КГУ сш.им. Вихрева с дмц Алматинской области Енбекшиказахского района с. Шелек Республики Казахстан
Диктант
На тему : «Национальное блюдо казахского народа»
Учитель : Байжанисова А.А.
Сыныбы: 10
Сабақтың тақырыбы: Диктант «Ауыз тию»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды қазақша сауатты, қатесіз жазуға баулы. «Ауыз тию» тақырыбындағы диктант мазмұнын меңгерту.
Дамытушылық: Оқушының ой-өрісін, есте сақтау қабілетін, пәнге деген қызығушылығын дамыту.
Тәрбиелік: Отансүйгіштікке, адамгершілікке, ұлтжандылыққа баулу. Салт-дәстүр, әдет-ғұрыпты сақтай, қадірлей білуге үйрету. .
Әдісі: Түсіндіру, баяндау
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Оқушылармен сәлемдесемін
ә) Оқушыларды түгендеймін
б) Сабаққа дайындығын тексеремін.
ІІ Сабақтың мақсаты:
Сабақтың мақсаты мен міндетіне тоқталу.
ІІІ Білімін тексеру кезеңі:
Ауыз тию.
Ауыз тию, дәм ауыз тигізу – қазақтың ежелден келе жатқан ғұрыптарының бірі. Үйіңе кім келсе де, қазақ дәм ауыз тигізбей аттандырмаған. Тіпті тамақтанатын уақыт емес, беймезгіл шақта да келген кісіге қазақтың келіндері, қыздары: «Нан ауыз тиіңіз», - деп дастарқанға нан қояды.
Қазақта «Таңғы асты тастама, кешкі асқа қарама» деген нақыл сөз бар.. Яғни дәстүр бойынша үйіне бас сұққан адам таңертеңгі астың үстінен түссе, міндетті түрде дастарқан басына тізе бүгуге тиісті.
Ұзақ сапарға шығарда кім де болса, өз ауылының үлкен үйінен, яғни қарашаңырақтан дәм татып аттануы керек. Балаларын әскерге аттандырар алдында да солай жасайтын дәстүр ел ішінде әлі күнге дейін жалғасын тауып келеді.
Қалай дегенде де, дәм ауыз тигізу қонаққа, жолаушыға, асқа деген ерекше ықыласты танытатын ізгі дәстүр екенін көреміз.
І V Бекіту:
Диктантты тксеру
VІ Үйге тапсырма:
Өткенді қайталау
Пайдаланылған әдебиеттер:
Ш. К. Бектұров «Қазақ тілі» , Алматы, «Атамұра» 2006 жыл
У.А.Жанпеисова «Қазақша-орысша тақырыптық сөздік» Алматы 2010 жыл
«Қазақтың мақал-мәтелдері» «Көшпенділер» баспасы, Алматы 2011ж
К.Ерешева, Ұ. Ботабаева, Р. Муханова «Қазақ тілінен сын жұмыстары», «Өлке баспасы» 2008 жыл
Сабақ: 46
Күні: 29.11.2014 ж
Сыныбы: 10 «А»
Сабақтың тақырыбы: Жаттығу жұмыстар
Сабақтың мақсаты:
Білімділік. Оқушыларға жаттығу жұмыстары арқылы алған теориялық білімді нақтылау. Қазақ тілінің грамматикасы жайлы білімін пысықтау. Стиль түрлеріне байланысты диалогтар ұйымдастыру.
Дамытушылық: Оқушының ой-өрісін, есте сақтау қабілетін, пәнге деген қызығушылығын дамыту. Қазақ тілінде еркін, сауатты сөйлеу дағдысын қалыптастыру.
Тәрбиелік: Отансүйгіштікке, адамгершілікке, ұлтжандылыққа баулу. Ізденімпаз болуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Қайталау сабағы
Әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік ә
Көрнекілік: Кестелер, тест жинақтары, әдеби оқулықтар.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Оқушылармен сәлемдесемін
ә) Оқушыларды түгендеймін
б) Сабаққа дайындығын тексеремін.
