ҰМЖ тарауы: 4-бөлім Ұрпақ тәрбиесі
|
Атырау облысы,Исатай ауданы,Аққыстау орта мектебі
|
Күні: 14 04 2020 ж.
|
Мұғалімнің аты-жөні: Әбілхайырова Алтынай
|
Сынып:7
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Әке үкімі
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
7.1.1.1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау
7.2.4.1 шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай алады:
Шығармадан үзіндіні алып,сұрақтарға жауап береді;берілген үзіндідегі айтылған ой мақсатын анықтайды;оқиға желісі бойынша өз көқарасын білдіріп жазады
|
Бағалау критерийі
|
Шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды
Оқиға желісін дамытып жазады
Өзіндік көзқарасын білдіреді
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады: - Сұрақтар құрастыру, жоспар бойынша мазмұнын айту, талдау
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Поэма, залал, үкім, пенделік, шомбал, әдіптеу,нала,
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:–
Қалай ойлайсыз,ақынның бейнесі бүгінгі жасөспірімдер үшін үлгі бола ала ма?
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
«Зұлымдықтың жасырынып келетіні жаман-ақ» деген жолдарды қалай түсіндің? «Менің бассыз қалғандығым Сенің бассыз қалғандығың болмағай!» деген жолдарын қалай түсінесіздер?
|
|
Ишара:--
|
Құндылықтарға баулу
|
Өз елінің өткен тарихына құрмет көрсету
|
Пәнаралық байланыс
|
Қазақстан тарихы, география, музыка
|
Алдыңғы оқу
|
Ақынның өмірі,шығармашылығы
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі
Мәтінмен жұмыс. «Шапшаң іздендіру» әдісі
Нұсқаулық. Мәтін бойынша төмендегі сұрақтарға шапшаң жауап береді.
Поэмада қандай оқиға баяндалады?
Оқиға Қазақстанның қай жерінде өтті?
Шығарма неліктен «Нарынқұм зауалы» деп аталады?
Нарын құмы Қазақстанның қай жерінде орналасқан?
«Зауал» сөзінің мағынасын қалай түсінесіз?
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру
|
|
Сабақтың ортасы
|
Тапсырма: берілген сұрақты талқылап жауап жазыңыз
«Зұлымдықтың жасырынып келетіні жаман-ақ» деген жолдарды қалай түсіндің? «Менің бассыз қалғандығым Сенің бассыз қалғандығың болмағай!» деген жолдардағы бассыз қалу тіркесі қай кезде тура мағынада қолданып тұр?
Кері байланыс
Бағалау
Тапсырма Өлең жолдарын қолданып, оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазыңыз.
Жұлдыздай боп жанар алдан
Ақындықта елден ерек басқа заң.
Батырлығы жоқ адамнан
Үлкен ақын шыққан емес ешқашан.
Туған елім-арман, мұңым,
Енді сені жетелейді жол қалай?
Менің бассыз қалғандығым
Сенің бассыз қалғандығың болмағай!
Иә, шындықтың ащы даңқы,
Шындық үшін жалғыз түстім егеске.
Ақындықтың басты шарты
- Басты алса да, шындықты айту емес пе?
Өлімге сан жақын бардым,
Қорғансыз боп көрінсем де жай көзге.
Шындықты айтқан ақындардың
Бірақ жолы болып еді қай кезде?
Дескриптор Білім алушы
- берілген үзіндідегі айтылған ой мақсатын анықтайды;
- оқиға желісі бойынша өз көқарасын білдіріп жазады
Кері байланыс
Бағалау
|
Ақын фото суреті
Дереккөз: http://kitap.kz/reader/bota_narinkumz
А3;А4
|
Сабақтың аяқталуы
|
Рефлексия
Бүгінгі сабақта қандай жұмыстар жасадыңыз?
Оқу мақсатына жете алдыңыз ба?
Үйге тапсырма: Өлең жолдарын қолданып, оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазуды аяқтаңыз
|
|
Қосымша мәлімет
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
|
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)
|
|
|
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма, қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқу мақсатына қол жеткізбеген болса неліктен деп ойлайсыз?
Сабақ қалай және қандай деңгейде өтті?
Жоспарланған саралау дұрыс іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?
Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма, неліктен?
Осы жоспарға қандай өзгеріс енгіземін және неге?
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты):
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1.
2.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|