Ержанова Баян Калымжановна
бастауыш сынып мұғалімі
Астрахан ауданы «Вишневка негізгі мектебі» ММ
Сабақтың тақырыбы: «Қолғанат. Сөйлем»
Сабақтың мақсаты: Сөйлем туралы түсінік беру, сөйлемнің жазылу тәртібін
үйрету;
мәтінді түсініп оқу дағдыларын қалыптастыру ,оқу жылдамдығын жетілдіру ;
отбасындағы қағидалар туралы ой қозғау арқылы мейірімділікке , қамқорлыққа баулу .
Сабақтың түрі: ертегі - сабақ
Сабақтың әдісі: СТО
Пәнаралық байланыс: дүниетану
Сабақтың көрнекілігі: плакат, С. Сейфуллин суреті, сызбалар
Сабақ барысы:
Психологиялық дайындық
Ана тілің арың бұл ,
Ұятың боп тұр бетте .
Өзге тілдің бәрін біл,
Өз тіліңді құрметте.
Миға шабуыл . Ауызша жауап береді .
1.Дыбыс деген не?
2.Әріп деген не?
3.Дыбыстар қандай екі түрге бөлінеді ?
4.Дауысты дыбыстар қандай екі түрге бөлінеді ?
5.Жуан дауысты дыбыстарды атаңдар .
6.Жіңішке дауысты дыбыстарды атаңдар .
7.Жұп дауысты дыбыстарды атаңдар .
|
Негізгі және туынды етістік. Пысықтау сабағы (қазақ тілі 3 сынып)
1. Оқушылардың негізгі және туынды етістік туралы білімдерін пысықтау. Ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамытып, сөздік қорларын молайту және сауатты жазу дағдыларын жетілдіру
2. Жалқаулықтан аулақ болып, еңбек сүйгіштікке тәрбиелеу.
3. Қисынды ойлау, есте сақтау, байланыстырып сөйлеу қабілеттерін дамыту. Сауатты жазуға дағдыландыру.
Сабақтың түрі:
Ертегі-сабақ
Сабақтың әдіс тәсілдері:сұрақ - жауап, топтастыру,
Венн диаграммасы, семантикалық карта стратегиялары, СТО технологиясы.
Сабақтың көрнекіліктері: карточка, кесте.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық.
Ана тілің - арың бұл,
Ұятың боп тұр бетте.
Өзге тілдің бәрін біл,
Өз тіліңді құрметте.
Миға шабуыл . Постермен жұмыс
Етістік туралы білетіндеріңді қайталайық .
Етістік дегеніміз не?
Етістіктің сұрақтарын жаз.
Қандай етістіктермен біз таныстық?
Құрамына қарай етістіктер қандай түрлерге бөлінеді?
Постерді тақтаға ілгізіп тексеру.
|
|
|
Заттың іс – қимылын
білдіретін сөздер
Негізгі
туынды
Не істеді?
етістік
Не қылды?
Қайтті?
Дара күрделі Болымды
болымсыз
Көркем жазу Бб Көркем жазу Бб Бауырсақ
Күн ретін жазу Күн ретін жазу
Сабағымызды әрі қарай жалғастырамыз.
Біз ертегілер еліне саяхатқа шығамыз .
Мына тақтадағы суретке қарап айтыңдаршы , бұл қандай ертегі ?
Ертегі қалай басталады айтып берейін .
Ертеде бір Шал мен Кемпір болыпты. Кемпір бір күні қаймаққа нан илеп, оны майға қуырып бауырсақ пісіріпті. Оны терезенің алдына суытып қойыпты.Бауырсақ суып тұрып - тұрып, бір кезде домалай жөнеледі. Домалап келе жатқанда әртүрлі аңдарға кездеседі . Ол аңдардан құтылуға біздің көмегіміз керек .Егер де тапсырмаларды дұрыс орындайтын болсақ Бауырсақ аңдардан құтылады .
Дайынсыңдар ма ? Ал, кеттік ! Қандай аң бірінші болып кездеседі? (Қоян) 3 – сыныптың екі оқушысы Қоян мен Буырсақтың диалогын айтып береді.
Бір кезде оған Қоян жолығып:
- Бауырсақ, Бауырсақ! Мен сені жеймін! – дейді.
- Қоян, сен мені жеме. Мен саған өлең айтып беремін: «Менің атым Бауырсақ, Бауырсақ! Қаймаққа иленгем, майға пісірілгем, терезеде суығам. Ұстатпай кеттім Атама, ұстатпай кеттім Әжеме. Ұстатпаймын Қоян саған да!».
Мына тапсырмаларды орындап Бауырсаққа Қояннан құтылуға көмектесейік
Тақтамен жұмыс.Постердегі тапсырманы орындау.
Берілген әріптерден сөз құрайық.
Қ л а а А т с а а н ә с м е
Балалар, біз әріптерден не құрадық?
Сөз
Осы сөздерді дұрыс орындарына қойсақ сөйлем шығады. Қане, ойланып көрейік, осы сөздерден қандай сөйлем құраймыз?
Астана-әсем қала .
Сонымен , сөйлем неден құралады ?
Сөйлем сөздерден құралады .
|
Өздік жұмыс .Жеке жұмыс .
No1. «Артық сөзді тап»
Тәтті, кетті, батты, бітті, сатты.
No2. Туынды етістіктерді жасаушы жұрнақтарды қызыл түспен белгіле.
-Ла - ле - дар - дер - дат - тас
-та - те - ның - да - де -лар - лер
-тар -тер
Мұғалім жұмыстарын тексереді .
|
Содан Бауырсақ қара жолмен домалап кете барады. Оған Қасқыр кездесіп, оның да жегісі келеді.
Бауырсақ пен Қасқырдың диалогін 1-сыныптың 2 оқушысы дауыстап рөлмен айтады.
Мына тапсырмаларды орындап Бауырсақты Қасқырдан құтқарамыз
Достарыңызбен бөлісу: |