ОҚО Сайрам ауданы Манкент ауылы Сабыр Рахимов атындағы жалпы орта мектебінің І деңгей сертификатталушысы қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі Давлетова Дилбар Акрамкуловна
Сабақтың тақырыбы: Сүйінбай Аронұлы "Бөрілі менің байрағым" 10- сынып
Сабақтың мақсаты:
Сүйінбай Аронұлы "Бөрілі менің байрағым" өлеңі туралы мағлұматтармен жете танысып, ақын шщығармашылығының мән- мағынасын түсіну, өлеңдерінің жазылуына қатысты өз ойын ашық айту
Сабақтың әдіс-тәсілі: Ой салу,ойланту зерттеу, сұрақ қою, ой шақыру стратегиялары
Табыс критерийлері:
Сүйінбай Аронұлының өлеңдері туралы оқып, қысқаша баяндап береді.
Жырларын оқып мазмұнын қара сөзбен жеткізе алады.
Жырларын оқып, осы заманға баламалап өз ойларын білдіре алады.
Сабақтың көрнекілігі:
Жалпы білім беретін мектептің 10-сыныбына арналған әдебиет оқулығы, қосымша материалдар, электронды оқулық, дәлелдеу тапсырмалары.
Кезең
|
Уақыты
|
Мұғалімнің іс- әрекеті
|
Оқушының іс- әрекеті
|
Бағалау
|
Ұйымдастыру (3мин)
Мақсаты: Оқушыларды сабаққа жұмылдыру,оқу жағдайын туғызу.
|
1минут
|
"Атом малекла" ойыны арқылы топтарға бөлінеді әрі сергиді.
|
Ойын ойнап, сергиді, топтраға бөлінеді.
І топ, ІІ топ
|
|
Білу
Мақсаты: Шортанбай Қанайұлының "Зар заман" толғауы бойынша білімдерін анықтау
|
9 минут
|
Шортанбай Қанайұлы өмірінен "Жалғызаяқ жол" әдісі арқылы білген ақпараттарын анықтау. "Зар заман" толғауы туралы үзінділер жаттату
|
Шеңбер тұрып өлеңнің тармақтарын айта отырып жаттайды, "Жалғызаяқ жол" ойынымен Шортанбай өмірі мен шығармашылығына қатысты ақпараттармен ортақтасады.
|
Өзара бағалау
|
Түсіну, қолдану: Ақын туралы мағлұматтарды ашу. Топтарға тапсырмалар беру арқылы оқушы ойына ой салу,пікір айтуға жетелеу.
Мақсаты: Ақынның өмірі, шығармашылығытуралы негізгі айтар ойын ұғыну
|
10мин
|
Сүйінбай Аронұлының өмірі мен шығармашылығын "Джигсо" әдісі арқылы танысу, оқытып, мазмұнын ашу.
Бөрілі найза ұстаса,
Түйремей кеткен жан емен.
Бөрілі байрақ құласа,
Күйремей кеткен жан емес...
|
І ,ІІ топ қосымша ақпарат көздерінен толық ақпарат іздестіреді. Жауаптарын жариялайды, кітаптан көрсетеді. Ғаламтордан жауап беруге әрекет етеді.
|
Топтық бағалау, жеке бағалау
|
Талдау
Мақсаты: Өлең туралы оқушы көзқарасы
|
5 минут
|
Ақынның бір шумақ өлеңін тақтаға жазып, жылдам жаттауларын сұрау. Тақтаға қайта жазғызу, салыстырту. Тақтаға жазылған ақынның бір шумақ өлеңін жылдам жаттау, тақтаға қайта жазу, салыстыру.
Оқушының өлең туралы көзқарастарын тыңдау
|
Жазылған өлең жолдарын қарасөзбен айтып, өз көзқарастарын жариялау
Халықты тілмен қорғадым,
Сөз шындыққа келгенде,
Бас кессе де болмадым.
Құтылып жарлы кеткенше,
Зорларды сөзбен торладым.
|
Өзара бағалау
|
Сабақтың салауаттылық бағыты
Мақсаты:Оқушылардың сабақ барысында шаршамауын қамтамасыз ету
|
1 минут
|
"Тұрғын, үй" ойынын ойната отырып, сергіту
|
Жылдам қозғалады. Көңіл- күйі көтеріледі.
|
әуен
|
Синтез (Жинақтау) Бағалау
Мақсаты:
Жаңа дүние жасау. Шығармашылық ізденістерін дамыту
|
15 минут
|
"Айналмалы бекеттер" Топтар конверт таңдай отырып, өздеріне сұрақ таңдайды.
1-топ: Неліктен байрақ бөрі суретімен болды?
2-топ: Ақын жауынгерлерді қалай шабыттандырды?
3-топ: Сүйінбай поэзиясының сыры неде?
|
Әр топ тақырыпты ашу үшін кітаптан, ғаламтордан, қосымша әдебиеттерден ізденеді. Өз ойларын түсіре постер дайындайды.
Осы заманмен салыстыра талдайды.
|
топтық бағалау
"Екі жұлдыз бір тілек"
|
Бағалау
|
1мин
|
Оқушыларды бағалау
|
Бағалау парақшасындағы ұпайлар негізінде өз бағаларын анықтау
|
Суммативті бағалау
|
Үйге тапсырма
|
1мин
|
Өмірі мен шығармашылығын әңгімелеу, сұрақтар құрастыру, "Бөрілі менің байрағым" өлеңін жаттау, мазмұнын эссе түрінде жазу,
|
Деңгейлеріне қарай тапсырманы орындайды.
|
|
Кері байланыс
|
|
"БББ" әдісі арқылы
|
Рефлексия береді.
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |