Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
10.1А бөлім: Функция, оның қасиеттері және графигі
|
Өскемен қаласы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты- жөні: Канапьянова СЖ
|
Сынып: 10
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспаған оқушылар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Функция және функцияның берілу тәсілдері
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (Оқу бағдарламасына сілтеме)
|
10.4.1.1 - функция анықтамасын және берілу тәсілдерін білу;
|
Сабақтың мақсаты
|
Функция анықтамасын және берілу тәсілдерін меңгерту
|
Бағалау критерийлері
|
Функция анықтамасын біледі
Функцияның берілу тәсілдерін біледі
Функцияның анықталу облысын таба алады
Функцияның мәндер жиынын таба алады
|
Тілдік мақсат
|
Оқытудың тілдік мақсаты
Оқушылар
берілген график бойынша функцияның қасиеттерін сипаттайды;
Бөлім бойынша лексика мен терминология
функцияның бір сарындылығы;
бөлшек-сызықты функция;
функцияның шенелгендігі;
функция периоды
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
егер ..., функция бөлшек – сызықты деп аталады;
бөлшек-сызықты функцияның графигін салу үшін … керек
функцияның анықталу облысы
|
Құндылықтарды дарыту
|
Еңбек және шығармашылық
Бұл сабақ барысында оқушылар топпен жұмыс жасай отырып жаңа білімді меңгеруде өздігін оқуға үйренеді, шығармашылық қабілетін дамытуға мүмкіндік алады.
|
Пән аралық байланыстар
|
Статистика
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интерактивті тақта мүмкіндіктері, бейнематериал / bilimland.kz
|
Алдыңғы меңгерілген білім
|
Сызықтық, квадраттық, кері пропорционалдық тәуелділік және y= функцияларының қасиеттері, графиктері.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңдері
|
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер
|
Оқыту ресурстары
|
Сабақтың басы
5 минут
|
1)Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру
2)Сұрақ- жауап әдісі бойынша
Сызықтық, квадраттық, кері пропорционалдық тәуелділік,
y= функцияларының қасиеттерін, графиктерін қайталау
3) БББ кестесінің 1- бағанын толтыру
|
|
Сабақтың ортасы
7 минут
15 минут
10 минут
|
Қосымша 1
Топтық жұмыс
. функцияларының графиктері салынған таратпа үлестіру
Келесі тапсырмаларды орындайды:
берілген графикке сәйкес келетін функцияның формуласын жазыңыз;
y және x мәндер кестесін құрыңыз;
график арқылы берілген функцияның қасиеттерін сипаттаңыз.
Оқушылар функцияны беру тәсілдері бойынша қорытынды жасайды, теориялық мағлұматтарды толықтырып мұғалім нақтылап қорытындылайды
Қосымша 2
bilimland.kz –сайтынан көрсетілім (функция және оның қасиеттері 5/14)
Топтық жұмыс
ЖИГСО Қосымша 3
Мақсаты: Оқушылардың теориялық материалды практикада қолдану дағдысын жетілдіру
«Бағдаршам» арқылы өзара бағалау
Жеке жұмыс ТЕСТ Қосымша 4
Мақсаты: оқушының сабақ бойынша алған білімін қорытындылау
Нәтижені дайын жауап бойынша тексереді
Оқушы өзін-өзі « Басбармақ» әдісі бойынша бағалайды
|
https://bilimland.kz/kk/courses/math-kz/analiz-bastamalary/analiz-bastamalary/funkcziya-uhymy-zhane-onyng-berilu-tasilderi/lesson/funkcziya-zhane-onyng-qasietteri
|
Сабақтың соңы
3 минут
|
РЕФЛЕКСИЯ
Білемін
|
Білдім
|
Білгім келеді
|
|
|
|
|
|
Қосымша ақпарат
|
Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды?
|
Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз?
|
Пәнаралық байланыс, Қауіпсіздік ережелері
АКТ-ні қолдану,
Құндылықтармен байланыс
(тәрбие элементі)
Топтық жұмыс жасауда қауіпсіздік ережелерін ескеру.
Интерактивті тақта мүмкіндіктерін қолдану
Жергілікті жердегі ақпараттық құралдардың көмегімен облыс жетістіктерін хабарлау
|
Бірлескен жұмыс бұл тыңғылықты жоспарланған жұмыс, себебі сенімділігі аз оқушылар өз деңгейіндегі сенімділігі аздармен жұмыс істейді. Серіктестер арасында диалог бір уақытта оқиды. Бір-біріне тәуелді болмайды
|
|
Құндылықтар:
Оқушылар теңдік үшін контекстерді есепке алып бірегей болады, бірлескен жұмыс жағдайында қолдайтын және сындарлы болады.
Оларда коммуникативті қасиеттерін дамытып мұғаліммен және өз тұстастарымен диалог жасау мүмкіндігі болады.
|
Рефлексия
Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?
|
|
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты).
1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?
1: проблемалық оқытуға оқушыларды икемдеу
2: Интерактивті тақтаның мүмкіндіктерін жоғары деңгейде қолдану
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?
|