Пәні: әдебиеттік оқу
|
Мектеп: №9 орта мектебі
|
Күні:6. 10.16
|
Мұғалім: Шакирова Дина Караевна
|
Сынып: 3 А
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Шегіртке мен құмырсқа. Абай. (И. Крыловтан)
|
Сабақтың мақсаты:
|
Мысалдағы негізгі идеяны түсіндіру. Кейіпкерлердің әрекетін салыстырып, жақсы, жаман қасиетін ажырата білуге үйрету.
|
Күтілетін нәтиже:
Барлық оқушы (А):
Басым бөлігі: (В)
Кейбір оқушылар (С):
|
Өлеңді мәнерлеп дауыс ырғағымен оқи біледі, мазмұндап, көрініс қоя біледі;
Өлеңнің мазмұнын өз сөздерімен айтып жеткізіп, рольге енеді;
Өлеңді мәнерлеп оқиды, ойын еркін жеткізуге қалыптасады;
|
Тілдік мақсаты:
|
Шегіртке, құмысрсқа, суық, әнші, биші сөздерінің аудармасын жасау;
|
Алдыңғы оқу:
|
Күзгі орманның көріністері.
|
Қолданылған модульдер:
|
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сын тұрғысынан ойлау, оқушының жас ерекшелігіне сәйкес оқыту мен оқу, ОүБ; АКТ.
|
Әдіс-тәсілдер:
|
Диалогтік оқыту, сұрақ-жауап, әңгіме дебат, пікірталас;
|
Жұмыс түрлері:
|
Топтық, жұптық;
|
|
Сабақ барысы:
|
Кезеңдер, уақыты:
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Ресурстар:
|
Кіріспе. 3мин
|
Психологиялық ахуал.
Дөңгеленіп тұрамыз. Бір-бірімізге жақсы тілектер айтады.
|
Дөңгеленіп тұрады, бір-біріне жақсы тілектерін айтады.
|
|
Қызығушылықты ояту. 7мин
Тілдік мақсат орындау:
|
Бағалау критеилері:
Сабаққа белсене араласу;
Толық жауап беру;
Өткенді қайталау: (ашық, жабық, бағытталған сұрақтар қою)
Күз дегенде ойыңа алдымен не түседі?
Күздің ерекше белгілерін ата.
Күз неге байлық, берекеге теңелген?
Үй тапсырмасын сұрау:
«Күзгі орманның көріністері» мәтінін
-мазмұндау;
-«Орман - біздің байлығымыз» шығармасын оқу;
«Конверттегі сұрақ» әдісі
Әр топтың басшысы келіп конверт алады. Ондағы тапсырмаларды топпен орындайды.
Орман, шырша, тиін, жаңғақ, саңырауқұлақ, борсық, қоян сөздерін орыс тіліне аудар.
|
Бағалау критерилерімен танысады.
Сұрақтарға тез сұрақтарға жауап берулері керек.
Мәтіннің мазмұнын айтады.
Конвертте берілген тапсырманы бірлесе отырып орындайды.
Берілген сөздерді орыс тіліне аударады.
|
Бағалау критериі.
Оқулық, дәптер.
Конверт, таратпа қағаздар.
|
Негізгі бөлім.
10 мин.
Дәптермен жұмыс:
15 мин
|
Аудио тыңдау: құстың, шегірткенің, аюдың дыбыстарын естиди. Оның қандай мекен екенін айту керек.
Топтық жұмыс:
«Шегіртке мен құмырсқа» мысалын топпен оқып талқылайды.
Мысалды хормен оқиды;
Ролге бөіп оқиды;
«Әр сұраққа бір жауап» әдісі
Мысал бойынша бір топ келесі топқа сұрақ қояды.
Мысалды рольге бөліп оқыту.
Неше адам оқимыз?
Автор, шегіртке, құмырсқа.
«Венн диаграммасы»
құмырсқа шегіртке
Кейіпкерлерді жазып орысшаға аудармасын жасайды:
шегіртке, құмырсқа, суық, әнші, биші.
|
Аудио тыңдайды, қандай орын екенін айтып, ойын ортаға салады.
Мысалды оқиды, бір-біріне түсіндіреді.
Топ мүшелері келісе отырып, бір-біріне сұрақ қояды.
Мысалды рольге бөліп оқиды.
Топпен жұмыс жасайды. Кейіпкерлерді салыстырады.
|
Оқулық, дәптер
|
Қорытынды.
5 мин
|
Бұл мысалдан не үйрендік?
Қандай болуымыз керек?
Сөздер банксі біздің тақырып
Күзгі бақша, шегіртке,
Бидай, құмырсқа,
Алма-өрік, еңбек,
Ормандағы аңдар, жалқаулық.
|
Мысалдың негізгі идеясын ашады. Ойын ортаға салады.
Сөздерді оқып, тақырыптың мазмұнын ашатын сөзді келесі банкаға салады.
|
Оқулық, сурет, сөздер.
|
Бағалау: 3 мин
|
Оқушы өзін өзі бағалайды.
Бағалау критеилері:
Сабаққа белсене араласу;
Толық жауап беруім;
|
Бағалауда белсенділік танытады.
|
Күнделік.
|
Үйге тапсырма: 2мин.
|
48-бет рольге бөліп оқу. Жалқаулық, еңбек туралы мақал жаттау.
|
Тапсырманы күнделіктеріне жазып алады.
|
Күнделікке жазып алады.
|
Қосымша ақпарат
Шегіртке ауыл шаруашылығына зиян келтіретін жәндік. Ол өсімдіктердің өсуіне зиян келтіреді.
Құмырсқа көп пайда келтіреді. Ол топырақты құнарландыруға көп көмектеседі.
|