Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
Талдықорған агротехникалық колледжі
«Келісілді»
Колледж әдіскері
________________
М.Б.Балтабаева
|
«Бекітемін»
Директордың оқу ісі
жөніндегі орынбасары
_________________
С.Қ.Абықанова
|
Информатика пәнінен «Кестемен жұмыс,формула енгізу. Диаграмма құру» тақырыбында ашық сабақтың әдістемелік нұсқауы
Пән оқытушысы: Матақбаева Р.С.
«Математика және жаратылыстану»
пәндері кафедрасы отырысында қаралды
№___хаттама «___» ________2015ж.
Кафедра меңгерушісі:________ М.Т.Ержігітова
Талдықорған 2015
Түсінік хат
Білім алушылар жаңа талапқа сай,жаңа ақпараттық технологияны қолдана отырып,еліміздің ертеңі болар жас ұрпаққа сапалы білім беру міндеті -информатика пәнінен алған білімдерін жинақтау, оларды тиісті деңгейде меңгеруді талап етеді. Осы бөлім тақырыптарын оқып үйрену процесі информатика пәнінен алған білімдерін бақылап, бағалау. Білім алушылар ойлауын, компьютерлік сауаттылығы мен іскерлігін, танымдық қабілетін, логикалық сауаттылығын дамыта отырып, олардың пәнге деген қызығушылығын, белсенділігін арттыру. Пәнге, білімге, шығармашылыққа, ойын еркін жеткізе білуге, топта бірлесе жұмыс істеуге, тәртіптілікке, сабырлылыққа, еңбек сүйгіштікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу, ұшқыр ойлы, шығармашылық қабілеті бар жеке тұлғаны қалыптастыру.
Ақпараттық қоғамда толыққанды өмір сүріп, жемісті кәсіби қызмет атқару үшін ең маңызды шарт азаматтардың компьютерлік сауаттылығы екенін дәлелдеп отыр. Бұл – кез келген адам дербес компьютер Windows амалдық жүйесі деген не екенін біліп Microsoft Office дестесіндегі қосымшалармен Word, MS Excel, Power Point , Internet ғаламдық желісінің т.б программалармен жұмыс істеу, пайдалана білі қажет екендігін білуі қажет.
Сабақтың тақырыбы: Кестемен жұмыс, формула енгізу.Диаграмма құру
Топ:121 Күні:______2015 ж Уақыты: 2 сағат
Сабақтың түрі: зертханалық-тәжірибелік
Сабақтың әдісі: Түсіндіру көрсету,сұрақ-жауап,баяндау әдісі,талдау.
Сабақтың мақсаты: Кестемен жұмыс,формула енгізу.Диаграмма құру.
1.Білімділік: Білім алушыларға MS WORD- та кестемен жұмыс,формула енгізу,диаграмма құру барысында және өңдеу технологиясының дағдыларын қалыптастыру және кестені құрып,оны түрлендіру тәсілдерін меңгерту. 2.Дамытушылық: Білім алушылардың шығармашылық қабілетін дамыту, алған білімдерін іс жүзінде қолдануға дағдыландыру, логикалық ойлау қабілеттерін топтастыру жұмыстары арқылы дамыту, компьютерлік сауаттылықтарын арттыру. Ойлау қабілетін, логикалық абстракциясын дамыту.
3. Тәрбиелік : Білім алушылардың өз бетімен ізденуіне, тәрбиелілікке, ұқыптылыққа, тиянақтылыққа,компьютерлік сауаттылыққа үйрету.
Сабақтың әдісі: Баяндау, топтық жұмыс, зерделеу жұмысы
Пәнаралық байланыс: Қазақ тілі, ағылшын тілі, математика пәні
Пәнішілік байланыс: Графикалық редакторда жұмыс істеу әдістері.
Игерілетін білім: MS WORD- та кестемен жұмыс,формула енгізу,диаграмма құру барысында және өңдеу технологиясының негізгі міндеттерін қайталай отырып,компьютерде жұмыс істеу дағдыларын игеру.
Сабақ өтетін орын: компьютерлік сынып №73
Сабақтың ұйымдастырылу түрі: жеке,топпен
Сабақта қолданылатын көрнекі құралдар: Компьютер,интерактивті
тақта,слайдтар
Үлестірмелі материалдар: нұсқау парақтары
Негізгі әдебиет: Е.Қ Балапанов,Б.Бөрібаев,А.Б.Даулетқұлов «Жаңа ақпараттық технологиялар :Информатикадан 30 сабақ»
Қосымша әдебиет: Н.Ермеков, Ж.Қараев,Н.Стифутина «Информатика»
Сабақтың өту барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
Білім алушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа даярлығын қадағалау.
Жұмыс түрі : Ойын түрінде
Үш топқа бөліп, Өткен тақырыптар бойынша білуге тиісті сұрақтар қарастырылады.
Шарты: Әр топта 8 сұрақтан беріледі.
Берілген сұрақтарға толық жауап берген студенттер балдық жүйемен бағаланады.
Үй тапсырмасын тексеру :
«Интернет» тобының сұрақтары:
MS Word 2013 мәтідік процессоры туралы жалпы мәлімет
Word терезесіне шолу
Құжаттарды пішімдеу
Word терезесіндегі құжатты ашу
Құжатты сақтау
Автомәтін сөздігінің бастауы Бөлу жолағы Web –құжат режимі
Бөлу жолағы
Web құжат режимі
«Ақпарат» тобының сұрақтары
Мәтінді енгізу ережелері, құжаттарды әзірлеу тәсілдері
Web қапшықтар
Мәтін үзінділерін бөлектеу ережелері
Құжаттарды жасау
Құжаттарды бейнелеу режимі-жәй режим
Мәтіннің үзінділерін бөліп алу
Автомәтін
Символдарды пішімдеу
«Компьютер» тобының сұрақтары
MS Word-та құжаттарды құру және форматтау
Word-тағы құжатты ашу
Жиектер және бояуды безендіру
Мәтінді енгізу
Арнайы символдарды енгізу
Word-та емле ережесін тексеру
Мәтінді енгізудің арнайы құралы.Әрекеттерді болдырмау және қайтару
Мәтін бойынша орын ауыстыру құралы.
№ ІІ тапсырма
Студенттер үй тапсырмасын презентация арқылы 3 студент қорғайды. Өткен сабақты толық меңгергенін байқатады.
Білім алушы: «Құжатты безендіру түрі»
Білім алушы: «Суретке әртүрлі объектілерді орналастыру және мәтін енгізу»
Білім алушы: «Суретке әр түрлі дизайн жасау»
Жаңа сабақ:
Студенттерге қойылатын мақсат:
Кесте, диаграмма құрып, формулалар енгізу әдістерін меңгеру
Өткен сабақпен бүгінгі сабақтың байланысы: Біз өткен сабақта фигуралардан кесте құрып мәтін енгізсек, бүгінгі сабақта әр түрлі кесте құрып, кесте жолына формула енгізіп, диаграмма құру болып табылады.
Жоспар:
Кесте құру жолы;
Диаграмма түрлерімен жұмыс;
Формулалар енгізу
Нығайту:
Кесте – бағандар мен жолдарда реттелген информация. Кесте жолдар мен бағандардың қандай бір санынан тұрады. Жолдар мен бағандар қиылысып ұяшық құрайды.
Word процессорында кестені екі түрлі әдіспен қоюға болады.
Бірінші: Таблица-Добавить таблицу командасы көмегімен
Екінші: аспаптар тақтасындағы Добавить таблицу батырмасын пайдаланып.
Бірінші жолмен кесте қою үшін Таблица-Добавить таблицу командасын орындаған соң экранға Вставка таблицы терезесі шығады. Число столбцов өрісінде баған санын, число строк өрісінде жол санын енгізіп, ОК батырмасын шертеді. Сонымен қатар оңай жолын таңдасақ төменгі командаларды орындаймыз.
Вставка----- Таблица----- керектіні белгілеу;
Вставка-------Вставить таблицу-----баған немесе жол -------ОК батырмасы;
Вставка----Таблица------Нарисовать таблицу;
Таблица Excel түрінде енгізуге болады
Диаграммалар деректерді графикалық түрде көрсетуге арналған. Диаграмманың бірнеше түрлері бар. Диаграмма элементтері: Тор, Тақырып, Аңыздан тұрады. Тақырып- диаграмманың жеке элементтерін түсіндіру үшін қолданылады. Аңыз- диаграммаларда берілген деректердің қатарын ажыратуға көмектеседі. Диаграмма қою үшін Вставка-Рисунок-Диаграмма командасын орындау керек. Алдымен берілгендер кестесін толтырсақ, соған сәйкес диаграмма пайда болады. Содан соң қосымша безендірулерді орындаймыз. Қосымша өзгертулер орындау үшін диаграмма белгіленген соң Word-тың меню командалары диаграммамен жұмыс жасауға арнайы өзгертіледі.
Айлар
|
Жылдар
|
Температура Со
|
Орташа температура
|
Тамыз
|
2013
|
25
|
20
|
Тамыз
|
2014
|
18
|
15
|
Тамыз
|
2015
|
30
|
25
|
Тапсырмалар: Кесте құрып,диаграммасын қойып орындау № 1 кесте
№ 2 кесте
Аты
|
«Жайық- плюс» ЖШС
|
Код ОПКО
|
603470
|
Заңды мекен-жайы
|
Орал қаласы, Жәңгір хан көшесі, 23 үй, 4 кеңсе
|
Тіркелу жөніндегі куәлік №345-р, 5 қараша 2009 жыл,Орал қаласының әкімгершілігінде берілген.
|
№
|
Қызметі
|
Т.А.Ә.
|
Туған жылы
|
Қолы
|
|
Директор
|
Оралов Н.С.
|
1954
|
|
|
Есепші
|
Сауытов А.В.
|
1968
|
|
|
Бас есепші
|
Каланова Т.Л.
|
1970
|
|
|
Есепші
|
Дарибаева Г.Н.
|
1969
|
|
|
Менеджер
|
Борисова Е.Н.
|
1968
|
|
|
Дайындық шығындары
|
Жалпы шығын
|
Қаңтар
|
Ақпан
|
Цех №1
|
Цех №2
|
Цех №3
|
Цех №1
|
Цех №2
|
Цех №3
|
|
Өнімдер мен материалдар
|
2400
|
1500
|
1200
|
3200
|
1800
|
600
|
10700
|
Технологиялық мақсаттарға арналған отын мен энергия
|
100
|
90
|
60
|
80
|
80
|
60
|
470
|
Өндіріс жұмысшыларының негізгі жалақысы
|
1200
|
800
|
1000
|
1270
|
1300
|
830
|
6400
|
Сақтандыру шығындары
|
407
|
271
|
339
|
4341
|
441
|
282
|
6081
|
Өндірісті меңгеруге және дайындауға шығындар
|
185
|
|
|
185
|
|
|
370
|
Ақауларға кеткен шығындар
|
130
|
|
|
140
|
|
|
270
|
Басқада өндірістік шығындар
|
60
|
120
|
80
|
30
|
136
|
100
|
526
|
Сабақты қорытындылау үшін: «Ақпараттық диктант» орындаймыз.
Кестені даярлау үшін.... Кесте > Кесте қосу
Ұяшықтарды біріктіру үшін...... Кесте > Біріктіру
Кесте құру батырмасы қай қатарда орналасқан? Стандартты
Ұяшық дегеніміз не?....... Баған мен қатардың қиылысуы
Кестеге жақтау орналастыру үшін........ Формат> Шекара және Құю > Шекара
Жаңа жол қосу үшін қолданатын перне....... Enter
Ұяшықтарды бөлу командасы........... Бөлу
Жолдарды кірістіру...............Кесте > Кірістіру > Жол қосу
8 .Үйге тапсырма: Жаңа ақпараттық технологиялар, информатикадан 30 сабақ оқулығы 185 бет. Қазақстанның халқы жөніндегі мәліметтен диаграмма құрастырып келу.
9. Студенттерді бағалау: Сабаққа белсене қатысқан, жұмысты толық орындаған студенттерді бағалау. Бағаны оқу журналына қою
Достарыңызбен бөлісу: |