Сабақтың тақырыбы: Ертегілер Сабақтың мақсаты: Білімділік



Дата19.02.2017
өлшемі64 Kb.
#10872
түріСабақ
Сабақ жоспары

1.Пән аты: Әдебиет

2.Сыныбы: 5

3.Күні, айы, жылы: 23.09.15ж

4.Тоқсан: І

5.Мұғалім: Усенбаева Майра Абдикадировна

Сабақтың тақырыбы: Ертегілер

Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік: Оқушыларға ертегілер және оның түрлері туралы мәлімет беру, алған білімдерін өмірде палана білуге баулу.

2.Тәрбиелік: Оқушылардың бойында сиқырлыққа сенушілікті жоғалтпау, ата салты мен дәстүрін құрметеуге тәрбиелеу.

3.Дамытушылық: Оқушылардың әдеби дүниетанымдарын кеңейту, өзіндік ісденуге дағдыландыру.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілі: «Көбейту кестесі», «Миға шабуыл», «Семантикалық карта», «Эссе», «Шығармашылық жұмыс», «Фонетикалық талдау», «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»

Сабақтың көрнекілігі: Интер-белсенді тақта, үлестірмелі қағаздар, флип-шарттар, түрлі-түсті қаламдар, мултимедиа

Пәнаралық байланыс: тіл, тарих, математика,

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

«Бұғылардың кездесуі» сыныпта ынтымақтастық ахуалын тудыру мақсатында ұйымдастырылады. (3 мин)

«Геометриялық пішіндер» әдісімен топқа бөлінеді. (1 мин)

(топ басшылары сайланады, бағалау критерийлері беріледі, топтарға ат қойылады.)




р/н

Оқушының аты - жөні

Үй тапсырмасы

Жаңа сабақты түсіну

Эссе жазу

Топтық жұмыс

Фонетикалық талдау

Жалпы ұпай

Бағасы

1

























2

























Әрбір оқушы 5 ұпай мен бағаланады

Ұпай сандары; 25 - 20 - «5»

19 – 15 – «4»

14 – 11 – «3»

10 – төмен – «2»
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: (8 мин)

І топ Ана туралы мақал – мәтелдер жатқа айту

ІІ топ Еңбек туралы мақал – мәтелдер жатқа айту

ІІІ топ Отан туралы мақал – мәтелдер жатқа айту

ІV топ Достық туралы мақал – мәтелдер жатқа айту

V топ Білім туралы мақал – мәтелдер жатқа айту

2.1. Үй тапсырмасын қорыту мақсатында

Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қой және сол сөзді үш тілде айтып бер.

І топ) ... тас жарады,

Тас жармаса бас жарады. Жауабы: тіл, язык, language

ІІ топ) Таяқ еттен өтеді,

... сүйектен өтеді. Жауабы: сөз, слова, word

ІІІ топ) ... таумен кездеспейді,

Адам адаммен кездеседі. Жауабы: тау, гора, mountain

ІV топ) ... көпті жау алмайды,

Ақылы көпті дау алмайды. Жауабы: дос, друг, friend

V топ) ... – асқар тау,

шеше-қайнар бұлақ,

бала-жағасындағы құрақ. Жауабы: әке, отец, father



Миға шабуыл: (3 мин)

  • Балалар мақал – мәтелдер әдебиеттің қай түріне жатады? (халық ауыз әдебиеті)

  • Халық ауыз әдебиеті дегеніміз не?

  • Халық ауыз әдебиетінің тағы қандай түрін білесіздер?

(өте тамаша ендеше сіздерге мынадай тапсырма, алдарыңызда үлестірмелі қағазда көбейту кестесін қаншалықты білетіндіктеріңізді сынау үшін тапсырма жатыр соны орындау арқылы сіздер бүгінгі сабақтың тақырыбын ашасыздар)

Көбейту кестесі бойынша жасырынған сөзді табыңыз




6

7

8

9


3

І








Е

4




Л

Т






5






Р

Е



6

Г






Е


7







Р





27. 40. 32. 45. 36. 18. 28. 54. 56.


ЕРТЕГІЛЕР

  • Өте жақсы ЕРТЕГІЛЕР тақырыбы. Ал кім маған жауап береді, ертегілер қай әдебиеттің түріне жатады?

  • Я ертегілер біздің өткен сабақтағы мақал-мәтелдер сияқты халық ауыз әдбиетінің бір түрі екен. (тақтаға жазасыз, балалар дәптерге жазып алады.)

МАҚСАТЫ: Ал, қанеки балалар бүгінгі сабақтың мақсаты не деп ойлайсыңдар?


ІІІ. Жаңа сабаққа (ал қане балалар кітапты ашамыз ертегі туралы мәліметті оқимыз, әуелі өзіміз оған 1 мин беріледі, күтесіз, 1 мин соң жұппен оқимыз 1 мин, сосын топпен 1 мин) 5 мин

- Ал кім маған түсіндіріп береді, сонда ертегілер дегеніміз не? (бірнеше балалардан сұралады)

3.1. –Балалар біз саяхат жасағанды ұнатамыз ба?

- Біз қай жерлерге саяхат жасаймыз?

- Қане ертегі әлеміне де саяхат жасап көрелік.

«Эссе» жазады. «Ертегі әлеміне саяхат» 3 мин + 2 мин

3.2 Топпен жұмыс. 10 мин

І топ Ертегінің кез-келген түріне шағын көрініс ойластыру +

ІІ топ Адасқан сөзді тап (алдын-ала сөздердің қиындысы беріледі) +

ІІІ топ Қазіргі заманға сай ертегі ойлап табу керек. +

ІV топ Ертегінің үш түрін түсіндіру постер +

V топ Ойдан ертегінің жалғасын табады.

3.3. Жеке жұмыс 5 мин

Фонетикалық талдау жұмысы (әрбір топтың аты өздері дәптерлеріне жазып фонетикалық талдау жасайды)

І топ: ҚАҢБАҚ ШАЛ

ІІ топ: ҮЙШІК

ІІІ топ: ЖЕТІ ЛАҚ

IV топ: БАУЫРСАҚ



V топ: ЕР ТӨСТІК
3.4. Семантикалық карта:



Ертегі атаулары

Ертегі түрлері

1

«Бай баласы мен жарлы баласы»

Шыншыл ертегі

2

«ЕрТөстік» ертегісі

Қиял- ғажайып ертегі

3

«Таза бұлақ»

Шыншыл ертегі

4

«Түлкі мен тырна» ертегісі

Жан-жануарлар туралы ертегі

5

«Аяз би»

Шыншыл ертегі

6

«Қаңбақ шал» ертегісі

Қиял- ғажайып ертегі

7

«Үйшік» ертегісі

Жан-жануарлар туралы ертегі

8

«Тазша бала»

Қиял- ғажайып ертегі
VІІІ.Сабақты қорыту:

1.Бағалау топ басшылар критерийін сұрайды 3 мин

2.Үй тапсырмасын беру. 2 мин

Баяғыда Айдос пен Жандос деген екі жан дос болыпты...

деп басталатын достық туралы ертегі ойластырып келесіздер.

Рефлексия Балалар біз кері байланыс жасау мақсатында 2 жұлдыз 1 ұсыныс әдісі қоданамыз, сіздерге бүгінгі сабақта екі ұнаған және 1 тағы көргілеріңіз келетін сабақ туралы жазу керек.

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет