Сабақтың тақырыбы: Жиренше мен хан Сілтеме



бет1/13
Дата31.07.2017
өлшемі1,32 Mb.
#22440
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13

Қысқа мерзімді жоспар
Павлодар қ. №42 ЖОМ Абылова Мейрамгүл Жұмағалиқызы

Күні: 11.12.2015

Сабақтың тақырыбы: Жиренше мен хан

Сілтеме: Оқулық С.Ч. Тұрсынғалиева, Ә.С. Берекенова Қазақ әдебиеті 6-сынып

Сыныбы: 6 «А»

Пәні: қазақ әдебиеті

Қолданылатын модульдер: Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, Диалогтік оқыту, АКТ пайдалану, Оқытуды басқару және көшбасшылық, Талантты және дарынды балаларды оқыту, ОЖЕС оқыту, Қалай оқу керектігін үйрену

Сабақтың мақсаты: «Жиренше мен хан» әңгімесінің мазмұнын, онда не жайлы айтылғанын оқушыларға түсіндіру. Өткен сабақтағы білімдерін ұштастырып, тапсырмаларды орындау.

Сабақтың міндеттері:

1. «Аңыз әңгімелер» тақырыбы бойынша жұмыс дәптерін толтырады. Белсенді тақтадан тексереді.

2. Аудиотаспадан аңызды тыңдайды, «ДЖИГСО» әдісі бойынша аңызды мазмұндайды.

3.Жұмыс дәптерімен жұмыс жасайды, толтырады.

4. Тақырыпты қорытындылап, өз пікірін айтады.

5.Оқушылардың ой-өрісін дамиды, сөздік қоры молаяды.

Күтілетін нәтиже:

А- Жұмыс дәптерін толық толтырады, мазмұндайды, дискуссия жүргізеді,өз ойларын жеткізеді.

В- Жұмыс дәптерін толтырады, мазмұндай алады.

С- Тақырып бойынша жалпы біледі, жұмыс дәптерін жартылай толтырады.

Ресурстар: сурет қиалары, жұмсақ ойыншық, бейджиктер, бағдаршам, бағалар «5,4,3», аудиотаспа, бұлт, смайлик, интербелсенді тақта, жұмыс дәптері

Ойлау деңгейі (Блум таксономиясы)

Сабақтың барысы

Уақыт

Оқып-үйренудің мақсаты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар




Қолданылатын

модуль




1.Ұйымдастыру кезеңі

2 мин

3 мин

Ынтымақтастық қалыптастыру,

топқа бөліну

Оқушылар Қорқыт, Асан қайғы, Жиренше суреттер қималарымен 3 топқа бөлінеді


«Жұмсақ ойыншық» әр топ бір-бірлеріне ойыншықты беріп, жақсы тілектер тілейді.

Оқушылар 1топ, 2топ,3топқа бөлінеді.


Оқушылар жақсы тілектер айтады.


сурет

қималары


жұмсақ ойыншық







СТОү,ОЖЕСО


Білу





1 мин


4+2 мин

Сабақты бастайтын алдында топтың спикерлерін таңдап алайық


Критериалды бағалау беріледі. Әр әрекет бағаланады. Суммативті бағалау ілініп тұрады. Топ мүшелерінің рөлін бөлейік.

Үй жұмысын тексеру

Жұмыс дәптерін толтырып келу болды. (Белсенді тақтадан тексеру)

1.Аңыз деген не?

2.Аңыз әңгімелердің түрлері

3.Ертегілер мен аңыз әңгімелердің ұқсастықтары мен айырмашылықтары

4.Аңыз әңгімелердің кейіпкерлеріне мінездеме

Таймкипер – уақытты қадағалайды

Спикер – бағалайды әр оқушыны, тапсырмадан соң ұпайларын санайды (мониторинг жүргізеді, кім алда, кім соңында екенін)айтып отырады.

«Аңыз әңгімелер» тақырыбы бойынша жұмыс дәптерін белсенді тақтадан бір-бірін тексереді.

Бағалау критерийі

1.Аңызға анықтама толық бере алуы – 5 ұпай (жартылай беруі – 4 ұпай)

2. а)Аңыз әңгіменің 4 түрін толық жазу – 5 ұпай

б)Аңыз әңгіменің 3 түрін толық жазу – 4 ұпай

в)Аңыз әңгіменің 2 түрін толық жазу – 3 ұпай

г)Аңыз әңгіменің 1 түрін толық жазу – 2 ұпай

3. а)Ертегілер мен аңыз әңгімелердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын жаза алуы – 5 ұпай

б)Ертегілер мен аңыз әңгімелердің ұқсастықтарын жаза алуы – 4 ұпай

а)Ертегілер мен аңыз әңгімелердің айырмашылықтарын жаза алуы – 4 ұпай

4.Аңыз әңгімелердің кейіпкерлеріне мінездеме бере алуы-5 ұпай (бере алмауы – 2 ұпай)

бейджиктер


Форм.бағалау –

Бірін-бірі бағалау

«5», «4», «3»

Түсіну

Аңыз әңгімелер деген сөзінің мағынасын ұғындыру,ойларын жеткіздіру, ойын ашық айту.



2. Жаңа тақырыпқа шығу

3 мин

Сабақ тақырыбын білдіретін мәселелерді анықтау, оқушылардың бастапқы білім деңгейін анықтау

Интербелсенді тақтаға қарап, ребус шешейік
-Қалай ойлайсыңдар, бүгінгі тақырып қандай ?
Дәптерімізді ашайық, бүгінгі күнді жазайық.

-Бүгінгі сабақта не істейміз деп ойлайсыңдар?



Жиренше мен хан



Мақсаты: «Жиренше мен хан» әңгімесінің мазмұнын айтып, онда не жайлы айтылғанын түсінеміз.

Уикипедия — ашық энциклопедиясынан алынған мәліметті дарынды оқушы әңгімелеп береді (Лиза)

Аңыз әңгімелер — Халық ауыз әдебиетінің жанры. Аңыз әңгімелер тарихта болған белгілі бір адамдардың атына, іс-әрекетіне байланысты туады.

Интерактивті тақта

СТО, АКТ, ОмОЖТ






Қолдану

Аңыз әңгімені тыңдау, мазмұнын жеткізе білу.

(тыңдалым)


1.Жаңа материалды түсіндіру


2мин
1мин

7мин


1 мин

11мин

Қызығушылықпен назарға қол жеткізу, пайымдауға және логикалық ойлауға себепші болу, оқушылар болып жатқан оқиғаларды түсінгендерін анықтау

Сөздік жұмыс

Ақылды - умный

Тапқыр – находчивый

Сөзге шешен – красноречивый

Батыл – храбрый

Әр алуан – различные

Тапқыр жауап айтып – дал находчивый ответ

Ақымақтығы – глупость

Мойындатып жүреді екен-заставлял признаться

Шақырады-позовет

Қаздың еті – гусятина

Көрсетіп – показал

Өзіме- мне

ханым –ханум, жена хана 

Өзіңе – себе

Бөл – подели

кем-меньше 
артық- больше 

жібермей – чтоб не получилось

тең бөлу-поделить поровну
бұйрық-приказ 
ойланып тұрып-подумал
басымыз - глава

Болмас – не бывает

құс- птица 
мойын-шея 
мойынсыз-без шеи 

қос қанат – два крыла

тірегіңіз - опора 
орташа адам - человек среднего достатка 

орта денесі – среднее туловище

Аңыз әңгімемен жұмыс

«Серпілген сауал» стратегиясы

1.Аңыз әңгімені аудиотаспадан мұқият тыңдайды.

2.Өз бөлімдерін оқиды.

3. «ДЖИГСО» әдісі.Әр топ ішіндегі спикерлер өз бөлімдерін басқа топта талқылып, мазмұндайды.

1. Аңыз әңгімедегі ішіндегі жаңа сөздер оқушылардың алдарында жатады.

2. Аңыз әңгімені аудиотаспадан мұқият тыңдайды.

3.Өз бөлімдерін оқиды.

3.«ДЖИГСО» әдісі бойынша аңызды мазмұндайды. 1-2-3-4 сандарына санайды, топтарға жөнеледі. Үйлеріне қайтып келгеннен соң, топтар бағалайды.



аудиотаспа

жеке, топпен




СТО, ОүБОБ,

ТжДБ
«Бағдаршам» форм.бағалау

«Қол сигналдары» арқылы спикерлерді бағалау (ф.б)

Өте жақсы «5»– бас бармақты жоғары көтеру

жақсы «4»-бас бармақ солға не оңға

орташа «3» -қолды былғау


Бағалайды




Сергіту сәті

1мин







Қимыл жасап, бойларын сергітеді.

Белсенді тақта







Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет