Тексерген: Күні



Дата08.02.2022
өлшемі21,85 Kb.
#124322
түріСабақ
Байланысты:
матем 12.11


Тексерген:

Күні:

12.11.2021

Сынып:

4 «В»

Пән:

Математика

Бөлім

2 (А)-Бөлім Көбейту және бөлу Мәдени мұра

Тақырыбы :

45 Бекіту

Оқу мақсаты:



4.1.2.12 - нөлмен аяқталатын көп таңбалы сандарды бір таңбалы/ екі таңбалы/үш таңбалы санға көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдану



Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар жасай алады: нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша көбейтудің тәсілдерін түсінеді,есептеу жолын біледі.
Оқушылардың көбі жасай алады: көбейту,бөлуге берілген есептерді шығарады, жазбаша бөлудің тәсілін түсінеді.
Оқушылардың кейбірі жасай алады: нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша бөлудің тәсілін түсіндіре отырып орындайды,есептеу жолын біледі.

Бағалау критерийі:

  • көбейту,бөлуге берілген есептерді шығарады;

  • жазбаша бөлудің тәсілін түсінеді;

  • нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша бөлудің тәсілімен орындайды;

  • есептеу жолын біледі.

Тілдік мақсат

Көбейту, бөлу, бөлінгіш,бөлгіш, бөлінді, нөлмен аяқталатын сандар, қалдықсыз бөлу.

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Бастапқы білім

Нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша көбейту тәсілдерін біледі.

Сабақтың барысы

Кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Бағалау

Сабақтың басы

Ұйымдастыру.
Оқулықта және оқулықтан бөлек берілген тапсырмаларға сүйеніп, бөлудің тәсілдерін ретпен орындай отырып, нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша бөлу тәсілдерін үйренеміз, ынталандыру және дескриптор арқылы өзімізді бағалаймыз.




Сабақтың ортасы

1-есеп
(25 000 · 5) – (363 000 : 30) = 11200
(18 000 : 6 ) + (600 · 60) = 36300
(35 000 · 2): 100= 700

Дескриптор:
Өрнек құрастырады.
Мәнін табады.




2- есеп
835*500=417500 373800/600=623
542*600=325200 285500/500=571
748*200=149600 819900/900=911
619*300=185700 837000/600=1395
3- есеп
540*300=162000 3200*40=128000 431000/500=862
640*800=512000 56700/90=630 250000/400=625
350*900=315000 126000/60=2100 44100/700=63
4-есеп
(1251*4)*5=1251*(5*4) =1251*20=25020
(2452*2)5=2452*(5*2) =2452*10=24520
96300/(3*3)=96300/3=10700
9810/(3*30)=9810/90=109
5*3142*4=20*3142=62840
21032*5+*6=21032*30=630960
15*2*12013=30*12013=360390
(3021*2)*5=3021*10=30210

Дескриптор:
Ережені түсініп алады.




5- есеп
V –5 км/сағ
t – 2 сағ
S – ? км
Ш: S = V · t
S = 5 км/сағ · 2сағ=10 км
Ж: велосипедші 2 сағатта 10 км жол жүрді.



V –60 км/сағ
S – 480 км
t – ? сағ
Ш: t = S : V
t = 480 км : 60км/сағ=8 сағ
Ж: пойыз 480 км жолды 8 сағат жүрді.

Дескрипторы:
Есептің шартын жазады.
Сұрағын жазады.
Формуланы жазады.
Шешуін өрнек түрінде жазып, мәнін табады.
Жауабын толық жазады

S – 480 км
t – 12 сағ
V – ? км/сағ
Ш: V = S : t
V = 480км : 12 сағ= 40 км/сағ
Ж: автобус 40 км/сағ жылдамдықпен жүрді







6- есеп
1 шкафта - 7 сөреден
1 сөреге – 50 жәдігер
20 шкаф - ? сөре, ? жәдігер
Ш: 7 · 50 · 20 = 7000
Ж: мұражайда барлығы 7000 жәдігер бар.

Дескрипторы:
Есептің шартын жазады.
Сұрағын жазады.
Шешуін өрнек түрінде жазып, мәнін табады.
Жауабын толық жазады




а- 8 м
Р - ? м
S - ? м2
Ш: Р = а · 4
S = а · а
Р = 8м · 4=32 м
S = 8м · 8м= 64м2
Ж: периметрі 32 м, ауданы 64м2



Дескрипторы:
Фигураның өлшемін жазады.
Периметрдің формуласын жазып, есептейді.
Ауданның формуласын жазып, есептейді.




a – в см
b – 50 см
c – к см
V - ? см3
Ш: V = a· b· c
V = в см· 50 см · к см

Дескрипторы:
Фигураның өлшемін жазады.
Көлем табудың формуласын жазады.
Өрнек жазады.




7- есеп
30 қорап – 1460 сумоншақтан
20 қорап – 1400 сумоншақтан
Барлығы - ?
Ш: 30 · 1460 + 20 · 1400= 71800
Ж: шеберге барлығы 71 800 сумоншақ қажет.

Дескрипторы:



Сабақтың соңы

9- есеп
23 · 11=23 · 10+23=253
16 · 101=16 · 100+16=1616
23 · 101=23 · 100+23=2323
16 · 11=16 · 10+16=176
23 · 1001=23 · 1000+23=23023
16 · 1001=16 · 1000+16=16016

Дескрипторы:
Санды 11,101,1001-ге көбейту ережелерін құрастырады.

Үйге тапсырма:

№ 3, 10




Кері байланыс


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет