"Қазтұтынуодағы Қостанай экономика колледжі" мекемесі
Учереждение "Костанайский высший экономический колледж Казпотребсоюза"
Сабақ жоспары
План занятия /Урока/№10
Пән: Қазақ тілі мен әдебиет
Дисциплина-_ _______________________
Мерзімі: _______
Тақырыбы: Ы.Алтынсарин. Өмірі мен ағартушылық қызметі. Сөз құрамы. Қосымша. Қосымшалардың орын тәртібі.
Сабақ түрі : практикалық сабақ
Сабақ мақсаттары:
а) Білімділігі: Қазақ даласының дара ұстазы Ыбырай Алтынсариннің ұстаздық жолы мен қазақ даласының, келешек ұрпақтың қамы үшін жүргізілген еңбектері туралы және сөздің құрамы оған жалғанатын қосымшалаға тоқталу
ә) Дамытушылық: Студенттердің ой тұжырымдарын, әдеби тіл байлықтарын, есте сақтау қабілеттерін, көркем сөз оқу шеберлігін дамыту.
б) Тәрбиелік: Студенттерді Ыбырай әңгімелеріндегі кейіпкерлердің жақсы мінез - құлық, орынды іс - әрекеттерін талдау арқылы адамгершілікке, адалдыққа, мейірімділікке қамқорлық жасауға баулу, тәрбиелеу.
Әдебиет: Каппасова. Қазақ әдебиеті
Сабақтың мазмұны:
Кезеңдер
|
Уақыт
|
1. Ұйымдастыру кезеңі
|
1
|
2.Үй жұмысын тексеру кезеңі
|
10-15
|
Жаңа тақырып
|
60
|
Үй жұмысы
|
2
|
Баға
|
2
|
1 Ұйымдастыру кезеңі- амандасу, топпен танысу
1. Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу
2. Дайындығын қадағалау
3. Назарын сабаққа аудару
2. Тіл дамыту кезеңі- сұрақтарға жауап беру, диалог құру,әңгімелеу
3. Үй жұмысын тексеру.
1.Ыстықкөл күнделігі сұрау. Тыйымдарға 10 мысал келтіру.
. «Өзіңе сен,өзіңді сүйреп шығар...» сұрақтар
«Қоржыннан шыққан сұрақтар»
1. Ш.Уәлиханов деген кім ?
2. Ш.Уәлихановтың ғылыми ізденістері туралы не білесің?
3. Ш.Уәлихановтың ғалым,саяхатшы ретінде қалыптасуына орыс мәдениеті қалай әсер етті ?
4. Ноғайлар мен қазақтарды «екі туысқан бауыр» деп атаған ғалым?
5.Шоқанды әлемге әйгілі еткен сапары
|
Сабақтың барысы
Оқытушының іс-әрекеті
Деятельность преподавателя
|
Оқушының іс-әрекеті
Деятельность обучающихся
|
1.Сөздікпен жүмыс:
Оқулықтағы жаңа сөздерді жазу
Қызығушылықты ояту.
Ыбырай Алтысариннің өлеңін тындап.авторын табу.
ІІІ. Жаңа сабақ
Сөз құрамы (Состав слова)
Қазақ тілінде сөз құрамы түбір сөзден, түбір мен қосымшадан /түбір+жұрнақ, түбір+жалғау, түбір+жұрнақ+жалғау/-қосымшалы сөз, туынды сөз, қос сөз, қысқарған сөздер, сөз тіркестерінен тұрады.
(В казахском языке состав слова состоит из корня, корня и аффиксов /составные слова/, производных слов, удвоенных слов, сложносокращенных слов, словосочетаний).
Балалар,бүгінгі жаңа сабақты бастауымыз мына өлеңнің жалғасын тауып,авторын анықтауымызға байланысты:
Өлеңнің тақырыбы мен авторы ата
Олай болса біздің бүгінгі сабағымыз ұлы ағартушы,педагог,ғалым Ыбырай Алтынсаринге арналады
Жаңа сабақтың жоспары:
Ыбырайдың өмірі мен балалық шағы
Ыбырай – ұстаз
Ыбырай – жазушы
Ыбырай – ақын
Ыбырай – аудармашы
Ағартушы ,педагог,жазушы,ғалым,балалар әдебиетінің атасы Ыбырай Алтынсарин 1841 жылы қазіргі Қостанай обылысының Торғай жерінде дүниеге келген.Әкесінен жастайынан айырылған Ыбырай атасы Балғожа би тәрбиелейді.1857 жылы Орынбор шекаралық комиссиясы жанындағы мектепті алтын медальмен бітіреді.Мұнда орыс,араб,татар және парсы тілдерін жақсы меңгеріп шығады.
Мектепті 1857 жылы бітіріп,атасы Балғожа бидің хатшысы ретінде тілмаштық қызмет атқарады.1864 жылы Торғайда қазақ балаларына арналып ашылған мектепте ұстаздық етеді.
Сол замандағы қаражаттың жетіспеушілігі,мектеп үйі,құрал – аспаптардың жоқтығы да оны мұқалта алмады.Ол ауыл – ауылды аралап,халыққа білім беретін зиялы мектептердің артықшылығын түсіндірді.Өзінің насихатын халықтың жүрегіне жеткізе білген оған халық арасынан қолдау көрсетушілер табылды.Қаржы жинаудың ең алдымен өзі бастап,атасы Балғожаның еншісіне берген малын сатып,түскен ақшаны мектеп салуға жұмсады.Оқу үйі жетіспеген кезде,оқу – білім іздеген қазақ балаларын өз үйіне жатқызып оқытқан.
Сол замнның ең озық білім ордалары саналған Петербург,Қазан қалаларына барып,орыс ағартушыларының еңбектерімен,орыс үкіметінің халыққа білім беру жүйесімен танысты.Солармен таныса отырып,қазақ балаларына арналған оқулықтар жасаумен айналысты.
1879 жылы Ыбырай Торғай облысындағы мектептердің инспекторлығына тағайындалды.Осы жылы оның алғашқы қазақ тіліндегі оқулығы «Қазақ хрестомтиясы» Орынбор қаласында жарық көрді.Бұл «Қазақ хрстоматиясы» оқулығына енгізілген өлеңдер мен әңгімелерінің тәрбиелік,білімдік маңызы зор болды.Мысалы, (Кел,балалар,оқылық!), (Өнер білім бар жұрттар) сияқты оқырман қауымның жүрегінен шықты.Сонымен қатар «Қазақ христоматиясындағы» бірқатар өлеңдері шәкірттерді отаның сүюге,адамгершілікке,тәлім – тәрбиеге жетелейді.
Ыбырай қазақ даласында бірінші болып қызыдарды білімге тартты.1887 жылы Ырғызда жанында интернаты бар қыздарға арналған мектеп ашты.
Ыбырай Алтынсарин сонымен қатар жазушы да.Қазақ балаларының жас ерекшеліктеріне лайықтап,түсінікті етіп әңгімелер жазды.Ол орыс тіліндегі балаларға арналған көптеген шығармаларды қазақ тіліне жеңіл аудара білді.Ыбырай Алтынсарин ұлтымыздың халық ағарту саласында көп еңбек етті.Ол 48 жысында ерте қайтыс болса да,болашақ ұрпаққа тәлім болар мол еңбек қалдырды.Ыбырай Алтынсариннің еңбегі қазақ халқының мәдени және рухани дамуына,алдыңғы қатарлы озық мәдениетке жетуге игі ықпал етті.
. «Ойашар» сәйкестендіру
Ыбырай Алтынсарин қай жылы дүниеге келді
|
3
|
1887 жыл
|
Ы.Алтынсарин қай жылы мектепті бітіріп,атасы Балғожа бидің хатшысы ретінде тілмаштық қызмет атқарды
|
5
|
1879 жыл
|
Ы.Алтынсарин Ырғызда жанында интернаты бар қыздарға арналған мектепті қай жылы ашты
|
1
|
1841 жыл
|
Ы.Алтынсарин Торғай облысындағы мектептердің инспекторлығына қай жылы тағайындалды
|
2
|
1864 жылы
|
Ы.Алтынсарин Торғайда қазақ балаларына арналған мектепте қай жылы ұстаздық етті
|
4
|
1857 жыл
|
«Менің білім деңгейім»
Тест
1.Ыбырай Алтынсарин қазақ қыздарына арнап мектепті қай жерде ашты?
А) Торғай Ә) Ырғыз Б) Қостанай В) Семей
2.Ы.Алтынсариннің атасы:
А) Оспан Ә) Балғожа би Б) Қайырхан В) Төле би
3.Ы.Алтынсарин неше жасында қайтыс болды
А) 48 жасында Ә) 45 жасында Б) 42 жасында В) 41 жасында
4.Ы.Алтынсарин қай жылы Балғожа бидің хатшысы ретінде тілмаштық қызмет атқарды?
А) 1864 ж Ә) 1841 ж Б) 1857 ж В) 1879 ж
Балама тест
Ы.Алтынсарин 1841 жылы қазіргі Қостанай облысының Торғай жерінде дүниеге келді. (иә)
1864 жылы Орынбор шекаралық комиссиясы жанындағы мектепті алтын медальмен бітіреді. (жоқ)
1864 жылы Торғайда қазақ балаларына арналып ашылған мектепте ұстаздық етеді (иә)
1887 жылы Ыбырай Торғай облысындағы мектептердің инспекторлығына тағайындалады. (жоқ)
Топтық жұмыс
Ітоп. Сөз құрамына талдау. кезекші, сызғыш, үйректер, оқыды, биле, көкшіл, айдай, жібектей.
ІІ топ. Тиісті жұрнақтарды жалғау. Ұш, іс, жазу, оқу, өнер, талап.
ІІІ топ. Тиісті жалғауды жалғау. тас, бала, сату, мектеп, айран, орман, би, гүл.
Сабақты бекіту «Топтастыру»
Біз Ыбырай Алтынсарин туралы не білдік?
ІҮ. Қорытынды
Оқушыларды бағалау.
Үйге тапсырма:Ереже жаттау. Ы.Алтынсарин мен Ш.Уәлихановқа Венн диаграммасын жасау.
|
Аудионы тыңдау
Сұрақтарға ауызша жауап береді
Ережені тыңдайды
дәптерге жазады
Пысықтау тапсырмаларын орындайды
|
ҮІ. «Ойашар» сәйкестендіру
Ыбырай Алтынсарин қай жылы дүниеге келді
|
|
1887 жыл
|
Ы.Алтынсарин қай жылы мектепті бітіріп,атасы Балғожа бидің хатшысы ретінде тілмаштық қызмет атқарды
|
|
1879 жыл
|
Ы.Алтынсарин Ырғызда жанында интернаты бар қыздарға арналған мектепті қай жылы ашты
|
|
1841 жыл
|
Ы.Алтынсарин Торғай облысындағы мектептердің инспекторлығына қай жылы тағайындалды
|
|
1864 жылы
|
Ы.Алтынсарин Торғайда қазақ балаларына арналған мектепте қай жылы ұстаздық етті
|
|
1857 жыл
|
«Менің білім деңгейім»
Тест
1.Ыбырай Алтынсарин қазақ қыздарына арнап мектепті қай жерде ашты?
А) Торғай Ә) Ырғыз Б) Қостанай В) Семей
2.Ы.Алтынсариннің атасы:
А) Оспан Ә) Балғожа би Б) Қайырхан В) Төле би
3.Ы.Алтынсарин неше жасында қайтыс болды
А) 48 жасында Ә) 45 жасында Б) 42 жасында В) 41 жасында
4.Ы.Алтынсарин қай жылы Балғожа бидің хатшысы ретінде тілмаштық қызмет атқарды?
А) 1864 ж Ә) 1841 ж Б) 1857 ж В) 1879 ж
Балама тест
Ы.Алтынсарин 1841 жылы қазіргі Қостанай облысының Торғай жерінде дүниеге келді. (
1864 жылы Орынбор шекаралық комиссиясы жанындағы мектепті алтын медальмен бітіреді. (
1864 жылы Торғайда қазақ балаларына арналып ашылған мектепте ұстаздық етеді (
1887 жылы Ыбырай Торғай облысындағы мектептердің инспекторлығына тағайындалады. (
Топтық жұмыс
Ітоп. Сөз құрамына талдау. кезекші, сызғыш, үйректер, оқыды, биле, көкшіл, айдай, жібектей.
ІІ топ. Тиісті жұрнақтарды жалғау. Ұш, іс, жазу, оқу, өнер, талап.
ІІІ топ. Тиісті жалғауды жалғау. тас, бала, сату, мектеп, айран, орман, би, гүл
ҮІ. «Ойашар» сәйкестендіру
Ыбырай Алтынсарин қай жылы дүниеге келді
|
|
1887 жыл
|
Ы.Алтынсарин қай жылы мектепті бітіріп,атасы Балғожа бидің хатшысы ретінде тілмаштық қызмет атқарды
|
|
1879 жыл
|
Ы.Алтынсарин Ырғызда жанында интернаты бар қыздарға арналған мектепті қай жылы ашты
|
|
1841 жыл
|
Ы.Алтынсарин Торғай облысындағы мектептердің инспекторлығына қай жылы тағайындалды
|
|
1864 жылы
|
Ы.Алтынсарин Торғайда қазақ балаларына арналған мектепте қай жылы ұстаздық етті
|
|
1857 жыл
|
«Менің білім деңгейім»Тест
1.Ыбырай Алтынсарин қазақ қыздарына арнап мектепті қай жерде ашты?
А) Торғай Ә) Ырғыз Б) Қостанай В) Семей
2.Ы.Алтынсариннің атасы:
А) Оспан Ә) Балғожа би Б) Қайырхан В) Төле би
3.Ы.Алтынсарин неше жасында қайтыс болды
А) 48 жасында Ә) 45 жасында Б) 42 жасында В) 41 жасында
4.Ы.Алтынсарин қай жылы Балғожа бидің хатшысы ретінде тілмаштық қызмет атқарды?
А) 1864 ж Ә) 1841 ж Б) 1857 ж В) 1879 ж
Балама тест
Ы.Алтынсарин 1841 жылы қазіргі Қостанай облысының Торғай жерінде дүниеге келді. (
1864 жылы Орынбор шекаралық комиссиясы жанындағы мектепті алтын медальмен бітіреді. (
1864 жылы Торғайда қазақ балаларына арналып ашылған мектепте ұстаздық етеді (
1887 жылы Ыбырай Торғай облысындағы мектептердің инспекторлығына тағайындалады. (
Топтық жұмыс
Ітоп. Сөз құрамына талдау. кезекші, сызғыш, үйректер, оқыды, биле, көкшіл, айдай, жібектей.
ІІ топ. Тиісті жұрнақтарды жалғау. Ұш, іс, жазу, оқу, өнер, талап.
ІІІ топ. Тиісті жалғауды жалғау. тас, бала, сату, мектеп, айран, орман, би, гүл
"Қазтұтынуодағы Қостанай экономика колледжі" мекемесі
Учереждение "Костанайский высший экономический колледж Казпотребсоюза"
Сабақ жоспары
План занятия /Урока/№
Пән: Қазақ тілі мен әдебиет
Дисциплина-_Б216_______________________
Мерзімі: 4.10_______
Тақырыбы: Ы.Алтынсарин. Өмірі мен ағартушылық қызметі. Сөз құрамы. Қосымша. Қосымшалардың орын тәртібі.
Сабақ түрі : теориялық сабақ
Сабақ мақсаттары:
а) Білімділігі: Қазақ даласының дара ұстазы Ыбырай Алтынсариннің ұстаздық жолы мен қазақ даласының, келешек ұрпақтың қамы үшін жүргізілген еңбектері туралы және сөздің құрамы оған жалғанатын қосымшалаға тоқталу
ә) Дамытушылық: Студенттердің ой тұжырымдарын, әдеби тіл байлықтарын, есте сақтау қабілеттерін, көркем сөз оқу шеберлігін дамыту.
б) Тәрбиелік: Студенттерді Ыбырай әңгімелеріндегі кейіпкерлердің жақсы мінез - құлық, орынды іс - әрекеттерін талдау арқылы адамгершілікке, адалдыққа, мейірімділікке қамқорлық жасауға баулу, тәрбиелеу.
Әдебиет: Каппасова. Қазақ әдебиеті
Сабақтың мазмұны:
Кезеңдер
|
Уақыт
|
1. Ұйымдастыру кезеңі
|
1
|
2.Үй жұмысын тексеру кезеңі
|
10-15
|
Жаңа тақырып
|
60
|
Үй жұмысы
|
2
|
Баға
|
2
|
1 Ұйымдастыру кезеңі- амандасу, топпен танысу
1. Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу
2. Дайындығын қадағалау
3. Назарын сабаққа аудару
2. Тіл дамыту кезеңі- сұрақтарға жауап беру, диалог құру,әңгімелеу
3. Үй жұмысын тексеру.
1.Ыстықкөл күнделігін сұрау. Топтық жұмыс
. «Өзіңе сен,өзіңді сүйреп шығар...» сұрақтар
«Қоржыннан шыққан сұрақтар»
1. Ш.Уәлиханов деген кім ?
2. Ш.Уәлихановтың ғылыми ізденістері туралы не білесің?
3. Ш.Уәлихановтың ғалым,саяхатшы ретінде қалыптасуына орыс мәдениеті қалай әсер етті ?
4. Ноғайлар мен қазақтарды «екі туысқан бауыр» деп атаған ғалым?
5.Шоқанды әлемге әйгілі еткен сапары
|
Сабақтың барысы
Оқытушының іс-әрекеті
Деятельность преподавателя
|
Оқушының іс-әрекеті
Деятельность обучающихся
|
1.Сөздікпен жүмыс:
Оқулықтағы жаңа сөздерді жазу
Қызығушылықты ояту.
Ыбырай Алтысариннің өлеңін тындап.авторын табу.
ІІІ. Жаңа сабақ
Сөз құрамы (Состав слова)
Қазақ тілінде сөз құрамы түбір сөзден, түбір мен қосымшадан /түбір+жұрнақ, түбір+жалғау, түбір+жұрнақ+жалғау/-қосымшалы сөз, туынды сөз, қос сөз, қысқарған сөздер, сөз тіркестерінен тұрады.
(В казахском языке состав слова состоит из корня, корня и аффиксов /составные слова/, производных слов, удвоенных слов, сложносокращенных слов, словосочетаний).
Түбір – сөздердің ешқандай тұлғалық бөлшектерге бөлінбейтін түпкі, негізгі қазығы, жаңа сөз жасаудың негізі. (Корень – первоначальная, неделимая основа слова).
Түбір түрлері (Виды корня)
1. Дара түбір (простой корень). Мысалы: ата, кітап, адам, мектеп т.б.
2. Қос сөздер (удвоенные слова). Мысалы: тау-тау, кезек-кезек, ата-ана т.б.
3. Біріккен сөздер (сращенные слова). Мысалы: белбеу, Көкшетау, боөторғай т.б.
Негізгі түбір – қосымшасыз жеке тұрып, бір мағынаға ие болады.
(Непроизводный корень /основа/ - слово без аффиксов, имеет одно значение). Мысалы: бала, оқы, т.б.
Туынды түбір – түбірге жұрнақтар қосылып, жаңадан түбір сөз пайда болады.
(Производный корень – образованный новый корень с помощью суффиксов).
Мысалы: бала – бала+лық, мал – мал+шы, дәрі – дәрі+гер, өнер - өнер+паз т.б.
Түбірлес сөздер – бір түбірден пайда болған бірнеше сөз.
(Однокоренные слова – слова, образованные из одного корня.
Мысалы: өн –өнім - өндіріс - өніс - өнгіш т.б.
Туынды сөздер мен туынды түбір сөздер бірдей емес. Туынды түбір жұрнақтар арқылы негізгі түбірден туған сөз болса, туынды сөз тек туынды түбірден ғана жасалады. Сонымен бірге туынды түбірден туынды сөздер өрби береді.
(Производный корень и производные слова – это не одно и то же понятие. Производный корень образуется от непроизводного корня при помощи суффикса, а производные слова образуются только от производного корня). Мысалы: біл – білім – туынды түбір (производный корень).
білім – білімді, білімпаз – туынды сөздер (производные слова).
Қосымшалы сөз – түбір мен қосымшадан құрылып тұрған сөз.
Қосымшаның екі түрі бар: біріншісі – жұрнақ, екіншісі – жалғау.
(Қосымша –это прибавочная морфема, т.е. аффикс. Аффиксальное слово состоит из корня и аффикса. Аффикс бывает двух видов: первый – суффикс, второй – окончание). Мысалы: жұмыс – шы - лар
Сөз құрамы: түбір + жұрнақ + жалғау
Балалар,бүгінгі жаңа сабақты бастауымыз мына өлеңнің жалғасын тауып,авторын анықтауымызға байланысты:
Өлеңнің тақырыбы мен авторы ата
Олай болса біздің бүгінгі сабағымыз ұлы ағартушы,педагог,ғалым Ыбырай Алтынсаринге арналады
Жаңа сабақтың жоспары:
Ыбырайдың өмірі мен балалық шағы
Ыбырай – ұстаз
Ыбырай – жазушы
Ыбырай – ақын
Ыбырай – аудармашы
Ағартушы ,педагог,жазушы,ғалым,балалар әдебиетінің атасы Ыбырай Алтынсарин 1841 жылы қазіргі Қостанай обылысының Торғай жерінде дүниеге келген.Әкесінен жастайынан айырылған Ыбырай атасы Балғожа би тәрбиелейді.1857 жылы Орынбор шекаралық комиссиясы жанындағы мектепті алтын медальмен бітіреді.Мұнда орыс,араб,татар және парсы тілдерін жақсы меңгеріп шығады.
Мектепті 1857 жылы бітіріп,атасы Балғожа бидің хатшысы ретінде тілмаштық қызмет атқарады.1864 жылы Торғайда қазақ балаларына арналып ашылған мектепте ұстаздық етеді.
Сол замандағы қаражаттың жетіспеушілігі,мектеп үйі,құрал – аспаптардың жоқтығы да оны мұқалта алмады.Ол ауыл – ауылды аралап,халыққа білім беретін зиялы мектептердің артықшылығын түсіндірді.Өзінің насихатын халықтың жүрегіне жеткізе білген оған халық арасынан қолдау көрсетушілер табылды.Қаржы жинаудың ең алдымен өзі бастап,атасы Балғожаның еншісіне берген малын сатып,түскен ақшаны мектеп салуға жұмсады.Оқу үйі жетіспеген кезде,оқу – білім іздеген қазақ балаларын өз үйіне жатқызып оқытқан.
Сол замнның ең озық білім ордалары саналған Петербург,Қазан қалаларына барып,орыс ағартушыларының еңбектерімен,орыс үкіметінің халыққа білім беру жүйесімен танысты.Солармен таныса отырып,қазақ балаларына арналған оқулықтар жасаумен айналысты.
1879 жылы Ыбырай Торғай облысындағы мектептердің инспекторлығына тағайындалды.Осы жылы оның алғашқы қазақ тіліндегі оқулығы «Қазақ хрестомтиясы» Орынбор қаласында жарық көрді.Бұл «Қазақ хрстоматиясы» оқулығына енгізілген өлеңдер мен әңгімелерінің тәрбиелік,білімдік маңызы зор болды.Мысалы, (Кел,балалар,оқылық!), (Өнер білім бар жұрттар) сияқты оқырман қауымның жүрегінен шықты.Сонымен қатар «Қазақ христоматиясындағы» бірқатар өлеңдері шәкірттерді отаның сүюге,адамгершілікке,тәлім – тәрбиеге жетелейді.
Ыбырай қазақ даласында бірінші болып қызыдарды білімге тартты.1887 жылы Ырғызда жанында интернаты бар қыздарға арналған мектеп ашты.
Ыбырай Алтынсарин сонымен қатар жазушы да.Қазақ балаларының жас ерекшеліктеріне лайықтап,түсінікті етіп әңгімелер жазды.Ол орыс тіліндегі балаларға арналған көптеген шығармаларды қазақ тіліне жеңіл аудара білді.Ыбырай Алтынсарин ұлтымыздың халық ағарту саласында көп еңбек етті.Ол 48 жысында ерте қайтыс болса да,болашақ ұрпаққа тәлім болар мол еңбек қалдырды.Ыбырай Алтынсариннің еңбегі қазақ халқының мәдени және рухани дамуына,алдыңғы қатарлы озық мәдениетке жетуге игі ықпал етті.
. «Ойашар» сәйкестендіру
Ыбырай Алтынсарин қай жылы дүниеге келді
|
3
|
1887 жыл
|
Ы.Алтынсарин қай жылы мектепті бітіріп,атасы Балғожа бидің хатшысы ретінде тілмаштық қызмет атқарды
|
5
|
1879 жыл
|
Ы.Алтынсарин Ырғызда жанында интернаты бар қыздарға арналған мектепті қай жылы ашты
|
1
|
1841 жыл
|
Ы.Алтынсарин Торғай облысындағы мектептердің инспекторлығына қай жылы тағайындалды
|
2
|
1864 жылы
|
Ы.Алтынсарин Торғайда қазақ балаларына арналған мектепте қай жылы ұстаздық етті
|
4
|
1857 жыл
|
«Менің білім деңгейім»
Тест
1.Ыбырай Алтынсарин қазақ қыздарына арнап мектепті қай жерде ашты?
А) Торғай Ә) Ырғыз Б) Қостанай В) Семей
2.Ы.Алтынсариннің атасы:
А) Оспан Ә) Балғожа би Б) Қайырхан В) Төле би
3.Ы.Алтынсарин неше жасында қайтыс болды
А) 48 жасында Ә) 45 жасында Б) 42 жасында В) 41 жасында
4.Ы.Алтынсарин қай жылы Балғожа бидің хатшысы ретінде тілмаштық қызмет атқарды?
А) 1864 ж Ә) 1841 ж Б) 1857 ж В) 1879 ж
Балама тест
Ы.Алтынсарин 1841 жылы қазіргі Қостанай облысының Торғай жерінде дүниеге келді. (иә)
1864 жылы Орынбор шекаралық комиссиясы жанындағы мектепті алтын медальмен бітіреді. (жоқ)
1864 жылы Торғайда қазақ балаларына арналып ашылған мектепте ұстаздық етеді (иә)
1887 жылы Ыбырай Торғай облысындағы мектептердің инспекторлығына тағайындалады. (жоқ)
Топтық жұмыс
Ітоп. Сөз құрамына талдау. кезекші, сызғыш, үйректер, оқыды, биле, көкшіл, айдай, жібектей.
ІІ топ. Тиісті жұрнақтарды жалғау. Ұш, іс, жазу, оқу, өнер, талап.
ІІІ топ. Тиісті жалғауды жалғау. тас, бала, сату, мектеп, айран, орман, би, гүл.
Сабақты бекіту «Топтастыру»
Біз Ыбырай Алтынсарин туралы не білдік?
ІҮ. Қорытынды
Оқушыларды бағалау.
Үйге тапсырма:Ереже жаттау. Ы.Алтынсарин мен Ш.Уәлихановқа Венн диаграммасын жасау.
|
Аудионы тыңдау
Сұрақтарға ауызша жауап береді
Ережені тыңдайды
дәптерге жазады
Пысықтау тапсырмаларын орындайды
|
Достарыңызбен бөлісу: |