Бет-жақ протездерін дайындау техникасы» ПӘні бойынша әдістемелік өҢдеу мамандығы: 0304000 «стоматология»



Дата08.09.2017
өлшемі273,91 Kb.
#31894
түріСабақ
ОҢТҮСТIК ҚАЗАҚСТАН МЕМЛЕКЕТТIК ФАРМАЦЕВТИКА АКАДЕМИЯСЫ


Техникалық және орта кәсіби білім беру факультеті

СТОМАТОЛОГИЯЛЫҚ ПӘНДЕР КАФЕДРАСЫ

«Бет-жақ протездерін дайындау техникасы»


ПӘНІ БОЙЫНША ӘДІСТЕМЕЛІК ӨҢДЕУ

Мамандығы: 0304000 «СТОМАТОЛОГИЯ»

Біліктілігі: 0304023 «Дантист»

Курсы: 4

Семестр: VII
Құрастырушы:

Кайпов.С.С.

Шымкент-2014ж.

Кафедра мәжілісінде қаралды және бекітілді

«_______» _____________

№ «_______» хаттама


«Бекітемін»

Кафедра меңгерушісі _______________________



Сабақ №1
1.Сабақтың тақырыбы: Төменгі жақ сынықтарын емдеу үшін қолданатын бекітуші және түзетуші аппараттар, оларды дайындау техникасы.

2.Сағат саны: 4 акад.сағат. 180 мин (100%)

3.Сабақтың түрі: тәжірибелік

4.Сабақтың мақсаты:

а)оқыту: Төменгі жақ сынықтарын емдейтін ұстап тұрушы және репонирлеуші аппараттар және оларды дайындау техникасымен оқушыларды таныстыру.

б)тәрбиелік: «Дантист» біліктілігі бойынша базалық құдіреттілікке ие болуы тиіс.

в)дамыту: Төменгі жақ сынықтарын емдейтін ұстап тұрушы және репонирлеуші аппраттар және оларды дайындау техникасын қолдну.

5.Оқыту әдісі: Зертханада гипстік мүсіндер және балауыздар, құрал-жабдықтармен жұмыс жасау, және сұрақ-жауап.

6. Материалды-техникалық жабдықталуы:

а) техникалық құралдар: Самсон аппараты, шлиф мотор, ғаныш пышағы,комьпютер.

ә) көрнекі және дидактикалық құралдар: Фантом, Колба, Шпательдер, Плакаттар және пластмассалар яғни Фторакс, Этакрил және эластикалық массалар.

б) оқыту орны: Тіс техникалық зертханасы

7. Әдебиеттер:

Ескерту: әдебиеттер тізімін жыл сайын жаңартуға болады.

Негізгі:

1. Костур Б., Миняева В.А. «Челюстно-лицевое протезирование»

(«Медицина», 1985г,)

2. Погодин В.С. Пономарева В.А. «Руководство для зубных техников»

(«Медицина», 1983г,)

3. Копейкин В.Н., Демнер Л.М. «Зубопротезная техника»

(«Медицина», 1985г.)

4. Гаврилов Е.И., Оксман И.М. «Ортопедическая стоматология»

(«Медицина», 1978г.)

Қосымша:

1. Яковлев В.И., Трофимова Е.К. «Диагностика, лечение и профилактика

стоматологических заболеваний» (Минск, 1995г.)

2. Супиев Т.К., Ахметжанов А.М. «Поэтапная реабилитация детей

с врожденными расщелинами губы и неба»

(Методические рекомендауции, Алматы, 1995г.)



8. Ұйымдастыру кезеңі------------------------------------------------------------------5 мин(3%)

Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Сабақтың мақсаты мен міндеті.



9. Оқушылардың өтілген тақырып бойынша білімін тексеру. ------------3 мин(2%)

(тест, есептер, жазбаша жауап сұрақтары және т.б.)

Бет жақ протездерінің қолдану тәсілдері.

10. Жаңа сабақты түсіндіру.-----------------------------------------------------------27 мин(15%)

Астыңғы жақ сынығы орнынан тайып қиын қимылдайтын жағдайда сыныққа сым шендеуіш пен резенке сақина көмегімен сынықты тартып тұратын реттеуіш аппарат қойылады немесе серпімді сым шендеуіш пен винтпен икемделген құрал қойылады. Шендеуішті екі сынықта да тіс болған жағдайда қолданады. Құрамды шендеуішті әрбір сыныққа бөлек тістің сырт жағынан қайырып келтіреді шендеуіштің серпінді қалыңдығы 1,2-1,5 мм тотықпайтын болат сымнан әзірленеді. Екі басы ілмектелініп, оған соғып тұруға арналмаған резеңке сақина орнатылады, сақина сыртының немесе сым лигатурасының көмегімен шендеуіш тіске бекітіледі. Сынықтары дұрыс қалпына келгеннен кейін реттеуіш шендеуіш бекітетін шендеуішке ауыстырылады.

11. Оқушылардың өз бетінше атқаратын жұмысы.--------------------------121 мин(67%)

(зертханалық тәжірибе, мамандық дағдыларын меңгеру, ауруларды курация

лау, ситуациялық есептерді құру мен шешу және т.б. нақты осы тақырыпқа

қатынасты сипаттау).

1.Тигрштет шендеуішін дайындау.

12. Жаңа тақырыпты бекіту. -------------------------------------------------------14 мин (7%)

1. Жақ аралық, лигатуралық бекіту, жай тәсіл Айви тәсілі.

2. В.С. Васильевтің ленталық стандарттық шендеуіші көрсетілген.

3. Жолдық шендеуіш. Қатты иекасты проща

4. Астыңғы жақ сынығы бекітунһге арналған бекітуші сым шендеуіші.

5. Астығғы жақ сынығы.

6. Бекітетін және түзелетін аппараттар.

13.Сабақтың қорытындылау. ---------------------------------------------------5 мин(3%)

Оқушылардың білім деңгейін бағалау.

Келесі сабақтың тақырыбын хабарлау.

14. Үйге тапсырма беру. ---------------------------------------------------5 мин.(3%)

1.Төменгі жақ сынықтарын емдейтін ұстап тұрушы және репонирлеуші аппраттар және оларды дайындау техникасы білуі керек.



Сабақ №2
1.Сабақтың тақырыбы: Жоғарғы жақ сынықтарын емдеу үшін қолданатын бекітуші және түзетуші аппараттар, оларды дайындау техникасы.
2.Сағат саны: 4 акад.сағат. 180 мин (100%)

3.Сабақтың түрі: тәжірибелік

4.Сабақтың мақсаты:

а)оқыту: Жоғарғы жақ сынықтарын емдейтін ұстап тұрушы және репонирлеуші аппараттар және оларды дайындау техникасы.

б)тәрбиелік: «Дантист» біліктілігі бойынша базалық құдіреттілікке ие болуы тиіс.

в)дамыту: Жоғарғы жақ сынықтарын емдейтін ұстап тұрушы және репонирлеуші аппараттар және оларды дайындау техникасын қолдану.

5.Оқыту әдісі: Зертханада гипстік мүсіндер және балауыздар, құрал-жабдықтармен жұмыс жасау, және сұрақ-жауап.

6. Материалды-техникалық жабдықталуы:

а) техникалық құралдар: Самсон аппараты, шлиф мотор, ғаныш пышағы,компютер.

ә) көрнекі және дидактикалық құралдар: Фантом, Колба, Шпательдер, Плакаттар және пластмассалар яғни Фторакс, Этакрил және эластикалық массалар.

б) оқыту орны: Тіс техникалық зертханасы

7. Әдебиеттер:

Ескерту: әдебиеттер тізімін жыл сайын жаңартуға болады.

Негізгі:

1. Костур Б., Миняева В.А. «Челюстно-лицевое протезирование»

(«Медицина», 1985г,)

2. Погодин В.С. Пономарева В.А. «Руководство для зубных техников»

(«Медицина», 1983г,)

3. Копейкин В.Н., Демнер Л.М. «Зубопротезная техника»

(«Медицина», 1985г.)

4. Гаврилов Е.И., Оксман И.М. «Ортопедическая стоматология»

(«Медицина», 1978г.)

Қосымша:

1. Яковлев В.И., Трофимова Е.К. «Диагностика, лечение и профилактика

стоматологических заболеваний» (Минск, 1995г.)

2. Супиев Т.К., Ахметжанов А.М. «Поэтапная реабилитация детей

с врожденными расщелинами губы и неба»

(Методические рекомендауции, Алматы, 1995г.)



8. Ұйымдастыру кезеңі------------------------------------------------------------------5 мин(3%)

Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Сабақтың мақсаты мен міндеті.



9. Оқушылардың өтілген тақырып бойынша білімін тексеру. ------------3 мин(2%)

(тест, есептер, жазбаша жауап сұрақтары және т.б.

1. Жасалған протезді тексеріп қабылдап алу .

10. Жаңа сабақты түсіндіру.-----------------------------------------------------------27 мин(15%)

Үстіңгі жақ сынықтарының артқа қарай ауытқуы жұтқыншақтың көзін жауып қалу салдарынан асодикацияға соқтыруы мүмкін. Бұл асқынуға жол бермеу үшін сынықты артқа тарту керек. Артқа тарту және сынықты орнықтыру ауыздан тыс тәсілмен жасалады. Бұл үшін бас таңғышты жасайды және оның алдыңғы бөліміне қалыңдығы 3-4 мм болат сымнан жасалған иін дәнекерленген темір пластинканы гипстейді немесе орташа сызығы бойымен 3-4 бұралған ұшы ілетін ілмекпен жапсырылады. Ауыз қуысына қарама-қарсы үстіңгі жақтың тістерін, ұшы ілгекпен тұйықталған жапсырма қойылады немес күрек тіс маңына ілетін ілгегі бар пластинкалық қызыл иек шендеуішіне қолданады. Созылған жүгеншік арқылы үстіңгі жақ сынығын бастаңғышқа тартып қояды.



11. Оқушылардың өз бетінше атқаратын жұмысы.--------------------------121 мин(67%)

(зертханалық тәжірибе, мамандық дағдыларын меңгеру, ауруларды курация

лау, ситуациялық есептерді құру мен шешу және т.б. нақты осы тақырыпқа

қатынасты сипаттау).

1.Жоғарғы жақ сынықтарын ұстап тұрушы аппараттар дайындау .

12. Жаңа тақырыпты бекіту. -------------------------------------------------------14 мин (7%)

1. Жақ аралық лигатуралық бекіту, жай тәсіл, Айви тәсілі.

2. В.С. Василевтің таспалық стандарттық тіс шендеуіші. Көрсетілім.

3. Үстіңгі жақ сынығын бекітуіне арналған бекіту сым шендеуіші.

4. Үстіңгі жақ сынығы.

5. Бекіту және түзету аппараттар.



13.Сабақтың қорытындылау. ---------------------------------------------------5 мин(3%)

Оқушылардың білім деңгейін бағалау.

Келесі сабақтың тақырыбын хабарлау.

14. Үйге тапсырма беру. ---------------------------------------------------5 мин.(3%)

Жоғарғы жақ сынықтарын емдейтін ұстап тұрушы және репонирлеуші аппараттар және оларды дайындау техникасы.


Сабақ №3
1.Сабақтың тақырыбы: Бекітуші аппараттарды қолдана отырып, тіссіз жақтар сынықтарын емдеу ерекшеліктері.Оларды дайындау техникасы.

2.Сағат саны: 4 акад.сағат. 180 мин (100%)

3.Сабақтың түрі: тәжірибелік

4.Сабақтың мақсаты:

а)оқыту: Тіссіз жақ сынығын емдеу ерекшеліктері Порта шендеуіші қолданылатын бекіту аппараттары түрлерімен оқушыларды таныстыру.

б)тәрбиелік: «Дантист» біліктілігі бойынша базалық құдіреттілікке ие болуы

тиіс.


в)дамыту: Тіссіз жақ сынығын емдеу ерекшеліктері Прота шендеуіші қолданылатын бекіту аппараттары түрлерін

5.Оқыту әдісі: Зертханада гипстік мүсіндер және балауыздар, құрал-жабдықтармен жұмыс жасау, және сұрақ-жауап.

6. Материалды-техникалық жабдықталуы:

а) техникалық құралдар: Самсон аппараты, шлиф мотор, ғаныш пышағы,компютер.

ә) көрнекі және дидактикалық құралдар: Фантом, Колба, Шпательдер, Плакаттар және пластмассалар яғни Фторакс, Этакрил және эластикалық массалар.

б) оқыту орны: Тіс техникалық зертханасы

7. Әдебиеттер:

Ескерту: әдебиеттер тізімін жыл сайын жаңартуға болады.

Негізгі:

1. Костур Б., Миняева В.А. «Челюстно-лицевое протезирование»

(«Медицина», 1985г,)

2. Погодин В.С. Пономарева В.А. «Руководство для зубных техников»

(«Медицина», 1983г,)

3. Копейкин В.Н., Демнер Л.М. «Зубопротезная техника»

(«Медицина», 1985г.)

4. Гаврилов Е.И., Оксман И.М. «Ортопедическая стоматология»

(«Медицина», 1978г.)

Қосымша:

1. Яковлев В.И., Трофимова Е.К. «Диагностика, лечение и профилактика

стоматологических заболеваний» (Минск, 1995г.)

2. Супиев Т.К., Ахметжанов А.М. «Поэтапная реабилитация детей

с врожденными расщелинами губы и неба»

(Методические рекомендауции, Алматы, 1995г.)

1. Копейкин В.Н., Демнер Л.М. «Зубопротезная техника»

(Москва, «Медицина», 2010.)

2. Курляндский В.Ю. «Руководство к практическим занятиям

по ортопедической стоматологии» (Москва, «Медицина», 1997г.)

3. Рыбаков А.И., Иващенко Г.М., Пуре Т.М. «Справочник по стоматологии»

(Москва, «Медицина», 1996г



Қосымша:

1. Варес Э.Я. «Восстановление полной утраты зубов» (Донецк, 2001г.)

2. Погодин В.С., Пономарев В.А. «Руководство для зубных техников»

(Ленинград, «Медицина», 1993г.)



8. Ұйымдастыру кезеңі------------------------------------------------------------------5 мин(3%)

Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Сабақтың мақсаты мен міндеті.



9. Оқушылардың өтілген тақырып бойынша білімін тексеру. ------------3 мин(2%)

(тест, есептер, жазбаша жауап сұрақтары және т.б.)

Істеген жұмыстарын қабылдау.

10. Жаңа сабақты түсіндіру.-----------------------------------------------------------27 мин(15%)

Тіссіз жақ сынықтарына аса ірі қолдауын тапқан – Порта шендеуіші. Ол үстіңгі және астыңғы жақ базистік пластинкалардан тұрады. Жеке блокқабекітіледі. Бұл шендеуіштің алдыңғы бөлігін тамақ ішіне орналасқан тесік жасайды. Порт шендеуішін ауызға салғаннан кейін сынықты мықтырақ бекіту үшін иекке иек асты Прощасын қою керек.



11. Оқушылардың өз бетінше атқаратын жұмысы.--------------------------121 мин(67%)

(зертханалық тәжірибе, мамандық дағдыларын меңгеру, ауруларды курация

лау, ситуациялық есептерді құру мен шешу және т.б. нақты осы тақырыпқа

қатынасты сипаттау).

1.Порта шендеуішін дайындау.

12. Жаңа тақырыпты бекіту. -------------------------------------------------------14 мин (7%)

1. Лигатура сымдарының түрлері.

2. Воск түрлері.

3. Шур аппараттары.



13.Сабақтың қорытындылау. ---------------------------------------------------5 мин(3%)

Оқушылардың білім деңгейін бағалау.

Келесі сабақтың тақырыбын хабарлау.

14. Үйге тапсырма беру. ---------------------------------------------------5 мин.(3%)

Тіссіз жақ сынықтарын ұстап тұрушы аппратпен емдеу ерекшелігі және оларды дайындау ерекшелігі.


Сабақ №4
1.Сабақтың тақырыбы: Сүиек тіні ақауланған тіссіз төменгі жақтың сынықтарын емдеу үшін қолданылатын бекітуші және түзетуші аппараттар.

2.Сағат саны: 4 акад.сағат. 180 мин (100%)

3.Сабақтың түрі: тәжірибелік

4.Сабақтың мақсаты:

а)оқыту: Астыңғы жақтың сүйек тіні кемістігі жағдайында протездер мен аппараттар, сүйек пластинкасын өндіреді немесе протезді толығымен үйрету қажет.

б)тәрбиелік: «Дантист» біліктілігі бойынша базалық құдіреттілікке ие болуы тиіс.

в)дамыту: Астыңғы жақтың сүйек тіні кемістігі жағдайында протездер мен аппараттар, сүйек пластинкасын өндіреді немесе протездейді.

5.Оқыту әдісі: Зертханада гипстік мүсіндер және балауыздар, құрал-жабдықтармен жұмыс жасау, және сұрақ-жауап.

6. Материалды-техникалық жабдықталуы:

а) техникалық құралдар: Самсон аппараты, шлиф мотор, ғаныш пышағы,компютер.

ә) көрнекі және дидактикалық құралдар: Фантом, Колба, Шпательдер, Плакаттар және пластмассалар яғни Фторакс, Этакрил және эластикалық массалар.

б) оқыту орны: Тіс техникалық зертханасы

7. Әдебиеттер:

Ескерту: әдебиеттер тізімін жыл сайын жаңартуға болады.

Негізгі:

1. Костур Б., Миняева В.А. «Челюстно-лицевое протезирование»

(«Медицина», 1985г,)

2. Погодин В.С. Пономарева В.А. «Руководство для зубных техников»

(«Медицина», 1983г,)

3. Копейкин В.Н., Демнер Л.М. «Зубопротезная техника»

(«Медицина», 1985г.)

4. Гаврилов Е.И., Оксман И.М. «Ортопедическая стоматология»

(«Медицина», 1978г.)

Қосымша:

1. Яковлев В.И., Трофимова Е.К. «Диагностика, лечение и профилактика

стоматологических заболеваний» (Минск, 1995г.)

2. Супиев Т.К., Ахметжанов А.М. «Поэтапная реабилитация детей

с врожденными расщелинами губы и неба»

(Методические рекомендауции, Алматы, 1995г.)

1. Копейкин В.Н., Демнер Л.М. «Зубопротезная техника»

(Москва, «Медицина», 2010.)

2. Курляндский В.Ю. «Руководство к практическим занятиям

по ортопедической стоматологии» (Москва, «Медицина», 1997г.)

3. Рыбаков А.И., Иващенко Г.М., Пуре Т.М. «Справочник по стоматологии»

(Москва, «Медицина», 1996г



Қосымша:

1. Варес Э.Я. «Восстановление полной утраты зубов» (Донецк, 2001г.)

2. Погодин В.С., Пономарев В.А. «Руководство для зубных техников»

(Ленинград, «Медицина», 1993г.)



8. Ұйымдастыру кезеңі------------------------------------------------------------------5 мин(3%)

Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Сабақтың мақсаты мен міндеті.



9. Оқушылардың өтілген тақырып бойынша білімін тексеру. ------------3 мин(2%)

(тест, есептер, жазбаша жауап сұрақтары және т.б.)

1. Жасалған протезді тексеріп қабылдап алу

10. Жаңа сабақты түсіндіру.-----------------------------------------------------------27 мин(15%)

Астыңғы жақ сүйегінің оқшауланған кемістігі жағдайында сүйек пластинкасын жасайды немесе протездеу. Протездер мен аппараттар әртүрлі құрылысты болуы мүмкін. Аппарат немесе протез құрылысын дұрысырақ таңдау үшін астыңғы жақ кемістігін жарақатқа әрбір сынықтағы тіс саны. Сүйек кемістігінің шамасы бойынша жіктеу әдісі тиімдірек.

Осыған сәйкес төрт топқа бөлеміз. Бірінші топқа екі үзіндісінде 3-4 тістен бар жақтар кіреді. Кемістіңтің мөлшері 2 см және одан жоғары. Екінші топты екі үзіндісінде де 1-2 тістен бар жақтар құрайды. Үшінші топқа бір немесе екі тіссіз сынықтар бар астыңғы жақтар жатады. Төртінші топқа астыңғы жақтың екіжақтама кемістігі топтасады. (ортадла сынықта тістер бар да, ал қапталдағы сынықта тіс жоқ жағдайда немесе қапталдағы сынықтарда тіс бар және ортадағысында тіс жоқ жағдайы)

Сүйек пластикалық операциясының сәтті шығуы шарттарының бірі болып, жақ сынығының мықты бекітілуі болып табылады. Олардың тұрақты және қозғалмайтын қалыбын біту процессін жылдамдатады. Ол деген қондырым кірігіп өсіп кетуі деген сөз. Жақ сынығын емдеу үшін пайдаланған аппараттар (жақаралық бекітетін сым шендеуіш) бұл мақсаттар үшін жарамсыздау. Себебі сүйек сынығын керісінше тұрақты ұстап тұра алмайды.

Аппарат астыңғы жақ сынығының қатар екі тісіне және олардың антогоплсіне бекітілген екі тіс сауытынан тұрады. Тіссауыттар сақиналарымен немесе каппалармен алмастырылуы мүмкін. Тіссауыттың ұрт жақ бетіне төртқырлы түтіктер жапсырылады.

11. Оқушылардың өз бетінше атқаратын жұмысы.--------------------------121 мин(67%)

(зертханалық тәжірибе, мамандық дағдыларын меңгеру, ауруларды курация

лау, ситуациялық есептерді құру мен шешу және т.б. нақты осы тақырыпқа

қатынасты сипаттау).

1.Тіссіз төменгі жақтың сынықтарын емдеу үшін қолданатын аппараттар дайындау.

12. Жаңа тақырыпты бекіту. -------------------------------------------------------14 мин (7%)

1. Аппарат немесе протез құрылысын таңдау үшін тісті астыңғы жақ сүйек тінінің кемістігінің классификациясы.

2. Бекітетін аппаратар.

3. Сынықтарды жақ аралық бекітетін қатты бекітуші Бетальман аппараты.

4. Ванкевич аппаратына қойылатын талаптар.

5. Гипстің механикалық қасиеттері.



13.Сабақтың қорытындылау. ---------------------------------------------------5 мин(3%)

Оқушылардың білім деңгейін бағалау.

Келесі сабақтың тақырыбын хабарлау.

14. Үйге тапсырма беру. ---------------------------------------------------5 мин.(3%)

Астыңғы жаұқтың сүйек тіні кемістігі жағдайында протездер мен аппараттар.


Сабақ №5
1.Сабақтың тақырыбы: Бет-жақ аймағы тіндеріне пластинка жасау барысындағы ортопедиялық кірісулер.Қалыптастырушы аппараттар.

2.Сағат саны: 4 акад.сағат. 180 мин (100%)

3.Сабақтың түрі: тәжірибелік

4.Сабақтың мақсаты:

а)оқыту: Беттің қатты және жұмсақ тіндерінің кемістігі, бет-жақ аймағының тініне жамау салу кезіндегі үлгілеуші аппараттарының рөлі және қызметі.

б)тәрбиелік: «Дантист» біліктілігі бойынша базалық құдіреттілікке ие болуы тиіс.

в)дамыту: Беттің қатты және жұмсақ тіндерінің кемістігі бет-жақ аймағының тініне жамау салу кезіндегі үлгілеуші аппараттарының рөлін және қызметін.

5.Оқыту әдісі: Зертханада гипстік мүсіндер және балауыздар, құрал-жабдықтармен жұмыс жасау, және сұрақ-жауап.

6. Материалды-техникалық жабдықталуы:

а) техникалық құралдар: Самсон аппараты, шлиф мотор, ғаныш пышағы,компютер.

ә) көрнекі және дидактикалық құралдар: Фантом, Колба, Шпательдер, Плакаттар және пластмассалар яғни Фторакс, Этакрил және эластикалық массалар.

б) оқыту орны: Тіс техникалық зертханасы

7. Әдебиеттер:

Ескерту: әдебиеттер тізімін жыл сайын жаңартуға болады.

Негізгі:

1. Костур Б., Миняева В.А. «Челюстно-лицевое протезирование»

(«Медицина», 1985г,)

2. Погодин В.С. Пономарева В.А. «Руководство для зубных техников»

(«Медицина», 1983г,)

3. Копейкин В.Н., Демнер Л.М. «Зубопротезная техника»

(«Медицина», 1985г.)

4. Гаврилов Е.И., Оксман И.М. «Ортопедическая стоматология»

(«Медицина», 1978г.)

Қосымша:

1. Яковлев В.И., Трофимова Е.К. «Диагностика, лечение и профилактика

стоматологических заболеваний» (Минск, 1995г.)

2. Супиев Т.К., Ахметжанов А.М. «Поэтапная реабилитация детей

с врожденными расщелинами губы и неба»

(Методические рекомендауции, Алматы, 1995г.)



8. Ұйымдастыру кезеңі------------------------------------------------------------------5 мин(3%)

Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Сабақтың мақсаты мен міндеті.



9. Оқушылардың өтілген тақырып бойынша білімін тексеру. ------------3 мин(2%)

(тест, есептер, жазбаша жауап сұрақтары және т.б.)

1. Ванкевич аппаратына қойылатын талаптар

10. Жаңа сабақты түсіндіру.-----------------------------------------------------------27 мин(15%)

Протездеу екі кезеңде жасалады. Басында аппараттың бекітуші бөлігін, сонан соң үлгілеу бөлігін жасайды. Протездің бекітуші бөліктері кламмерлер, сақина, тіссауыттар, пелоттар және басқалар болуы мүмкін. Астыңғы жақтың сынықтарының тіл жағына ауытқуының алдын алу үшін кей жағдайларда тіссауыттар еңкіш жазықтық пен қамтамасыз етеді. Егер астыңғы ерінге және иек білігіне пластикалық операция жасаған болса, ал астыңғы жақ тіс жоқ болса, Бетельман сипаттаған үлгілеуші аппаратын қолдану тиімді. Ол екі бөліктен тұрады.

Алынбайтын бекітуші және алмалы – үлгілеуші.

11. Оқушылардың өз бетінше атқаратын жұмысы.--------------------------121 мин(67%)

(зертханалық тәжірибе, мамандық дағдыларын меңгеру, ауруларды курация

лау, ситуациялық есептерді құру мен шешу және т.б. нақты осы тақырыпқа

қатынасты сипаттау).

1.Бет жақтың жоқ жерлеріне протез дайындау техникасы.

12. Жаңа тақырыпты бекіту. -------------------------------------------------------14 мин (7%)

1. Протезді үлгілейтін бекітуші бөлшектер, кламмерлер, сақина тіссауыт, пелоттар т.б.

2. саусақ іспеттес өсінділерімен бірге протез үлгілеуші аппарат қолданылуы.

3. Бекіту және үлгілеуші апппаратары.

4. Үлгілеуші аппараттарды дайындау техникасы.

13.Сабақтың қорытындылау. ---------------------------------------------------5 мин(3%)

Оқушылардың білім деңгейін бағалау.

Келесі сабақтың тақырыбын хабарлау.

14. Үйге тапсырма беру. ---------------------------------------------------5 мин.(3%)

Қалыптастырушы аппараттар.


Сабақ №6
1.Сабақтың тақырыбы: Таңдай ақауларына протез жасау техникасы.

2.Сағат саны: 4 акад.сағат. 180 мин (100%)

3.Сабақтың түрі: тәжірибелік

4.Сабақтың мақсаты:

а)оқыту: Таңдай ақауларына протез жасау техникасын үйрету.

б)тәрбиелік: «Дантист» біліктілігі бойынша базалық құдіреттілікке ие болуы тиіс.

в)дамыту: Таңдай ақауларына протез жасау техникасын.

5.Оқыту әдісі: Зертханада гипстік мүсіндер және балауыздар, құрал-жабдықтармен жұмыс жасау, және сұрақ-жауап.

6. Материалды-техникалық жабдықталуы:

а) техникалық құралдар: Самсон аппараты, шлиф мотор, ғаныш пышағы,компютер.

ә) көрнекі және дидактикалық құралдар: Фантом, Колба, Шпательдер, Плакаттар және пластмассалар яғни Фторакс, Этакрил және эластикалық массалар.

б) оқыту орны: Тіс техникалық зертханасы

7. Әдебиеттер:

Ескерту: әдебиеттер тізімін жыл сайын жаңартуға болады.

Негізгі:

1. Костур Б., Миняева В.А. «Челюстно-лицевое протезирование»

(«Медицина», 1985г,)

2. Погодин В.С. Пономарева В.А. «Руководство для зубных техников»

(«Медицина», 1983г,)

3. Копейкин В.Н., Демнер Л.М. «Зубопротезная техника»

(«Медицина», 1985г.)

4. Гаврилов Е.И., Оксман И.М. «Ортопедическая стоматология»

(«Медицина», 1978г.)

Қосымша:

1. Яковлев В.И., Трофимова Е.К. «Диагностика, лечение и профилактика

стоматологических заболеваний» (Минск, 1995г.)

2. Супиев Т.К., Ахметжанов А.М. «Поэтапная реабилитация детей

с врожденными расщелинами губы и неба»

(Методические рекомендауции, Алматы, 1995г.)



8. Ұйымдастыру кезеңі------------------------------------------------------------------5 мин(3%)

Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Сабақтың мақсаты мен міндеті.



9. Оқушылардың өтілген тақырып бойынша білімін тексеру. ------------3 мин(2%)

(тест, есептер, жазбаша жауап сұрақтары және т.б.)

Жасалған протезді тексеріп қабылдап алу.

10. Жаңа сабақты түсіндіру.-----------------------------------------------------------27 мин(15%)

Ильина – Маркосян бітегіші. Бұл бітегіш жұмсақ және қатты таңдайдыкі. Аппарат екі бөлімнен тұрады – таңдай пластинкасы және бітейтін білік таңдай пластинкасын қатты пластмассадан дайындайды және кламмерлермен бекітеді. Ол жырықты таңдайдың артқы үштен бірінен жабады және бөлік жұмсақ таңдай ауыз қуысы жоқтығынан жабады. Пластинканың бұл бөлігін баяу серіппелі пластмассадан жасайды, ал бітпейтін бөлігін – ЭГМАСС-12 жасайды. Соңғысы жұқа пластинка түрінде, мұрын қуысы жағынан жұмсақ таңдайдың бүкіл жыртығын жабады. Пластинкаларды бір-бірімен металл басқышпен біріктіреді.



11. Оқушылардың өз бетінше атқаратын жұмысы.--------------------------136 мин(60,5%)

(зертханалық тәжірибе, мамандық дағдыларын меңгеру, ауруларды курация

лау, ситуациялық есептерді құру мен шешу және т.б. нақты осы тақырыпқа

қатынасты сипаттау).

1. Таңдай ақауларына протез жасау .

12. Жаңа тақырыпты бекіту. -------------------------------------------------------14 мин (7%)

1. Бет жақ аймағының кемістігі мен деформациясы кезіндегі функциональдық бұзылу.

2. Оқшауланған және аралас кемістігі бет-жақ аймағының.

3. Бет-жақ аймағының кемістігі және деформациясындағы ортопедиялық аппарат қызметі.

4. Кемістік және деформация орын алғанындағы ортопедяилық әрекет.

5. Ортопедиялық аппаратқа деген талаптар.



13.Сабақтың қорытындылау. ---------------------------------------------------5 мин(3%)

Оқушылардың білім деңгейін бағалау.

Келесі сабақтың тақырыбын хабарлау.

14. Үйге тапсырма беру. ---------------------------------------------------5 мин.(3%)

Бет-жақ бұзылыстары мен жақ сүйектерін алып тастаған кездегі орын басатын аппараттар дайындау техникасын үйрену.


Сабақ №7
1.Сабақтың тақырыбы: Бет зақымдары мен жақтардың резекциялары кезінде қолданылатын алмастырушы протез жасау техникасы.

2.Сағат саны: 4 акад.сағат. 180 мин (100%)

3.Сабақтың түрі: тәжірибелік

4.Сабақтың мақсаты:

а)оқыту: Туа біткен және кейін пайда болған таңдай кемістігімен оқушыларды таныстыру. Таңдай кемістігін емдеу әдісі.

б)тәрбиелік: «Дантист» біліктілігі бойынша базалық құдіреттілікке ие болуы тиіс.

в)дамыту: Таңдай кемістігін емдеу әдісін.

5.Оқыту әдісі: Зертханада гипстік мүсіндер және балауыздар, құрал-жабдықтармен жұмыс жасау, және сұрақ-жауап.

6. Материалды-техникалық жабдықталуы:

а) техникалық құралдар: Самсон аппараты, шлиф мотор, ғаныш пышағы,компютер.

ә) көрнекі және дидактикалық құралдар: Фантом, Колба, Шпательдер, Плакаттар және пластмассалар яғни Фторакс, Этакрил және эластикалық массалар.

б) оқыту орны: Тіс техникалық зертханасы

7. Әдебиеттер:

Ескерту: әдебиеттер тізімін жыл сайын жаңартуға болады.

Негізгі:

1. Костур Б., Миняева В.А. «Челюстно-лицевое протезирование»

(«Медицина», 1985г,)

2. Погодин В.С. Пономарева В.А. «Руководство для зубных техников»

(«Медицина», 1983г,)

3. Копейкин В.Н., Демнер Л.М. «Зубопротезная техника»

(«Медицина», 1985г.)

4. Гаврилов Е.И., Оксман И.М. «Ортопедическая стоматология»

(«Медицина», 1978г.)

Қосымша:

1. Яковлев В.И., Трофимова Е.К. «Диагностика, лечение и профилактика

стоматологических заболеваний» (Минск, 1995г.)

2. Супиев Т.К., Ахметжанов А.М. «Поэтапная реабилитация детей

с врожденными расщелинами губы и неба»

(Методические рекомендауции, Алматы, 1995г.)



8. Ұйымдастыру кезеңі------------------------------------------------------------------5 мин(3%)

Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Сабақтың мақсаты мен міндеті.



9. Оқушылардың өтілген тақырып бойынша білімін тексеру. ------------3 мин(2%)

(тест, есептер, жазбаша жауап сұрақтары және т.б.)

1.Жасалған протезді тексеріп қабылдап алу.

10. Жаңа сабақты түсіндіру.-----------------------------------------------------------27 мин(15%)

Астыңғы жақ денесі толығымен жоқ болған жағдайда астыңғы жақ протезінің үлгісін үстіңгі жақтың тіс доғасының үлгісі бойынша модельдейді. Протездің биіктігі, тері ет сыртқы қабатының және пластинкалық материалдың қалыңдығын есепке ала отырып, шамамен жақтың 1/3 кем болуға тиіс. Оның артқы жағындағы жиегі өтпес қалыңдатылған болуға тиіс. Төменгісі – дөңгеленген іш жағында тілдің бүйір бетін орналастыруға және протезді бекітуге арналған бүгілмен. Иек білігінің аймағында және сыртқы бұрышта аймағында жақтың анатомиялық конфигурациясына сәйкес бекінуі протез біраз қалыңдатылып модельденеді. Таңдай кемістігі тура біткен және кейінгі пайда болған болып бөлінеді. Біріншілері туғаннан бастап бөлінеді. Екінші жарақат немесе патологиялық процестер салдарынан пайда болады. Олар туа біткен кемісті тек қана шығу тегімен өзекшеленбейді, кемістіктің шетіндегі жағалай тыртығымен де пішін мен орналастырмай де пішіні мен орналасуы мен де өзгеше. Туа біткен кемістік таңдайдың ортасында орналасқан және түрлі үңгір жарық сияқты. Егер кемістік жұмсақ таңдай аймағына жайылса онда кішкене тілдің бөлінуі байқалады, кемістіктің шетіндегі сілекей қабығы өзгерген.



11. Оқушылардың өз бетінше атқаратын жұмысы.--------------------------121 мин(67%)

(зертханалық тәжірибе, мамандық дағдыларын меңгеру, ауруларды курация

лау, ситуациялық есептерді құру мен шешу және т.б. нақты осы тақырыпқа

қатынасты сипаттау).

1.Резекциядан соң алмастырушы протез дайындау техникасы.

12. Жаңа тақырыпты бекіту. ------------------------------------------------------14 мин (7%)

1. Бітегішті бекіту тәсілі.

2. Ильина – марковская бітегіші.

3. Бітегішті дайындау әдісі.

4. Бітегіштер түрлері.

5. Кемістіктер мен деформациялар кезіндегі ортопедиялық әрекет.



13.Сабақтың қорытындылау. ---------------------------------------------------5 мин(3%)

Оқушылардың білім деңгейін бағалау.

Келесі сабақтың тақырыбын хабарлау.

14. Үйге тапсырма беру. ---------------------------------------------------5 мин.(3%)

Туа біткен және кейін пайда болған таңдай кемістігімен таныстыру.



Сабақ №8
1.Сабақтың тақырыбы: Төменгі жақтың тұтасып бітпеген сынықтары, ауыз тесігінің тарылуы, тіс түйісінің деформациясы бар төменгі жақтың қате біткен сынықтары кезінде протез жасау.

2.Сағат саны: 4 акад.сағат. 180 мин (100%)

3.Сабақтың түрі: тәжірибелік

4.Сабақтың мақсаты:

а)оқыту: Астыңғы жақтың сынығының бітпей қалуы, жалған буын орын алған жағдайдағы протездер құрылысымен оқушыларды таныстыру.

б)тәрбиелік: «Дантист» біліктілігі бойынша базалық құдіреттілікке ие болуы тиіс.

в)дамыту: Дұрыс бітпеген жақ сынықтары, ауыз қуысының таралуы, тістесудің бұзылуына әкелген дұрыс бітпеген жақ сынықтары кезіндегі протездеуді.

5.Оқыту әдісі: Зертханада гипстік мүсіндер және балауыздар, құрал-жабдықтармен жұмыс жасау, және сұрақ-жауап.

6. Материалды-техникалық жабдықталуы:

а) техникалық құралдар: Самсон аппараты, шлиф мотор, ғаныш пышағы,компютер.

ә) көрнекі және дидактикалық құралдар: Фантом, Колба, Шпательдер, Плакаттар және пластмассалар яғни Фторакс, Этакрил және эластикалық массалар.

б) оқыту орны: Тіс техникалық зертханасы

7. Әдебиеттер:

Ескерту: әдебиеттер тізімін жыл сайын жаңартуға болады.

Негізгі:

1. Костур Б., Миняева В.А. «Челюстно-лицевое протезирование»

(«Медицина», 1985г,)

2. Погодин В.С. Пономарева В.А. «Руководство для зубных техников»

(«Медицина», 1983г,)

3. Копейкин В.Н., Демнер Л.М. «Зубопротезная техника»

(«Медицина», 1985г.)

4. Гаврилов Е.И., Оксман И.М. «Ортопедическая стоматология»

(«Медицина», 1978г.)

Қосымша:

1. Яковлев В.И., Трофимова Е.К. «Диагностика, лечение и профилактика

стоматологических заболеваний» (Минск, 1995г.)

2. Супиев Т.К., Ахметжанов А.М. «Поэтапная реабилитация детей

с врожденными расщелинами губы и неба»

(Методические рекомендауции, Алматы, 1995г.)



8. Ұйымдастыру кезеңі------------------------------------------------------------------5 мин(3%)

Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Сабақтың мақсаты мен міндеті.



9. Оқушылардың өтілген тақырып бойынша білімін тексеру. ------------3 мин(2%)

(тест, есептер, жазбаша жауап сұрақтары және т.б.)

1.Жасалған протезді тексеріп қабылдап алу

10. Жаңа сабақты түсіндіру.-----------------------------------------------------------27 мин(15%)

Кейбір кезде жақ сынығының, жасалған емге қарамастан, сынық бітпей қалады және жылжымалы болып қалады. Сүйек кемістігі 2 сантиметрден асқан жағдайда жақ жарақаты әдетте бітпейді. Егер 1-2 см дейінгісүйек кемістігімен жақ сынығы жүргізілген емнен кейін, орнында бітпесе, бұл жағдай бітпеген сынық немесе жалған буын деп аталады.

Протез құрылысын таңдау клиникалық көрінісінің сипатына байланысты.

Егер 1-2 см сүйек кемістігінде 3-4 тіс болса, онда алынбайтын көпір спеттескөп тірек тістерімен (әрбір сынықта 2-3 тістен) протез қолданылуы мүмкін. Егер сүйек кемістігі 2 см –ден асса, қатты бекітілген алынбайтын (тұрақты протез тіректі) тістерге жайсыз функциональдық салмақ түсіріп және жарақаттық синдром дамып және протез сынуы мүмкін. Бұл жағдайдың дұрыс шешілуі - шарнирлі протез пайдалану. Олар бір бірімен тік қозғалыста шарнирмен біріктірілген, екі бөліктен тұрады.



11. Оқушылардың өз бетінше атқаратын жұмысы.--------------------------121 мин(67%)

(зертханалық тәжірибе, мамандық дағдыларын меңгеру, ауруларды курация

лау, ситуациялық есептерді құру мен шешу және т.б. нақты осы тақырыпқа

қатынасты сипаттау).

1.Тіс зертханасында төменгі жақтың қате біткен сынықтары кезіндегі протезді жасау.

12. Жаңа тақырыпты бекіту. -------------------------------------------------------14 мин (7%)

1. Жалған буындар немесе бітпей қалған астыңғы жақ кезіндегі протездер құрылысы.

2. Е.И. Гаврилов әдісі бойынша сым шарнирін әзірлеу.

3. Серіппелі массалар түріндегі.

4. Протез базисінің түрлері.

5. Протездер жасуға қолдатыналытн материалдар.



13.Сабақтың қорытындылау. ---------------------------------------------------5 мин(3%)

Оқушылардың білім деңгейін бағалау.

Келесі сабақтың тақырыбын хабарлау.

14. Үйге тапсырма беру. ---------------------------------------------------5 мин.(3 %)

Дұрыс бітпеген жақ сынықтары, ауыз қуысының таралуы, тістесудің бұзылуына әкелген дұрыс бітпеген жақ сынықтары кезіндегі протездеу.


Сабақ №9
1.Сабақтың тақырыбы: Механикалық терапия үшін қолданылатын аппараттар.Боксер жөндеуіштерін дайындау техникасы.

2.Сағат саны: 4 акад.сағат. 180 мин (100%)

3.Сабақтың түрі: тәжірибелік

4.Сабақтың мақсаты:

а)оқыту: Оқушыларды механикалық ем аппараттарының түрлерімен таныстыру.

б)тәрбиелік: «Дантист» біліктілігі бойынша базалық құдіреттілікке ие болуы тиіс.

в)дамыту: Жақ қатпа буыны механикалық емі. Стандартты ем аппараттарын.

5.Оқыту әдісі: Зертханада гипстік мүсіндер және балауыздар, құрал-жабдықтармен жұмыс жасау, және сұрақ-жауап.

6. Материалды-техникалық жабдықталуы:

а) техникалық құралдар: Самсон аппараты, шлиф мотор, ғаныш пышағы,компютер.

ә) көрнекі және дидактикалық құралдар: Фантом, Колба, Шпательдер, Плакаттар және пластмассалар яғни Фторакс, Этакрил және эластикалық массалар.

б) оқыту орны: Тіс техникалық зертханасы

7. Әдебиеттер:

Ескерту: әдебиеттер тізімін жыл сайын жаңартуға болады.

Негізгі:

1. Костур Б., Миняева В.А. «Челюстно-лицевое протезирование»

(«Медицина», 1985г,)

2. Погодин В.С. Пономарева В.А. «Руководство для зубных техников»

(«Медицина», 1983г,)

3. Копейкин В.Н., Демнер Л.М. «Зубопротезная техника»

(«Медицина», 1985г.)

4. Гаврилов Е.И., Оксман И.М. «Ортопедическая стоматология»

(«Медицина», 1978г.)

Қосымша:

1. Яковлев В.И., Трофимова Е.К. «Диагностика, лечение и профилактика

стоматологических заболеваний» (Минск, 1995г.)

2. Супиев Т.К., Ахметжанов А.М. «Поэтапная реабилитация детей

с врожденными расщелинами губы и неба»

(Методические рекомендауции, Алматы, 1995г.)



8. Ұйымдастыру кезеңі------------------------------------------------------------------5 мин(3%)

Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Сабақтың мақсаты мен міндеті.



9. Оқушылардың өтілген тақырып бойынша білімін тексеру. ------------3 мин(2%)

(тест, есептер, жазбаша жауап сұрақтары және т.б.)

1.Жасалған протезді тексеріп қабылдап алу.

10. Жаңа сабақты түсіндіру.-----------------------------------------------------------27 мин(15%)

Эластопласттан жасалатын Боксер шендеуіші боксерлердің тістермен альвеоляр өсіндісінің жарқатының алдын алу үшін қолданады. Ұрыс кезінде шендеуіші ортопедиялық тіс түйісте ауыз кіреберіс жағынан үстіңгі жақтың барлық тістерін альвеолярлық өсіндінің сілекей қабығын қалай жапса, өзінің ауызы мен қатты таңдайы жағынан да жауып тұруы керек.

Шендеуішті жақсы бекіту үшін азу тістердің таңдай жақ бетінен және алдыңғы тістердің ерін жақ бетінен. Экватордан олардың мойнына дейін гипс қабатынан 0,5 мм қалыңдықты қырып тастайды. Айналдыра сызған шекарамен үлгілеуші балауыздан пластинка жасайды, оны үлгінің үстіне қойып белгіленген шекара шегімен саусақтармен қысады. Орталық қатынасын орнатқан кезде, тіс қатарларының арасындағы қашықтық 1,5-1,8 мм шамасында сақтау қажет. Балауыз біліктердегі азу тістердің із таңбаларының тірегі шамамен 1 мм болуы керек, ал маңдай алды тістердікі 1,5-2 мм толығымен үлгіленгеннен кейін керісінше тәсілмен гипстейді, бұл жағдайда барлық учасоктарда пластинканың қалыңдығы 1,8-2 мм болуы керек.

11. Оқушылардың өз бетінше атқаратын жұмысы.--------------------------121 мин(67%)

(зертханалық тәжірибе, мамандық дағдыларын меңгеру, ауруларды курация

лау, ситуациялық есептерді құру мен шешу және т.б. нақты осы тақырыпқа

қатынасты сипаттау).

Боксер шендеуішін дайындау.



12. Жаңа тақырыпты бекіту. -------------------------------------------------------14 мин (7%)

1. Эластопласт

2. Балауыздың түрлері

3. Боксер шендеуіші



13.Сабақтың қорытындылау. ---------------------------------------------------5 мин(3%)

Оқушылардың білім деңгейін бағалау.

Келесі сабақтың тақырыбын хабарлау.

14. Үйге тапсырма беру. ---------------------------------------------------5 мин.(3%)

Серпімді материалдан «эластопласт» Боксер шендеуіші, Боксер шендеуішін дайындау техникасы.


Барлығы:36 сағат.

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет