау жүргізіледі.Оқушы қызығушылығын ояту үшін бейнекөріністер қолданылады.Әр оқушының сын тұрғысынан ойлануына жағдай жасалады. Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталады.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Үй тапсырмасын пысықтауға арналған түрткі сұрақтар

2: Көшбасшылық қабілеті бар оқушыларды бүкіл топ жұмысына тарту

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Талқылауға арналған тапсырмалар

2: Сын тұрғысынан ойлауға бағытталатын топтық жұмыстар мен қалыптастырушы бағалау.

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

  1. Метакогнитивті хабардарлығы төмен оқушылармен әдістер лайықты таңдалып алынған жағдайда тиімділігі.

  2. Деңгейлік тапсырмалармен жұмыс жасаудың қажеттілігі.



Бағалау критерийлері

Дескрипторлар



  1. Мохенджо-Даро қаласы қайда орналасқанын біледі.




1.Қаланың орналасу ерекшелігін түсінеді

  1. Қаланың орналасқан аумағын біледі

  1. Мохенджо-Даро қаласының құрылымын түсінеді.




  1. Қаланың архитектуралық келбетін түсінеді

  2. Мохенджо-Даро қаласының құрылымын саралайды

  1. Мохенджо-Даро қаласының қалай жойылғанын зерттейді, таладай алады.




  1. Қаланың қалай жойылғанын түсінеді

  2. Қаланың не себептен жойылғанын зерттейді




Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет