Сабақ жоспары
Пән аты: қазақ тілі.
Сыныбы: 5 «а»
Күні: 18.01.14 ж.
Тоқсан: ІІІ
Сабақтың тақырыбы: Лексикадан өткенді қайталау
Сабақтың мақсаты:
1.Өткен материалдарды теориялық тұрғыдан қайталай
отырып, практикалық тұрғыдан жүзеге асыра білуді қалыптастыру.
2. Оқушылардың өзіндік ізденістерін, ойлау қабілетін жетілдіру.
3. Халықтық педагогикамен байланыстырып, халықтық ұғымдарды оқушы санасына түсінікті етіп тәрбиелік маңызын түсіндіру.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: кроссворд, семантикалық карта;
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі: оқушылармен амандасу, оқушыларды түгендеу, оқушының назарын сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: үйге берілген тапсырманың орындалуын тексеру
ІІІ. Тақтаға қоржын ілінеді. Қоржыннан әр топ қағаздар алып, қағаздағы сұрақтарға жауап алынады.
1-ші топқа сұрақ: сөздің тура және ауыспалы мағынасы. Ережесі сұралады, әр оқушыға семантикалық карта таратылады. Әр оқушы алдындағы ашық кестені толтырады.
Сөздер
|
Тура мағынасында
|
Ауыспалы мағынасында
|
?
|
Адамның беті
|
|
?
|
|
Терең сезім
|
?
|
|
Бұлақтың көзі
|
?
|
Ақ түс
|
|
Асыл
|
|
|
|
|
Алтыным менің
|
2-ші топқа сұрақ: синоним, антоним, омоним. Тақтаға кроссворд ілінеді. Берілген сөздер бойынша синонимдер жазу.
-
Көрікті
|
С
|
Сұлу, сымбатты
|
Ақылды
|
И
|
|
Тура
|
Н
|
|
Тоғай
|
О
|
|
Түйе
|
Н
|
|
Тазы
|
И
|
|
Ұстаз
|
М
|
|
Тақтаға үш сөз жазылады. Оқушылар омоним болатындай етіп сөйлем құрайды.
Жең- ? Мақта-? Қала-?
Ішінде амоним келетін мақал — мәтелдерден жарыс ұйымдастыру. Кез келген екі антонимге математикалық тәсілмен дыбыстық талдау жасау.
Мысалы: Үлкенге ізет, кішіге құрмет.
3-ші топқа сұрақ: көнерген сөздер мен неологизмдер. Тірек сөздер беріледі, сол бойынша оқушылар шағын мәтін құрайды.
Көнерген сөздер
|
Неологизмдер
|
Хан, ханшайым, уәзір, сәукеле, білезік, садақ, жебе.
|
Ғарыш, ғарышкер, ғарыш айлағы, ғарыш кемесі.
|
Жаттығу жұмыстары:
1- топқа: 212-жаттығу: Оқыған ертегілеріңнен бір – біріне қарама – қарсы сипаттағы кейіпкерлердің қасиеттерін жазыңдар. Олардың ішінен антоним болып тұрған сөздерді жұптаңдар.
2-топқа: 215-жаттығу: Синонимдік қатардағы сөздерді қамтитын сызбалар құраңдар.
3-топқа: 224-жаттығу: Мақалдарды бір бөлек, мәтелдерді бір бөлек жаз.
VІІ. Жаңа сабақты бекіту.
Тұрақты тіркестер. «Бір сөзбен шеш» ойыны ойналады.
1. Қой аузынан шөп алмайды – момын,
2. Жүрек жалғап алу –
3. Төбе шашы тік тұру –
4 . Қас пен көздің арасында –
5. Бетінен оты шықты –
6. Ағаштан түйін түйген –
7. Қырғи қабақ болу –
8. Тонның ішкі бауындай болу –
9. Бармағын тістеу –
10. Аузына құм құйылу –
Сабақты бекіту барысында лексика бөліміндегі кірме, диалект, кәсіби сөздер, термин сөздерге тоқталу барысында оқушыларға семантикалық карта таратылып беріледі. Дұрыс жауап бере отырып, оны теориялық жағынан дәлелдеу.
Сөздер
|
Кірме сөздер
|
Диалект сөздер
|
Кәсіби сөздер
|
Термин сөздер
|
Жәшік
|
|
|
|
|
Сым
|
|
|
|
|
Таға
|
|
|
|
|
Глобус
|
|
|
|
|
Телефон
|
|
|
|
|
Бәдірен
|
|
|
|
|
Етікші
|
|
|
|
|
Эвфемизм
|
|
|
|
|
Бағалау.
Үйге тапсырма: Ерлік, батырлық тақырыбына мақал- мәтелдер жазып келу.
Достарыңызбен бөлісу: |