Күнтізбелік-тақырыптық жоспары
Аптасына: 0,5 сағат, барлығы: 17 сағат
|
1 тоқсан
|
|
|
№
|
Сабақтың тақырыбы
|
Оқу мақсаттары
|
Сағат саны
|
Мерзімі
|
Үй тапсырмасы
|
|
І-тоқсан /4 сағат/
|
|
1-бөлім – Ақпараттық этикет
(ортақ тақырып: «Саяхат»)
|
|
|
|
1
|
Өз денсаулығымызды сақтаймыз
|
1.1.3.2- инаформатика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін сақтау
1.1.3.1 цифрлық құрылғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін сақтау
|
1
|
|
|
|
2
|
Интернет желісініде жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік.
|
1.1.1.1 енгізу (мысалы, тінтуір пернетақта) және шығару құрылғыларын (мысалы, монитор мен принтер) ажырату
1.1.2.1 компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру
1.1.3.1 цифрлық құрылғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін сақтау
|
1
|
|
|
|
3
|
Желідегі қажетсіз байланыстар
|
1.1.2.2 желідегі қажетсіз байланыстардан сақ болу
1.1.2.3 арнайы тақырыпқа сай фотосуреттерді қолдану
|
1
|
|
|
|
4
|
Қауіпсіздікті сақтайық
|
3.1.2.1 инаформатика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін сақтау
3.1.2.4 интернет желісінде қауіпсіздікті сақтау
|
1
|
|
|
|
2-бөлім – Программалу
(ортақ тақырып: «Дәстүр және фольклор» )
|
|
5
|
Менің алғашқы программам
|
3.1.2.1 компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру
3.1.2.2 компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану
|
1
|
|
|
|
6
|
Scratch программасында жоба құру
|
1.1.2.2 Scratch программасында жоба құру
1.1.2.4 компьютерлік программаларда меню командаларын қолдану
|
1
|
|
|
|
7
|
«Қош келдің, наурыз!» жобалық жұмыс
|
1.2.1.1 мәтіндік редакторда қарапайым сөйлемдерді теруді жүзеге асыру
1.2.1.2 қаріпті пішімдеу (қаріптің жазылу стилі, түсі, түзету)
1.2.1.3 құжаттағы ерекшеленген мәтінді қиып алу, көшіру, қою
|
1
|
|
|
|
8
|
Scratch программасында жобаны сақтау және ашу
|
1.1.2.2 компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану
1.2.1.3 құжаттағы ерекшеленген мәтінді қиып алу, көшіру, қою
|
1
|
|
|
|
9
|
«Музыкалық аспаптар» жобалық жұмысы
|
1.2.1.1 Scratch программасында жобаларды сақтау, ашу
1.2.1.2 Scratch программасын іске қос. Аспаптарды сахнаға орналастыр. Файлды «Ұлттық аспаптар» деген атаумен сақта
|
1
|
|
|
|
|
|
3-бөлім – Біздің өміріміздегі роботтар
(ортақ тақырып: «Тағам жіне сусындар»)
|
|
10
|
Роботпен алғашқы танысуым
|
1.1.1.1 білім беру роботымен танысу, моделін жинау
1.1.2.1 компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру
|
1
|
|
|
|
11
|
Роботқа арналған программа
|
1.1.2.2 Роботты қозғалту үшін компютерлік программаны қолдану
1.1.3.1 Робот құрылғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін сақтау
|
1
|
|
|
|
4-бөлім – Біздің өміріміздегі роботтар
(ортақ тақырып: «Дені саудың жаны сау»)
|
|
12
|
Роботтық белгілі бір жылдамдықтары.
|
1.1.2.1 роботтың белгілі бір жылдамдықтағы қозғалысын ұыймдастыру
1.1.2.2 компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану
|
1
|
|
|
|
13
|
Роботтың қозғалысы
|
1.1.2.1 компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру
1.1.2.2 компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану
1.1.3.1 цифрлық құрылғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін сақтау
|
1
|
|
|
|
14
|
Жүретін робот
|
1.2.2.1 қарапайым «Жүретін робот»жобасын жасау
1.1.2.1 компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру
|
1
|
|
|
|
15
|
Роботтың алға, артқа жылу қозғалысы
|
1.2.2.1 роботтың алға, артқа жылу қозғалысын ұйымдастыру
1.1.2.2 компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану
|
1
|
|
|
|
16
|
Лабиринт
|
1.2.2.1 роботтың оң, солға бұрылу қозғалысын ұйымдастыру
3.1.2.1 компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру
|
1
|
|
|
|
17
|
Лабириттен шығу
|
1.1.2.4 Робот лабириттен шығу үшін 90,180 градусқа бұратын парограмма жасау
1.1.2.1 компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру
|
1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Қысқа мерзімді жоспары
|
Бөлім
|
Компьютер және программалар
|
Педагогтың аты-жөні
|
Ақбергенова Айсана
|
Күні
|
|
Сынып: 1
|
Қатысушылар саны
|
|
Қатыспағандар саны
|
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Информатика кабинетіндегі тәртіп ережелері
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
1.1.3.2- әртүрлі ақпаратты атап шығу және көрсету
1.1.3.1 цифрлық құрылғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін сақтау
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық оқушылар:
|
«Ақпарат» ұғымы туралы анықтама береді, қабылдауына қарай ақпарат түрлерін біледі
|
Көптеген оқушылар:
|
суреттерге қарап ақпарат алу жолдарын көрсетеді
|
Кейбір оқушылар:
|
Қауіпсіздік техникасын сақтау ережелерінің дұрыс және бұрыс жақтарын ажыратады
|
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезені/ уақыт
|
Педагогтың әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
1.Оқушылармен амандасу.
2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.
3.Жаңа тақырыпқа шолу.
Презентацияда 2-6 слайдтарда суреттер көрсетілген.
-Суреттерді көрейік.
-Суреттерге қарап, ақпарат көздерін ата.
-Бұлар неліктен ақпарат көздері болып саналады?
-Біз суреттерден не көрдік, не білдік?
-Бұл суреттер бізге ақпарат береді.
ҚБ: жұлдыз /1 балл/
|
1.Мұғаліммен амандасады.
2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.
3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.
4.Сұрақтарға жауап береді.
|
Жұлдыз
1 балл
|
Презентация
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа тақырыпты түсіндіру.
Презентация.
Ақпарат-қоршаған ортада болып жатқан құбылыстар мен хабарлар туралы мәліметтер, ал қоршаған орта-ақпарат көзі.
Топтық жұмыс. 1-тапсырма. «Үштік» әдісі
-Қалай ойлайсың, ақпаратты тек адам ғана пайдалана ма? Жануарлар мен өсімдіктер ше?
Мысалдар келтір.
Дескриптор:
-жануарлар ақпаратты қалай қолданатыны туралы мысалдар келтіреді;
-өсімдіктер ақпаратты қалай қолданатыны туралы мысалдар келтіреді.
ҚБ: жұлдыз /4 балл/
Жеке жұмыс. 2-тапсырма.
Жұмыс дәптері, 6-7 бет.
Дескриптор:
-суреттерге қарап ақпарат алу жолдарын көрсетеді;
-өзі пайдаланатын ақпарат көздерін жасыл түспен бояйды;
-қалғандарын қызыл түспен бояйды.
ҚБ: жұлдыз / 2 балл/
Жеке жұмыс.3-тапсырма.
Жұмыс дәптері, 9 бет.
Дескриптор:
-суретке қарап дұрыс әрекеттерді жасыл түспен белгілейді;
-бұрыс әрекеттерді қызыл түспен белгілейді.
ҚБ: жұлдыз / 3 балл
|
Мұғалімді тыңдайды
Презентациямен танысады
1-тапсырманы орындайды
2-тапсырманы орындайды
3-тапсырманы орындайды
|
Жұлдыз
Жұлдыз
Жұлдыз
|
Презентация
Жұмыс дәптері
|
Сабақтың соңы
|
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.
2.Кері байланыс:
Жасыл түс- Мен бұл тақырыпты толық түсіндім
Сары түс – Мен жартылай түсіндім
Қызыл түс- Мен мүлдем түсінбедім
|
Өзін-өзі бағалау.
|
|
|
Үй тапсырмасы
|
§ 1, жұмыс дәптері 8-бет
|
|
|
|
Қысқа мерзімді жоспары
|
Бөлім
|
Компьютер және программалар
|
Педагогтың аты-жөні
|
|
Күні
|
|
Сынып: 3
|
Қатысушылар саны
|
|
Қатыспағандар саны
|
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Компьютердің құрылғылары. Компьютерді басқару.
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
3.1.1.1 енгізу (мысалы, тінтуір пернетақта) және шығару құрылғыларын (мысалы, монитор мен принтер) ажырату
3.1.2.1 компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру
3.1.3.1 цифрлық құрылғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін сақтау
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық оқушылар:
|
Компьютердің негізгі құрылғыларын біледі
|
Көптеген оқушылар:
|
«Сандық құрылғылар» анықтамасын біледі
|
Кейбір оқушылар:
|
Енгізу, шығару, өңдеу, сандық құрылғыларды ажырата алады
|
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезені/ уақыт
|
Педагогтың әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
1.Оқушылармен амандасу.
2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.
3.Өткен сабақты пысықтау.1-тапсырма.
«Доп лақтыру» әдісі
-Ақпарат деген не?
-Біз ақпаратты қайдан аламыз?
-Қандай ақпарат көздері бар?
-Компьютер деген не?
-Компьютерлік сауаттылық деген не?
-Неліктен компьютермен жұмыс жасағанда қауіпсіздік ережесін сақтау қажет?
-Неге компьютерде ұзақ уақыт отыру денсаулыққа зиян?
ҚБ: стикер
|
1.Мұғаліммен амандасады.
2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.
3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.
4.Берілген сұрақтарға жауап береді
|
Стикер
|
Доп
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа тақырып. Презентация
Компьютер бірнеше жиынынан тұрады. Компьютердің негізгі құрылғылары:
² Жүйелік блок
² Монитор
² Пернетақта
Жүйелік блокта компьютердің негізгі жұмысын атқаратын процессор (компьютердің «миы») және жады (компьютердің есте сақтау құрылғысы) орналасқан.
Монитор-ақпаратты экран бетіне шығаруға арналған.
Пернетақта- ақпаратты компьютерге енгізуге арналған құрылғы.Ол әріп, сан және таңбаларды енгізеді.
Тінтуір – компьютер экранындағы меңзерді басқару құрылғысы. Тінтуір оң жақ, сол жақ және айналдыру батырмасынан тұрады. Сол жақ батырмасы негізгі, оң жақ батырмасы жанама мәзірді шақыру үшін қолданылады.
Сандық құрылғылар- деректерді жинақтау, жеткізу, қабылдау, бақылау, сақтау, түрлендіру сияқты қызметтер атқаратын замануи электрондық жүйелер.
Компьютердегі программалар деген не?
Компьютер жұмыс жасау үшін арнайы программалар қажет. Мысалы, компьютерде мәтінді теру үшін, балаларға арналған фильмдерді қөру, олардың дыбыстарын шығару, сурет салу мен компьютерлік ойындар ойнау үшін түрлі компьютерлік программалар қолданылады.
Компьютерде сақталатын барлық программалар оның программалық қамтамасыз етуін құрайды.Программалық қамтамасыз етудің ең негізгі бөлігі операциялық жүйе.
Компьютер іске қосылғаннан кейінгі жұмыс істеуге дайын экран бейнесі- Жұмыс үстелі деп аталады.
Көрсетілім. Жұмыс үстелінде компьютердегі программалар, құжаттар болады.Менің компьютерім, Себет, Бас мәзір.
2-тапсырма.
Жұмыс дәптері, 11-бет.
Дескриптор:
-енгізу құрылғыларды сәйкестендіріп нөмірін жазады;
-шығару құрылғыларды сәйкестендіріп нөмірін жазады;
-өңдеу құрылғыларды сәйкестендіріп нөмірін жазады;
-сандық құрылғыларды сәйкестендіріп нөмірін жазады;
ҚБ: стикер /4 балл/
Жеке жұмыс.3-тапсырма.
Жұмыс дәптері, 12-бет, 1-тапсырма.
Дескриптор:
-программалардың атауларын жазады.
ҚБ: стикер
|
Мұғалімді тыңдайды
Презентациямен танысады
2-тапсырманы орындайды
3-тапсырманы оырндайды
|
Стикер
Стикер
|
Презентация
Жұмыс дәптері
|
Сабақтың соңы
|
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.
2.Кері байланыс:
барлығын түсіндім
Бір нәрсе түсінемін, бірақ
бәрін емес
Түсінбедім, қайталап қарау қажет
|
Өзін-өзі бағалау.
|
|
|
Үй тапсырмасы
|
§ 3,4, жұмыс дәптері 12-13-бет
|
|
|
|
Қысқа мерзімді жоспары
|
Бөлім
|
Компьютер және программалар
|
Педагогтың аты-жөні
|
|
Күні
|
|
Сынып: 3
|
Қатысушылар саны
|
|
Қатыспағандар саны
|
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Файлдар мен бумалар.
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
3.1.2.2 компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану
3.1.2.3 файл және бума ұғымдарын түсіндіру
3.2.4.2 арнайы тақырыпқа сай фотосуреттерді қолдану
3.1.1.1 енгізу (мысалы, тінтуір пернетақта) және шығару құрылғыларын (мысалы, монитор мен принтер) ажырату
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық оқушылар:
|
Файлдар мен бумалар туралы анықтамасын біледі
|
Көптеген оқушылар:
|
компьютердегі бумалар мен қарапайым бумаларды салыстырады
|
Кейбір оқушылар:
|
файлдарды бумаларға жинақтап орналастыру қажеттілігі туралы түсінік береді
|
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезені/ уақыт
|
Педагогтың әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
1.Оқушылармен амандасу.
2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.
3.Өткен сабақты қайталау.1-тапсырма.
«Компьютердің құрылғылары» тапсырмасы.
ҚБ: геогметриялық фигуралар
|
1.Мұғаліммен амандасады.
2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.
3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.
4.Сұрақтарға жауап береді.
|
Геометриялық фигуралар
|
«Компьютердің құрылғылары» таратпа парақ
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа тақырып.
Адам ақпаратты миына сақтайтын болса, компьютердегі ақпарат есте сақтау құрылғысында сақталады.
Компьютер программаларында сақталған құжат файл деп аталады.
Файл- ақпаратты компьютердің жадында сақтайтын, атауы бар құжат. Файдың атауы екі бөліктен тұрады-файлдың атауы, файлдың кеңейтілімі.
Файлдың кеңейтілімі оның типін көрсетеді. Мысалы, .txt –text-мәтін.
Кітапханада, оқу кабинеттерінде құжаттар бумаларға салынып, сөрелерде тұрады. Сол сияқты компьютердегі файлдарды жинақтап, бумаға салып қоюға болады.
Бума- файлдар мен басқа да бумаларды белгілі тәртіппен сақтайтын орын.
Көрсетілім. Бума құру.
Таңбаша деген не?
Таңбашаның /ярлық/ бумадан айырмашылығы оның сол жақ төменгі бұрышында кішкене бағыттаушысы болады. Таңбашаны өшірсек те, негізгі файл жойылмайды.
Таңбаша- бағдарламаларды іске қосу немесе файлды ашу қасиеті бар нысанның таңбасы. Файлдарға сілтеме түрінде беріледі.
Файлдың атауы 255 символдан аспауы тиіс.
Файл атауында |\?:*”< >/символдарын пайдалануға болмайды.
Топтық жұмыс.2-тапсырма.
«Үштік» әдісі /ойлан, жұптас, бөліс/
Компьютердегі бумалар мен қарапайым бумаларды салыстыр. Ұқсастығы мен айырмашылығын дәптеріңе жаз.
Дескриптор:
-компьютердегі бумалар мен қарапайым бумаларды салыстырады;
-ұқсастығы мен айырмашылығын жазады.
ҚБ: геометриялық фигуралар
Топтық жұмыс. 3-тапсырма.
«Зерттеушілік конференция» әдісі.
Неліктен файлдарды бумаларға жинақтап орналастырып қою қажет?
Дескриптор:
-файлдарды бумаларға жинақтап орналастыру қажеттілігі туралы түсінік береді
ҚБ: геометриялық фигуралар
|
Мұғалімды тыңдайды
2-тапсырманы орындайды
3-тапсырманы орындайды
|
Геометриялық фигуралар
Геометриялық фигуралар
|
|
Сабақтың соңы
|
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.
2.Кері байланыс: Смайлик»
барлығын түсіндім
менде сұрақтар қалды
|
Өзін-өзі бағалау.
|
|
|
Үй тапсырмасы
|
§ 5, жұмыс дәптері 14-15-бет
|
|
|
|
«Компьютердің құрылғылары»
Кестеде берілген құрылғыларды топтарға бөліп жаз.
Пернетақта
|
Микрофон
|
Монитор
|
Тінтуір
|
Дыбыс колонкалары
|
Принтер
|
Шығару құрылғысы
|
|
Енгізу құрылғысы
|
|
|
|
|
|
|
Құрылғыларды атқаратын қызметімен сәйкестендір.
Құрылғы
|
|
Міндеті
|
|
Сандық және мәтіндік
ақпарартты компьютерге
енгізеді
|
|
Ақпаратты экранға шығарады
|
|
Графикалық ақпаратты компьютерге енгізеді
|
|
Ақпаратты қағазға шығарады
|
Достарыңызбен бөлісу: |