Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбаев «Қыс» өлеңі
Сабақтың мақсаты:
Сөйлеу тілдерін дамыту, сұраққа жауап беруге дағдыландыру.
Өлеңді мәнерлеп оқуға үйрету.
Ұлы адамдар өмірімен, шығармаларымен таныстыру.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Әдіс – тәсілдер: мәнерлеп оқу, баяндау, сұрақ – жауап.
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі.
Ойын. «Амандасу түрлері».
Қазақша қол алысып амандасу.
Италияндықтар құшақтасып амандасады
Бразилияша (иықтан қағу)
Жапондарша бас иіп
Кәрісше «Екі қолдарын алдына қойып иіліп
Македониядаша арқамен теріс қарап
II. Үй тапсырмасын тексеру. «Ой қозғау»Аңыз әңгімелер
Аңыз – әңгімелер дегеніміз не?
Аңыз әңгімелер неге тәрбиелейді?
Аңыз әңгімелерде қандай кейіпкерлер кездеседі?
Қожанасырдан басқа қандай кейіпкерлерді атай аласыңдар?
III. Жаңа сабақ. Ребус шешу арқылы сабақтың тақырыбын ашу.
Ағаш - алғашқы әрпі, балық – алғашқы әрпі, ай. Сонымен қандай сөз шықты «Абай»
Қазақтың ұлы ақыны Абай Құнанбаев 1845 жылы Шығыс Қазақстан облысы Абай ауданында дүниеге келген. Шын аты Ибрахим. Әжесі еркелетіп Абай деп атап кеткен. Әжесі Зере мен анасы Ұлжанның тәрбиесін алып өскен. Абай қандай адам болған схема бойынша көрсету.
Абай
↓
Ақын, аудармашы, философ, суретші, сазгер.
IV. Сөздікпен жұмыс.
медресе - высшее духовное учебное заведение
Шебер жырлаған – мастерский воспевал
Суреттеген – описывал
Жан біту - приобретать душу
V. Сергіту сәті.
VI. Абайды әкесі он жасында Семей қаласындағы Ахмед Ризаның медресесіне оқуға жібереді. Абай медреседе оқылатын дін сабақтарынан басқа араб, парсы тілдерін жақсы меңгереді. Уақытының көбін кітап оқуға жұмсайды. Абай – табиғатты шебер жырлаған, табиғатқа жан бітірген лирик ақын. Соның бірі «Қыс» өлеңі. Қыс мезгілін адамның бейнесімен, мінезімен салыстырған.
VII. Сабақты бекіту.
Абайдың шын аты кім?
Оның әжесінің аты кім?
Анасының аты кім?
Қай тілдерді жетік меңгерген?
VIII. Үйге тапсырма:
Кітап 103 бет «Қыс» өлеңді жаттау.
Қыс туралы шағын шығарма жазу.
IX. Кері байланыс жасап сабақты аяқта
Достарыңызбен бөлісу: |