Сабақтың мақсаты:
Білімділік Күрделі сөздерді еске түсіріп, оны практикалық жолмен меңгерту;
Дамытушылық: Әр оқушының сөйлеу және ойлау қабілеттерін дамыту, шығармашылықпен жұмыс істеуге жұмылдыру, оқушылардың белсенділігін арттыру, сөздік қорларын байыту арқылы, тілдерін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушылардың бойында отансүйгіштік қасиеттерін күшейту, табиғатқа деген сүйіспеншіліктерін арттыру.
Оларды адамгершілікке, елжандылыққа, қазақ елінің патриоты болуларына тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың пәнаралық байланысы: Қазақстан географиясы, тарих
Көрнекіліктері: таратпа материалдар, суреттер, салайд
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ –жауап, талдау
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
Жаңа сабақ
Сабақты бекіту
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесу,оқушыларды сабаққа даярлау, олардың сабаққа әзірлігін
тексеру. Өткен сабақты қайталау
Жаңа сабақ
Мұғалім: - балалар, біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Қазақ елінің бас қалалары» Жаңа сабақтың мақсатын түсіндіру
Бүгінгі сабақ 4 кезеңнен тұрады.
Олар: 1. Қалаларға саяхат (диалог құрастыру)
Суреттер әлемі ( сурет бойынша мәтін құрастыру)
Қызықты грамматика
Қос тіл – қос қанатың
5. Сабақты бекіту
Диалог құрастыру. Астана, Алматы, Қызылорда т.б. қалаларға өз беттерінше диалог құру.
2 . Суреттер бойынша әңгіме құрастыру.
Білімді ұрпақ –ел ертеңі
Фонетика
Морфология (грамматика бойынша жұмыс)
Фонетикалық талдау
Фонетикалық талдау
Табиғат, ғасыр, дәуір, білім, ұшқыш, қызықты, кітап, ғалым, әліппе.
Морфологиялық талдау
Балалар, өнеркәсіп, қаламың, қаласының, қазақпен, балаға, гүлге, көйлекте, көктеммен, ата –аналар, студентпіз, допқа, Көкшетаудың табиғаты әдемі
Сөз тіркесін жаса
Кітап кітап оқу
Биік биік тау
Ақтөбе Ақтөбе қаласы
Жиырма Жиырма бес
Қалың Қалың қар
Озат озат оқушы
Тәртіпті Тәртіпті бала
Доп доп ойнау
Тұрақты сөз тіркестердің мағынасын ашып, қазақшаға аудару
Көзді ашып жұмғанша ( и глазом не успеешь моргнуть)
Түймедейді түйедей қылу (делать из мухи слона)
Тісі тісіне тимеу (зуб на зуб не попадает)
Бес саусағындац білу (знать как свои пять пальцев)
Көз көрмес, құлақ естімес жерде (на краю света)
Дара сөздер мен күрделі сөздерді екі бағанға жазу
Кітап, Екібастұз, өлең, шығарма, оқушы, ата - аналар, гүлдер, бақытгүл, жаз, ой, тәртіпті, саңырауқұлақ, көрермендер, еңбекақы, тасбақа, от, сабақтар
Қос тіл – қос қанатың (мәтін бойынша сөздікпен жұмыс)
Қыс
Жыл төрт мезгілге бөлінеді. Олардың бірі - қыс. Қыс айлары: желтоқсан, қаңтар, ақпан. Қыс мезгілі қараша айынан басталады. Бұл мезгілде күн суытады, батыстан суық жел соғады. Далада аяз болады. Күн қысқарып, түн ұзарады. Жиі жиі қар жауады.
(Мәтін бойынша сұрақтар дайындау)
Жыл мезгілі нешеу?
Қыс мезгілінде ауа райы қандай болады?
Қыс мезгілінде қай жақтан суық жел соғады?
Қыс мезгілінде күн мен түн өзгере ме?
Сөздікпен жұмыс (дұрыс аудармасын табу)
Белгі ледовый каток
Басқару ханство
Астана башня
Дәуір культура
Шаһар символ
Қағандық эпоха
Мәдениет управллять
Оқу орындары столица
Жеделсаты город
Мұнара учебные заведения
Мұз айдыны лифт
Сабақты бекіту
Үй тапсырмасы жаңа сөздерді жаттау, «Менің сүйікті қалаларым» тақырыбына мәтін құрастыру
Бағалау
Кіру тест
I Нұсқа
1. Біріккен сөзді тап
А) кітап оқу
В) қора қора мал
С) аққала
Д) тез тез келді
Е) қала
2. «Полузакрытый слог» -бұл:
А) Ашық буын
В) Тұйық буын
С) Қатаң
Д) Бітеу буын
Е) Сөйлем
3. Күрделі сөздер нешеге бөлінеді?
А) 2
В) 4
С) 7
Д) 5
Е) 9
5. Сөздің тиісті септігін көрсет
Сөз: міндеттен
А) Ілік
В) Барыс
С) Шығыс
Д) Жатыс
Е) Көмектес
Шығу тест
II Нұсқа
1. Сөз тіркесін тап
А) кітап оқу
В) кітап
С) балалар
Д) ағайын туыс
Е) қала
2. Орта ғасырдағы Исфиджаб қаласы кейін қандай атпен белгілі болды?
А) Сайрам
В) Суяб
С) Фараб
Д) Отырар
Е) Ақмешіт
3. Сөйлемді толықтыру үшін тиісті етістікті тап
Мен сені хайуанаттар бағының қасында ...
А) Күттім
В) Тосамын
С) Барамын
Д) Күтемін
Е) Келем
4. Мына сөздер қандай сұрақтарға жауап береді ?
Ғасыр , заман , аңыз
А) кім ?
В) не ?
С) нелер?
Д) нені?
Е) кімде?
5. –дас, -дес –тас, -тес жұрнақтарын
төмендегі сөздердің қай қатарына жатқызуға болады?
А) Бар, кел, ал
В) Аман, көмек, ақыл
С) Отыр, қош
Д) Жүр, кел,
Е) Үлкен, кіші, жатыр
Фонетика
Морфология (грамматика бойынша жұмыс)
Фонетикалық талдау
Фонетикалық талдау
Табиғат, ғасыр, дәуір, білім, ұшқыш, қызықты, кітап, ғалым, әліппе.
Морфологиялық талдау
Балалар, өнеркәсіп, қаламың, қаласының, қазақпен, балаға, гүлге, көйлекте, көктеммен, ата –аналар, студентпіз, допқа, Көкшетаудың табиғаты әдемі
Лексиканың зерттейтін нысан
Синонимдік қатар жаса
Жалпылама лексика қалай қолданылады?
Көнерген түрлерін мысалмен түсіндір
Салалас құрмалас сөйлемдер
|
1. Ыңғайлас салалас құрмалас сөйлем
да, де, та, те, және
Мұғалім сыныпқа кірді де, оқушылар тұрды.
|
2. Қарсылықты салалас құрмалас сөйлем
бірақ, ал, дегенмен, әйтсе
Мұғалім сыныпқа кірді, бірақ оқушылар тұрмады.
|
3. Кезектес салалас құрмалас сөйлем
не... не, немесе, әлде, біресе... біресе
Далада біресе жаңбыр жауады, біресе қар жауады.
|
4. Талғаулы салалас құрмалас сөйлем
не... не, я... я
Дүкенге я мен барамын, я сен барасың.
|
5. Себеп-салдар салалас құрмалас сөйлем
сондықтан, себебі, өйткені
Мұғалім сыныпқа кірді, сондықтан оқушылар тұрды.
|
6. Түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлем
сонша, мынау
Менің айтарым сонша, ...
|
Сабақтас құрмалас сөйлемдер
|
1. Мезгіл бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлем
(-ған, -ген, -қан, -кен) + (-да, -де, -ша, -ше, -ғалы, -гелі)
Мұғалім сыныпқа кіргенде, оқушылар тұрды.
|
2. Шартты бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлем
-са, -се
Мұғалім сыныпқа кірсе, оқушылар тұрады.
|
3. Қарсылықты бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлем
(-са, -се) + (-да, -де, -та, -те)
Мұғалім сыныпқа кірсе де, оқушылар тұрмады.
|
4. Мақсат бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлем
-у + үшін
Балаларды үйрету үшін, Алтынсарин мектептерді ашты..
|
5. Себеп бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлем
(-ған, -ген, -қан, -кен) + (-дықтан, -діктен)
Мұғалім сыныпқа кіргендіктен, оқушылар тұрды.
|
6. Қимыл-сын бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлем
-ып, -іп, -п; -а, -е, -й
Мұғалім сыныпқа кіріп, оқушылар тұрды.
|
Достарыңызбен бөлісу: |