1.«Көңіл-күй» сергіту сәті арқылы сынып ахуалын өзгерту.
2.Диалог (Сұрақ-жауап) А Қазақтардың бүкіл азаттық үшін күресінің көкейкесті мәселесі жер ме?
Б)?
В)Басты деректер зоорастризм дінінің киелі кітабы?
Д)Заратуштра ілімі қай елдерге тараған?
Е)Ғұндар неше тайпадан тұрған
Оқушылар сақ тайпалары туралы қандай мәліметтер білеміз?
-Шеңберде сыныптасына бүгінгі күнге арналған жағымды көңіл-күй тілейді.
Сабаққа бетбұрысы қалыптасады.
ия
парсы, грек,латын, қытай
Авеста
Қазақстан, Орталық Азия ,Иран,Ауғанстан
24
3-ке бөлінетіндігі
Тұсаукесер
Жаңа тақырыптың мақсатын оқушылармен бірге қою
Бейне ролик қарау.
-Тақырыпқа қызығушылығы артады.
-Өз ойларымен сыныппен бөліседі.
Негізгі бөлім
3.Постер құру.
1.Сақтар мен сарматтар
2.Сақ тайпаларының әлеуметтік және мемлекттік құрылысы
3.Сармат тайпалары
4.Деңгейлік тапсырма(тест)ия ,жоқ
1.Қара теңізбен бен Днепр өзен бойын скиф деп аталатын тайпаларының жайлағандығы распа?
2.Көне грек тарихшысы Страбонның хабарлауынша масагеттердің солтүстігіндегі дах дай тапалары өмір сүрді ме?
3Антикалық авторлардың деректері бойынша, сақтарды тек патшалар басқарды ма?
4.Сақ- скиф қоғамында өз малы, мінетін аты,қосын тігетін арбасы жоқ кедей-кепшіктет болды?
5.Сарматтарды ерте кезде савраматтар деп атаған ба?
6.Сарматтардың жерлеу дәстүрі сақтарға ұқсас болған ба ?
- Жаңа материалды топта тыңдайды, сол бойынша сөйлейді.
-Нақты деректермен талқылайды. .
-Ақпарат ұсына отырып, білім негізін бірлесіп құрады.
Ия
Ия
Жоқ
ия
ия
ия
Қорытынды
8.Рефлексия Бүгінгі сабақтағы түсіну деңгейіңді мына ағашқа түсір.Әр оқушы осы ағаштың қай жерінде жүргендіктерін дәлелдеп, көментарий береді Қорытындылау
Бағалау
Үй тапсырмасы:
Өз ойларын жазады . кері байланыс жасайды.
Уақыты:
21.10.2015
Сыныбы:
11б
Тақырыбы
1916 жылғы көтерілістің алғышарттары, себептері ,қозғаушы күштері, сипаты ,кезеңдері, көтерілістің көрнекті басшылары
Мақсаты
Ұлт-азаттық көтерілістің себептерін, қозғаушы күштері туралы біледі.
Күтілетін нәтиже
А)Ұлт-азаттық көтеріліс туралы ақпарат алып, айта алады.
Б) Ұлт-азаттық көтеріліске сипаттама жасап, негізгі бөлімдерін талдау жасайды.
С) Әлеуметтік және саяси құрылу себептерін біледі
Дереккөздер, құрал-жабдықтар
- Қазақстан тарихы оқулығы М.Қойгелдиев,«Қазақстан тарихы» әдістемелік журналы.
-флипчарт,стикер,маркер,бағалау парақтары
- Жаңа материалды топта тыңдайды, сол бойынша сөйлейді.
-Нақты деректермен талқылайды. .
-Ақпарат ұсына отырып, білім негізін бірлесіп құрады.
Сөздерге сай келетін деректер табу
Шаруалар, жұмысшы тап өкілдері, билер, зиялы қауым
Қазақ халқының ұлттық саяси тәуелсіздігін19-43 жас ер азаматтарды тыл жұмысына алу көзделді Жетісу, Торғай
Қорытынды
5.Рефлексия
Кері байланыс парағы
Бүгін мен……білдім
…… қызықты болды
…….қиын болды
Мен мына тапсырмаларды орындадым.
Мен енді білемін
Мен …….үйрендім
Мен сезіндім……….
Сабақтың маған бергені……..
Бүгінгі сабақтың бағасы……….
Қорытындылау
Бағалау
Үй тапсырмасы:
Өз ойларын жазады . кері байланыс жасайды.
Уақыты:
11.03.2016
Сыныбы:
5ә
Тақырыбы
Қазақ ұлттық зиялылары
Мақсаты
Алаш үкіметінің құрылуының мәнін «Алаш» партиясы және бұл саяси қозғалыстың мән- мақсаттарын міндеттері туралы білімін қалыптастыра біледі.
Күтілетін нәтиже
А)Тақырыптағы басты-басты оқиғаларға тоқтала отырып, жоспар бойынша талдау жасайды.
Б) Ұлт-мәселесінің қалай шешілгендігі мен Кеңестердің өлкемізде жүргізген алғашқы шаралары туралы біледі.
С) Алаш қайраткерлерінің еңбегі туралы біледі.
Дереккөздер, құрал-жабдықтар
- Қазақстан тарихы Ж.Қасымбаев ,«Қазақстан тарихы» әдістемелік журналы.
-флипчарт,стикер,маркер,бағалау парақтары
Он-лайн тапсырма
№1 ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру,тренинг «Жүрек тен жүрекке»
№2 Диалог
№3. Тест
№ 4.
№5 Рефлексия
Сабақтың барысы
Мұғалім әрекеті
оКіріспе
1.«Жүрек тен жүрекке» сергіту сәті арқылы сынып ахуалын өзгерту.
2.Диалог (Сұрақ-жауап)
3.Тест (үй тапсырмасын тексеру)
1.«Қанды жексенбі» басталған жыл?
А) 1905ж Ә)1907ж Б)1910ж В)1911ж
2. Бірінші дүниежүзілік соғыс болған жыл?
А)1914-1918ж Ә)1905-1907ж Б)1918-1920 ж В)1939-1945ж
3.Азамат соғысы қай жылдар аралығында болды?
А)1914-1918ж Ә)1905-1907ж Б)1918-1920 ж В)1939-1945ж
4.Азамат соғысы нәтижесінде кімдер жеңіп шықты?
А)Қызылдар Ә)Ақтар Б)Қарапайым халық В)Патша үкіметі
5.КСРО құрамында қанша республика болды?
А)15 Ә)14 Б) 13 В)12
6.Кеңестік Социалистік Республика Одағы қай жылы құрылды ?
А)1920ж Ә)1921жБ)1922ж В)1923ж
7.Ақпан, Қазан төңкерісі қай жылы болды?
А)1917ж Ә)1918жБ)1919ж В)1920ж
8.Монархия дегеніміз не?
А)бір адамның шексіз билігі Ә)мемлекет басшысы) Б) саяси партия В)әскери құрамалар
Оқушы әрекеті
Шеңберде сыныптасына бүгінгі күнге арналған жағымды көңіл-күй тілейді.
Сабаққа бетбұрысы қалыптасады.
Тұсаукесер
Жаңа тақырыптың мақсатын оқушылармен бірге қою
Бейне ролик қарау.
Негізгі бөлім
4.Постер құру.
1.Әлихан Бөкейханов
2.Ахмет Байтұрсынов
3.Міржақып Дулатов
5.Бекіту. «Кубизм» стратегиясы.Кубтың алты қырымен алты сұрақ беріледі.
1-топ
1. «Алаш»үкіметі қай жылы құрылды?
2.Алашорда үкіметінің мақсаты?
3.І-ші жалпы қазақ съезі өткен қала?
4. «Алаш» бағдарламасында қандай мәселелер қарастырылды?
5.Алашорда үкіметінің баспасөз орталығынан қандай газет жарияланды?
6. «Алаш» партиясы қашан құрылды?
2-топ
1.Алаш партиясының жетекшісі
2.Ә.Бөкейхановтың дүниеге келген жері?
3.1879-1886жж қайда оқыған?
4.1886-1890 жж алған мамандығы?
5.1890-1894 жж қай қалада білім алды?
6.Қай жылы ату жазасына кесілді?
3-топ
1.АБайтұрсыновтың дүниеге келген жылы?
2.1910-1917 жылы қай қалаға жер аударылыды?
3.Қазақ газетін қай жылы шығарады?
4.1921-1928 жж қайда сабақ береді?
5.Міржақып Дулатовтың қандай өлеңдер жинағы бар?
6.Міржақып Дулатов 1902-1918 жылдары қандай қызмет атқарды ?
-Тақырыпқа қызығушылығы артады.
-Өз ойларымен сыныппен бөліседі.
Қорытынды
6.Рефлексия
Не білдім?
Таңқалдырған не?
Сұрағым бар
Қорытындылау
Бағалау
Үй тапсырмасы:
Қазақ халқы ежелден «сөз бастайтын шешенге, қол бастайтын көсемге» жол берген, сенім көрсеткен.Алаш мұраттарына берілген Әлихан Бөкейханов,Ахмет Байтұрсынов, Міржақып Дулатов,Мұстафа Шоқай сол көзқараста аяғына дейін күресіп өз бастарын өлімге тікті.БізАлаш дәуірімен мақтанамыз,Өйткені қазақ ұлтшылдары жасаған халқын білімге,мәдениетке жоғары өркениетке шақырды.
- Жаңа материалды топта тыңдайды, сол бойынша сөйлейді.
-Нақты деректермен талқылайды. .
-Ақпарат ұсына отырып, білім негізін бірлесіп құрады