Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
|
Мектеп:
Алматы қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі
|
Мерізімі:
|
Мұғалім аты-жөні:
|
Сыныбы: 9
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспаған оқушылар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Мәтін есептерге математикалық модель құру
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
9.4.3.1 есеп шарты бойынша математикалық модель құру
|
Сабақ мақсаты
|
Есептің шартына талдау жасай алады; есептің математикалық моделін құрып орындайды; жалпы білімдерін өмірмен байланыстырып, шартты қанағаттандыратын нәтиже ала алады.
|
Бағалау критерийлері
|
Мәтінді есептерді шешу кезеңдерін біледі.
Есептің шартына талдау жасайды.
Есептің математикалық моделін құра алады.
Теңдеуді шеше алады-шартты қанағаттандыратын нәтиже ала алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Қазақша
|
Орысша
|
Ағылшынша
|
Мәтін есеп
|
Текстовая задача
|
Text task
|
Модель
|
Модель
|
Model
|
Математикалық модель
|
Математическая модель
|
Mathematical model
|
Теңдеулер жүйесі
|
Система уравнений
|
System of equations
|
|
Құндылықтарды дарыту
|
Өткен сабақтарда қарастырылған тақырыптарымен бірге жаңа тақырыпқа бағытталған сұрақтар қою арқылы оқушылардың өмірлік білім жолын қалыптастыруға үйрету, өзіне деген сенімділігін, ойын ашық жеткізе білуге үйрету.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Жолға байланысты, пайызға байланысты есептер шығаруда физика және химия пәнінен өтетін траектория, жол, орын ауыстыру, концентрация сияқты физикалық және химиялық терминдердің мағынасын түсінуге ықпал етеді.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Жаңа тақырыпқа қатысты материалдарды слайд арқылы көрсетіп, интербелсенді тақтаны пайдалана отырып есептер шығарту арқылы оқушыларды АКТ қолдануды үйретемін.
|
Бастапқы білім
|
Сызықтық теңдеулер мен теңсіздіктер туралы, қарапайым теңдеулерді шешу әдістері.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Оқыту ресурстары
|
Ұйымдастырукезеңі
(1 мин)
Сабақтыңбасы
(1-3мин)
|
Мотивациялық кезеңі:
а) Сәлемдесу;
ә) Оқушыларды түгендеу;
б) Оқушылардың сабаққа ынтасын арттыру;
в)Үй жұмыстарының тексерілуін қадағалайды;
г)Интерактивті тақтаға үй жұмыстарының шешімдерін көрсетіледі;
Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсаты айтылады.
Тақырыпқа сай оқушылардан бүгінгі сабақтың мақсатын ашу үшін сұрақтар қояды.
Сабақтың бағалау критерийлері мен тілдік мақсат айтылады.
Қайталауға арналған сұрақтар:
Есептерді құрылымына қарай қалай бөлуге болады?
Мәтін есеп дегеніміз?
Мәтін есептерге мысалдар келтіріңдер?
Мәтінді есептедің шығарылу жолдары қандай деп ойлайсыңдар?
|
Презентация
Слайд 1
Слайд 2
|
Сабақтың ортасы
3-6 мин
|
Жаңа сабақты түсіну
Сыныппен жұмыс:
Сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтау.
«Жақын арада даму аймағын» анықтау.
Өтілген сабақпен жаңа сабақты байланыстыру.
Сабақ басында оқушылардың мәтін есептер туралы білімдерін еске түсіру үшін сұрақ қойылады.
Осыдан соң сабақ мақсаты мен бағалау критерийлері айтылады. Бағалау критерийлері оқушылармен таңдалады.
Мысалдар:
Мысал №2
|
Презентация
https://www.youtube.com/watch?v=QoYFvmfmYxg
|
Жеке жұмыс кезеңі
(5 мин)
|
Оқушыларға үлестірмелі материалдар беріледі, ондағы есептерді достарының көмегінсіз өзі орындауы тиіс. (Қосымша№1)
Тапсырма
Токарь 120 деталь өңдеуі керек еді. Жаңа тескіш қолдану арқасында сағатына 4 детальдан артық өңдеп, берілген тапсырманы 2 сағ 30 мин-қа ерте бітірді. Жаңа кескішті қолдана отырып токарь сағатына неше детальдан өңдеді?
|
|
Топқа бөлу кезеңі
(5 мин)
|
(Қосымша№2)
Тапсырма
Екі бригада орындықтар жасады. Сонда бірінші бригада 65 орындық, ал екінші бригада 66 орындық жасады. Бірінші бригада 1 күнде екіншісіден екі орындық артық, бірақ одан 1 күн кем жұмыс жасады. 2 бригада бірлесе отырып, бір күнде қанша орындық жасады?
|
|