«Қаралды» «Келісемін» «Бекітемін»
Бірлестік жетекшісі Оқу ісінің меңгерушісі Мектеп директоры
С.Ғабдуллина________ М.Садуақасова ________ Ж.Бакиров ________
«____» _____ 2015ж. «____»_______2015ж. «____»______2015ж.
Қазақстан Республикасы педагог қызметкерлерінің біліктілігін арттыру курсы Бағдарламасының
үшінші (базалық) деңгейі бойынша «Мектептегі тәжірибе» кезеңін іске асыру барысында
қазақ тілі мен әдебиеті пән мұғалімі Өмірзақ Тоғжан Өмірзаққызының
ТІЗБЕКТЕЛГЕН САБАҚТАР ТОПТАМАСЫНЫҢ ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРЫ
Тақырыбы: Қалихан Ысқақ «Қоңыр күз еді» (повестен үзінді)
Мақсаты: 1.Қалихан Ысқақтың өмір жолы мен шығармашылығын анықтауы, мәтіннің тақырыбы мен идеясын таба алуы.
2.Кейіпкердің психологиялық портретін көрсете отырып, сол кездегі заман бейнесін суреттеуі. Мәтіндегі тілдік ерекшелікті саралауы.
3.Әңгімедегі негізгі тұлға, үш бәйтеректің бірі- Бейімбет Майлиннің өмір сүрген заманға тұжырым жасау.
Қолданылған модульдер: «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау», «Оқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалану», «Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту мен оқу», «Диалогтік оқыту»
Табыс критерийлері (ТК): 1. Қалихан Ысқақтың өмірі мен шығармашылығын, «Қоңыр күз еді» повесінен үзіндінінің мазмұнын білетін болады.
2. Көптеген оқушылар кейіпкердің психологиялық образдарын ашып көрсете алды, оқиғада баяндалған кезеңді көрсете алуына қөмектесемін.Тілдік ерекшелікті саралап, айта білетін болады.
3. Оқушылар Бейімбет Майлин өмір сүрген заман шындығын еркін зерделеп, тұжырым жасайды.
Сабақ кезеңдері
Уақыты
(мин)
|
Жоспар мазмұны
(сабақ кезеңдері)
|
Мұғалімнің
іс – әрекеті
|
Оқушының
іс – әрекеті
|
Оқыту үшін бағалау,
Оқу үшін бағалау
|
Ресурстар
|
Кіріспе
6 минут
|
Психологиялық дайындық:
Амандасу рәсімі
(2 минут)
Өткен сабақты пысықтау
(3 минут)
Топқа бөлу:
( 1 минут)
|
Оқушылармен амандасу:
Сәлеметсіңдер ме, балалар?
Жақсы тілектер арнау
«Шаттық шеңбері»
Мақсаты: сыныпта жағымды атмосфераны қалыптастыру.
Үй тапсырмасын тексеру:
* Әңгіме неліктен «Ит ашуы» деп аталды?
* Лезбай шопан қандай адам?
* Ол кісіге мінездеме беріңдер
*Иттің өз иесіне адал болуын қалай түсіндіңдер?
Әр оқушыға екі түрлі тас ұсынамын.Тастың түсіне қарай сыныпты шағын 2 топқа бөлу.
Сынып ұстанымын еске түсіру.
|
Оқушылар барлығы бірге. Амандасу рәсімі:
Амансың ба алтын күн,
Амансың ба көк аспан.
Амансың ба достарым,
Амансың ба ұстазым.
Өткенді пысықтау:
«Серпілген доп» стратегиясы бойынша әр оқушы өзіне түскен сұрақ бойынша жауап береді.
Екі топта 2 және 3 оқушыдан
1. «Күз» тобы
2. «Көктем» тобы
Оқушылар сынып ұстанымдарын еске түсіріп атайды.
|
«Стикер түстерімен»
Жасыл-өте жақсы
Сары-орташа
Қызыл –дайындық аздау
|
Үш түрлі стикер
тастар
Сынып ұстанымы
|
Тұсаукесер
7 минут
|
Қызығушылықты ояту. Ой шақыру
(4 минут)
Табысқа жетудің қадамдарын анықтау
(3 минут)
|
*« Күз мезгілі» туралы бейнебаян көрсету.
Сынақтан өткізу сұрақтарын қою:
-Бұл табиғат құбылысының қай жыл мезгілі?
-Күз мезгілінде табиғатта қандай өзгерістер болады?
-Қанша жыл мезгілі болады?
-Жыл мезгілдерінің бір – бірінен айырмашлығы бар ма?
-Айырмашылығы неде деп ойлайсыңдар?
-Күз мезгілімен тікелей байланысты «Қоңыр күз еді» әңгімесін бүгінгі сабақта қарастырамыз.
Табыс критерийлерін оқушылармен бірлесіп анықтаймыз.
Мақсаты: табысқа жетудің қадамдарын нақтылау.
|
*Оқушылар тыңдаған табиғат құбылыстарын анықтайды.
Сынақтан өткізу сұрақтарына жауап береді.
ТК ұсынады.
р\с
|
критерилер
|
критериге сәйкес «2» б-толық қатыссаң «1» б-орташа
«0»-жоқ болсан
|
1
|
Топтық талқылауға белсенді қатыстым
|
|
2
|
Басқалардың пікірін тыңдаймын
|
|
3
|
Қызықты идеялар ұсынамын
|
|
4
|
Өзімнің көзұарасымды айтамын және оны шебер дәлелдеймін
|
|
5
|
Сынып алдында жұмыс нәтижесін қорғаймын.
|
|
6
|
Барлығы:
|
|
|
|
Музыкалық колонка Интребелсенді тақта
ТК парақшалары
|
Негізгі бөлім
22 минут
|
Мағынаны тану, ажырату Мәтінмен жұмыс:
(12 минут)
|
1-топ: ТЖ. Жазушының өмір жолы туралы кластер құрады.
Мақсаты:
2-топ: Қалихан Ысқақтың шығармашылығы туралы кластер құрады.
«Себеттегі ұсыныс»
Мақсаты: тақырыптың мазмұнына сәйкес негізгі идеяларды анықтайды. Оны атай отырып, себетке салады.
|
1-топ жазушының өмірі туралы
2-топ шығармашылығы туралы жазылған постерді қорғайды.
Қалихан Ысқақ
1-топ:
-1935 жылы 14 наурызда Ш.Қазақстан облысы Қатонқарағай ауданы Топқайың ауылында дүниеге келген.
-Жұлдыз ауылдық орта мектебін бітірген.
-Әл-Фараби атындағы Ұлттық университетінің журналистика факультетін 1957 жылы аяқтаған.
-1967 ж Москвадағы сценаристер мен режиссерлер дайындайтын жоғарғы курсты бітірген.
-1967-1972 ж Ш.Айманов атындағы «Қазақфильм» киностудиясында үшінші шығармашылық бірлестікте бас редактор болды.
-1957 жылдан шығармашылық қызметі басталды.
2-топ:
-алғашқы әңгімесі 1961 жылы басылған «Жол басы» жинағында жарияланған.
-тұңғыш туындысы «Қоңыр күз еді» повесі.
-«Дос хикаясы», «Менің ағаларым», «Бұқтырма сарыны» повестері, «Тұйық», «Ақсу-жер жаннаты», «Қара орман» романдары, «Жарық дүние» атты пьесалары.
-«Ақсу-жер жаннаты» романына 1992 жылы ҚР-ның Мемлекеттік сыйлығы берілген.
-Л.Толстойдың, А.Чеховтың, И.Тургеновтің, И.Буниннің шығармаларын қазақ тіліне аударған.
-Қ.Ысқақ-жазушы, драматург, кинодрамататург.
«Себеттегі ұсыныс»
Оқушылар топ болып ақылдаса келе, әңгіменің мазмұны бойынша тақырыбы мен идеясын анықтап стикерге жазады.
1-топ: әңгіменің тақырыбын
2-топ: әңгіменің идеясын анықтайды.
Тақырыбы: әдебиетке деген қызығушылықты
|
Өзін- өзі бағалау сабаққа қатысу белсенділіктеріне қарай бағалау парағына өздеріне баға қояды.
|
Постер, стикер, себет
Бағалау парағы
|
|
(10 минут)
|
Топтық жұмыс
1-топ: «Ойлан-жұптас-бөліс»
Мақсаты: кейіпкердің психологиялық образдарына талдау жасап, .
2-топ: «Талдап отырған үштік»
Мақсаты:
ТЖ.мәтіндегі тілдік ерекшеліктерді кестеге түсіреді.
|
1-топ: әңгімедегі кейіпкердің психологиялық образдарын өзара талқылайды.
Аян-тұйық, сабырлы,әдебиетке құштар, өлең шығарады, қанағатшыл, жетім.
Қомшабай(Жарықжұлдыз)-әңгімешіл, ширақ, ақкөңіл
Алматай (Тыртық)-байқағыш, шебер, қатал емес, отыздар шамасында орта бойлы, арық қара жігіт,тұнық көздерінде әлдебір мұң иіріліп тұрады, биік қабақты, көп сөйлемейтін.
2-топ: «
|
«Бағдаршам»
|
Бағдаршам сигналдары
Таратпа кесте қағаздары
|
|
Сергіту сәті
(2 минут)
|
Бейімбет Майлин туралы бейнеролик көрсетемін.
|
1.Бейнеролик көрді.
|
|
Интербелсенді тақта
|
Қорытынды 10 минут
|
1.Ой толғаныс
|
Бейнероликті көргеннен кейінгі түйген ойларын әңгімемен байланыстырып «5 минуттық эссе» жазғызамын.
Тақырыбы: «Кездеспей кеткен бір бейне»
|
2. Бейімбет Майлин туралы «7 минуттық эссе» жазады.
Бейімбет Майлин өмір сүрген заман шындығын еркін зерделеп, тұжырым жасады.
|
«Екі жұлдыз, бір тілек»
|
Ақ қағаз
|
|
Рефлексия
(2 минут)
|
«+, -, қызықты» стратегиясы бойынша жалпы сабақ бойынша стикерге өз ойларын түсірту.
|
«+, -, қызықты» стратегиясы бойынша жалпы сабақ бойынша стикерге өз ойларын түсірді.
«+» сабақта түсінген ақпарат
«-» сабақта түсінбеген ақпарат
«қызықты» сабақтың қызықты болған тұсы
|
«+», «-», «қызықты»
|
Стикер
|
|
Бағалау
(1 минут)
|
Әр оқушының өзін бағалау парағын қарастыра, салыстыра отырып сумативті бағалау
|
Әр оқушы өзінің сабақ бойы жүргізіп отырған бағалау парақшаларын қорытындылап, тапсырады.
р\с
|
критерилер
|
Әр критериге сәйкес «2» балл-толық қатыссаң «1» балл-орташа
«0»-жоқ болсан
|
1
|
Топтық талқылауға белсенді қатыстым
|
|
2
|
Басқалардың пікірін тыңдаймын
|
|
3
|
Қызықты идеялар ұсынамын
|
|
4
|
Өзімнің көзұарасымды айтамын және оны шебер дәлелдеймін
|
|
5
|
Сынып алдында жұмыс нәтижесін қорғаймын.
|
|
6
|
Барлығы:
|
|
|
|
|
|
Үйге тапсырма беру
|
Үй тапсырмасын түсіндіру
|
«Қоңыр күз еді» повесінен үзіндініні мазмұндап келу
«Үш бәйтерек» туралы қосымша ақпарат әкелу.
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |