Қазақ тілі
|
«Қараман орта мектебі»ММ
|
Күні: 12.12.2019
|
Мұғалімнің аты-жөні:Нұрмағамбетова А.Қ.
|
10-сынып
6-бөлім
|
Қатысқандар:10
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Жүсіпбек Аймауытов «Әнші» әңгімесі.
|
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
|
10.1.4.1 прозалық шығарманы тыңдау, шығармада көтерілген жалпыадамзаттық мәселені айқындау;
10.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонациялық құрамдас бөліктері:әуен, әуез, тембр, қарқын,кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану;
10.3.1.1мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтай отырып, факті мен көзқарасты ажырату, мәтін идеясымен байланысты анықтау;
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар прозалық шығарманы тыңдайды;
|
Оқушылардың көпшілігі сұраққа түсініп жауап береді,сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданады;
|
Кейбір оқушылар тақырыптағы негізгі ойды анықтайды, өз пікірін білдіреді.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар орындай алады:
|
Тақырыпқа қатысты жаңа сөздерді толық меңгереді, шығарма туралы ақпарат береді, мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтайды
|
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: рақаттан
|
|
Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:жазушы, Жетішатыр, әнші Әмірқан, сергек қала, қазақтың оқыған балалары;
|
|
|
Алдыңғы оқу
|
Ж. Аймауытовтың «Әнші» әңгімесі жайлы айтады. Оқушының білімін сұрақтар арқылы білуге болады.
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
|
1.Ұйымдастыру.
А) Шаттық шеңберін құру
Оқушылар орындарынан тұрады. Мұғалімнің айтқан сөзін оқушылар қимылмен бейнелейді. Слайд арқылы суреттері тақтадан көрсетіліп тұрады.
Тегіс жолда келеміз деп елестетіңдер.
Енді таулы, тасты аймақта келе жатырмыз.
Өзенде жүзіп келеміз.
Енді қолдарыңа дүрбілеріңді алып қараңдар.
Не көрдік?
- Қазақ елін.
- Павлодар облысы, Баянауыл аймағын
- Жүсіпбек Аймауытовты
- Ендеше, балалар, біз өткен сабақта Ж. Аймауытовтың шығармаларына шолу жасадық. Қазір жазушы туралы видео материал қараймыз.
Тақтадағы жасырын сұрақтарға жауап беру арқылы сабақтың тақырыбын анықтау.
«Зымыран сұрақтар» әдісі
1. Ж. Аймауытов кім?
2. Жазушы қайда және қашан дүниеге келген?
3.Ол қайда білім алды?
4. Аймауытов қандай газетте редактор болып жұмыс істеді?
5.Жазушының қандай романдары бар?
6.Алғашқы романы қалай аталады?
7.Жазушының қандай әңгімелері бар?
8.Ж.Аймауытовқа қандай жала жабылды?
9. Дарынды жазышы қашан қайтыс болды?
«Кофе таяқшалары»арқылы жауап береді.
Дескриптор:_-сұрақтарға_нақты_жауап_береді;_-жазушының_өмірі_туралы_біледі;_ҚБ_«Бас_бармақ»тәсілі_арқылы_бағаланады.___Мәтінмен_жұмыс.'>Дескриптор:
-сұрақтарға нақты жауап береді;
-жазушының өмірі туралы біледі;
ҚБ
«Бас бармақ»тәсілі арқылы бағаланады.
Мәтінмен жұмыс.
Оқушылар мәтінді түсініп оқиды.
Мәтін бойынша орындалатын тапсырмалар:
1-топ тапсырмасы
Мәтіндегі негізгі ақпарат пен қосымша ақпаратты анықтау. Әңгіменің басты идеясын анықтауға арқау болатын сөйлемді тап. (таблицаны толтыру)
2- топ тапсырмасы
Сұрақтарға жауап бер:
Әмірқанды халық қалай қабылдады?
Халықтың әншіні қошеметтеп айтқан сөздерін анықтап айт.
Дескриптор:
-негізгі ақпарат пен қосымша ақпаратты анықтайды;
-оқушылар сқұраққа толық жауап береді;
ҚБ
|
Достарыңызбен бөлісу: |