Білім беру ұйымының атауы
|
Ә.Байсалбаев
|
Пәні:
|
Физика
|
Бөлім:
|
Электростатика
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сынып:
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Электр өрісінің энергиясы;
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
10.4.1.10 - электр өрісінің энергиясын есептеу;
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар істей алады: Электр өрісі энергиясының теңдеуін біледі
Көптеген оқушылар істей алады: Конденсатор эенрисының формуласын қолданып есептер шығарады
Кейбір оқушылар істей алады: Зарядталған конденсатор энергиясын есептеуге арналған формуланы білу және оны есептер шығаруда қолданады
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
Сабақтың басы
10 минут
Өткен білімді еске түсіру
Жаңа білім
10 минут
|
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Өткен материалды қайталау
Электрсыйымдылық деп нені атайды?
Электрсыйымдылықты анықтауға арналған формула
Электрсыйымдылықтың өлшем бірлігі қандай?
Электрсыйымдылық неге тәуелді және тәуелсіз?
Шардың электрсыйымдылығын анықтауға арналған формуланы жазыңыз
Конденсатор дегеніміз не?
Зарядталған конденсатор дегеніміз...
Конденсатордың қандай түрлерін білесіз?
Жазық конденсатордың электрсыйымдылығын анықтауға арналған формуланы жазыңыз.
Конденсаторлардың қолданылу аясы
Жаңа тақырып
Конденсаторларды тізбектей және параллель жалғау формулаларын қорыту.
Зарядталған және зарядталмаған конденсатордың энергиясын анықтауға арналған формуланы қорытып шығару.
Энергия тығыздығы формуласын қорытып шығару.
Конспект жазу
|
Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады
Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды
|
Дескриптор
Сұрақтарға жауап береді
Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді
2-балл
Дескриптор
1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік;
2. Мазмұнның толық ашады;
3. Өмірден мысалдар келтіреді.
5 балл
|
ФИЗИКА 10 сынып
«Дидактикалық материалдар
Смайликтер
|
Бекіту
10 минут
|
Сабақты бекіту (Есептер шығару)
Электрсыйымдылығы 500 пФ жазық конденсаторға 2*10-6 Кл заряд беріледі. Конденсатордың электр өрісі энергиясын анықтаңдар.
Конденсаторлардың электрсыйымдылықтары бірдей және әрқайсысы 600 мкФ болса, суретте көрсетілген конденсатордың қуат көзінің (батарея) электрсыйымдылығын анықтаңдар.
Бірінші конденсатрдың сыйымдылығы 200 пФ, ал екіншінің – 1 мкФ.Осы конденсаторларда жиналған зарядты анықтаңдар. Бұл екі конденсаторда бір тұрақты кернеу көзінің полюстеріне қосылған.
Сыйымдылығы 50 мкФ конденсатор потенциалдар айрымы 60В –қа дейін зарядталған. Конденсатор зарядын есептеңдер. Конденсатор энергиясын есептеңдер. Астарларындағы кернеуі 120 В –қа жеткен кездегі конденсатор энергиясын есептеңдер.
Сыйымдылығы 1000 мкФ конденсатор 2 Дж энергия дейін зарядталған. Конденсатор астарлары арасындағы потенциалдар айырымын есптеңдер
|
Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды
|
Дескриптор
Есептің шартын түзеді
ХБЖ-ға келтіреді
Есептің формуланысын түрлендіріп
Есептің жауабын табады
3 балл
|
|
Кері байланыс
Сабақтың соңы
10 минут
|
Рефлексия
Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау.
Үйге тапсырма
1. § 35
2. Өмірден мысал ойлап, түсіндіру
Жасаған жұмыстарын 2 жұлдыз, 1 ұсыныспен бағалау.
Кері байланыс (не үйрендім, не қиын болды, сұрақ.) (3 минут)
|
Оқушылар кері байланыс береді
|
Формативті бағалай 10 балл
|
|