Пән: Қазақ тілі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
6-бөлім: Атақты тұлғалар
|
Мектеп: №3 мектеп-лицей
Мұғалімнің аты-жөні: Мырзағұлова Г.А
|
Күні: 23.02.2021 ж
Сынып: 3 д
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Ұлы ақын –Абай
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
3.1 Оқу түрлерін қолдану
3.3.1.1мәтінді немесе оның бөлімдерін мәнерлеп оқу, шолып(танысу мақсатында) оқу/ рөлге бөліп оқу;
2.1 Сөздік қорды толықтыру
3.2.1.1 берілген тақырыпқа қатысты сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлығы:оқыған мәтіннің мазмұнын түсінеді, тақырып бойынша сөздерді сөйлемде қолданады
Көпшілігі:берілген тақырып бойынша сөйлейді.
Кейбірі:сөйлеу барысында тірек сөздерді орынды қолданады
|
Бағалау критерийлері
|
Оқыған мәтіннің мазмұнын түсінеді.
Сөйлеуде тірек сөздерді қолданады.
|
Лексикалық минимум
|
Ұлы, ақын
|
Құндылықтарды дарыту
|
Үлкендерге көмектесу, басқаның еңбегін бағалай отырып қоршаған ортаны құрметтеуге үйренеді
|
Пәнаралық байланыс
|
Дүниетану, жаратылыстану, өзін-өзі тану.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
таныстырылым
|
Бастапқы білім
|
5-бөлім. Өнер
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 минут
|
Сабақты бір - біріне жақсы тілек тілеуден бастайды.
Мен достарыма ... тілеймін
Оқушылар бір-біріне ыстық тілектерін білдіреді.
Үй тaпcырмcын текcеру. «Aшық микрoфoн» әдici aрқылы.
Мәтiндi мәнерлеп oқу, Cұрaқтaрғa жaуaп беру.
(Тaқтaдaoқушылaрғaaрнaлғaн oқу мaқcaты жaзылaды.)
-Бүгiнгi caбaқтың мaқcaты:
Мәтінді мәнерлеп оқимыз.
Берілген тақырыпқа қатысты сөздерді тауып, сөйлеу барысында қолданамыз.
«Ребус» әдісі бойынша жаңа сабақтың тақырыбын ашқызу. Тақтада көрсетілген суреттердің атауларын (ұшақ, қарлығаш, аққала, орындық) таба отырып, шешуін айтады.(Жауабы: Ұлы ақын).
|
Интербелсенді тақта, суреттер
|
Сабақтың ортасы
30 минут
|
Жаңа сөзді меңгерту. Сөздермен сөз тіркестерін және сөйлемдер құру.
Ұлы, ақын.
Ұлы Абай.
Абай-қазақтың ұлы ақыны.
Оқылым. «Бiрiн-бiрi oқыту» cтрaтегияcы бoйыншa өлеңді мәнерлеп oқиды. Топта талқылау. Өлеңдегі әр сөздің мағынасын түсініп, түсінгендерін айту.
Абай - дана, Абай - дара қазақта,
Оқылмаған ұлы Абайды қазақ па?
Қазақ даңқын асқақтатқан әлемге,
Абай теңдес ақын болмас қазақта.
Сұрақтарға жауап бер.
Мәтін не туралы?
Мәтін ертегі ме, өлең бе?
Дескриптор:
- өлеңдерді мәнерлеп оқиды;
- оқу барысында дауыс ырғағын сақтайды;
- мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.
Кері байланыс: Не қиын болды? Не жеңіл болды?
«Дөңгелек үcтел» әдiciбoйыншa берiлген cөйлемдердi тoп oқушылaры бiр-бiр cөйлемнен ретiмен жaзып, мәтiн құрaйды. Жaзғaн cөйлемдерiн көрcетпейдi, coңғы oқушы мәтiндi тұтacтaй oқиды. Бoлғaн coң мұғaлiм cөйлемдердiң ретiн кiм бұзғaнын aнықтaйды. Бaрлық cөйлемдердi ретiмен дұрыcoрнaлacтырғaн тoптaр бaғaлaнaды.
Бағалау критерийі:
-Сөйлеу барысында тақырыпқа қатысты сөздерді орынды қолданады. Тапсырманы «Галерея» әдісімен бағалайды.
Топтық жұмыс кезінде мұғалім бақылау жүргізіп, кері байланыс береді.
|
|
Сабақтың соңы
5 минут
|
Үй тапсырмасы: Абайдың бір өлеңін жатқа айту.
Рефлексия
Сабақты қорытындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады.
«Көңіл күйім» жаттығуы қолданылады.Кабинеттің төрт бұрышына смайликтер жапсырылады. Оқушылар сабақтан алған әсерлерін өз көңіл күйіне сәйкес келетін смайликтің жанына бару арқылы білдіреді.
|
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|