Абай атаның жыл мезгілдеріне арнап жазған өлеңдерін еске түсіру;жаздыгүнгі табиғат пен жан –жануарлардың жазғы тіршілігі ,жазғы жайлау бейнелелерін әңгімелеу
Сабақтың мақсаттары:
Барлық оқушылар:4 жыл мезгілін айта алады,жаз мезгіліндегі ерекшеліктерді біледі,өлеңді түсініп оқи алады.
Оқушылардың басым бөлігі:Сурет бойынша әңгіме құрай алады,жаздыгүнгі табиғатты ,жан жануарлардың жазғы тіршілігін сипаттай алады.
Кейбір оқушылар:Жазғы жайлау бейнесін ақын тілімен сипаттайды,өлеңді өз сөзімен баяндай алады
Тілдік мақсаты:
Оқушылар:
Абай атаның жыл мезгілдеріне арнаған өлеңдерін еске түсіріп айта алады.
Өлеңді жатқа оқиды
Негізгі сөздер мен тіркестер:көкорай шалғын, бәйшешек,күркіреп жатқан өзен ,шұрқырап жатқан жылқының, шалғыннан жоны қылтылдап ,бүйірі шығып ыңқылдап ,бұлтылдап , сымпылдап .
Сыныптағы диалог / жазылым үшін тілдік бірліктер
-Абай ата кім?
-Қандай шығармаларын білесің?
-Жыл мезгілдеріне арнаған өлеңдерін ата.
Талдауға арналған тармақтар: Жаздыгүнгі табиғат .
Жан –жпнуарлардың жазғы тіршілігі
Жазғы жайлау
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?
Абай Құнанбаев неліктен 4 жыл мезгеліне арнап өлең жазды деп ойлайсыз?
Жазылым бойынша ұсыныстар:Күннің реті ,сабақтың тақырыбы, авторы,бес жолды өлең,сәйкестендіру тесті
Алдыңғы тақырып:
Қайталау
Жоспар
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
Ресурстар
Басталуы
3мин
1.Психологиялық дайындық
2.Сары,қызыл, көк , жасыл түстермен топтарға бөлінеді.
Сары –күз, көк -қыс ,қызыл-жаз,жасыл көктем
а.Топ басшысын сайлау
ә.Топ ережесін құру
Түрлі –түсті таратпа қағаздар
Ортасы
3-5мин
7мин
7мин
5мин
2мин
3-5мин
1.Миға шабуыл «Жаз келді» бейнеролик көрсету
2.Бейнеролик тақырыбын анықтау
-Не бейнеленген?
-Жылдың қай мезгілі?
-Неден аңғардың?
-Абай атамыздың суреті неге көрсетілді деп ойлайсын?
Төрт жыл мезгіліне өлең арнаған қазақтың ұлы ақыны.
-Жыл мезгілдеріне арнаған қандай өлеңдерін жатқа оқи аласыңдар? (бірнеше бала жатқа айтады )
3. Абай ата туралы деректер беру слайд
4. Топтық жұмыс Постер қорғау 1-топ Жаздыгүнгі табиғатты ақын тілімен сипатта
2-топ Жан –жануарлардың жазғы тіршілігі
3-топ Жазғы жайлау
4 топ Суретте жылдың қай мезгілі бейнеленген ?Сурет бойынша әңгіме құра.
Критерийлері:
1. Постер өлең мазмұнына сай жасалса-1ұпай
2.Көркемдік жағы-1ұпай
3.Әр топқа берілгентақырыптың мазмұны ашылса -1 ұпай
5.Мәнерлеп оқу минуты(әр топ ішінде оқып , «Өкіл» ұсынады)
6.Жеке жұмыс
Бес жолды өлең жазу
Не?-Жаз 1-ұпай
Қандай?-жайдары,жап –жасыл 1-ұпай
Не істеді?-ұзарды, күркіреді,шұрқырады 1-ұпай
6-7сұрақ- 2ұпай
5-4сұрақ -1 ұпай
4 төмен - ұпай берілмейді
АКТ
АКТ
А3 қағаз
түрлі түсті маркерлер , стикерлер
Бағалау парақшалары
Оқулық Дәптер, қаламсап
Интербелсенді тақта
Тест парағы ,жауап парағы , бағалау парақшасы
Аяқталуы
6мин
2мин 2мин
2мин
Қорытынды
1.«Конверттегі сұрақ» әдісі бойынша сұрақ жауап алынады.
2.Бағалау .Бағдарлау
«Екі жұлдыз , бір тілек» сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып ,тақтаға іледі.
