Сабақтың тақырыбы: Р. Зайытов пен А. Кәріпжанов айтысы Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты



Дата27.04.2022
өлшемі98,83 Kb.
#140992
түріСабақ
Байланысты:
Ринат Зайытов пен Аманғазы Кәріпжанов


Қысқамерзімді жосар

Бөлім:

12- бөлім. Қазақстанның айтыс өнері мен сөз мәдениеті. Ринат Зайытов пени Аманғали Кәріпжановтың айтысы

Педагогтің аты-жөні:

Умербаева С.

Күні:

22 сәуір

Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Р.Зайытов пен А.Кәріпжанов айтысы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақала жазу
8.4.4.1 тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, эссе жазуда тиімді қолдану

Сабақтың мақсаты:

мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақала жазады
тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, эссе жазуда тиімді қолданады

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту
7 мин.

Ұйымдастыру кезеңі:
(Ұ) “Гүлмен тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.

Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру.

Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады.

Оқулық, жұмыс дәптерлері
ДК экраны




Жаңа сабаққа кіріспе




(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.

Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады.
Өз ойымен бөліседі.
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасайды.
Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады.

Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.







Сабақтың ортасы
Мағынаны ашу.
26 мин.

Сөздік жұмысы
Мұғалім оқушыларды нақтылыққа, сауатты жазуға, ойын анық айтуға баулиды.

Айтылым
Өзекті-актуальный
Елеулі-видный, серьезный
Мұрат-цель, желание
Астам-более
Айбыны-доблесть, удаль
Асқақ-высокомерный






8-сынып оқулығы
Жұмыс дәптерлері

Сөздіктер






Тапсырма
Жеке жұмыс
Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды.

1-тапсырма


Жұптық жұмыс
Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.



Жазылым
Қажет етістіктерді қойып, мақал-мәтелдерді жазады.
Айтылым
Сұрақтарға жауап береді.
Тақырып бойынша парталас досымен жұптасып, ой бөліседі. Талқылайды. Сұхбат құрады. Сыни пікрін білдіріп, екінші оқушының пікірімен салыстырады

Дескриптор: Жалпы - 3 балл.
-Мәтін құрайды
«Өзін- өзі бағалау» тәсілі
Дескриптор: Жалпы - 4 балл.
-Сұраққа жауап береді
«Бас бармақ» тәсілі арқылы кері байланыс жасалады.



8-сынып оқулығы
Жұмыс дәптерлері







3- тапсырма
Топтық жұмыс

Оқушыларды ынтымақтастықта тапсырма орындауға дағдыландырады.


2- тапсырма


Жеке жұмыс

4-тапсырма.


Жеке жұмыс
Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
5- тапсырма
Жеке жұмыс
қосымша ақпарат көздерінен мәлімет береді.

Оқылым
Топқа бөлініп, тапсырмаларды орындайды.
1-топ: «Блумның алты қадамы» әдісін пайдаланып, ой бөліседі.
Ринат пен Аманғазының сөз саптауын, суырыпсалма өнерін салыстырады, ортақ белгілерін айтып, «Венн диаграммасын» толтырады,.
2-топ: Тірек сөздермен жұмыс жасайды.
Тірек сөздер арқылы айтыстың мазмұнын ұғады. Негізіг ойын анықтайды.
3-топ: Айтысқа тән сөздерді топтастырады.

Оқылым Айтылым


Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап береді. Айтыскерге қойылатын талаптарды топтастырып, кластерге түсіреді.

Оқылым
Өлеңнен Ринат пен Аманғазының амандасқан шумақтарын тауып оқиды. Айтыста қандай мереке туралы сөз болады? Ол мереке туралы не білсеің?


Тірек сөздерді пайдаланып, мазмұнын баяндайды.Мәтін мазмұны бойынша «Шындық па, жалған ба?» кестесін қолданып, мәтіндегі ақпараттармен жұмыс жасайды.


Оқылым Айтылым
Ринат айтыста: «Ардақты айбын асқан алашымнан
Ақылды азаматтар жаратылған»- деп кімдерді айтып тұр. Ой бөліседі.



Дескриптор
5 балл
-Мәтінді оқиды
-Ой бөліседі
-Тақырып қояды
-Ойын жазады
-Мәтінді талдайды

Дескриптор


3 балл
- сұрақтарға жауап береді.
-айтыскерге қойылатын талаптарды топтастырып, кластерге түсіреді.

.
Дескриптор: Жалпы – 3 балл.


-Жоспар құрады
-Сөйлем жазады
«Бағалау ағашы» тәсілі.
Дескриптор: Жалпы – 3 балл
-Ой бөліседі

Интербелсенді тақта

8-сынып оқулығы


Жұмыс дәптерлері




Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия
7 мин.





«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген рефлексиясын тыңдайды.

Үй тапсырмасы





Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
9-тапсырма

Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар».








Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет