Мақташы жалпы орта мектебі
Мұғалім:Шайхыдін Гүлжанат Шәмілқызы ( практикант )
|
Күні: 1.03.2021ж
|
Сынып 9
|
Бөлім. Төлеген Айбергенов «Сағыныш»
|
Сабақтың тақырыбы
|
«Кеудемді кернеп тұр бір сағыныш»
|
Оқу мақсаттары
|
Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау.
|
Сабақтың мақсаты
|
Көркем шығарманың сюжетін, композициялық құрылымын, тақырыбын, идеясын анықтайды.
|
Бағалау критерийлері
|
Тақырып бойынша берілген эпизодтың маңыздылығын анықтай алады;
Өз пікірін мысалдар келтіре отырып қорытындылай алады;
Өлеңнің композициялық құрылымын талдайды.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге тән лексика және терминология:
Ойын жүйелі жеткізуге, кез келген тақырыпқа сұхбатқа түсуге дағдыландыру.
|
Пәнаралық байланыс
|
музыка.
|
АКТ-ны қолдану дағдылары
|
Осы сабақ барысында оқушылар Power Point бағдарламасынан тақырыпқа қатысты көрнекі құралдарды пайдаланып, интербелсенді тақтаны қолданады
|
Адыңғы білім
|
|
Сабақ барысы
|
Жоспарланған сабақ кезеңі
|
Сабақтағы жоспарланған іс-шаралар
|
Ресурстар
|
Білімнің өзектілігі
10 минут
|
І.Ұйымдастыру кезеңі
1.Оқушылармен амандасу
Психологиялық ахуал туғызу сәті. Автордың «Сағыныш» әнінен үзінді тыңдатамын.
2.Үй тапсырмасын сұрау
Тақтаға сандар ілінеді, әр топтан оқушы шығып, сандарды суырады. Әр санда сұрақтар беріледі (4, 6, 8, 9)
-Т.Айбергеновтің туған жері мен жылы?
-Ақынның қандай жыр жинақтары жарық көрді?
-Қандай шығармалары ел арасында кеңінен таралған?
-«Сағыныш» өлеңінің негізгі идеясы қандай?
3.Оқушыларды үшке дейін санатып, рет санымен топқа бөлемін.
Ой шақыру
Мына сөздердің мағынасына мән беріп, айырмашылығын айтыңдар.
Мен бүгін көлге барамын- «Мен бүгін сонау көгілдір көлге сағынып ұшып барамын»
Менімен бірге қасымнан қалма, сағындым- «Бірге қақ қанат, қасымнан қалмай, сағынып көрген қарағым»
Әннің жалғасын сен айт, мен тоқтасам-«Жалғасын сен айт бұл асқақ әннің , жабылып кетсем мен егер»
-Жоғарыда берілген сөздердің қандай айырмашылығын байқадыңдар?
-Көркем әдебиеттегі сөз қолданысының артықшылықтары қандай?
Сабақ мақсатын және тақырыбын таныстырамын.
|
|
Мақсат қою
5 минут
|
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын тұжырымдайды.
Оқушылар сабақтың мақсаты айқандап, бағалау критерийлері, күтілетін нәтиже түсіндіріледі.
|
|
Жаңа материалды игеру
10 минут
10 минут
|
Қызығушылықты ояту кезеңі.
1-тапсырма
Оқулықта берілген троп және фигура түрлерін оқып, ережесімен танысыңдар.
|