Күні: 18.02.2017 Сыныбы: 7 «А»
Сабақтың тақырыбы: Оңтүстік Американың ішкі сулары
Сабақтың мақсаты: Білімділік: оқушыларға Оңтүстік Американың ішкі суларының аса маңызды ерекшеліктерін түсіндіре отырып, білімдерін қалыптастыру.
Дамытушылық: Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.
Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру. Сабақтың түрі: Ашық сабақ
Сабақты жүргізу әдіс - тәсілдері: ауызша баяндау, сұрақ қою
Көрнекілігі: Оңтүстік Американың физикалық картасы, слайд, смайлик, видеоролик.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу. Түгендеу. Сабаққа дайындығын тексеру
(хормен)
Қайырлы күн достым,
Қайырлы күн болсын.
Сенбінің сәті
Сәттілікке толы болсын!
Біздің алар бағамыз,
Кілең бестік болсын!
Балалар бүгінгі біздің сабағымызда белсенді жұмыс жасайсыздар деп сенемін.Жұмыстарыңызға сәттілік тілеймін. Бүгінгі сабағымыз саяхат түрінде өтпек.
-Солтүстік Америка материгінің ең биік нүктесі қалай аталады?
(Кордильера тауының Мак –Кинли шыңы)
Әрине дұрыс.Саяхатымыз осы Мак –Кинли тауының шыңында өтпек.Бірақ оған шығуда жолдарымызда кедергілер бар екен,одан өту үшін Солтүстік Америка материгіндегі аялдамаларындағы тапсырмаларды орындауымыз керек.
-Ал саяхатқа дайынбыз ба?
-Саяхатқа автобуспен барамыз. Ол үшін ең алдымен бізге не қажет? (БИЛЕТ)
Онда үстел үстінде тұрған билеттерді алып орнымызға жайғасайық.
Үй тапсырмасын тексеру: Жабық тест орындау (слаидпен тексеру)
Жабық тест
Солтүстік Америка да жиі болып тұратын дауыл-............................(торнадо)
Тропиктік ендіктерде Атлант мұхитының жағалауында жаздың аяғы мен күздің басында соғатын өте күшті, аппатты дауылдар-...........(ураган)
Гренландияда қаңтардың орташа температурасы-..........(-40)
«Ураган» майя тілінен аударғанда-............деген мағынаны білдіреді. (дауыл құдайы)
Солтүстік Американың ең суық жері-..........(Гренландия аралы ортасы)
Орындап болған соң бірдей түстермен топқа бөлініп отыра қалады. 3 топқа бөлу
ІІ. Жаңа сабақ: Тақырыпты ашу. Балалар ассоциация құру.
Бастаудан бастап ағатын,
Тоқтамай көлге құятын.
Тастары көп көрініп,
Тек қана тұнық болатын –деп қазақ халқының ақындары өз өлеңдеріңде не туралы жырлаған? (Өзен)
-Сонымен бүгінгі сабағымыздың тақырыбы- «Солтүстік Америка материгінің ішкі сулары»
-жақсы саяхатымызға сәттілік тілеймін!
1 аялдама: «Алаптар» аялдамасы
Балаларға ақ қағаз таратылады. Класстерге түсіру. Мәтінмен жұмыс жасау арқылы бүгінгі тақырыпты ашып, түсінуіміз қажет. Сондықтан тек нақты мәліметтерді ғана класстерге түсіріп, әр топқа түсіндіруіміз қажет.
1 топ-Атлант мұхит алабы
2 топ-Солтүстік Мұзды мұхит алабы
3 топ-Тынық мұхит алабы
(ортаға шығып, класстерімен таныстыру)
2 аялдама: «Көлдер» аялдамасы
1 топ-көлдер постерге түсіру
2 топ-тақтадағы картадан көрсету
3 топ- кескін картаға мәтінде аталған көлдерді түсіру
«Сергіту сәті» аялдамасы
Оқушылар орындарынан тұрып бой жазып видео роликтен сергіту сәтін жасайды.
3 аялдама: «Полиглот» аялдамасы
Бұл аялдамадан өту үшін мен сіздерге сұрақ қоямын. Ал сіздер тауып үш тілде аудармасын тез-тез айтуларыңыз қажет.
1.Үндіс тілінде «Гүрілдеуік су» деген мағынаны білдіретін не? Ниагара сарқырамасы-сарқырама, водапад, waterfall,
2. «Миссури» өзені үндістер тілінде «тұнбалы өзен» дегенді білдіреді. Бұл өзен қай алапқа жатады?
Атлант мұхиты-мұхит, океан, ocean
3 «Миссисипи» атауы үндістер тілінде қалай аударылады? Су атасы- су, вода,
4. Макензи өзенін үндістер қалай атаған? Үлкен өзен- өзен,река, river
5. Колорода өзенінің бойында орналасқан дж әйгілі –үлкен каньон-каньон, арна,canyon
Жақсы бұл кедергіден де өттіңіздер.
Енді келесі аялдамамыз
4 аялдама: «Сөздер банкісі» аялдамасы
Тақтада Солтүстік Американың өзендеріне,көлдеріне және сарқырамаларына қатысты және қатысты емес сөздер тұрады, ал түрған банкі бос, осы банкіге өзендерге және көлдерге, сарқырамаларға қатысты сөздерді салу қажет
5 аялдама: «Кері байланыс» аялдамасы
Екі жұлдық, бір тілек жазып тақтаға ілу
6 аялдама: «Бағалау» аялдамасы
Алдарындағы бағалау парағын есептеп өздеріне баға қояды.
Оқушының аты жөні:.............................................
Үй тапсырмасы: Жабық тест
|
1 аялдама
Алаптар аялдамасы
|
2 аялдама
көлдер
|
3 аялдама
полиглот
|
4 аялдама
Сөздер банкісі
|
қорытынды
|
|
|
|
|
|
|
«Егер Солтүстік Америкада су болмаса қандай жағдай
болар еді?» - әр топ өз жауабын береді.
Жабық тест
Солтүстік Америка да жиі болып тұратын дауыл-............................
Тропиктік ендіктерде Атлант мұхитының жағалауында жаздың аяғы мен күздің басында соғатын өте күшті, аппатты дауылдар-...........
Гренландияда қаңтардың орташа температурасы-..........
«Ураган» майя тілінен аударғанда-............деген мағынаны білдіреді.
Солтүстік Американың ең суық жері-..........
Жабық тест
Солтүстік Америка да жиі болып тұратын дауыл-............................
Тропиктік ендіктерде Атлант мұхитының жағалауында жаздың аяғы мен күздің басында соғатын өте күшті, аппатты дауылдар-...........
Гренландияда қаңтардың орташа температурасы-..........
«Ураган» майя тілінен аударғанда-............деген мағынаны білдіреді.
Солтүстік Американың ең суық жері-..........
Жабық тест
Солтүстік Америка да жиі болып тұратын дауыл-............................
Тропиктік ендіктерде Атлант мұхитының жағалауында жаздың аяғы мен күздің басында соғатын өте күшті, аппатты дауылдар-...........
Гренландияда қаңтардың орташа температурасы-..........
«Ураган» майя тілінен аударғанда-............деген мағынаны білдіреді.
Солтүстік Американың ең суық жері-..........
Жабық тест
Солтүстік Америка да жиі болып тұратын дауыл-............................
Тропиктік ендіктерде Атлант мұхитының жағалауында жаздың аяғы мен күздің басында соғатын өте күшті, аппатты дауылдар-...........
Гренландияда қаңтардың орташа температурасы-..........
«Ураган» майя тілінен аударғанда-............деген мағынаны білдіреді.
Солтүстік Американың ең суық жері-..........
Жабық тест
Солтүстік Америка да жиі болып тұратын дауыл-............................
Тропиктік ендіктерде Атлант мұхитының жағалауында жаздың аяғы мен күздің басында соғатын өте күшті, аппатты дауылдар-...........
Гренландияда қаңтардың орташа температурасы-..........
«Ураган» майя тілінен аударғанда-............деген мағынаны білдіреді.
Солтүстік Американың ең суық жері-..........
Жабық тест
Солтүстік Америка да жиі болып тұратын дауыл-............................
Тропиктік ендіктерде Атлант мұхитының жағалауында жаздың аяғы мен күздің басында соғатын өте күшті, аппатты дауылдар-...........
Гренландияда қаңтардың орташа температурасы-..........
«Ураган» майя тілінен аударғанда-............деген мағынаны білдіреді.
Солтүстік Американың ең суық жері-..........
Үй тапсырмасы: Жабық тест
|
1 аялдама
Алаптар аялдамасы
|
2 аялдама
көлдер
|
3 аялдама
полиглот
|
4 аялдама
Сөздер банкісі
|
қорытынды
|
|
|
|
|
|
|
Үй тапсырмасы: Жабық тест
|
1 аялдама
Алаптар аялдамасы
|
2 аялдама
көлдер
|
3 аялдама
полиглот
|
4 аялдама
Сөздер банкісі
|
қорытынды
|
|
|
|
|
|
|
Үй тапсырмасы: Жабық тест
|
1 аялдама
Алаптар аялдамасы
|
2 аялдама
көлдер
|
3 аялдама
полиглот
|
4 аялдама
Сөздер банкісі
|
қорытынды
|
|
|
|
|
|
|
Үй тапсырмасы: Жабық тест
|
1 аялдама
Алаптар аялдамасы
|
2 аялдама
көлдер
|
3 аялдама
полиглот
|
4 аялдама
Сөздер банкісі
|
қорытынды
|
|
|
|
|
|
|
Үй тапсырмасы: Жабық тест
|
1 аялдама
Алаптар аялдамасы
|
2 аялдама
көлдер
|
3 аялдама
полиглот
|
4 аялдама
Сөздер банкісі
|
қорытынды
|
|
|
|
|
|
|
Үй тапсырмасы: Жабық тест
|
1 аялдама
Алаптар аялдамасы
|
2 аялдама
көлдер
|
3 аялдама
полиглот
|
4 аялдама
Сөздер банкісі
|
қорытынды
|
|
|
|
|
|
|
Гурон
Эри
Мичиган
Онтарио
Чад
Танганьика
Виктория
Парана
Маракайбо
Титикака
Тана
Миссури
Миссисипи
Макензи
Колорадо
Үлкен Тұзды
Ориноко
Амазонка
Ніл
Игуасу
Ниагара
Анхель
Климанджаро
Хуанхэ
Колхида
Достарыңызбен бөлісу: |