Күні: 15.06.2016
Сыныбы: 6 сынып
Сабақтың тақырыбы: МОДУЛЬ 2: МОТОРЛАР АРҚЫЛЫ ҚОЗҒАЛЫС
Қозғалыс дегеніміз не?
EV3-ге алғашқы бағдарламаны жасау.
Үлкен моторлардың қозғалысы: Рульдік Басқару блогы.
Сабақтың мақсаты: Оқушылар қозғалыс ұғымын талдайды.
EV3-ге өздерінің бағдарламаларын жазады. Моторлар арқылы роботтарды
қозғалысқа келтіреді.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: Баяндау арқылы түсіндіру
Көрнекіліктер: Презентация, EV3 білім беру роботы
№
Сабақтың кезеңдері
Мұғалімнің әрекеті
Оқушының әрекеті
1
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа
дайындықтарын тексеру.
Назарларын мұғалімге аудару, сабаққа
дайындалу
2
Үй тапсырмасын сұрау.
Сұрақ-жауап әдісін пайдаланып.
Дайындап келген сұрақтарын бір-біріне
қояды.
3
Жаңа сабақтың
тақырыбын анықтау
Оқушыларға қозғалыс дегеніміз не? Роботты қозғалысқа
түсіру үшін не істеу керек? Деген сұрақтар қою арқылы
жаңа сабақтың тақырыбы анықталады.
Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын
анықтайды.
4
Жаңа сабақты түсіндіру
Старт блогы – бағдарламаның басы болып табылады.
LEGO® MINDSTORMS® Education EV3 бағдарламасын
ашып қойып программа қалай жазылатыны толық
түсіндіріледі.
Дәптерлеріне конспект ретінде жазып алады.
5
Тәжірибелік жұмыс
№1. Робот алға 2 айналым жасау керек. (2 минут)
№2. Робот 35 көлемдегі қуатпен артқа 3 айналым жасау
керек.(2 минут)
№3. Анықтаңыз, 31 сантиметрді өту үшін робот қанша
айналым жасау керек. (6 минут)
*Сызғыш, қарындаш, қағаз қолданыңыздар.
Оқушылармен бірге критерийлер қойылады.
Оқушылар тапсырмаларды уақытқа
орындайды.
5
Бекіту
1. «Рульдік Басқару» блогына қосылатын мотордың
аты қалай?
2. «Рульдік Басқару» блогына қанша мотор қосу
Оқушылар сұрақтарға жауап береді
5 сынып
Сабақтың тақырыбы: Қозғалыс дегеніміз не? EV3-ге алғашқы бағдарламаны жасау. Үлкен моторлардың қозғалысы:
Рульдік Басқару блогы.
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі:Оқушылардың қозғалыс, бағдарлама жасау туралы білімін бекітіп, үлкен маторлардың қозғалысы,
рульдік басқару блогы туралы білімдерін қалыптастыру.
Дамытушылығы: Оқушыларға әр түрлі тапсырмаларды орындату арқылы ойлау, есте сақтау және зейіндік
қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелігі: Оқушыларды жан-жақты болуға, топпен жұмыс істеуге, бірін-бірі тыңдауға тәрбиелеу.
Күтілетін нәтіже: Оқушылар роботты іс-әрекетке келтіру үшін қарапайым бағдарлама құруды біледі.
Сабақтың типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақтың көрнекілігі: презентация
Сабақтың барысы:
№
Кезеңдері
Әдісі
Уақы
-ты
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
І
Ұйымдастыру
3
-Сәлемдесу
-Сыныптың, оқушылардың сабаққа
дайындығын тексеру
-Топқа бөлу
-Сәлемдеседі
-Сабаққа дайындалады
-Әріптерден сөз құрастыру
арқылы екі топқа бөлінеді
кажет?
3. Проекттіңізді EV3-де қалай жіберу керек?
6
Бағалау
NetControl бағдарламасы арқылы жұлдызшалар арқылы
бағаланады. Макс.5жұлдызша
Оқушылар экраннан жинаған
жұлдызшаларына қарап өз бағаларын біледі.
7
Үйге тапсырма.
100 см қашықтыққа бірінші келу үшін программа
жазып келу.
Үй тапсырмасын жазып алады.
ІІ
Мақсат қою
Түсіндіру
Ретрорефле
ксия (кері
қайту)
2
3
Оқушыларға сабақтың мақсатын хабарлау.
Оқушыларға сұрақтар беру арқылы өткен
тақырыптарға еске түсіру.
Сабақтың мақсатымен
танысады
Сұрақтарға жауап береді
ІІІ
Жаңа сабақты
түсіндіру
Мәтін мен
жұмыс
15мин Мәтінмен жұмыс атқару алгоритмі
1. Оқып шығу
2. Таныс емес сөздерді анықтау
3. Постер қорғау
4. Сұрақтарға жауап беру
5. Мәтінді қорыту
Алгоритм бойынша жұмыс
атқарады
ІV
Жаңа сабақтан
түсінгенін
тексеру
Практикалы
қ жұмыс
8
Рульдік басқару блогына практикалық
жұмыс орындауды ұйымдастыру
Рульдік басқару блогына
бағдарлама жасайды.
Бағдарламаны жіберіп
роботты іс-әрекетке
келтіреді. (5ұпайға дейін)
V
Бекіту
Өзіңді
тексер!
(тест)
5мин
«My Test» бағдарламасында 10 сұрақтан
түзілген тест тапсырмаларын орындатуды
ұйымдастыру
Тестті орындайды
(1 дұрыс жауап – 1 ұпай)
VІ
Үйге тапсырма
беру.
Бағалау.
2
3
Мәтінді оқып, сөзжұмбақ түзіп келу
Оқушыларды ашық журнал арқылы бағалау.
Үй тапсырмасын жазады
Апта: сейсенбі
Сынып: 8-10
Робототехник 2-деңгей
Күні: 07.06.2016 Информатик: Қаиргали Дария Қаргалиқызы
Сабақ тақырыбы:
«Биші Робот» жобасы және берілген тапсырмалар бойынша командалық жұмыс.
Жалпы мақсаты:
АКТ бойынша, тақырып мазмұнын, Робот техникасының тарихын, қолдану туралы қалыптасады.
Күтілетін нәтиже:
Роботты басқаратын жүйелер туралы ойларын айта алады,берілген тапсырманы өз бетінше орындай алады.
Негізгі идея:
Робот техникасының негіздері, пайдалану салалары, түрлері туралы түсінік қалыптасады.
Сабақ жоспары:
№
Уақыты
Мақсаты
Мұғалімнің іс әрекеті
Оқушының іс әрекеті
ҚБ
1
Сабақтың
басталуы
2 минут
3 минут
Оқушыларға
берілген
тапсырмаларды
орындау үшін
оқушылардың
топтасып жұмыс
жасауын көре
отырып, биші
робот жобасының
командаларын
үйрету.
Ынтымақтастық ахуал орнату
«Шаттық шеңбер».
Топқа бөлу (мозайка арқылы)
«Сен білесің бе?» әдісін пайдалану
2
Сабақтың
ортасы
10 минут
Бейне материал және слайд, арқылы тақырып
бойынша мағлұмат беру.
«Робот» сөзіне ассоциация құру.
Робот техникасының негіздері,
пайдалану салалары, түрлері туралы
мәлімет алады
Оқушылар ой қозғайды, сызбаны
толтырады.
3
5 минут
Сөздік жұмыс:
Жаңа сөздер
Оқушылар дәптерлеріне жазады.
4
15 минут
Топтық жұмыс. Тапсырма 1,2,3,4
1- ші топ: №1. Робот алға 2 айналым жасау
керек.
2-топ: : №2. Робот 35 көлемдегі қуатпен артқа
3 айналым жасау керек.
3-топ: : Анықтаңыз, 31 сантиметрді өту үшін
робот қанша айналым жасау керек.
*Сызғыш, қарындаш, қағаз қолданыңыздар.
4-топ Робот алға 1 айналым жасайды, сосын
артқа 1 айналым, сосын 2 айналым алға – 1
айналым артқа, сосын 2 айналым алға және 3
рет артқа айналып жұмысын аяқтайды.
Топ бойынша берілген
тапсырмаларды орындайды.
Оқушылар маңызды ойларымен
бөліседі.
Тақырыбы: «Қоқыс тазалағыш робот» жобасы және берілген тапсырмалар бойынша командалық жұмыс
Жалпы мақсаты:
Оқушыларды қоқыс тазалағыш робот жасауға үйрету,осы роботқа арналған бағдарлама жасауға бағыт-бағдар
беру.
Оқу нәтижелері:
- Қоқыс тазалағыш робот жасай алады;
- Роботты жасауда бағдарламау тілін қолдана алады.
- Топтасып, ынтымақтастықта жұмыс жасай отырып, сыни ойлауға дағдыланады;
Негігі идеясы:
- Қоқыс тазалағыш робот жасау
Оқыту әдістері:
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.
Топтық жұмыс.
Диалогтық оқыту.
Қажетті ресурстар
Интерактивті тақта, компьютер, «Қоқыс тазалағыш робот» презентациясы (2.4), маркер, стикер, бейнефильм, бағалау
парағы, қима қағаздар
Сабақ барысы:
Сабақ кезеңдері / Блум
таксономиясы
Сыныпта орындалатын
жұмыстар / Мұғалімнің іс-әрекеті
Сыныпта орындалатын жұмыстар
/ Оқушылардың
іс-әрекеті
Қолданылатын модульдер /
Стратегиялар / Әдіс-
тәсілдер
Бағалау
Ұйымдастыру
3 мин
- Сәлемдесу
- Сынып оқушыларының сабаққа
қатысуын түгендеу.
- Оқушыларды топқа бөлу:
Оқушылар сабақтың тақырыбына
байланысты қиындыларды
құрастырады.
Мұғалім оқушыларға бір-
біріне тілек айтқызады:
Кәне, достар, тұрайық.
Шеңберімізді құрайық.
6
Ресурстар
Сандар ,интербелсенді тақта,бейнеролик
Оқулық,А-3, маркер, ресурс
7
Үй жұмысы:
Әр оқушы өз роботының программасын құрып
келу.
8
Рефлексия
Смайлк арқылы бағалау
«Қиындыларды құрастыру»
стратегиясын қолдану
- топ басшыларын тағайындау,
бағалау парақтарын тарату
ҚОҚЫС ТАЗАЛАҒЫШ РОБОТ
Жақсы-жақсы тілектер
Бір-бірімізге сыйлайық!
Психологиялық ахуал
1 мин
«Тілек айту»
Оқушылар бір-біріне жақсы тілектерін айтады.
Білу
4 мин
«Түртіп алу» Интербелсенді
тақтадан қоқыс тазалағыш роботқа
байланысты бейнеролик көрсетіледі.
Интернет:
https://www.youtube.com/watch?v=oo
l9wGG8QU4
Бейнероликті мұқият тыңдайды,
керек ақпараттарын түртіп отырады.
«Түртіп алу» стратегиясы
Түсіну
5 мин
Топтық диалог
Алынған ақпаратпен топта жұмыс
жасайды. Диалог құрады. Постер
құрады.
1-топ:
2-топ:
3-топ:
Дилогтық оқыту
«Екі жұлдыз бір
тілек» әдісі
Қолдану
15 мин
«Бағдарлама бекеті»
Әр топ қоқыс тазалағыш роботқа әр
түрлі шешім арқылы бағдарлама
құрады. Презентация №4,5,6
1-топ:
Тапсырма 1: Роботты айналдыру
2-топ:
Тапсырма 2: Роботтың қолын төмен
түсіру арқылы айналдыру
3-топ:
Тапсырма 3: Қоқысты іліп алу
Практикалық жұмыс
Түс арқылы
(жасыл – «өте
жақсы» , сары –
«жақсы», «қызыл
– «орташа»
Талдау
8 мин
«Практикадан теорияға»
Бағдарламаны іске қосу кезінде
кеткен қателіктерді талдау арқылы
қайта жасау.
Қатемен жұмыс
Сергіту сәті. «Көңілді күн» әніне билету. 1 мин
Топқа бөлу
«Көңілді күн» әніне барлығы белсене қатыстырылады.
Жинақтау 5 мин
«Қоқыс тазалағыш робот».
Өтілген тақырып бойынша өз
жұмыстарын полигонда іске
қосады.
Көрсетілген тақырыптар бойынша
меңгерген білім нәтижесін
көрсетеді.
Эксперименттік жұмыс
«Бутерброд» әдісі
Себебі:
Маған ұнады:
Ұсыныс:
Бағалау
1 мин
Оқушылардың
аты- жөні
Түсіну
Қолдану
Талдау
Жинақтау
Топ басшылары бағалау парағын толтырып өткізеді.
Жоғарғы ұпай - 5
Үйге тапсырма 1 мин
1. Өтілген тақырыптарды қайталау
2. Қоқыс тазалығыш роботына басқа да шешімдерді пайдаланып бағдарлама құру
Рефлексия 2 мин
Білім ағашына стикерлерді жабыстыру.
«Мен не білдім?», «Мен не үйрендім?» «Алдағы уақытта не үйренгім келеді?» сұрақтарына қысқаша жауап жазады .
«Менің пікірім» – сабаққа байланысты өз пікірлерін стикерге жазып қалдырады.
Үлкен мотор блогы
тақырыбына қысқа мерзімді жоспар
Сабақ № 2.5
Күні: __________. 06. 2016 ж
Сабақ тақырыбы
Үлкен мотор блогы (2.5 модуль)
Сілтеме
Робот техникасы, 2 деңгей, 5 модуль.
Жалпы мақсаты
1. Үлкен Мотор блогымен танысып, оларды пайдаланып , жұмыс жасаудың әртүрлі тәсілдері мен қағидаларын
меңгеру.
2. Оқушылардың есте сақтау және зейіндік қабілеттерін дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру.
Міндеттер
1. Логикалық ойлау қабілетін дамыта отырып, білім білік дағдыларын қалыптастыру.
2. Оқушының өз бетімен жұмыс істеуі, топта жұмыс істеуі, шығармашылық қабілетін дамыту.
Мұғалім үшін
оқыту нәтижелері
Үлкен мотор құралдарымен танысып, оларды пайдаланып , роботтың дөңгелегін жасаудың әртүрлі тәсілдері мен
қағидаларын меңгеру;
Оқушылардың практикалық жұмысын дағдыландыру, шыңдау;
Сабақ түрі, әдіс-
тәсілдері
Топпен жұмыс, сұрақ-жауап, «Джигсо» (мозайкалық) әдісті пайдалану
Сабақтың
көрнекілігі
Слайдтар, топтарға арналған тапсырма парақтары,
Күтілетін нәтиже
Оқушылар үлкен мотор блогымен және оларды құру құралдары туралы, олардың қолдану кеңістігі мен қолдану
мақсатын ажырата алуға, роботар құрудың ерекшеліктері мен жолдарын меңгеруге, қолдана білу дағдысы
қалыптасады.
Ұйымдастыру
кезеңі
2 минут
- LEGO конструкторлары арқылы оқушыларды топтастыру
- Бағалауда ескерілетін критерийлері :
• Өз бетімен білім алуы
• Дербес жұмыс жасауы
• Жұпта жұмыс жасауы
• LEGO конструкторлары бойынша білімі
• LEGO конструкторларын практикада қолдануы
Сабақтың барысы
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Білу – 5 минут
Оқушылардың білімін анықтау. Ол
үшін үй тапсырмасын сұрау. Топтар
бір-біріне сұрақ қояды.
Жаңа тақырыпты игеруге көмектесу.
Өздеріне мысал келтірту.
А) Жаңа сабақ бойынша слайдтар арқылы тақырып бойынша ақпарат алады.
Түсіну – 10 мин
Тақырыпты оқушылар өздері
меңгеруіне мүмкіншілік беру.
Интерактивті тақтамен слайд көрсету,
практикалық тапсырма
МОДУЛЬ 2:
МОТОРЛАР АРҚЫЛЫ
ҚОЗҒАЛЫС
2.1.
Қозғалыс дегеніміз не? EV3-ге алғашқы бағдарламаны жасау. Үлкен
моторлардың қозғалысы: Рульдік Басқару блогы.
2.2. «Биші Робот» жобасы және берілген тапсырмалар бойынша
командалық жұмыс.
2.3.
Роботтың қолын қозғалту: Орташа Мотордың блогы.
2.4. «Қоқыс тазалағыш робот» жобасы және берілген тапсырмалар
бойынша командалық жұмыс.
2.5.
Үлкен Мотор блогы.
2.6
. «Күшік» роботын құрастыру.
2
ҚОЛДАНУ – 15 мин
Сыни тұрғыдан ойлау
Тапсырмаларды орындау:
1. Оқушыларға LEGO конструкторы топтамасынан ««Bolshoi_motor» атты бағдарламаны
ерекшеліктеріне сай тапсырма
(Джигсо әдісі)
құрастыру (топтық жұмыс);
ТАЛДАУ – 3 мин
Сыни тұрғыдан ойлауын дамыту.
Анықтама тұжырымдайды,
ережелерді нақтылайды, білімдерін
толықтырады.
Оқушылар практикалық жұмыс туралы ой пікірін жеткізеді, қорғайды:
2. Құрастырған роботтың құралдарды атап, олардың атқаратын қызметін нақтылап айту.
3. «Үлкен мотор» блогында бағдарлама жасау жолдарының тиімді жақтарын айту,
мысалдар көрсету.
ЖИНАҚТАУ- 3 мин
Оқушыларға сұрақ қою және олардың
жауаптарына қарай әрекет ету
«SWOT» әдісін пайдалану
Бекіту сұрақтары :
1. Үлкен Мотор блогы (Large Motor) қандай құрылғы?
2. Ол құрылғыны қалай іске қосамыз?
3. Үлкен Мотор блогын (Large Motor) таңдаңыз?
4. Мұндай моторлардың неше бірлігі бар?
Бағалау - 4 минут
әдісі арқылы оқушыларды
бағалайды.
Өзін – өзі бағалау:
Оқушыларға «бағалау» парақшалары таратылып, топ басшылары бағалай отырып, сабақта алған
әсерімен бөліседі.
Үйге тапсырма беру / 1 минут
Үйге тапсырмаларды беру,
тапсырманы орындауға бағыт бағдар
беру.
Үй тапсырмасын күнделікке жазып алу:
Реферат (Баяндама), тақырыбы: «Роботар»,
2.5 - модуль
Рефлекция / 2 минут
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Стиккерлер тарату
Оқушылар стикерлерге «Екі жұлдыз, бір тілек» жазып, өтілген сабаққа өз ұсыныстары мен өз
пікірлерін жазу.
Сабақтың тақырыбы: «Күшік» роботын құрастыру
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларды әртүрлі бұйрықтарға әрекет ететін және Түспен жанасу датчиктерін
пайдаланатын робот үлгісімен таныстыру.
Практикалық дағдыларын дамыту, өз бетінше жұмыс жасауда білімдерін пайдалана білуге,
пәнге деген қызығушылығын қалыптастыру.
Нәтиже:
Мотрлар арқылы қозғалысты біледі.
Өздіктерінен робот құруды біледі.
Сабақтың түрі:
Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі:
Топпен жұмыс, жұппен жұмыс, өз алдына жұмыс. Сын тұрғысынан ойлау
Пәнаралық байланыс:
Математика,физика
Ақпарат көздері
АКТ, интернет, оқулық, компьютер
Сабақ 45 минут
Ынтымақтастық атмосфераны
қалыптастыру
«Айна» тренинг ойыны ойнатылады.
Топқа бөлу
«Қала аттары» арқылы топқа бөліну
1-топ- Талдықорған , 2-топ - Алматы
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
1. Сәлемдесу.
2. Ұйымдастыру.
3. Топқа бөлу.
4. Сабақ барысымен таныстыру.
5. Бағалау парағын таныстыру.
6. Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру
Сәлемдесу
Өздерін ретке келтіру
Топқа бөліну
Кітап құралдарын, дәптерлерін, қалам қарындаштарын дайындыққа келтіру
Өткен тақырыпты еске түсіру («Сен маған-мен саған» ойыны арқылы оқушылар өткен тақырыпты еске түсіріп,қайталап шығады)
Қызығушылықты ояту
«Күшік роботы » тақырыбында тұсаукесер
көрсетіледі. (2.6-слайд)
Оқушылар зейін қойып тыңдайды, көреді.
Мағынаны тану(Мұғалім жаңа тақырыпқа шығады. Бүгінгі сабақтың мақсаты мен міндеттеріне тоқталады.)
Сабақтың негізгі бөлімі
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Үй күшігіне ұқсас роботты жинап көрейік. Робот әр
түрлі бұйрықтарға әсер ететін түс датчигін және тию
датчигін қолданады.
1.
Алдымен
білім
беру
роботын
бөлшектеп алыңыз.
2.
«Күшік» роботын жинауға қажетті
барлық бөлшектерді дайындаңыз.
Келесі беттерде берілген роботты жинау нұсқаулығы
бойынша жүріңіз. Ретімен орындаңыз. (2.6.-слайд)
Оқушылар белсене қатысады.
Оқушылар екі топқа бөлініп сабақ құрылымымен таныстырылады.
Оқушылар бірін-бірі бақылап топта жұмыс жасайды.
Топтағы әрбір оқушы өздерінің көргендерін, түсінгендерін топқа түсіндіреді. Бірлесіп
«Күшік роботын» құрайды.
Қорыту. Күтілетін нәтиже
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
1.
LEGO® MINDSTORMS® EV3 бағдарламасын
ашыңыз.
2.
« Shenok» атты жаңа жобаны құрыңыз,
бағдарламаны «Shenok_1» деп атаңыз.
3.
Дайын « Shenok» деген бағдарламаны
ашыңыз.
4.
Өз бетіңізбен берілген бағдарламаны
қайталап көріңіз.
Shenok.ev3
Құраған «Күшік роботын» қозғалтып көру.
Shenok» атты жаңа жобаны құрады.
«Shenok» деген бағдарламасын ашады
Өз беттерімен берілген бағдарламаны қайталап көреді.
Бағалау
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бақылайды, бағалайды.
Оқушылардың формативті бағалауымен өз бағасынан
ортақ баға қояды (өте жақсы,жақсы,орташа)
Оқушылар өзін-өзі бағалау парағын толтырады. Оқушылар өз топтарындағы
көшбасшыларды анықтайды.
Үйге тапсырма
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Үйге «Робот техникасы» туралы тағы да интернеттен
видеолар көруді ұсынамын.
Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алады.
Рефлексия
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін
стикерлер тарату. Екі жұлдыз - бір тілек әдісін ұсыну.
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазу. Екі жұлдыз - бір тілек
әдісімен толтырады.
Достарыңызбен бөлісу: |