Сабақтың тақырыбы: Жиындардың бірігуі мен қиылысуы Оқу мақсаты



бет1/3
Дата15.03.2023
өлшемі371,95 Kb.
#172650
түріСабақ
  1   2   3
Байланысты:
14.03.2023ж 5кл


Бекітемін:

Мұғалімнің аты-жөні:




Мектеп

М.Ғабдуллин атындағы №70 ЖББОМ

Пән/Сынып:

5

Күні:

14.03.2023ж

Тарау немесе бөлім атауы:

5.3C Жиын

Сабақтың тақырыбы:

Жиындардың бірігуі мен қиылысуы

Оқу мақсаты:

5.4.1.2 жиындардың қиылысуы және бірігуі анықтамаларын білу;
5.4.1.3 берілген жиындардың қиылысуы мен бірігуін табу, нәтижесін символдарын қолданып жазу;

Сабақтың мақсаты:

  • - ∪, ∩ символдарын қолдану арқылы жиындарға амалдар қолдану;

  • -математикалық заңдарды және формулаларды қолдану;

  • -есептер шығаруда анализ бен синтез жасау.

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут



Ұйым дастыру

Сәлеметсіздер ме! Бүгін, Жиындардың бірігуі мен қиылысуы тақырыбын қарастырамыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - ∪, ∩ символдарын қолдану арқылы жиындарға амалдар қолдану; -математикалық заңдарды және формулаларды қолдану; -есептер шығаруда анализ бен синтез жасау.
Үй тапсырмасын тексеру.
Қайталау сұрақтары.

  • Қандай жиынды ішкі жиын деп атайды?

  • Қандай жиындар тең болады?

  • Жиындармен орындалатын негізгі операцияларды қандай?

  • Бірігу,қиылысу,толықтыру операцияларының негізгі қасиеттерін атаңыз?

Сабақ мақсатымен танысады.

Үй жұмысын айтады.



Сұрақтарға жауап береді


Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық.
Оқулық авторлары:
А.Е.Әбілқасымова,
Т.П.Кучер,
З.Ә.Жұмағұлова
Алматы «Мектеп» баспасы 2017

8 мин

Жаңа сабақ

A жиынына да, B жиынына да тиісті элементтерден ғана тұратын жиынды A және B жиынының қиылысуы деп атайды. 

1-есеп. Сыныпта 16 ұл бала бар. Олардың 14-і бос уақытында футбол ойнағанды ұнатады, 9-ы шахмат ойнағанды ұнатады. Бұл ойындарға сыныптағы барлық ұл балалар қатысады. Сыныптағы неше оқушы бос уақытында футбол ойнағанды да, шахмат ойнағанды да ұнатады? 
Шешуі: Бос уақытында футбол ойнағанды ұнататын сыныптағы ұлдардың жиыны – A, n(A)=14. Бос уақытында шахмат ойнағанды ұнататын сыныптағы ұлдардың жиыны – B, n(B)=9. 
1)14 + 9 = 23 – бос уақытында футбол ойнағанды ұнататын және шахмат ойнағанды ұнататын сыныптағы ұлдар саны. 
2)23 – 16 = 7 – бос уақытында футбол ойнағанды да, шахмат ойнағанды да ұнататын сыныптағы ұлдар саны. 
Сыныптағы футбол ойнағанды да, шахмат ойнағанды да ұнататын ұлдар жиыны 
C болсын, онда n©=7. Демек, C жиыны – A және B жиындарының қиылысу жиыны, себебі мұндағы әрбір ұл бала A жиынына да, B жиынына да тиісті (ортақ). 

Есептің шешуі Эйлер-Венн дөңгелектерімен былай кескіндейміз. 

A ∩ B = C 



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет