Сабақтың тақырыбы: Құрмалас сөйлем Сабақтың мақсаттары: Білімділік



Дата20.06.2018
өлшемі58,5 Kb.
#43428
түріСабақ
4 сынып Қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы: Құрмалас сөйлем

Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Оқушылардың сөйлем туралы алған білім –білік дағдыларын кеңейту. Құрмалас сөйлем туралы бастапқы түсінік беру. Жай сөйлемнен құрмалас сөйлемнің айырмашылығын ұғындыру.
Дамытушылық: Оқушының ой-өрісін дамыту, сөздік қорын молайтып тіл байлығын, ой қорыту машығын арттыру.
Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа, сауаттылыққа, тыңдай білуге тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже: Жай сөйлемнен құрмалас сөйлемнің айырмашылығын біледі.Топпен бірлесіп жұмыс жасауға қалып - тастыру. Өз ойларын еркін айта білуі. Тапсырмаларды жүйелі, талдай отырып орындайды.

Модульдері: АКТ, СТО (сын тұрғысынан ойлау)
Бағалау: Өзін - өзі бағалау (ӨӨБ), топтық (ТБ)
Деректер: постерге арналған қағаздар, маркерлер, бағалау парақтары
Әдіс – тәсілдер:


Сабақ кезеңдері

Уақыт

Тапсырма

Мұғалімнің іс - әрекеті

Оқушылардың іс - әрекеті

Ресурстар

Білім

2 мин

1 мин


Ұйымдастыру кезеңі

Топқа бөлу

Бағалау

Оқушыларға түсті қағаздар таратылып беріледі.

Топты бағалау

1- ұпай – түсіндірмей орындаса ;
2-ұпай – түсіндіре отырып орындаса;
3-ұпай – толық мазмұнын ашып, талдаса ;
0-7 ұпай – «3»
8 -14 ұпай – «4»
15-18 ұпай –«5»



Мақсатымыз - білім алу,
Міндетіміз – еңбектену.
Еңбек етіп жұмыла,
«5»-ке қолды жеткізу.
Оқушылар қолындағы қағаздың түсіне қарай топталады.
Оқушыға өзін - өзі бағалау парағы таратылып беріледі.





1 слайд


Бағалау парақшасы тақтада ілініп тұрады.




4 мин

Үй тапсырмасы

Мұғалім үй тапсырмасын сұрайды.

Оқушылар үйге берілген тапсырманы оқып шығады.

«Сыйлықты қалай беру керек?» тақырыбында құрап келген мәтіндерін оқиды.




Қызығушылықтарын ояту

3 мин

Постер орындау

«Сурет құрастыру»



Берілген қағаз қиындыларынан сурет құрастыру керек екендігі, сол сурет бойынша топ аты шығатыны айтылады.

Сары түсті алғандар күз тобына бірігеді.

Ақ түсті қағаз алғандар қыс тобына бірігеді.

Жасыл түсті алғандар көктем тобына бірігеді. Қызыл түсті алғандар жаз тобына бірігеді.



2 – слайд

Түсіну

5мин

«Кімнің ойы жүйрік?»

Әр топ өз атына лайық тапсырмалар орындайды.

1 – топ.Әңгіме құрастырады.

2 – топ. Өлең құрастырады.

3 – топ. Сызба бойынша сөйлем құрастырады.

4 – топ. Жай сөйлемдерді құрмалас сөйлемдерге айналдырады.

Оқушылар құраған шығармашылық тапсырмаларын оқиды.

Жай сөйлем мен құрмалас сөйлемнің ережесі айтылып кетеді.

3-слайд

Қолдану

15 мин

Оқулықпен жұмыс

1 – топ, 1 – жаттығу.

2 – топ , 2 – жаттығу

3 – топ, 3 – жаттығу

4 – топ , 4 - жаттығу

Топқа жаттығу жазғызу арқылы грамматикалық жазуларын байқау

Мәтінді түсініп оқы. Құрмалас сөйлемдерді теріп жазады.
Мақалдарды түсініп оқыып, тұрлаулы мүшелерді табады.
Сөйлемдерді түсініп оқы. Құрмалас сөйлемдерді теріп жаз.
Өлеңді мәнерлеп оқып, Мазмұнын өз сөзімен жазады.



4 - слайд

Сергіту сәті

2 мин

Доп лақтыра отырып мақалды аяқтау

Доп қолына тиген бала мақалды аяқтап құрмалас сөйлем құрастырады.

1.........., білім - өмір шырағы(Мақал)
2........., шешеннің сөзі ортақ
3.........., шеше көрген тон пішер
4..........., білімді мыңды жығар
5.........., жалқаудың жаны тәтті.
6..........., Шешеннің сөзі мерген ,

Шебердің қолы мерген.





5-слайд

Талдау

8 мин

«5 жолды өлең» сөйлем құрастыру айтылады

«5 жолды өлең» арқылы құрмалас

сөйлем құрастырылады.




6-слайд

Рефлексия

2 мин

Постер қорғау

Құрмалас сөйлем дегеніміз не?




7- слайд

Үйге тапсырма

1мин







4-жаттығу




Бағалау

2 мин

Топты бағалау

Оқушылар өзін – өзі бағалайды. Топ басшысы бағалайды. Мұғалім бағалайды.




Бағалау парақшасы

Тараз қаласы №32 орта мектеп

Жусипбекова Жаннат Жақсылыққызы

Бастауыш сынып мұғалімі

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет