Сабақтың тақырыбы: Санды теңдіктер және олардың қасиеттері Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары



Дата26.03.2022
өлшемі21,2 Kb.
#136858
түріСабақ
Байланысты:
6 сын 6





Ұзақ мерзімді жоспардың атауы:

6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу

Мұғалімнің аты-жөні:

Айдарова Б



Күні:

18.01.21

Сынып: 6

Қатысқандар:



Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы:

Санды теңдіктер және олардың қасиеттері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:

6.2.2.2 Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің, мәндес теңдеулердің анықтамаларын білу;
6.2.2.3 Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу;



Сабақтың мақсаты:

Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің, мәндес теңдеулердің анықтамаларын біледі;
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешуді үйренеді



Сабақ барысы:

Сабақтың жоспарланған кезендері

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Оқушылармен амандасу;
Оқушыларды түгендеу;



Оқушылар амандасады





WhatsApp
Онлайн сабақ


Сабақтың ортасы


«Миға шабуыл» - өткен сабақтан сұрақтар қойылып, жауап алынады.

  • 1)Қандай теңдеуді бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп атайды?

  • 2)Қандай теңдеулер мәндес теңдеулер деп аталады?

  • 3)Теңдеудің қандай қасиеттерін білесіңдер?

  • 4)Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулердің түбірі қалай табылады?

  • 5)Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулердің шығару алгориті қандай?

Белгісіз айнымалысы бар теңдік теңдеу деп аталады. Тура теңдікке айналдыратын айнымалының әрбір мәні теңдеудің түбірі деп аталады. Теңдеуді шешу дегеніміз – оның барлық түбірлерін табу немесе түбірі жоқ екенін дәлелдеу.
Егер теңдеудің екі жағын нөлден өзге санға көбейтсе немесе бөлсе, теңдеудің түбірі өзгермейді.
Егер қандай да бір қосылғышты қарама- қарсы таңбамен теңдеудің бір жағынан екінші жағына ауыстырса, теңдеудің түбірі өзгермейді.
Бір х айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп
ах + b = 0 түріндегі теңдеуді айтамыз. Мұндағы a және b – кез келген сандар (коэффициенттер).
Сызықтық теңдеуді шешу - теңдеуді тура теңдікке айналдыратын айнымалының барлық мәнін табу. Айнымалының мұндай мәндері теңдеудің түбірлері деп аталады.
Егер а = 0 және b = 0, яғни теңдеудің түрі 0 х + 0 = 0 болса, онда теңдеудің түбірі кез келген сан (шексіз).
Егер а = 0 және b ≠ 0, 0·х + b = 0, онда теңдеудің түбірі жоқ.
Сызықтық теңдеуді шешу алгоритмі ax + b = 0 , а ≠ 0
1. Теңдеуді ax = - b түрге келтіру.
2. Теңдеудің түбірін x = ( -b ) : а түрінде жазу.
Екі теңдеу мәндес деп аталады, егер түбірлері бірдей болса немесе олардың екеуінің де түбірі болмаса.
МЫСАЛЫ 4х-2=0 және 2х – 1 = 0 теңдеулері мәндес.
Олардың әрқайсысының түбірі: х =0,5 Теңдеуді шешу процесі өзіне мәндес қарапайым теңдеумен алмастыруға келеді. Мәндес теңдеулер ⇔ символымен белгіленеді; Мәндес теңдеумен алмастыру:
1) теңдеудің екі жағына да бірдей санды қосу (қосылғышты теңдеудің бір жағынан екінші жағына қарама қарсы таңбамен ауыстыру); 
2) теңдеудің екі жағын да нөлден өзге бір санға көбейту немесе бөлу (дербес жағдайда -1-ге);
Теңдеуді шешу алгоритмі ax + b = cx + d ( a ≠ c )
1. теңдеудің барлық белгісіз мүшелерін теңдіктің оң жақ бөлігінен қарама қарсы таңбамен сол жақ бөлігіне ауыстыру.
2. ұқсас мүшелерді біріктіру, теңдеуді kx + m = 0 түрге келтіру, мұндағы k ≠ 0.
3. теңдеудің түбірін жазу: x = -m : k.
№859
Сызықтық теңдеу құрып, оны шешіңіз:
1) 5,4х+19 және 3х+7 өрнектері х-тің қандай мәнінде тең болады?
2) х-тің қандай мәнінде 9,7- 4,3х өрнектің мәні 0,8х+4,6 өрнектің мәнінен артық болады?
№873
теңдеуінің түбірі:

  1. 1) -1 2) -3,2 3) 0,7 4) 5 болатындай етіп, n санын таңдап алыңдар.




Cұрақтарға жауап береді
Мысалдарды жазып алады.

Оқулықпен жұмыс №859,873



Сұрақ – жауап (мұғалім - оқушы )

Есепті толық талдайды



Презентация
Оқулық


Сабақтың соңы

Мұғаліммен кері байланыс:Құрметті оқушылар, ONLINEMEKTEP платформасына кіріп,берілген 9 тапсырманы орындайсыздар

Онлайн мектеп платформасынан тапсырмаларды орындайды




ONLINEMEKTEP


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет