Оңтүстік Қазақстан облысы,
Шардара ауданы, Ұзын-Ата ауылы
«Ұзын-Ата» жалпы орта мектебінің
қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Майлыбаева Гүлжан
Сабақтың тақырыбы:С,Мұратбеков «Жусан иісі» әңгімесін талдау.
Сабақтың мақсаты:
А)білімділік : оқушыларға жазушының өмірінен мәліметтер беру,көркем шығарманы оқыту арқылы әңгіменің құндылығын таныту ,
Кейіпкерді жан-жақты суреттеуге үйрету
Ә)дамытушылық: оқушылардың тіл мәдениетін арттыру, логикалық ойлауын дамыту.
Б)тәрбиелік : оқушыларды бауырмалдыққа,имандылыққа, қайырымдылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа білімді меңгерту.
Сабақтың әдісі : ИБО-әдісі,сұрақ-жауап әдісі.
Сабақтың көрнекілігі:еспе қағаздары, суреттер.
Сабақтың барысы :
1.Ұйымдастыру кезеңі.
А)Оқушылармен сәлемдесу.
ә)Оқушыларды түгелдеу.
2.Назарларын сабаққа аудару.
3Сыныпты екі топқа бөлу.
2.Проблеманы айқындау кезеңі 15 минут
Өтілген материалды пысықтау.
4.Жаңа сабақ.
С.Мұратбековтің «Жусан иісі» әңгімесін талдау.
Мұғалімнің сөзі
-Балалар, біз өткен сабақта 60-90жылдары қазақ
әдебиетінің көрнекті өкілдерінің бірі жазушы С.Мұратбеков «Жусант иісі» әңгімесін өткен
Болатынбіз.
С.Мұратбековтің шығармаларының тақырыбы сол кезеңдегі ауыл тынысы , қарым-қатынасы ,дүниеге көзқарсы екен.
Қай шығармасын алып оқысақ та тілге жеңіл,оқырманды өзіне баурап алады.
Осындай шығармаларының – «Жусан иісі»әңгімесін өткен сабақта айтқан болатынбыз.
Әңгімені компазициялық құрылысына талдау.
1.Әңгіменің басталуы.
2.Әңгіменің байланысуы..
3.Әңгіменің дамуы..
5.Шешімі.
КІМ? Қайда? Қашан?
Шығармадан үзінді оқимын ,қай кейіпкердің қашан, қайжерде айтқанын табады.
1-топ.
1.Желкең қиылғыр-ай СОҒЫС аздай ,бұл атысып ойнайды дегенді қайдан шығарды осылар, басқа ойын аз ба ей?
2.Барлық әріптерді неге тезірек үйретпейді екен?
2-топ.
-Ағаңды анау Жусанды төбенің Мал
тапқанмын. қайырамын деп жүргенде айдалада3
3.-И жаман ит үргіш келеді, мына біздің ұл мылжың көрінеді ғой.
Тіл өнері
Әңгімедегі бір сөйлем алынады,ішінен бір сөзді қалдырып кетеді.Сол сөзді қазақша, орысша, ағылшынша аудармасын айтады.
1.Әуелде біз балалар оның ертегі айтатынын білгеніміз жоқ.
2.Менің көкем де, атам да жоқ,сондықтан төбелессем әже ұрсады ғой.
3.Шіркін,ағама хат жазар едім.
1.Ал, жүріңдер мен кешегіден де қызық ертегі айтамын.
2.Аян есік жақтағы темір пештің т үбіне төселген
Құры киіздің үстінде кір-кір жұқа құрақ көрпе жамылып жатыр екен.
3..Ағамның иісі сіңіп қапты.
4.Топтастыру стратегиясы.
зерек
шыдамды
алғыр Аян
төзімді жұмсақ мінезді
қарапайым бауырмал
жаны ашығыш
Әңгімеші бала
5.Проблема шешімін қолдану кезеңі.
Сергіту сәті.»Бозторғай» әні.
Шығармашылық кезеңі.
1.топ «Шын достық. Эссе жазады.
-2топ.С.Мұратбековке хат.
.
Венн диаграммасы.
1-топ.Соғыс кезіндегі жетім балалар.
1.Жоқшылықтан.
2.Соғыс салдарынан.
2-топ.Қазіргі кездегі жетім балалар.
1.Тәрбиесіздіктен.
2.Ата—ана құқығынан айырылған балалар.
3.Қамқорлықсыз қалған балалар.
Сабақты қорытындылау.
Оқушылар біз бүгін өздеріңдей баланың бойындағы адамгершілік қасиеттерін дәріптеуге арналған әңгімені талдадық.Әңгімені талдау барысында Аянға деген аяушылық сезімдеріңнің оянғаны белгілі.
Аян өмірдің ащысын бала кезінен ерте татқан оның келешектегі өмірі жарқын болсын дейік.
Үйге тапсырма беру.»Баяғыда бір жетім бала болыпты» деген тақырыптаертегіні жалғастырып жазу.
Бағалау.
Достарыңызбен бөлісу: |