Солтүстік-Қазақстан облысы
Тайынша ауданы
Қарағаш ауылы
Бастауыш сынып мүғалімі
Қажибаева Тазагүл Сартаевна
Қазақ тілі
Тақырыбы:Етістіктердің шақтары.Келер шақ
Мақсаты:
Білімділік: Келер шақ туралы түсінік беру,олардың сұрақтарын меңгерту. Дамытушылық: : Оқушылардың қисынды ойлау, сөйлеу тілін,шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Тәрбиешілік:Тапқырлыққа, ізденімпаздыққа , табиғатты аялауға тәрбиелеу .
Сабақтың түрі:Дәстүрлі емес -телекөпір ойыны
Сабақтың көрнекілігі:слайдтар, үлестірмелі материал, житондар.
Сабақтың барысы
I Ұйымдастыру кезеңі
Балалар, көңіл-күйлерін қалай? Бүгінгі сабаққа қонақтар қатысып отыр,сондықтын біз өз білімізді және қандай тәртіпті бала екемізді көрсету керекпіз
Психологиялық ахуал
1. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Оқушылар топтасып жұмыс істеуге дайынсыңдар ма?Бүгін бізде жай сабақ емес, телекөпір Астана-Мәскеу атты қызықты сабақ . Бүгінгі сабақ сыныпта емес телестудияда өтіп жатыр деп ойлаңдар.Ал сендер құрдастарынды үлкен экранның ар жағында көріп тұрсыңдар.Әрине сендер бір- бірінді білмейсіңдер.Сондықтан өздерінді таныстырып, туған қалаларың туралы дайындаған презинтацияларынды көрсетіндер.
Здравствуйте, ребята из России.Мы приветствуем вас из своей телестудии , вам слово.
Рассказ о Москве презентация № 1
Астана қаласы туралы сөз презентация № 2
II Миға шабуыл. «Мозговой штурм»
Етістік тақырыбына сұрақтар қою
III Көркем жазу
М ммм
Қандай дыбыс? Дауыссыз,үнді(согласный)
IV Сөздік диктант
«Сөзді тап» или «Угадай словечко»
Аспаннан жауған тамшылар: жаңбыр
Түйенің төлі./бота/
Балалар мектеп алаңында футбол не істейді? /ойнайды/
Білімнің дәнін тереді,балаға тәлім береді./ұстаз/
«Клей» қазақша қалай аталады?/желім/
Чтобы было где писать, в школе нам нужна .../тетрадь/
Жазған сөздердің ішінен етістікті табу
Ойнайды , осы сөзді тақтаға жаздыру, осы шақта және өткен шақта айту. Ойнайды ойнап жүр ойнады
Ойнайды деген сөз іс-әрекеттің қашан болғанын білдіреді.
Ереже құрастыру:
Келер шақ етістіктері іс- әрекеттің алдағы уақытта болатының білдіреді.
Не істеймін?,не істейсің?не істейді? сұрақтарына жауап береді.
Ойнайды деген сөз орысша қалай болады? Будет играть
А теперь ребята, поставьте этот глагол в форме настоящего, прошедшего и будущего времени.
Будет играть играет играл
Молодцы, ребята! Пока мы будем работать вы сделаете постер на тему: «Лесные пожары» .Подумайте, отчего бывают лесные пожары.Как они влияют на природу?
V Мәтінмен жұмыс жаттығу
6-жаттығу127бет
Тапсырманы оқу:
Сөйлемдерді оқы.Сөйлемдерді ретімен орналастырып, мәтін құрастыру.Мәтінге ат кою. Мәтіннен етістіктерді тауып, олар қай шақта тұрғанын айту.
Слайд№ 7 және №8
Етістіктерді тауып, сұрақ арқылы қай шақта тұрғанын айту.
Слово нашим друзьям.
Лесные пожары возникают от небрежного обращения с огнём. Бросят окурок, горящую спичку, оставят тлеющие угли костра.
Набежал ветерок, раздул пламя. Густой дым ползёт в небо. Начался лесной пожар.Сколько деревьев уничтожит он! Сколько погибнет лесных жителей! Против огня они бессильны. Много лет пройдёт, пока снова вырастет живой лес.
Постерді бағалау: эр оқушы өз пікірлерін айта отырып, стикерлерін тіркеу.
VI Сергіту сәті
Секіреміз топ-топ, Иiлемiз оңға қарай бiр,екi,үш,
Шапалақтап көп-көп. Иiлемiз солға қарай бiр,екi,үш.
VII Оқулықпен жұмыс
2-жаттығу
Сөйлемдерді аяқтап жаз.
Етістікті тауып,олардың қай жақта тұрғаның және қашан болатын іс-әрекетті білдіретінін айт.
Мен сырғанаймын. Біз ...
Сен... Сендер сырғанайсыңдар
Сіз... Сіздер ...
Ол... Олар ...
Орыс тілде сырғанайды деген сөз қалай болады?
Буду кататься.
Давайте спросим у ребят из Москвы ,как можно изменить глагол буду кататься по лицам?
VIII «Өз позициянды ұстау»
Иә
Билейді етістігі келер шақтағы етістік
От сөзі тұйық буынды сөз.
Алфавитте 42 дыбыс бар.
Жоқ
Жайлма сөйлем тек қана тұрлаулы сөйлемдерден құрылады.
Бара жатыр өткен шақтағы етістік.
Зат есімнің 5 септігі бар.
Ата-ана қайталама арқылы жасалған қос сөз.
Қарақат сөзін үш түрде тасымалдауға болады.
IX Мақал-мәтелдермен жұмыс
Для каждой птицы свое гнездо дорого. / Әр құстың өз ұясы өзіне қымбат./
Сила народа в единстве./Халықтың күші- бірлікте.
Құс қайда ұшса да, өз ұясын біледі. /Где птица не летает, а свое гнездо знает/
Народ народу не враг. / Халық халыққа жау емес/
Какие еще пословицы мы знаем.
Берілген мақал-мәтелдерде етістік бар ма, болса іс-әрекеттін қашан болғанын білдіреді.
X Семантикалық карта
Етістік
|
Тұлғасына қарай
|
Құрамына қарай
|
Іс - әрекеттің жүзеге асу - аспауына қарай
|
Жіктелуі /жақ/
|
Етістіктің шағы
|
|
негізгі
|
туынды
|
Дара
|
Күрделі
|
болымды
|
болымсыз
|
I-
|
II-
|
-
|
Осы
|
өткен
|
келер
|
оқисыңдар
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
араладым
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Шегелеп жатырмын
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
құттықтады
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
XI Тосынсый-сюрпризы
Ашықхаттарды оқып, Астаналықтар: Біз сендерге ата-бабаларымыздың баспанасы киіз үй және төрт түліктің бірі түйені сыйлағымыз келеді.
Москвичи:Ребята, мы приготовили в подарок открытки которые сделали своими руками,еще мы хотим вам подорить свои игрушки.
Бағалау
Бағалау парағымызға жиынтық баға қояйық. Аида қандай баға қойдың?Алуа ше? Бағаларыңмен келісемін.
XII Үйге тапсырма
5-жаттығу 127бет
XIII Рефлексия
Сонымен, бүгінгі сабақтың мақсатына жеттік деп ойлаймын өйткені оқушылардың жасыл түсті таңдапты.Екі елдің татулығы,достығы нығайсын дей отырып,сабағымызды «Күн әлемі» әнін екі тілде айтып, аяқтайық.
Сабаққа өзіндік талдау:
Тақырыбы:Етістіктерін шақтары.Келер шақ
Мақсаты:
Білімділік: Келер шақ туралы түсінік беру,олардың сұрақтарын меңгерту. Дамытушылық: : Оқушылардың қисынды ойлау, сөйлеу тілін,шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Тәрбиешілік:Тапқырлыққа, ізденімпаздыққа , табиғатты аялауға тәрбиелеу .
Сабақтың түрі:Дәстүрлі емес -телекөпір ойыны
Сабақтың көрнекілігі:слайдтар, үлестірмелі материал, житондар.
Пәнаралық байланыс: орыс тілі, бейнелеу өнері.
Бағалау түрі: Өзін-өзі бағалау парақтарымен жұмыс
Сабақты құрған кезде жаңа тақырыпты іздедушілік жұмысы ретінде ұйымдастырдым.Оқушылар жаңа тақырыпты өздері түсініп, ереже құрастырды.
Оқушылардың қызығушылықтарын арттыру үшін және мақсатыма жету үшін «мимен шабуыл», «_Өз позициянды ұстау», «Семантикалық карта»стратегияларын,
постер құрғызып, «Сөзді тап»ойынын ұйымдастырып, ашықхаттар, тосынсыйлар жасатып оқыттым.Сабақ мақсатына жетті, өйткені рефлексия кезінде оқушылар жасыл түсті таңдады.Екі елдің татулығы,достығы нығайсын дей отырып,сабағымызды «Күн әлемі» әнін екі тілде айтып, аяқтадық.
Достарыңызбен бөлісу: |