Сыныбы 7 «А»
|
Күні:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Ұлттық киімдер.
|
Мақсаты
|
Сын есім туралы тапсырмаларды орындау барысында қайталап,сурет көру арқылы ұлттық киімдермен танысып, сурет бойынша сөйлем құрауды үйрену.
|
Күтілетін нәтиже
|
А.Ұлттық киімдердің түрлерін біледі;
В.Сын есімді қолданып,сөйлем құрастырады.
С.Өз ойын білдіреді.
|
Керекті жабдықтар
|
Бағдаршам, интербелсенді тақта,смайликтер, қима қағаздар. Деңгейлік тапсырмаларға арналған суреттер. Қапшықтағы фасоль,флипчарт, маркерлер.
|
Қолданылатын әдіс - тәсілдер
|
Топтық жұмыс, ой қозғау. Өкіл әдісі. Қапшықтағы фасоль.Бағалау стратегиялары: бағдаршам, қолпаштау, өзара,бірін-бірі бағалау.
|
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
|
1.Оқушылармен амандасу, түгелдеу.
Шаттық шеңбері:
"Кездесу ойыны"
Жаңа әуенмен екі шеңбер болып жай айналады әуен тоқтаған кезде бір-біріне жақсы қасиеттер айтады.
2.Қима қағаздар арқылы екі топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасын тексеру.
."Ыстық орындық" әдісімен үй тапсырмасы сұралады.
4.Бағалау.Бағдаршам стратегиясы бойынша бағаланады.
|
Мұғаліммен амандасады.
Оқушылар қиылған қағазды құрастыру арқылы топ құрайды.(Ұлттық киімдер.)
Қойылған сұраққа жауап береді.
Оқушылар бағдаршам түстерін көтереді
|
Тұсаукесер
|
Ой қозғау:
Суреттер көрсету арқылы жаңа сабақтың тақырыбын табу.
2. - Қалай ойлайсыздар, бүгінгі сабақ не туралы болады?
- Ұлттық киімдер туралы не білесіңдер?
-Жарайсыңдар балалар, ендеше бүгінгі сабағымыз
"Ұлттық киімдер".
|
Оқушылар ойланады, өз ойларын айтады.
Оқушылар өз ұққандарын қарай сабақ тақырыбын айтады.
Бағалау критерийларын түсіндіріп, әр топ басшыларына тарату.
|
Негізгі бөлім
|
1.Жаңа сабақты меңгеру. 1.Интерактивті тақтадан киім кию үлгісі жөнінде слайд көрсетіледі.
2.Сөздікпен жұмыс.
Интербелсенді тақтадағы сөздерді оқып аудармасымен танысу.
3. Мәтінмен жұмыс.
" Өкіл әдісі "жүргізіледі.
Бағалау. Бағдаршам әдісі стратегиясы.
4.Деңгейлік тапсырмалар
А. Мәтін ішінен сын есімді теріп жазып, ұлттық киімдер атауларын айтады.
В. 1 - Үкілі тақия 2 - Көйлек 3 - Қамзол 4 - Етік 5 - Кебіс 6 - Тымақ 7 – Шапан создерін қатыстырып, сөйлем құрайды.
С. Ұлттық киімдер туралы ойларын білдіріп,әңгімелейді.
Жұптық бағалау.
Топтық жұмыс.
Постер қорғау.
Екі топқа тапсырма.
Екі топ ұлттық киімдер.
Екі жұлдыз, бір ұсыныс әдісімен бағаланады.
|
А. Сөздікті оқиды.
В. Сөз тіркесін құрайды.
С. Сөйлем құрайды.
Топта мәтінді оқып танысады.
І топ Ұлттық киімдер туралы оқып,талқылап,біреуі келесі топқа барып түсіндіріп береді.
ІІ топ Сырт киімдер туралы топ ішінен біреуі келесі топқа барып түсіндіріп береді.
Оқушылар бағдаршам түстерін көтеру арқылы түсінген ,түсінбегендіктерін білдіреді.
Оқушылар берілген деңгейлік тапсырмаларды орындайды,оқиды.
Тақырып туралы
Постер қорғап шығады.
Тілек,ұсыныстарын стикерге жазып бір-бірінің жұмыстарына баға береді.
|
Қорытынды
|
Бекіту
1."Қапшықтағы фасоль"әдісі. Оқушыларға жоғары, төмен дәрежедегі сұрақтар қойылады.
Бағалау: Сабақ критерийлеріне сәйкес бағаланады.
2.Кері байланыс. Оқушыларға түрлі түсті стикерлер беріледі
Ерекше белсенділік танытқан оқушыларды атап өтемін. Мадақтаймын.
3.Үйге тапсырма: Ұлттық киімдер мәтінін мазмұндау.
|
Оқушылар сұраққа тез жауап береді.
Өзін - өзі бағалау.
Оқушының аты-жөні
|
№
|
Критерийлер
|
Ұпай
|
1
|
Ұлттық киім атауларын білдім
|
0
|
1
|
2
|
3
|
2
|
Сұраққа жауап бере алдым
|
0
|
1
|
2
|
3
|
3
|
Сөйлем құрай алдым
|
0
|
1
|
2
|
3
|
4
|
Әңгімеледім
|
0
|
1
|
2
|
3
|
Жалпы ұпай саны
|
12 ұпай
|
"5"
|
Сен өте жақсы орындадың!
|
10-14 ұпай
|
"4"
|
Сен жақсы жұмыстандың!
|
8-12 ұпай
|
"3"
|
Сен жарадың!
|
Оқушылар өздерінің ойларын стикерлерге жазып,ағаш суретіне жапсырып кетеді.
Орындалуы: Сабақта не ұнады, нені білдім, не ұнамады.
Үй тапсырмасын жазып алады.
|