Конспект. І. функциясын қарастырайық. Функцияның анықталу облысы барлық нақты сандар жиыны, яғни



Дата07.02.2022
өлшемі356,64 Kb.
#85782
түріКонспект
Байланысты:
№14-15 алгебра 10 сынып, тригонометриялық функция


Сабақтың тақырыбы: Тригонометриялық функциялар олардың қасиеттері мен графиктері
Сабақтың мақсаты: Тригонометриялық функциялар анықтамаларын, қасиеттерін білу және олардың графиктерін сала білу; тригонометриялық функциялардың графиктерін сала білу.
Конспект.
І. функциясын қарастырайық.

  1. Функцияның анықталу облысы барлық нақты сандар жиыны, яғни .

  2. Мәндер жиыны кесіндісі, яғни .

  3. , функция периодты, оның ең кіші периоды .

  4. Функция тақ, өйткені

  5. кесінділерінде функция бірсарынды өспелі, ал кесінділерінде бірсарынды кемімелі.




функциясының графигін синусоида деп атайды.
ІІ. функциясын қарастырайық.
Функцияның

  1. Анықталу облысы барлық нақты сандар жиыны, яғни .

  2. Мәндер жиыны кесіндісі, яғни .

  3. , функция периодты, оның ең кіші периоды .

  4. Функция жұп, өйткені

  5. кесінділерінде функция бірсарынды кемімелі, ал кесінділерінде бірсарынды өспелі функция.




функциясының графигін косинусоида деп атайды.
№1 мысал:
Өрнектің таңбасын анықтаңдар:


Демек таңбасы: “+”
№2 мысал: функциясының анықталу облысын табыңдар:
Синусоида графигінен 0-ден аяғни абцисса осінің жоғарғы бөлігі жауабы болып табылатынын көруге болады.

№3 мысал: х-тің қандай мәнінде өрнектің мағынасы бар:
Бөлшектің бөлімі 0-ге тең болмайтын облысты қарастырамыз. Яғни Жауабы:
Тапсырмалар:
№1 Өрнектің таңбасын анықтаңдар:

№2 Функцияның анықталу облысын табыңдар:

№3 х-тің қандай мәнінде өрнектің мағынасы бар:
Пәні Мектеп математика курсы негіздері



Күні
















Тобы

МК -205













Сабақ тақырыбы: Тригонометриялық және периодты функциялар, олардың қасиеттері. Анықталу облысы, мәндерінің жиыны.


Сабақта қарастыралатын құндылық: қиянат жасамау
Қалыптастырылатын қасиеттер: адамгершілік, толерантырылық, жан жылыу
Сабақтың типі Іскерлік пен дағдыны қалыптастыру
Сабақтың түрі өзін-өзі тану пәнімен интеграциялау
Сабақтың мақсаты: тригонометриялық және периодты функциялар, олардың қасиеттері, анықталу облысы, мәндерінің жиыны туралы білімдерін кеңейту
Сабақтың міндеттері:
Білім берушілік: тригонометриялық және периодты функциялар, олардың қасиеттері, анықталу облысы, мәндерінің жиыны туралы білімдерін кеңейту
Тәрбиелік: Алған білімдеріне адамгершілікке, толерантылыққа тәрбиелеу, студенттерді өзіне деген сенімділікке дағдыландыру.
Дамытушылық: Ойлау қабілеттерін, математикаға деген қызығушылығын арттыру.
Сабақатың көрнекіліктері:
Әдебиеттері Дадаян А.А. Математика
Қосымша әдебиетОразбаев «Сандар теор», Курманалин Е. «Мектеп матем.курсы нег.»
Сабақ әдістері:
Пәнаралық байланыс: өзін-өзі тану

Сабақтың барысы


І. Ұйымдастыру кезеңі: Сәлімдесу, тізім бойынша студенттерді тексеру.


«5Т» ережесі: тәртіп, талап, тазалық, тыныштық, татулық.
еселігі.
Дәйексөз: Жақсы мінез – бүкіл өміріннің сарқылмас байлығы- Х. Досмұхамедұлы
Сұрақ: Дәйексөзден қандай ой түйдің? (Оқушылардың жауаптары)
ІІ. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы Тригонометриялық және периодты функциялар, олардың қасиеттері. Анықталу облысы, мәндерінің жиыны.
Сабақта негізгі тригонометриялық функциялардың қасиеттерін меңгеріп, қарапайым түрлендірулер көмегімен олардың графигін салудың алгоритмін қолдана отырып тригонометриялық функциялардың графиктерін салуды қарастырамыз.
Енді  ,  тригонoметриялық функцияның графигін салуға тоқталайық

12: Берілген  функциясыныңграфигінсалайық:


а)  ; ә) 
Шешуі: а) Алдымен  функциясыныңграфигінсаламыз. Графикті   осібойымен  қашықтығынаоңбағытқа параллель көшіреміз. (4-сурет)

ІҮ. Бекіту.Практикалық тапсырма

№80 Функцияның жұптығын немесе тақтығын анықтаңдар:



жұпта,тақтаемес

жұп функция

Оқулықтан есептер шығарылады


Ү. Үй тапсырмасы. Жат№5(1-3), №1(3-4)
ҮІ. Қорытынды бөлім. Бүгін сабақтасандар жиынын кеңейту туралы түсінік алдық. Рефлексия «Бір сөзбен». Бір сөзбен аяқтаңыз: Бүгінгі сабақ - …
Бүгінгі сабақтан мен …
ҮІ. Бағалау Студенттерді бағалау.
ә)соңғы тыныштық сәті Көзімізді жұмып, бүгінгі сабақта айтылған және сіздің жүрегіңізде орын алған сәттерді тағы бір еске түсірейік, баяу әуен толқынымен дұрыс әрекет пен мейірімділікті үйлестіре отырып, жүрегімізден өткізейік. Енді көздеріңізді ашыңыздар, жұмыстарыңыз үшін рахмет! Сабақ аяқталды.Сау болыңыздар

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет