Сабақтың тақырыбы: Гүл оның құрылысы мен маңызы. Гүлшоғырлары олардың биологиялық маңызы



Дата19.02.2017
өлшемі86,87 Kb.
#10738
түріСабақ
Ш. Айманов атындағы жалпы орта білім беру мектеп-интернатының биология пән мұғалімі: Зарыкхан Гульнар



Сынып: 6ә Күні:21.11

Сабақтың тақырыбы:  Гүл оның құрылысы мен маңызы.     Гүлшоғырлары  олардың биологиялық маңызы.

    Мақсаты :  Білімділік:Гүлдің  құрылысын  гүлдің  жеке  бөлімдері  оның  құрылысы гүлшоғырлар туралы түсінік беру. Гүлшоғырлардың негізгі түрлерімен және олардың биологиялық ролімен таныстыру,  толық   мағлұмат  беріп , атқаратын  қызметін, табиғаттағы  маңызын түсіндіру.

Дамытуылық:: Оқушылардың ойлау белсенділігін пәнге қызығушылығын арттыру .

б) тәрбиелік:   Оқушыларды  табиғатты  қорғауға, аялауға, ұқыптылыққа,  бірлікке,  ізденіске,  қызығушылыққа  тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:жаңа сабақ түсіндіру

Сабақтың әдісі: түсіндірмелі, сұрақ-жауап, т.б. топпен жұмыс

Көрнекілігі: интерактивті тақта пайдалана отырып, слайд- суреттер көрсету,

Оқыту нәтижесі: Оқушылардың жаңа тақырыпты дамыта оқыту, алған білімін өмірде қолдана білуге үйрету.


  • Топпен жұмыс жасау.

Топтың ойын, идеясын толық жеткізуге машықтандыру;


Сабақ кезеңдері

Уақыты

Мұғалім іс – әрекеті

Оқушы іс -әрекеті

Ұйымдастыру


1

Мин

5 мин


Ұйымдастыру кезеңі Амандасу топқа бөлу

Пайғамбарымыз Мұхаммед білім алудың 4 жолын нұсқаған:

1 жазып үйрену
2 көріп үйрену
3 оқып үйрену
4 сұрап үйрену

Ал біздің сабағымыз да 4 бағытта жүргізілмек:

1 Ой қозғау ( нені білеміз?)
2 Іздену ( нені білгіміз келеді?)
3 Ой қорыту ( нені білдік?)
4 Ой дамыту ( танымдық ойындар)

Бірінші бағытымыз бойынша Ой қозғау /не білеміз/



Үй тапсырмасын қалай оқығанын диктант арқылы пысықтау.

Биологиялық диктанты толықтыру.

1. Түрі өзгерген жер асты өркендерге ___________, ________ жатады.


2. Тамырға ұқсас қоңырқай, күңгірт түсті болғандықтан ____________ деп атаған
3. Тамырсабақтың ұшында ___________ болады.
4. Шырынды сабақтар ____________ өсімдіктерінде болады.
5. Жер асты пиязшықты өсімдіктерге ___________ жатады.
6. Сабақтың түп жағындағы өркеннің ұшындағы бүршік ________
7. Жапырақ шығармайтын көп жылдық жер асты өркен ________
8. Түйнектері арқылы көбейтеді ____________
9. Түйнек сыртын ____________қаптайды
10. Өң, тоз, тін қабатынан тұрады ____________



Сәлемдесу

1Тамырсабақ, түйнек, пиязшықтүрі өзгерген жер асты жер асты өркен .

2. тамырсабақ деп атайды.

3. бүршік, ал тамыр ұшында оймақша болады.

4. кактус, сүттіген өсімдіктерінде болады.

5. Пияз, сарымсақ, сүмбілшаш, лалагул, жабайы жуа, қызғалдақ, бәйшешек, қазжуа жатады.

6. қолтық бүршігі

7.тамырсабақ

8. картоп

9. тоз қабаты 10. Сабақтың ең сыртқы қабаты.



Білу

Қызығушылық

ты ояту


(3 минут)


Жаңа тақырыпты ашу.

Мақалдың жалғасын табу арқылы жаңа тақырыптың атын табу.

Елдің көркі қыз, жертің көркі.....

Ассосациялық карта: балалар гүл дегенде көз алдарыңа не елестейді, ойларыңызға не түседі?



Хош иіс Әдемілік Сыйлық



Көбею мүшесі Қысқарған өркен Әртүрлі түстер

Ендеше бүгінгі тақырыбымыз: Гүл оның құрылысы мен маңызы. Гүлсерігі. Гүлшоғырлары  олардың биологиялық маңызымен танысасыздар.




Мақалдың жалғасын табу

/гул/.



Түсіну кезеңі

15 мин

Ең алдымен тақырыпты оқимыз сонан соң топтың ішіне талдаймыз. Әр топқа төмендегідей тақырыпшаларды ұсынылады.

1-топ Гул бөлімдері, гул табаны,тостағанша, күлте

2-топ Гул серігі, қос гулсерікті, аталық, аналық, жатын

3-топ Гулшоғыры, жай және күрделі гулшоғырларының түрлері, маңызы.





Оқу түсінгенін топқа айту постирге түсіру қорғау.

Қолдану кезеңі

6мин

1-топ Гулшоғырларын модульге түсіру.

2-топ Жай гулшоғыры мен күрделі гулшоғырларының айырмашылығын жазу.

3-топ Гулдің құрлысын жазу.


Модульге түсіру

Айырмашылығын жазу


Гулдің құрлысын модулге түсіру

Талдау кезеңі

4мин

             Биологиялық диктант

Сөйлемдердегі көп нүктенің орнына тиісті сөздерді жаз.

1-топ

1.Гүлдің сабаққа бекінетін бөлімі ------------------------

2 .Гүлдің кеңейген жерін ------------------------- дейді

2-топ


3 .Жыныс мүшелері --------------- пен -----------

4 . Тостағанша мен күлтені қосып ...........деп атайды.

3-топ

5. Гүлде тостағанша мен күлтенің біреуі ғана болса, ..............., ал екеуі де болса, ......................... дейді.



6. Сыртқы және ішкі қабықшасы баржасуша, пішіндеріде алуан түрлі -------------------



1.Сағағы

2.гул табаны

3. аталық пен аналық

4 гул серігі


5. жай гүлсерігі ал қос гулсерігі.

6. тозаң


Синтездеу/жинақтау/

3мин

Дұрыс жауаптың тұсына белгі қой .

1Гүлдің жеміс түзілетін бөлімі қайсысы ?

А. Күлте Ә. Аталық Б .Гүл сағағы В. Тостағанша Г. Аналық



2 Гүлде орналасып жәндіктерді еліктіретін ,шырын бөлетін өсінді.

А.Тозаң Ә .Гүл сағағы Б. Шірнелік В.Тостағанша

Г. Гүл табаны

3. Аналықтың тозаң қабылдайтын бөлімі

А.Жіпше Ә Аузы Б. Тозаңқап В. Мойны Г. Жатыны



4. Өсімдікке гүл не үшін керек ?

А .Сәндік Ә .Қоректену Б. Органикалық зат түзілу

В. Жеміс пен тұқымның түзілуі Г. Жәндіктер қоректену үшін

5. Аталықтың бөлімдеріне не жатады ?

А.Жатын ,күлте  Ә.Жіпше ,аузы    Б. Тозаңқап ,тостағанша                    



В. Мойны ,жіпше              Г. Шірнелік ,аналық                д. Жіпше ,тозаңқап      

Тест дұрыс жауап белгілеу

Рефлексия

4мин

Не білеміз, не білгіміз келеді, не білдік кестесін толтыру,

БББ кестесін толтыру

Бағалау

3мин

Әр топ басшылары өз бағаларын айту.

Өз –өзін бағалайды

Үй жұмысы

1мин

20-21 тақырыпты оқу 53,56,57 сурет салу Қос және дара жарнақты гүлдерді кестеге түсіру






Не білеміз?

Не білгіміз келеді?

Не білдік?










Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет