Пәні: География. 11 сынып Күні:27.02.ж
Тақырыбы: Латын Америкасындағы дамушы елдер .
Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Оқушылардың өздеріне алдын ала тапсырма беру,іздену арқылы Латын Америкасының саяси картасының қалыптасуы тарихы мен геосаяси жағдайы мен мемлекеттік құрлымы мен топтары туралы экономикалық-географиялық жағдайының басты ерекшеліктері, геосаяси жағдайының қолайлығы, табиғат ресурстарының түрлері, табиғи ортаны қорғау шаралары туралы білік- дағдыны қалыптастыру
Дамытушылық: қосымша ақпарат көздерінің көмегімен Латын Америкасы елдерінің ірі қалаларымен, халқының тұрмысымен, әдет-ғұрыптарымен таныстыру ,осы тақырыпқа деген белсенділігін арттырып танымдық шығармашылық қабілетін арттыру.
Тәрбиелігі: Оқушылардың өз елінің тарихын біліп қана қоймай, өзге елдердің де тарихын білуге, отанға деген сүйіспеншілігін арттыру, патриоттық тәрбие беру
Көрнекілігі: Суреттер, видео, слайд, карта және кітапша-жиналмалы Бразилия, Аргентина, Чили, Перу елдеріне.
Сабақ типі: саяхат ,қорғау сабақ
Сабақ түрі: дәстүрлі емес аралас сабақ
Сабақ әдісі: саяхат сабақ, рольдік ойын, картамен жұмыс, сұрақ - жауап, түсіндіру, пікір сайыс, ПНМС формуласы, «Сандар сыры» ойыны.
Пәнаралық байланыс:Тарих,Биология.
Сабақ барысы: : І. Ұйымдастырушылық кезең 1.Сәлемдесу 2.Балаларды түгендеу. 3.Балалардың назарын сабаққа аудару .Тақырыбы мен мқсатын хабарлау.
Бүгін біз сабақты дәстүрлі емес сабақ түрде өткіземіз, сендер бүгін 45 минут бойы туристик фирма қызметкерлері болып саналасындар, фирма атын сендер алдын-ала ойлап қойғансыңдар. Жұмыс барысында сендерге міндет зерттеу,іздену болып табылады, сонымен қатар қосымша мәліметтермен толықтыру. Сендердің тәжірибелеріне сүйене отыра,өз беттерінше жинаған мәліметтеріне сәйкес,сабақ барысында жинаған зерттеген елдер бойынша шағын жарнама жасау керек ,Сендерде әр топта жұмыстарына көмектесетін,бағыт-бағдар беретін, бағалайтын, тур фирма бастықтарын бар,сол сендердің жұмыстарынды алдарындағы бағалау парағына бағалап отырады. Ал ендеше іске сәт! алдымен өткен тақырыптар бойынша еске түсіріп алайық,ол үшін мына сұрақтарға жауап іздеп көрелік.
І. Білім өзектілігі блогы. Зерттеу жұмыстарын бастамас бұрын есімізге түсірейік: біздің өтіп жатқан тақырыбымыз Латын Америкасындағы дамушы елдер ,ал сонымен
1. Латын Америкасы қандай аймақтарға бөлінген?
1.Анд елдері(Чили, Венесуела. Колумбия, Боливия, Перу, Эквадор).
2.Ла-Плата елдері(Парагвай,Урагвай, Аргентина).
3. Орта Америка.(Мексика,Орталық А.ж/е Кариб теңіз аралы) 4.Бразилия
ІІ.Зерделілік блогы: Жорға сұрақтар: Сұрақ-жауап арқылы шолу жасау
1. Латын Америкасындағы ең үлкен елдерің атаңдаршы ? Бразилия
2. Латын Америка" атауы қалай пайда болған? - Латын тілінен шыққан роман тілінде сөйлейтін халықтар тарағандықтан Латын Америкасы деп аталады
3. Латын Америка халқының мемлекеттік тілі-испан
4. Латын Американың ірі қалаларын ата-Бразилия,Мексика,Венесуэла,Колумбия
5. Қазіргі кезде мұнда қанша тәуелсіз мемлекеттер орналасқан ? 33
6. Материктегі территориясы ұзын бойы созылып жатқан ел-Чили
7. Латын Американың оңт-солт-қанша мың км-13. Батыс-шығыс--қанша мың км созыып жатыр-5
8. Латын Американың теңізге шыға алмайтын елдері?Боливия,Парагвай?
9. Латын Американың «социалистік даму жолындағы»1250км-ге созылып жатқан арал мемлекет?Куба
10. Латын Американың батысы мен шығысын байланыстыратын,ұзындығы 5,5 мың км-лік тас жол? Трансамазонка
Қай материктің картасын көріп тұрсыңдар ?
Қай жарты шарда орналасқан?
Жер бедері бойынша не білеміз?
Ал мына карта бойынша не айтуға болады?
ІІІ. Ақпарат блогы. Келесі кезекте сендердің қаншалықты Латын Америкасындағы дамушы елдерінің туы,астанасы,ақша бірліктері білетіндіктеріңді байқаймыз.
ІҮ. Топтық жұмыс .Бүгінгі тақырыпты талдау үшін мен оқушыларға алдын - ала тапсырмалар берген болатынмын, олар әр тақырыпқа байланысты дайындалып келіп, өз ойларын ортаға салады. Латын Америкасындағы дамушы елдері тақырыбына байланысты олар бөлінген . Енді , келешек мамандарға сөз берейік
Тапсырма : *Оқушы қалауы бойынша : Шығармашылық тапсырма орындау блогы.
1.Эссе жазу : « Егер менЛатын Америкасындағы Қазақстан елшісі болсам...»
2. .«ЕГЕР МЕН ТУРИСТІК ФИРМА ҚЫЗМЕТКЕРІ БОЛСАМ…»жарнама жасау
I топ– Бразилия.мәліметтер жинақтап және жиналмалы кітапша дайындау.
IIтоп - Перу. мәліметтер жинақтап және жиналмалы кітапша дайындау.
III топ- Чили. мәліметтер жинақтап және жиналмалы кітапша дайындау.
IV топ- Аргентина мәліметтер жинақтап және жиналмалы кітапша дайындау.
V топ– «Тілшілер »: Латын Америка елдерінің мамандарына сұрақ дайындау.
VIтоп– «Саясаттанушы, »: «Латын Америка»аймағына жалпылай шолу мінездеме . Іске сәт.
Осы елдердің "образын» келтіру үшін қандай жоспар қолдануға болады(Саясаттанушы)
Латын Америкасы – Солтүстік Американың оңтүстік бөлiгi (Рио-Браво-дель-Норте өзенінің оңтүстігінен бастап бүкiл Орталық Америка мен Вест-Индия аралдарын қамтиды) мен бүкiл Оңтүстік Америка аумағындағы елдердің жалпы атауы. Жалпы аумағы 22,8 млн. км². Халқы 479 млн. адам. 15 – 16-ғасырларда қазіргі Латын Америкасы аумағында өмір сүріп жатқан жергілікті тайпаларды (Колумб үндістер деп атаған) Испания және Португалия жаулап алып, отар елдерге айналдырды. 1810 – 26 ж. тәуелсiздiк жолындағы соғыстар нәтижесiнде Америкадағы барлық отарлар Испаниядан бөлiнiп шықты. 1822 ж. Бразилия Португалиядан бөлiндi. Осыдан кейiн Латын Америкасында дербес мемлекеттер құрыла бастады. Қазiр Латын Америкасында 33 мемлекет және Франция, Нидерланд, АҚШ-тың бiрнеше тәуелдi аумақтары орналасқан. Халқы латын тілдерінде сөйлесетін Мексика жері мен Кариб теңізі аралдары Оңтүстік Америкамен бірге Латын Америкасын құрайды .
2. «Тілшілер »: Латын Америка елдерінің мамандарына сұрақ «Егеменді Қазақстан» газета тілшісі.Біз бәріміз білеміз Бразилия ең дамыған елдердің қатарында екенің сұрақ. Қандай экономикалық даму ерекшеліктері арқылы байқатады? Бразилия.тобына
3. «Тілшілер »: Латын Америка елдерінің мамандарына сұрақ «Дала мен Қала» газетінің тілшісі: Таулы елдердің даму ерекшеліктері қызықтырады Перу.тобына
4. «Тілшілер »: Латын Америка елдерінің мамандарына сұрақ «Жас ұлан»газетінен.бізді әскери өнеркәсібінің дамуы қызықтырады Чили.тобына
5. «Тілшілер »: Латын Америка елдерінің мамандарына сұрақ Аргентина тобына « География» журналынан демографиялық, ауыл шаруашылық жағдайларына тоқталып өтсендер
Ү.Анықтама беру блогы. Өткен курстар бойынша мына терминдерге анықтама беру.
Жер иелену түрлері Мексикада, Аргентинада, Бразилияда қалай аталады?
(Мексикада - гасиенда, Бразилияда - фазенда, Аргентинада - эстанси)
. Минифундия, латифундия деген не? (Минифундия - шағын шаруа иеліктері,
латифундия - кең мөлшердегі жеке меншіктік жер иелену)
VІ. Жаңа сабақты қортындылау блогы. Жаңа сабақты қорытындылау үшін «Сандар сөйлейді» ойынын пайдалану. Ойын шарты бойынша тақтадағы сандарға байланысты қойылған сұрақтарға жауап береді.
Сандар сөйлейді. «Сандар сөйлейді» аялдамасы
1. 33
2. 1791ж.
3. 1804 ж
4. 1898ж
5 XXғ
6. 1902ж-1903ж
Жауаптары:
1) Тәуелсіз мемлекет орналасқан
2) Сан-Дамингода құлдар көтерілісі басталды
3) Гайти тәуелсіздігін алды
4) Испанияны жеңіп АҚШ Кубаны иеленді
5) Саяси картасы біршама өзгерістерге ұшырады.
6) Куба мен Панама тәуелсіздігін жариялады
ҮІІ. Тест тапсырма алу блогы.Бекіту және материалды қорытындылау
№1 тапсырма тест. І-нұсқа.
1.Латын Америкасының аумағы солтүстіктен оңтүстікке қарай қанша шақырым.
А) 23мың км. В) 33 мың км. С) 13мың км. Д) 53мың км.Е)30мың км.
2. Латын Америкасындағы «социалистік даму жолындағы» 1250км-ге созылып жатқан арал –мемлекет.
А) Куба В)Перу С)Эквадор Д) Мексика Е)Чили
3. Кофе өндіруден дүние жүзінде 1-орын алады.
А) Перу, Чили В) Бразилия, Колумбия С) Партугалия, Куба Д) Колумбия,Перу
Е) Бразилия,Перу
4.Бразилияның мемлекеттік тілі А)Италия В) Бразилия С) Ағылшын Д)Испан Е)Портуаль
5.Панамеркан тас жолының ұзындығы.А)23 мың км В)33мың км С)56 мың км. Д)26 мың км. Е)1,5мың км
6.Картоптың отаны А)Перу В)Бразилия С)Эквадор Д) Аргентина Е)Чили
7.Дүние жүзіндегі ең ұзын ел. А)Норвегия В)Мадагаскар С)Чили Д) Жапония Е)Португалия
8. Дүние жүзіндегі теңіз деңгейіен ең биік орналасқан қала.А)Лима В)Богота С) Ла-Пас Д)Чили Е)Кито
9.Анд елдеріне жатады. А) Аргентина В)Бразилия С)Чили Д) Уругвай Е) Ла-Плата
10. Оңтүстік Американың адамдары алғаш рет қоныс аударған.А) Азиядан В) Африкадан С)Солтүстік Америкадан Д) Шығыс Еуропадан Е) Мұхиттық аралдардан
11. Латын Америкасындағы транзиттік ел А) Аргентина В) Перу С) Парагвай Д) Панама Е)Уругвай
12. Латын Америкасында банан экоспорттаудан дүние жүзінде 1орын алады.
А) Эквадор В) Чили С)Бразилия Д) Аргентина Е)Куба
№1 тапсырма тест. ІІ-нұсқа.
1. Латын Америкасындағы дүние жүзінде балық аулау жөнінде алдағы ел.
А) Перу В) Венесуэла С)Колумбия Д)Бразилия Е)Аргентина
2.Амазонка ойпатында орналасқан ел.А)Экводор В)Уругвай С)Гватемала Д) Бразилия Е)Парагвай
3.Трансамазонка тас жолы материктің қай тұстарын қосады.
А) оңтүстік және батыс В) батыс және шығыс С) солтүстік және оңтүстік Д) оңтүстік шығыс пен батыс Е)солтүстік шығыс пен оңтүстік
4. Ең биік таулы темір жол.А)Боливияда В) Перуде С) Венесуэла Д)Чилиде Е)Бразилияда
5.Әлемдік теңізге шыға алмайтын мемлекет.А)Колумбия В)Боливия С)Перу Д)Чили Е)Венесуэла
6.Латын Америкасындағы ОПЭК-ке мүше ел.А)Перу В) Венесуэла С)Колумбия Д)Бразилия Е)Аргентина
7.Этиль спиртімен жұмыс істейтін автомобиль шығаратын мемлекет.
А)ГФР В) Франция С) Бразилия Д)Корея Е)Швеция
8.Еуропалықтардың жергілікті үндістермен некелескен ұрпақтарын атайды.
А) метистер В) самболар С)мулаттар Д)эфиоптар Е)бурлар
9.Колумбия мемлекетінің алтын мұражайы орналасқан қала
А)Лима В)Богота С) Ла-Пас Д)Чили Е)Кито
10.Оңтүстік Американың түсті және сирек металдарға бай аймағы.
А) Маракайбо алабы В)Анд тауы С) Ла-Плата Д)Чили Е)Орта Америка
11. Оңтүстік Американың халқының көпшілігі.....сөйлейді.
А) неміс тілінде В) ағылшын тілінде С) латын тілінде Д) француз Е)итальян
12.Бразилияныңең биік нүктесі.
А)Чамборасо тауы В)Бандейра тауы С)Орисабо тауы Д) Анд тауы Е)Котопахи тауы
ҮІІІ.Ой- толғаныс. Соңғы маңызды бөлім. Алған білімдерін қорытындылайтын кезең. Бұрын не білетінін, қазір не білгенін салыстырады.Өздері қойған сұрақтарына қаншалықты жауап алғанын бағалайды. Алған білімдерінің ұнағанын ортаға салады. Пікір таластырады.
ІХ. Колумбтың Американы ашуы жақсы болды ма? 3 дәлелмен жауап береді.
Иә .1қатар
|
Бейтарап . 2қатар
|
Жоқ. 3 қатар
|
Жаңа дүниедегі жаңа ашуларға негіз салды.
2.Батыс жарты шарды алып Америка дүние бөлігі ашылды.
3.Жаңа жерлердің табиғаты, халқы,шаруашылығы жөніндегі деректер белгілі болды, т.б.
|
1. Жақсы себебі-Американың ашылуы жаңа ашылуларға жол салды.
2. Жақсы блмағаны-үндістердің едәуір дамыған өркениеті мен мәдениетінің дамуына нұқсан келтірілді.
|
1.Еуропалықтар келгеннен кейін жергілікті халықты аяусыз тқұлдыққа салып,олардың өркениеті мен мәдениетін жойды.
2.Бағынбаған үндістердің көпшілігі қырғынға ұшырады.
3. Байырғы халықтар тіршілкке қолайсыз аудандарға көшірілді, т.б.
|
Бекітуге арналған қосымша сұрақтар:
1.Латын Америка материгіндегі елдердің ГФЖ.
2. Американы ашқан саяхатшы.
3. " Латын Америка" атауы қалай пайда болған?
4. Латын Америка халқының тілі.
5. Латын Американың ірі қалаларын ата.
6. Мексикадағы мекендеген тайпалар.
7. Латын Америка елдерін ата.
Сабақты қорытындылау мақсатында мынандай тапсырма ұсындым Нені білдік?
1——————————————————————————-
2——————————————————————————-
Х.Бағалау. (топ мүшелері бірін-бірі бағалайды); тоқталу неге? Себебі:
ХІ.Үйге тапсырма:
. Латын Америкасындағы дамушы елдерін салыстыру венн диограмма арқылы.
Кескін картаға түсіру.
208 бет. Тарауды қайталауға арналған сұрақтар мен тапсырмалар. "Өз білімдеріңді тексеріңдер!" атты қорытынды тапсырмаларға дайындалу (ауызша)
Мұғалім : - Балалар, бүгінгі сабақ туралы қандай ойларың бар және келер сабақтарды құрғанда қандай тапсырмаларға көңіл бөлсек деп ойлайсыңдар Сабаққа рахмет! Сау болыңыз
№
|
Оқушының аты-жөні
|
Үй тапсырмасы
|
«зымыран сұрақтар»
|
Топтық жұмыс
|
Тест жұмысы
|
Шығармашылық тапсырма
|
Бекіту тапсырмалар
|
Қорытынды баға
|
1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
|
|
№
|
Оқушының аты-жөні
|
Үй тапсырмасы
|
«зымыран сұрақтар»
|
Топтық жұмыс
|
Тест жұмысы
|
Шығармашылық тапсырма
|
Бекіту тапсырмалар
|
Қорытынды баға
|
1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
|
|
№
|
Оқушының аты-жөні
|
Үй тапсырмасы
|
«зымыран сұрақтар»
|
Топтық жұмыс
|
Тест жұмысы
|
Шығармашылық тапсырма
|
Бекіту тапсырмалар
|
Қорытынды баға
|
1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
|
|
№
|
Оқушының аты-жөні
|
Үй тапсырмасы
|
«зымыран сұрақтар»
|
Топтық жұмыс
|
Тест жұмысы
|
Шығармашылық тапсырма
|
Бекіту тапсырмалар
|
Қорытынды баға
|
1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
|
|
№
|
Оқушының аты-жөні
|
Үй тапсырмасы
|
«зымыран сұрақтар»
|
Топтық жұмыс
|
Тест жұмысы
|
Шығармашылық тапсырма
|
Бекіту тапсырмалар
|
Қорытынды баға
|
1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
|
|
№
|
Оқушының аты-жөні
|
Үй тапсырмасы
|
«зымыран сұрақтар»
|
Топтық жұмыс
|
Тест жұмысы
|
Шығармашылық тапсырма
|
Бекіту тапсырмалар
|
Қорытынды баға
|
1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
|
|
№
|
Оқушының аты-жөні
|
Үй тапсырмасы
|
«зымыран сұрақтар»
|
Топтық жұмыс
|
Тест жұмысы
|
Шығармашылық тапсырма
|
Бекіту тапсырмалар
|
Қорытынды баға
|
1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
|
|
№
|
Оқушының аты-жөні
|
Үй тапсырмасы
|
«зымыран сұрақтар»
|
Топтық жұмыс
|
Тест жұмысы
|
Шығармашылық тапсырма
|
Бекіту тапсырмалар
|
Қорытынды баға
|
1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Өз сабағына талдау жасау
Тақырыбы: Латын Америкасындағы дамушы елдер .
Сабақтың типі (түрі) дәстүрлі емес аралас сабақ
Мақсаты:А)Білімділік: Оқушылардың өздеріне алдын ала тапсырма беру,іздену арқылы Латын Америкасындағы дамушы елдер .экономикалық-географиялық жағдайының басты ерекшеліктері, геосаяси жағдайының қолайлығы, табиғат ресурстарының түрлері, табиғи ортаны қорғау шаралары туралы білік- дағдыны қалыптастыру.
Ә)Тәрбиелік: қосымша ақпарат көздерінің көмегімен Латын американың ірі қалаларымен, халқының тұрмысымен, әдет-ғұрыптарымен таныстыру.
Б)Дамытушылық: Оқушыларды ізденіске,еңбекқорлыққа,іскерлікке,қиындықты ойлана отырып шешуге, логикалық ойлауын дамыту,география пәніне танымдық қызығушылығын арттыру.
Сабақтың әдісі: конференция сабақ, рольдік ойын, картамен жұмыс. сұрақ - жауап, түсіндіру, пікір сайыс, «Сандар сыры» ойыны.
Оқу материалының мазмұны. Өтіп жатқан тарауды меңгерту,ол тақырыпты талдау үшін оқушыларға алдын - ала тапсырмалар берген болатынмын, олар әр тақырыпқа байланысты дайындалып келіп, өз ойларын ортаға салды. Латын Америка тақырыбына байланысты олар бөлінген,келешек мамандықпен байланыстырдым:
Тақырыпты оқушылар игерді деп ойлаймын: топтық ,сұрақ-жауап,ақпарақ т.б,әдіс-тәсілдер, қолдандым.
Өз бетімен жұмысқа тест тапсырмасын, картамен,үй тапсырмалары берілген, материалды менің бағыт-бағдар беру,көмегім арқылы ұғынды деп ойлаймын.,
Дидактикалық міндет біріңғай үш мақсатқа байланысты шешілді,
Менің рөлім, оқушыға бағыт-бағдар бере отырып,қызығушылықтарын арттыру, талпындыру,іздендіру.
Үй тапсырмасы: 1.Латын Американың көлік маркалары туралы мәлімет алып келу.
2.Қосымша ақпарат көздерін пайдаланып Латын Американың «халқының салт-дәстүрі» туралы мәлімет
Сабақтың мақсатына жеттім ,жоспарлаған жұмыстарды түгел іске асырдым
Түсінік хат
-11-сыныпқа арналған география сабағы (жаратылыстану-математикалық бағыт)
- Сабақ жалпы білім берітін мектеп оқушыларына арналып құрылған
Оқу материалының мазмұнын таңдау қағидасы: оқу мазмұны оқушылардың жас және психологиялық ерекшеліктеріне сай таңдап алынған
Сабақтың материалдық техникалық базасы:
Сабақтың құрылымы:
Ұйымдастыру кезеңі- 2мин
Жорға сұрақтар, сабақтың тақырыбы, мақсаты ,міндеттерімен таныстыру. Сабақта одан әрі жұмыс істеудегі оқушылардың белсенділіктерін арттыру -8 мин
Берілетін тапсырмаларды орындауда мазмұны мен жүйенің бірізділігі-25 мин
Мұғалімнің бақылауымен өзіндік жеке тапсырмаларды орындатуы- тест/ 5 мин
Орындалған тапсырмаларды жалпылау және жүйелеу-3 мин
Сабақты қорытындылау және үй жұмысына нұсқау беру-5 мин
Резерв тапсырмалары
Рудный қаласы әкімдігінің «№7 орта мектебі» КММ
Қалалық семинар география пәнінен
Тақырыбы: Латын Америкасындағы дамушы елдер .
11 сынып (жаратылыстану математикалық бағыт)
География пәнінің мұғалімі :
Кистаубаева Сәуле Кәрімқызы
Рудный қаласы, 2015 жыл
Достарыңызбен бөлісу: |