Үйге тапсырма : Өлеңді жаттап келу. Жыл мезгілдеріне арналған мақал –мәтелдер жазу.
Әр топқа түстеріне қарай конверттер таратамын.
Бағалау парақшалары арқылы оқушыларды бағалау Стикерлер
Оқулық,мақал мәтелдер жинағы
Қосымша ақпарат
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс
Рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?
Бүгін оқушылар нені үйренді?
Оқыту ортасы қандай болды?
Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма?
Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?
Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
Қорытынды бағамдау
Сабақта ең тиімді болған екі жұмыс немесе тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және оқуға қатысты)
1:
2:
Қандай екі жұмыс немесе тапсырманы сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді?
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіру туралы не білдім?
1:
2:
КҮНІ:
Мектеп:11мектеп -лицей
ПӘНІ:Әдебиеттік оқу
Оқытушының аты – жөні:Жүсіпбекова Г
СЫНЫП:3
Қатысушылар саны:25
Қатыспағандар:0
Сабақтың тақырыбы:
Шілде М. Дулатов
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
1.Міржақып Дулатов өмірбаянымен танысады. 2.Мәтіннің мазмұнын түсінеді. 3.Жоспар құру арқылы әңгімелеп үйренедіОқушыларға шілде айындағы ерекшеліктер туралы түсіндіру;сөз тіркестері арқылы тілін дамыту;
Қазақ халқының салт дәстүрімен таныстыру
Сабақтың мақсаттары:
Барлық оқушылар:.Жаз айларының атауын ,салт –дәстүрлермен , жазғы тіршілік түрлерімен танысады.
Оқушылардың басым бөлігі:Сурет бойынша әңгіме құрай алады,жаздыгүнгі табиғатты ,жан жануарлардың жазғы тіршілігін сипаттай алады.
Кейбір оқушылар:Жазғы жайлау бейнесін ақын тілімен сипаттайды,өлеңді өз сөзімен баяндай алады
Тілдік мақсаты:
Оқушылар:
Абай атаның жыл мезгілдеріне арнаған өлеңдерін еске түсіріп айта алады.
Өлеңді жатқа оқиды
Негізгі сөздер мен тіркестер:тас пен құмның қызып кететіндігін, қымыз молайып, қозы пісетін кез екендігін, салт – дәстүрлер, шөпті бел орақпен оратындығын біледі.
Сыныптағы диалог / жазылым үшін тілдік бірліктер
-Жаз айларын ата
-Жаздағы тіршілік түрлері
-Жайлаудағы салт дәстүрлер қандай?
-Қымыз ненің сүті?
Талдауға арналған тармақтар: Жаздыгүнгі табиғат .
Жан –жануарлардың жазғы тіршілігі
Жазғы жайлау
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?
Осы кезде қазақтар бұрынғыдай алысқа көшпейді.Бұрын жердің еркін шағында жүз елу , екі жүз шақырымдай жерге көшіп –қонып жүреді екен .
-Сол неліктен деп ойлайсыңдар ?
Жазылым бойынша ұсыныстар:Күннің реті ,сабақтың тақырыбы, авторы, семанткиалық карта
Алдыңғы тақырып:
Жаз .Абай
Жоспар
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
Ресурстар
Басталуы
3мин
1.Психологиялық дайындық
2.Мамыр, маусым ,шілде тамыз ай атауларына қарай топтарға бөлемін а.Көшбасшысын сайлау
ә.Топ ережесін құру
Үй тапсырмасын сұрау:
Абайдың Жаз өлеңін жатқа оқу.Мақал –мәтелдің жалғасын тап ойыны
Түрлі –түсті таратпа қағаздар
оқулық
Ортасы
3-5мин 2-мин
7мин
2-мин
5-7мин
2-мин
1.Миға шабуыл
1.Сөзжұмбақ шешу
2.М.Дулатовтың шығармашылығымен таныстыру
3. Топтық жұмыс Постер қорғау 3.1-топ. Мәтіннің басын оқып, сол бөлімге ат қояды
2-топ Ортасын оқып ,сол бөлімге ат қояды
3- топ Соңын оқып ,ат қояды
4-топ Мәтін мазмұнына сай сурет салу
Критерийлері:
1. Постерде шілде айындағы табиғат пен тіршілік ерекшелігі толық жазылса -1ұпай
2.Көркемдік жағына мазмұнына сай болса -1ұпай
3.Салт дәстүрлер туралы айтылса -1 ұпай
4. Шөп шабу жайлы айтылса -1 ұпай
5 Қымыз сусыны туралы айтылса-1ұпай
5. Сергіту сәті
Жұмбақтар шешу
Бұлттар төніп, жерге төгіліп,
Дымқыл тұман басады.
Шөп сарғайып, өңі тайып,
Дала нұры қашады.
Ойнай алмай,
Денең мұздап тоңады. (Күз )
Гүл - гүл жайнап жер, аспан,
Гүрілдейді сайда өзен.
Гүлжазира жарасқан
Гүлдерімен қай кезен? (Көктем)
Көктен түседі,
Жер ішеді. (Жаңбыр)
Қозғалып жүрер жортақ шам,
Барлығымызға ортақ шам. (Күн)
Тең, тең, тең киіз,
Екі ортасы кең киіз. (Аспан, жер)
Әуеден күбі түсті,
Күбінің түбі түсті. (Күн күркіреуі)
7. Жұптық жұмысы
Шілде мәтінінін жоспар бойынша мазмұндау
8.Дәптермен жұмыс.
(Мәтіннің бөліктеріне ат қойып ,жазады)
Басы-Жазда
Ортасы –Жайлаудың қызығы
Соңы –Оқуға бару
9. Жеке жұмыс
«Семантикалық карта» стратегиясы
Мәтіннен үзінді
Үлкендер сол күндерді қатты сағынып жүр.Бозбалалар жайлаудың қызығын қиып кете алмай жүр
Оқуға баратын балалар да жаздай қымыз ішіп тынықты.
Күннің ыстығы соншалықты –тас пен құм қызып кетеді
Жазда
Жайлаудың қызығы
Оқуға бару
АКТ
АКТ А3 қағаз
түрлі түсті маркерлер , стикерлер
Бағалау парақшалары Оқулық Дәптер, қаламсап Интербелсенді тақта
Бұлттардың артынан жұмбақтар шығып тұрады.
Оқулық
Дәптер ,қаламсап
Кесте сызылған таратпалар
Аяқталуы
6мин 2мин 2мин 2мин
Қорытынды
1.«Өрмекшінің өрмегі» әдісі арқылы қорытындылау
2.Бағалау .Бағдарлау
«Кір жайғыш жіп» алдарындағы стекерлеріне алған әсерлерін жазып қыстырады
Үйге тапсырма Мәтінді түсініп оқып , мазмұндау
Бағалау парақшалары арқылы оқушыларды бағалау Стикерлер Оқулық
Қосымша ақпарат
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс
Рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?
Бүгін оқушылар нені үйренді?
Оқыту ортасы қандай болды?
Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма?
Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?
Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
Қорытынды бағамдау
Сабақта ең тиімді болған екі жұмыс немесе тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және оқуға қатысты)
1:
2:
Қандай екі жұмыс немесе тапсырманы сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді?
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіру туралы не білдім?
1:
2:
КҮНІ:
Мектеп:11мектеп -лицей
ПӘНІ:Әдебиеттік оқу
Оқытушының аты – жөні:Жүсіпбекова Г
СЫНЫП:3
Қатысушылар саны:25
Қатыспағандар:0
Сабақтың тақырыбы:
Сәбит Мұқанов. Шыбынсыз жаз
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
Оқушыларға шілде айындағы ауа-райы туралы түсінік беру;Жаз табиғатын суреттеуге Алатаудың әсем табиғатын бейнелей білуге үйрету
Сабақтың мақсаттары:
Барлық оқушылар:.Жаз айларының атауын, жаздың шыбынсыз болмауы мүмкін еместігін біледі.
Оқушылардың басым бөлігі: Таудың табиғатын суреттей алады, өз ойын еркін айтады.
Кейбір оқушылар:Жаздың шыбынсыз болатынын дәлелдей алады.
Тілдік мақсаты:
Оқушылар:
Өз ойларын мазмұнды, толық жеткізе алады. Сөздік қоры мол.
Негізгі сөздер мен тіркестер:қурайлар, көркем кесте, қалың шырша, бетеге, қарлы жота, колхоз отарлары.
Сыныптағы диалог / жазылым үшін тілдік бірліктер
-Алатау тауы қайда орналасқан?
-Тауда қандай ағаштар өседі?
-«Шыбынсыз жаз» дегенді қалай түсінесің?
-Шыбын мен масалар қайда кетеді?
Талдауға арналған тармақтар: М.Дулатов пен С.Мұқановтың шығармаларын салыстыру;
«Шыбынсыз жаз» тіркесіне байланысты кімді еске алады?
Масасыз, шыбынсыз салқын жайлаудың малға қандай пайдасы бар?
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?
Алатау бөктеріндегі жаздың неліктен шыбынсыз екенін айта аласыз ба?
Жазылым бойынша ұсыныстар:Күннің реті ,сабақтың тақырыбы, авторы
Алдыңғы тақырып:
М.Дулатов. Шілде
Жоспар
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
Ресурстар
Басталуы
3мин 5 мин
1.Психологиялық дайындық
2.Өсімдіктер атауымен топтарға бөлу: 1-топ Шыршалар, 2-топ Гүлдер, 3-топ Көкөністер, 4-топ Жемістерү а.Көшбасшысын сайлау
ә.Топ ережесін құру
Үй тапсырмасын сұрау:
1-2-3-нұсқада тест таратып беріп ,жауап парағы арқылы бағалау
Түрлі –түсті таратпа қағаздар
Тест, бағалау парақшасы
Ортасы
3-5мин
2-мин 7мин
2 мин
5 - 7 мин
5-мин
3 мин
1.Миға шабуыл
1. «Алатау» тауының әсем табиғатын бейнелейтін бейнефильм көрсету -.Қандай тау деп ойлайсың?
-Таудың табиғаты қандай?
-Қандай ағаштарды байқадың?
-Таудағы ауа райы қандайболады деп ойлайсың?
2.Сәбит Мұқанов кім? 3. Топтық жұмыс Постер қорғау 3. 1-топ Алатау тауының табиғаты
2-топ Маусым-шілде айларындағы ауа райы
3-топ Мамыр –тамыз айларындағы шыбынсыз жаз
4-топ Венн диаграммасы екі шығарманы салыстыру
4. Сергіту сәті
«Көңілді күн» әніне би қимылдарын жасау.
5. Жұптық жұмысы
Полиглот ойыны (Мәтіннен алынған сөдерді орысша ,ағылшынша аударып жазу керек)
Мамыр-Май-May
Маусым-Июнь- June
Шілде-Июль-July
Тамыз-Август-August
Жаз-Лето-Summer
Гүл-Цветы-Flower
Бояу-Краска-Paint
Ай-Месяц-Month
Бағалау шәкілі
8-6-3 ұпай
5-4-2 ұпай
3-1 ұпай
6.Жеке жұмыс Шығармашылық тапсырма
«Жаз» тақырыбында бір шумақ өлең құрастыру
7.Дарынды, талантты оқушыға сұрақ:
-Қазақстандағы өзің білетін таулардың атын ата.
-Ең биік тау?
-Қазақстанның қай бөлігі таулы аймаққа жатады?
-Өзің тұратын жерде тау бар ма, ата?
-Картадан Алатау тауын көрсете аласың ба?
-Картада таулар қандай түспен беріледі?
-Тау қойнауынан қандай қазба байлықтар өндіріледі?
АКТ
АКТ
А3 қағаз
түрлі түсті маркерлер , стикерлер
Бағалау парақшалары
Дәптер, қаламсап
Бағалау парақшасы
Интербелсенді тақтада дұрыс жауап көрсетіледі
Дәптер , қаламсап
АКТ АКТ, Қазақстанның картасы
Аяқталуы
5мин
2мин 2мин
1 мин
Қорытынды
1 «Мен саған ,сен маған » ойыны бойынша сұрақтарға жауап беру
-«Шыбынсыз жаз» қай тауда?
-Таудың кереметін неге теңеді?
-Қандай өсімдіктер кездеседі?
-Ол жер қандай жотаға жақын?
-Маусым, шілде айларында нелер барады?
-«Сөзімде жаз бар шыбынсыз» деп кім айтты?
-Қай айларда шыбын болмайды?
-Қандай кештер сирек кездеседі?
2.Бағалау .Бағдарлау
3.Рефлексия
«Білемін, білдім, білгім келеді» кестесіне алдарындағы стикерлеріне алған әсерлерін жазып қыстырады
Үйге тапсырма Мәтінді түсініп оқып , мазмұндау, 1-топ Алатау тауы, 2-топ Қаратау, 3-топ Ұлытау, 4-топ Тянь-Шань таулары туралы мәлімет жинау.
АКТ
Бағалау парақшасы
Кесте, стикер
Оқулық
Қосымша ақпарат
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс
Рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?
Бүгін оқушылар нені үйренді?
Оқыту ортасы қандай болды?
Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма?
Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?
Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
Қорытынды бағамдау
Сабақта ең тиімді болған екі жұмыс немесе тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және оқуға қатысты)
1:
2:
Қандай екі жұмыс немесе тапсырманы сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді?
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіру туралы не білдім?