Сабақтың тақырыбы Санның пайызын және пайызы бойынша санда табу



Дата06.06.2022
өлшемі0,66 Mb.
#146058
түріСабақ
Байланысты:
Тулубаева Амина Амангельдыевна 5 сынып


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.4А Пайыз

Мектеп: Жанасу атындағы жалпы білім беретін мектебі




Мұғалімнің аты-жөні: Тулубаева А.А.

Сынып: 5

Қатысқандар: 7

Қатыспағандар:0

Сабақтың тақырыбы






Санның пайызын және пайызы бойынша санда табу





Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.34 берілген санның пайызын табу

Сабақтың мақсаты

Берілген санның пайызын таба білу және өмірде қолдану

Бағалау критерийі

Оқушылардың барлығы:санды пайызбен және пайызды санмен өрнектеуді біледі.
Оқушылардың көпшілігі: берілген санның пайызын таба алады
Жекелеген оқушылар:пайызға байланысты күрделі мәтін есептерді шығарады.

Тілдік мақсаттар



Оқушылар:
Белсенділік, жұптық, топтық жұмыстар арқылы құрметтеуді дарыту,
топ ішіндегі бір-бірін бағалау, өзін-өзі бағалау арқылы жауапкершілікті дарыту
Пайызға қатысты лексика мен терминология:
пайыз, пайыздық қатынас, пайыздық арттыру, пайыздық кеміту,
қарапайым пайыздық өсім.
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
- пайызды ондық бөлшекпен өрнектеу үшін … керек;
- санның пайызын табу үшін ... керек



Пәнаралық байланыс

Пайызға арналған есептер өмірде кең қолданыс табады
География, химия, информатика

Тақырып бойынша алдыңғы білім



Бүтіннің 100% құрайтынын біледі. Пайыз ұғымы арқылы бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдыра алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Оқушының іс - әрекеті

Мұғалімнің іс -әрекеті

Ресурстар

Сабақтың басы
( 7 минут)



Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылар бір –бірімен, мұғаліммен амандасады
Бір-біріне тек қана дауысты әріптен басталатын комплимент айтындады. Мысалы: Сен бүгін әдемісн. Сен бүгін ажарлысын......



Амандасады
Психологиялық ахуал туғызады.
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастырады:
Бір-біріне тек қана дауысты әріптен басталатын комплимент айтқызады
Мысалы: Сен бүгін әдемісін. Сен бүгін ажарлысын......



Презентация, көңілді музыка






Оқушылар берілген есептерді шығарып берілген сабақтың тақырыбын табады.





3,57

1

3,5

69,1

0,32

0,4

2,56

т

р

н

о

е

п

ц







Сабақ та-тақырыбы және мақсатты анықтау


Интереактивті тақтада көрсетілген филвордтан сөз құрау арқылы сабақ тақырыбын анықтайды





Парактарда білгілейді

Б

С

А

Н

Н

Ы

Ң

Е

Б

І

Л

У

С

Л

Р

Ө

М

І

Р

Д

Е

І

П

Й

Ы

З

Ы

Н

Л

Ж

Ә

Н

Е

Ж

Ы

Г

А

О

Д

Л

М

Р

Е

Қ

О

Л

Д

А

Н

Н

А

Д

І

Л

І

У



Берілген санның пайызын таба білу және өмірде қолдану

Презентация

Сабақтың ортасы
(30 минут)
Жеке жұмыс
(5 минут)

(8мин)


Сергіту сәті
Жұптық жұмыс
(11 минут)

Сабақтың соңы


(5 минут)

Рефлексия






Оқушылар интерактивті тақтаны пайдаланып сәйкестендіріп жұмыс жасайды


Оқушылар интерактивті тақтаны пайдаланып бос орындарды толтырады
Оқушылар сан жасау арқылы денелерін қыздарды

Оқушы деңгейлік есептерін шығарады.



Оқушылар өз білімдерін бекіту үшін тест тапсырмасын орындайды.


Окушылар өз-өздерін бағалайды


Bilim land оқыту платформасынан осы тақырыпқа арналған ақпаратты қарап, конспект жазып алыңыздар
Критерий: Окушылар бөлшекті пайыздық көрсеткішімен сәйкестендіру арқылы сандардың пайызын анықтай алады

САРАЛАУ ТӘСІЛДЕРІ. Қарқын



  • Кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді.

  • Қосымша тапсырмаларды көп күш жұмсауды талап ететін оқушылар үшін қолдануға болады.

Негізгі тапсырмаларды түсіндіруде көмек қажет ететін оқушыларға біршама уақыт беріледі.

1 –тапсырма:
Дескрипторлар:

  • Бөлшекті пайызбен есептейді

  • Бөлуді орындайды

  • Табылған мәндерін сәйкестендіреді

Бағалау. Бас Бармақ
2-Тапсырма:
Дескрипторлар:

  • Пайызды табады

  • Ондық бөлшекке айналдырады

  • Дұрыс жауап бос тор көзге болтырады.;



3 тапсырма
Дескрипторлар:

  • Пайызды жай бөлшектермен табады

  • Дұрыс жауап бос тор көзге болтырады.;

Бағалау әдісі: Сағат тілімен дәптер ауыстырылып, Бір- бірін бағалайды.

САРАЛАУ ТӘСІЛДЕРІ. Қарқын



  • Кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді.

  • Қосымша тапсырмаларды көп күш жұмсауды талап ететін оқушылар үшін қолдануға болады.

Негізгі тапсырмаларды түсіндіруде көмек қажет ететін оқушыларға біршама уақыт беріледі.

Қолдарын ұстап, сан жасау.


Денгейлік тапсырмалар


А
№1. 1) Пайыздарды ондық бөлшекпен жазыңдар:
1%; 6%; 10%; 25%; 50%; 75%; 120%; 170%.
2) Пайыздарды жай бөлшекпен жазыңдар:
2%; 5%; 20%; 60%; 80%; 140%; 180%; 170%
B
№1. 1) Бөлшектермен жазыңдар:
125%; 220%; 119%; 325%; 440%;
2) Пайызбен жазыңдар:

C
Мектептiң бастауыш сыныптарында 480 оқушы оқиды.
Бұл мектептегi барлық оқушылардың 60%-і. Мектепте барлығы неше оқушы оқиды?
Нұсқауды пайдалан.
1. Мектептегі барлық оқушылардың 1%-ін табыңдар;
2. Мектептегі барлық оқушыларды (100%-ін) табыңдар.


Дескрипторлар:
-пайызды ондық бөлшекпен жазады;
-пайызды жай бөлшекпен жазады;
-пайызды бөлшекпен жазады;
- бөлшекпен берілгендерді пайызбен жазады;
- Мектептегі барлық оқушылардың 1%-ін табыңдар;
-Мектептегі барлық оқушыларды (100%-ін) табыңдар.



Өзіңді өзің бағала.
1. Сабаққа белсенді қатыстым - 1 балл.
2. Тақырыпты түсіндім – 1 балл.
3. Біреуге түсіндіре аламын – 1 балл.
4.Өз бетімше есептерді шығара аламын-2 балла.
Критерии оценки:
5 балл - «5»;
4 балл – «4»;
3 балл – «3»;

Үй тапсырмасын беру.



Презентация,
Пайыз – Математика, 5-сынып, оқушыларға, студенттерге және мұғалімдерге арналған онлайн-оқыту bilimland.kz

Презентация, Пайыз – Математика, 5-сынып, оқушыларға, студенттергежәне мұғалімдерге арналған онлайн-оқытуbilimland.kz


Пайыз – Математика, 5-сынып, оқушыларға, студенттерге және мұғалімдерге арналған онлайн-оқыту bilimland.kz

Үлестірме қағаз

Презентация








Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау




Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер бойынша көптік зият теориясы).
Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады.

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдерді жазыңыз.



Денсаулық сақтау технологиялары.
Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.
Осы сабақта қолданылатын
Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары



Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?


Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.






Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:


2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:


2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

Денгейлік тапсырмалар


А
№1. 1) Пайыздарды ондық бөлшекпен жазыңдар:
1%; 6%; 10%; 25%; 50%; 75%; 120%; 170%.
2) Пайыздарды жай бөлшекпен жазыңдар:
2%; 5%; 20%; 60%; 80%; 140%; 180%; 170%
B
№1. 1) Бөлшектермен жазыңдар:
125%; 220%; 119%; 325%; 440%;
2) Пайызбен жазыңдар:

C
Мектептiң бастауыш сыныптарында 480 оқушы оқиды.
Бұл мектептегi барлық оқушылардың 60%-і. Мектепте барлығы неше оқушы оқиды?


Дескрипторлар:
-пайызды ондық бөлшекпен жазады;
-пайызды жай бөлшекпен жазады;
-пайызды бөлшекпен жазады;
- бөлшекпен берілгендерді пайызбен жазады;
- Мектептегі барлық оқушылардың 1%-ін табыңдар;
-Мектептегі барлық оқушыларды (100%-ін) табыңдар.

Денгейлік тапсырмалар


А
№1. 1) Пайыздарды ондық бөлшекпен жазыңдар:
1%; 6%; 10%; 25%; 50%; 75%; 120%; 170%.
2) Пайыздарды жай бөлшекпен жазыңдар:
2%; 5%; 20%; 60%; 80%; 140%; 180%; 170%
B
№1. 1) Бөлшектермен жазыңдар:
125%; 220%; 119%; 325%; 440%;
2) Пайызбен жазыңдар:

C
Мектептiң бастауыш сыныптарында 480 оқушы оқиды.
Бұл мектептегi барлық оқушылардың 60%-і. Мектепте барлығы неше оқушы оқиды?


Дескрипторлар:
-пайызды ондық бөлшекпен жазады;
-пайызды жай бөлшекпен жазады;
-пайызды бөлшекпен жазады;
- бөлшекпен берілгендерді пайызбен жазады;
- Мектептегі барлық оқушылардың 1%-ін табыңдар;
-Мектептегі барлық оқушыларды (100%-ін) табыңдар.



Б

С

А

Н

Н

Ы

Ң

Е

Б

І

Л

У

С

Л

Р

Ө

М

І

Р

Д

Е

І

П

Й

Ы

З

Ы

Н

Л

Ж

Ә

Н

Е

Ж

Ы

Г

А

О

Д

Л

М

Р

Е

Қ

О

Л

Д

А

Н

Н

А

Д

І

Л

І

У



Б

С

А

Н

Н

Ы

Ң

Е

Б

І

Л

У

С

Л

Р

Ө

М

І

Р

Д

Е

І

П

Й

Ы

З

Ы

Н

Л

Ж

Ә

Н

Е

Ж

Ы

Г

А

О

Д

Л

М

Р

Е

Қ

О

Л

Д

А

Н

Н

А

Д

І

Л

І

У




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет