Сабақтың тақырыбы Ж. Жабаев «Зілді бұйрық», «Ата жаумен айқастық»



Дата01.04.2017
өлшемі60,63 Kb.
#13136
түріСабақ
Өткізу орны:3-кабинет. Пән:қазақ әдебиеті

Сынып: 9«Ә» - сынып Өткізетін мұғалім: М.Б.Джаркынбаева



Сабақтың тақырыбы

Ж.Жабаев «Зілді бұйрық», «Ата жаумен айқастық», «Ленинградтық өренім» өлеңдері

Сабақтың мақсаты

Жамбыл Жабаевтың өмірі мен шығармашылығымен танысады.Ақынның туған халқына, оның әдебиетіне сіңірген еңбегін танып біледі.Оқушылардың ой-өрісі, ойлау қабілеті, ауызекі сөйлеу қабілеті дамиды, өз бетінше ізденуге, әдебиетті, өнерді сүюге қалыптасады. Топта жұмыс істеуге дағдыланады.

Оқу міндеті

Оқушылардың оқу белсенділігін арттыруда мәтінмен жұмыс жасауда бала жауабы қадағаланады және сол мәтіндегі тапсырма арқылы өз ойын еркін жеткізуге дағдыланады.Ж.Жабаев туралы білімдерін ұштастыра отырып, қазақ әдебиеті мен қазақ халқының тарихын ұғынады

Күтілетін нәтиже

Жамбыл шығармашылығы арқылы жыршының Отансүйгіштік, достық, бауырмалдық қасиеттерінен сабақ алады. Жыраудың өмірі мен шығармашылығын ғылыми негізде зерттеуге ынталанады. Ұлттық құндылықтарымызға деген құрмет сезімі артады.

Сабақтың типі

Жаңа тақырыпты меңгерту

Сабақтың түрі

Танымдық сабақ

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Жұптық, топтық жұмыс, СТО стратегиялары, өзін-өзі бағалау


Ресурстар

сабаққа байланысты слайдтар, топтық жұмыстарға арналған құралдар

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі, тарих

Сабақтың кезеңдері

Уа-қыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың

іс-әрекеті



Бағалау

Нәтиже

Ресурс

Сабақ кезеңіндегі әдіс-тәсілдер

Ұйымдастыру кезеңі

2 мин.

Амандасады.Мұғалім оқушыларды жылы жүзбен қарсы алады. Психологиялық жағымды ахуал тудырады. Сабағымыздың басын бір-бірімізге деген жылы лебізбен, бүгінгі сабақта бәрімізге күш-қуат беретін сөздермен бастасақ деп отырмын.Берілген әріптерден басталатын сөздер айтуымыз қажет. Бұл бізге алдын ала ой қозғау, шабыт берер сөз десек те болады.

С Ә Т Т І Л І К!

«Шаңырақ» әдісі арқылы шағын топтарға бөледі.

Топтарға топ ережесін құруға бағыттайды.«Бағалау парағын» таратады.



Сабаққа деген қызығушылықтары артады

1. Сыйластық, сенімділік, сөзшеңдік,

2. Әдептілік

3. Тапқырлық, тәкәппарлық

4. Төзімділік, табандылық

5. Ізеттілік, іскерлік

6. Лайық

7. Ізденімпаздық

8. Күштілік, көрегендік, кеңпейілділік














Қызығушылықты ояту.

10 мин.

Кері байланыс«Жуан жіңішке сұрақтар» қояды.

«Жүз жасаған бәйтерек» ағашы көрсетіліп, астына сұрақтар жазылған.

1.Ж.Жабаев қай жылы,қай жерде дүниеге келді?

2.Аты неге Жамбыл деп қойылды?

3. Әкесі қандай адам болған?

4.Анасы туралы не білесіңдер?

5.Неліктен молдадан оқығысы келмеді?

«Шағым» өлеңі

Жамбылдың ұстазы кім? Ақындықтың қыр-сырын кімнен үйренді? Сүйінбай қандай ақыл –кеңес берген?

5. Сатиралық өлеңдері

6. Жамбылдың айтыскерлігі.Кіммен айтысқа түскен?Құлмамбетпен айтысы туралы не білесіңдер?



Танымдық қабілеттері артады.

Сұраққа жауап береді.



Топ өзін-өзі бақылау парағы бойынша бағалайды

Өз ойын жинақтап айтады. Басқаның сөзін интерпретациялайды.

Қазақ тілі

оқулығы интерактивті тақта,



Сұрақ-жауап, топтық жұмыс, СТО,АКТ

Жаңа сабақ

Мағынаны таныту

10 мин


-Бүгінгі сабақта қандай тақырыпта әңгіме қозғаймыз?

«Триггерлік суреттер» тәсілі арқылы сабақтың тақырыбын айқындап, таныстырады.

Оқушылармен бірігіп мақсат қояды.

Ж.Жабаев «Зілді бұйрық», «Ата жаумен айқастық», «Ленинградтық өренім» өлеңдерін мәнерлеп оқытады.


Сабақтың тақырыбын болжап,мақсат қояды.

Оқушылардың танымдық қабілеттері артады.

Алған мәліметтер бойынша өз ойын жинақтап айтады.

Қазақ тілі оқулығы интерактивті тақта, ғаламтор желісі

Топтық жұмыс, СТО, АКТ

Оқулықпен жұмыс

15

мин


Топтық жұмыс:

1-топ «Зілді бұйрық» өлеңіне талдау жасайды. «Диаграмма»

2-топ «Ата жаумен айқастық» өлеңіне талдау жасайды

«Балық қаңқасы» әдісі арқылы талдау жасайды.

3-топ «Ленинградтық өренім» өлеңіне талдау жасайды

«Fila» кестесін толтыртады



дерек

идея

Сұрақ

Әрекет жоспары
















Оқушылар оқулыққа сүйене отырып, мәтінмен жұмыс істейді. Жұмыстарын қорғайды.

Сыни тұрғыда өз ойларын дәлелдей алады, өздері қорытынды шығарады.



Топ өзін-өзі бақылау парағы бойынша бағалайды

Шығармашылық қабілеттері мен сөйлеу, ойлау дағдылары жетіледі

Тірек сөздер, ғылыми деректер




Ой-толғаныс


5мин

«Жыр алыбы Жамбыл атаға» арнау өз ойларынан өлең шығару

Шығармашылық қабілеттері артады


Оқушы өзін-өзі критерий бойынша бағалайды

танымдық- деңгейі анықталады.

Оқулық кітап, ғаламтор




Сабақты қорытындылау

Рефлексия

2 мин

Топ жетекшілерін тыңдау.

Оқушылар өздерінің тақырыпты меңгеру деңгейіне қарай бағалайды.

Оқушы өзін-өзі бағалайды

Өзін-өзі әділ, нақты бағалайды.







Үй тапсырмасы

1 мин

Шағын шығарма жазу,Оқу, үзінді жаттау

















Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет