Сабақтың тақырыбы: Квадраттық функция Жумашева Меруерт Жанабековна, математика пәні мұғалімі



Дата22.08.2017
өлшемі31,84 Kb.
#23901
түріСабақ
8 сыныптағы сабақ жоспары + презентация. 
Сабақтың тақырыбы: Квадраттық функция 
Жумашева Меруерт Жанабековна , 
математика пәні мұғалімі. 
Сабақтың мақсаты: 
Білімділік: Оқушылардың квадраттық функцияның дербес түрлерін қайталау және белгілі графиктердің көмегімен квадраттық фунцияның графиктерін салудағы білімдерін бекіту және өз беттерімен ізденуге, қорытындылай білуге үйрету. 
Дамытушылық: оқушыларды ойлауға, шешім қабылдауға үйретіп, пәнге қызығушылығын арттыру. 
Тәрбиелік: оқушыларды өз өмірі мен әрекетіне жаупкершілікпен қарауға және қойған мақсатына жетуге тәрбиелеу. 
Сабақтың көрнекілігі: 
Интерактивті тақта, компьютер, проектор, MS Power Point бағдарламасының көмегімен осы сабаққа арнайы дайындалған слайдтар (презентация). 
Сабақтың барысы: 
I. Үйымдастыру кезені. Сабақтың мақсатымен оқушыларды таныстыру. 
II. Теориялық материалды қайталау.Презентация.( 3-15слайдтар) 
1.Қандай фукцияны квадраттық функция деп атайды? 
2.Берілген функциялардың қайсысы квадраттық функция болады? 
1) у=5х2-6 4) у=4х2 
2) у=7х-1 5) у=x3+x+1 
3) у=-3х2+х+7 6) у=-9х2+4х 
3. y=ax2 y= ax2+n y= a(x-m)2 
функциялардағы а коэффициенті нені білдіреді? 
4. y= ax2+n функциясының графигін қалай салуға болады ? 
5. y= a(x-m)2 функциясының графигін қалай салуға болады? 
6. y= a(x-m)2+n функциясының графигін қалай салуға болады ? 
III. Ауызша есептер шығару( 16-19 слайдтар) 
1. Сурет бойынша формуламен берілген функция мен графиктің сәйкестігін табу. 
2. Квадраттық функция келесі формуламен берілген. Парабола төбесін анықтаңдар. 
y = x2 -6 
y = (x-5)2 
y = (x-7)2 +4 
y = (x+3)2 -1 
3. y= 0,5(x-1)2+4 функциясының графигін y=0,5x2 функциясының графигінен қалай алуға болады? 
IV. Үйге берілген шығармашылық тапсырманы тексеру( Geonext және MS Power Point программаларын қолданып, өздері слайдтар дайындаған 
2 оқушы тақтаға шығып түсіндіреді) ( 20-24 слайдтар).

V. Практикалық жұмыс.( 25 слайд ) Екі оқушы тақтада орындайды. 


1. y=x2 үлгісінің көмегімен : 
а) y=-x2-2 ә) y=-(х+1)2 – 3 б) y=|-х2 +3| графиктерін салыңдар. 
2. Салуды орындамай-ақ, функцияның графигінің х осімен және у осіменен қиылысу нүктелерінің координаталарын табыңдар: 
а) y=х2+2х ә) y=х2 +2х-8 
VI. Тест ( 26-27 слайд) 
1.Берілген көпмүшелердің қайсысы квадрат үшмүше болады? 
А) 2х+3 
В) х3 – х -7 
С) х2-19х 
Д) 3х2 -9х -1 
2. х2 -9х+8 квадрат үшмүшесін көбейткіштерге жіктеңдер: 
А)(х-1)(х-8) 
В) (х+1)(х –9) 
С) (х+1)(х+8) 
Д )жіктеуге болмайды. 
3.Суретте y=x2-4 функцияның графигі қандай түске боялған? 
А) қызыл 
В) көк 
С) жасыл 
Д) басқа 
4. y=(x+5)2 функцияның графигін y=x2 функцияның графигінен қалай алуға болады? 
А) Ох осі бойымен 5 бірлік оңға 
В) Ох осі бойымен 5 бірлік солға 
С) Оу осі бойымен 5 бірлік төмен 
Д) Оу осі бойымен 5 бірлік жоғары жылжыту арқылы алуға болады. 
5. y=3x2+4х-7 параболаның х осімен қиылысу нүктелерінін абсциссаларын анықта: 
А)1;-7/3 
В) 1;7/3 
С) 2;4 
Д)8;1 
VII. Оқушылар жұмыстарын өздері дайын жауаптармен тексереді. 
VIII. Қорытыңды. 
IX. Үйге деңгейлік тапсырма .№ 253, №257, №262 ( 28 слайд)

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет