Бөлім
|
|
Педагогтың аты-жөні
|
Жарылгасинова Н.Б.
|
Күні : 07.12.2021ж
|
|
Сынып: 8а
|
Қатысушылар саны
|
Қатыспағандар саны
|
Сабақтың тақырыбы
|
Өзендердің гидрологиялық режимі
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
8.3.3.4 - қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде өзендердің гидрологиялық режимін түсіндіреді
|
Сабақтың мақсаты
|
Оқушылардың барлығы
Өзеннің қоректену типтері, өзеннің маңызын жергілікті жермен байланыстыра отырып,түсінік беру.
Оқушылардың көпшілігі
Өзендерге,оның келіп шығуы, құрылымына сипаттама бере отырып, оның бүкіл табиғи орталықтағы және адамзат өміріндегі жалпы тіршілік үшін маңызын түсіндіру..
Оқушылардың кейбірі
өзен туралы тірек білімдерін еске түсіре отырып, өзен тақырыбын оқып үйрету.
|
Бағалау критерииі
|
Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.
Өзен ағысы сипатының байланысын түсіндіру,өзендердің суға молығуы және өзенге сипаттама беру тәсілін меңгеру.
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Басы
|
Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл.
«Балық аулау» ойыны
1. Құрлық суларын ата?
2. Өзен жүйесі дегеніміз не?
3. Жазықтарда өзен торлары оңтүстіктен солтүстікке қарай арта ма, кеми ме?
4. Қазақстанның ең ірі өзені?
5. Қар – мұздық типімен қандай аймақтың өзендері қоректенеді?
6. Өзеннің су қимасымен бір секунд ішінде ағып өтетін су мөлшерін не дейміз?
7Көлдердің шаруашылықта қолданылуы?
8. Қазақстандағы өзендер мен көлдер саны?
9. Қазақстанның су энергетикалық ресурстарға бай өзені?
10. Ақтөбе облысы өзендерін ата?
Номенклатурамен жұмыс «Ең ,ең,ең»кескін картаға белгілеу
|
Әдіс арқылы қайталау
Сұрақ жауап орындайды
Тақтадағы кескін картаға белгілейді.
|
Қол шапалақ
|
Дидактикалық материалдар №1
|
Ортасы
|
Бейнематериал. Тақырыбы « Өзен режимі» https://www.youtube.com/watch?v=iQ_08n96gaA
Өзендердің қоректенуі – өзенге түрлі көздерден судың келуі (ағын су).
Өзеннің қоректенуінің басты типтері:
Жаңбыр суы - экваторлық белдеудегі барлық және субэкваторлық, тропиктік және субтропиктік белдеулердегі көпшілік өзендерге тән.
Қар суы - қоңыржай және субарктикалық белдеулерге өзендер үшін негізгі қоректену көзі.
Мұздықтан - арктикалық және антарктикалық белдеулер мен биік таулар үшін.
Жерасты суы (ыза су) - қоңыржай континенталды зоналардағы аймақтар үшін, тауалды өзендері үшін.
Көл – рі көлдерден бастау алатын өзендер үшін (Ангара, Нева, Маккензи және басқалары).
Аралас –жаңбыр, қар, жерасты сулары қоңыржай белдеу көптеген аймақтары мен муссондық аймақтар үшін.
Топпен жұмыс
І-топ «Ертіс»
ІІ-топ «Миссисипи»
ІІІ- топ «Конго»
Топтық жұмыс: Кесте толтыру
№
|
Климат типі
|
Өзен
|
Өзеннің қоректенуі
|
Өзеннің су режімі
|
1
|
Экваторлық
|
|
|
|
2
|
Тропиктік
|
|
|
|
3
|
Қоңыржай
|
|
|
|
7
|
Арктикалық
|
|
|
|
1-топ. Экваторлық,тропиктік белдеу өзендері.
2-топ. Қоңыржай ,арктикалық климаттық белдеу өзендері.
3-топ. Гидрограф – уақыт аралығында өзендегі немесе басқа су ағынындағы бір жыл, бірнеше жыл немесе жылдың бір бөлігі (маусым, су тасу немесе тасқын) ішіндегі су шығынының өзгеру графигі.
2) Жұптық жұмыс Өзендерді сипаттау жоспары. Оқулық 196 бет
3) Жеке жұмыс : Қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындау.
Cабақты бекіту кезеңі
1. Өзендегі су тасуы қай кезде байқалады?
2. Өзенге қосылатын тармақтар?\Салалары\
3. Өзеннің құяр жері?\Сағасы\
4.Өзендер қандай сулармен қоректенеді?\Жауын,қар,жер асты суларымен\
5.Еліміздегі қандай ірі өзендерді білесіңдер?
\Ертіс,Есіл,Тобыл,Жайық,Сырдрья,Шу,Іле\
|
көрсетілген ресурстарды талқылайды
Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі
берілген сұрақ жауапты орындайды
Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады
|
Смаликтер арқылы
ҚБ өзін өзі бағалау
ҚБ: «Баспалдақ» әдісі 1.Білімім төмен
2.Орташа 3.Орташадан жоғары 4. Жоғары
ҚБ: Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау
|
Слайдар
Ашық сұрап-жауаптар
|
Сабақтыңсоңы
|
Рефлексия. Оқушылар қиық қағаздарға жазып береді.
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.
|
|
Рефлексия парағы
|