Биология пәні бойынша.
Сарыағаш қаласы
№ 5 С.Ысмайылов атындағы жалпы орта мектеп
Биология пәнінің мұғалімі Мусабекова Салтанат
Шапанбекқызы
Оқушылардың қызығушылығын, білімділігін толықтыру барысында 9 сыныпта «Денсаулықтың генетикалық негіздері. Адамның генетикалық аурулары» тақырыбында сабақ өткіздім.
Сын тұрғысынан ойлау технологияның маңыздылығы:
Сабақтың тақырыбы: «Денсаулықтың генетикалық негіздері. Адамның генетикалық аурулары»
Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Оқушыларға адамдарда кездесетін тұқым қуалайтын аурулар туралы түсіндіру және осы жағдайда кездесетін ауруларды атап көрсету.
Дамытушылық: Оқушыларға тұқым қуалаушылыққа байланысты түрлі ауруларға бейімділік немесе икемділік қасиетінің негізінде сыртқы ортаның әсерінен қалыптасатын ауруларға жол бермеуге үйрету және шығармашылықпен шұғылдану арқылы ой-өрісін кеңейту.
Тәрбиелік: Адамда болатын генетикалық аурулардан (жүректің ишемиялық ауруы, тыныс демікпесі, асқазан жара аурулары) сақтануға, күйзеліс, атмосфераның ластануынан сақтануп ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Жаңашылдық.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдісі: Сын тұрғысынан ойлау технологиясының элементтерін баяндау. Сұрақ – жауап т.б.
Сабақтың көрнекілігі: Суреттер,сызбанұсқа,топтамалар,даяр,антропометрлік көрсеткіштер жазылған межелер.
Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру (2 мин)
ІІ. Үй тапсырмасы
А) Ой қозғау: Оқушылармен бірге біраз уақыт ашуланып тұрайық.
Бетімізде не байқалады?
Денеміз неге дірілдейді?
Б) Мағынаны ашу: Кластер құру.
Ағзаға тән белгілер
Қолайлы жағымсыз
Орта
Ауа
В) Кубизм әдісі
1. Денсаулықтың генетикалық негіздері туралы не білесіңдер?
2. Адамның генетикалық денсаулығына ортаның әсері қандай?
Мысал келтіріңдер
3. Генетикалық аурулардың себебі неде?
4. Адамның генетикалық аурулары туралы не білесіңдер?
5. Адамның генетикалық әр түрлілігінің себептері неде?
ІІІ. Жаңа сабақ: Денсаулықтың генетикалық негіздері. Адамның генетикалық аурулары.
2 топқа бөлемін: Қандай генетикалық ауруларды білесіңдер, оларды ата. Олар тұқым қуалай ма?
І. Топ. Асқазан мен ұлтабардың жара аурулары.
Тыныс демікпесі. Гепертония.
ІІ. Топ. Тұқым қуалаушылық туылған нәрестеде бірден көрінбей, уақыт өте мінген шақта байқалады.
Оқушылардың дайындығына 6-10 минут уақыт беріледі, дайын топ ортаға шығып балаларға түсіндіреді.
2 топ. Тапсырманы орындап болғаннан кейін мұғалім қортындылайды.
Қортындылау. – Балалар бүгін біздер адамдарға кездесетін тұқым қуалайтын генетикалық аурулармен таныстық, сонымен алдын алу шаралары, сыртқы орта әсерінен болатындығын көрсетті.
Бекіту: І. Тест сұрақтары.
ІІ. Прес – конференция (2 топ бір-бірімен сұрақ қойып жауап береді)
№
|
І топ
|
ІІ топ
|
1
2
3
4
5
6
|
|
|
Бағалау: - Үй тапсырмасымен жаңа сабақ бойынша белсенділігін көрсеткен оқушылар бағаланады.
Үйге тапсырма: Қосымша әдебиеттер.
Тұқым қуалайтын аурулар туралы мәлімет білу.
Достарыңызбен бөлісу: |