ІІ Сабақтың мақсаты:
Сабақтың мақсаты мен міндетіне тоқталу.
ІІІ Білімін тексеру кезеңі:
Стиль түрлерін атап беріңдер.
Зат есім өзіне жалғаулардың барлығын қабылдай ма?
Қандай етістік сөздер жіктеледі?
Құрмалас сөйлем дегеніміз не?
Құрмалас сөйлем түрлерін ата.
Берілген сұрақтарға байланысты жаттығу жұмыстарын орындатамын.
ІV Бекіту:
Логикалық тапсырма.
«Дұрыс және кері оқығанда мағынасы өзгермейтін сөздер»
Аға, ана, апа, ата, іні, қазақ, кезек, ала, аша, ара, қызық, шаш, надан.
Фонетикалы, лексикалық, грамматикалық талдау жұмыстарын орындаймыз.
VІ Үйге тапсырма:
Өткенді қайталау
Пайдаланылған әдебиеттер:
Ш. К. Бектұров «Қазақ тілі» , Алматы, «Атамұра» 2006 жыл
У.А.Жанпеисова «Қазақша-орысша тақырыптық сөздік» Алматы 2010 жыл
«Қазақтың мақал-мәтелдері» «Көшпенділер» баспасы, Алматы 2011ж
К.Ерешева, Ұ. Ботабаева, Р. Муханова «Қазақ тілінен сын жұмыстары», «Өлке баспасы» 2008 жыл
Интернет желісі.
Сабақ: 33
Күні: 27.10.2014 ж
Сыныбы: 5 «Б»
Сабақтың тақырыбы: Диктант «Балапан мен мысық»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды қазақша сауатты, қатесіз жазуға баулы. «Балапан мен мысық» тақырыбындағы диктант мазмұнын меңгерту.
Дамытушылық: Оқушының ой-өрісін, есте сақтау қабілетін, пәнге деген қызығушылығын дамыту.
Тәрбиелік: Отансүйгіштікке, адамгершілікке, ұлтжандылыққа баулу. Тақырып арқылы баланың бойында қамқорлық, жанашырлық сезімдерін қалыптастыру.
Әдісі: Түсіндіру, баяндау
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Оқушылармен сәлемдесемін
ә) Оқушыларды түгендеймін
б) Сабаққа дайындығын тексеремін.
ІІ Сабақтың мақсаты:
Сабақтың мақсаты мен міндетіне тоқталу.
ІІІ Білімін тексеру кезеңі:
Балапан мен мысық.
Наурыз айы келді. Балалар қараторғайға ұя жасады. Асан да құстарға ұя дайындады. Бір күні ұяда үш балапан пайда болды. Шешелері тамақ әкелуге кеткенде аш балапандардың біреуі жерге құлап түсті. Оны көріп ала мысық балапанға жақындай түсті.Қараторғайлар балапанын айнала шырылдай ұшып, Асаннан көмек сұрағандай болды. Ол қолына шыбық ала салып мысықты біраз жерге дейін қуып тастады. Жерде жатқан балапанды апарып ұясына салды. Қараторғайлар қуанып қалды.
І V Бекіту:
Диктантты тксеру
VІ Үйге тапсырма:
Өткенді қайталау
Пайдаланылған әдебиеттер:
Ш. К. Бектұров «Қазақ тілі» , Алматы, «Атамұра» 2006 жыл
У.А.Жанпеисова «Қазақша-орысша тақырыптық сөздік» Алматы 2010 жыл
«Қазақтың мақал-мәтелдері» «Көшпенділер» баспасы, Алматы 2011ж
К.Ерешева, Ұ. Ботабаева, Р. Муханова «Қазақ тілінен сын жұмыстары», «Өлке баспасы» 2008 жыл
Сабақ: 64
Күні: 12.01.2015 ж
Сыныбы: 10 «А»
Сабақтың тақырыбы: «Итжейде»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік. Тақырыптың мазмұнын түсіндіру. Қазақтың салт-дәстүрімен таныстыру. Жаңа сөздермен таныстыру. Оқулық бойынша берілген тапсырмаларды орындау.
Дамытушылық: Оқушылардың өз ойын қазақ тілінде жеткізе білуін дамыту. Сөздік қорын молайту.
Тәрбиелік: Отансүйгіштікке, қазақтың салт-дәстүрін құрметтей білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабағы
Әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік әдісі.
Көрнекілік: Кестелер, тест жинақтары, әдеби оқулықтар.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Оқушылармен сәлемдесемін
ә) Оқушыларды түгендеймін
б) Сабаққа дайындығын тексеремін.
ІІ Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:
Өткен сабақты тексеріп, жаңа сабақпен сабақтастыру.
ІІІ Сабақтың мақсаты:
Сабақтың мақсаты мен міндетіне тоқталу.
ІV Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі:
Оқушылар «Итжейде » деген сөзді естігендерің бар ма?
Бұл сөзді қалай түсінесіңдер?
Бұл сөз тура мағынада ма, әлде ауыспалы мағынадағы сөз бе?
Кімде қандай жауап бар?
Берілген мәтін бойынша түсінік беріп өтемін. Жаңа исөздермен таныстырамын.
Сөздік жұмысы.
Қырқынан шығару – сороковой день со дня рождения ребенка.
V Жаңа сабақты түсінгенін тексеру кезеңі:
Мәтін бойынша тапсырмалар орындаймыз. Мәтінді оқушыларға оқытамын, сұрақ жауап әдісі арқылы балалардың түсінгенін тексеремін. Қиын сөздермен , сөз тіркестерімен жұмыс жасаймыз.
4-тапсырма. Мәтінге сүйене отырып, өздерің білетін салт-дәстүрлер туралы айтып беріңдер. Ішінен қос сөздерді тауып, қалай жасалып тұрғанын айтыңдар.
Салт-дәстүрдің ұрпақ тәрбиесіндегі мәні зор. Бала тәрбиесіне байланысты әдет-ғұрыптарға баланың дүниеге келген күнінен бері жүргізілетін тәлім-тәрбиелерінен бастап, есейіп азамат болып кеткенге дейін кезеңі жатады. Мысалы: шілдехана, сүйінші, балаға ат қою, бесікке салу, қырқынан шығару, тілін дамыту, тұсау кесу, атқа мінгізу, сүндет той, тілашар т.б.
VІ Бекіту:
Тақырып бойынша диалог құрастыру. Өз пікірін айта білуге үйрету.
Фонетикалы, лексикалық, грамматикалық талдау жұмыстарын орындаймыз.
VІІ Қорытынды:
«Итжейде» дегеніміз не екен?
Қандай сөз тіркестері мен жаңа сөздермен таныстық?
VІІІ Үйге тапсырма:
Өздерің білетін қазақтың салт-дәстүрі туралы жазып келу.
Пайдаланылған әдебиеттер:
Ш. К. Бектұров «Қазақ тілі» , Алматы, «Атамұра» 2006 жыл
У.А.Жанпеисова «Қазақша-орысша тақырыптық сөздік» Алматы 2010 жыл
«Қазақтың мақал-мәтелдері» «Көшпенділер» баспасы, Алматы 2011ж
К.Ерешева, Ұ. Ботабаева, Р. Муханова «Қазақ тілінен сын жұмыстары», «Өлке баспасы» 2008 жыл
Интернет желісі.
Сабақ: 65
Күні: 13.01.2015 ж
Сыныбы: 10 «А»
Сабақтың тақырыбы: «Тіл дамыту»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік. Тіл дамыту бойынша берілген тапсырмаларды орындау. Жаңа сөздермен танысу. Морфология бөліміне алған білімдерін пысықтау.
Дамытушылық: Байланыстырып сөйлеу дағдысын,сөздік қорды молайту арқылы дамыту.
Тәрбиелік: Қазақ тіліне, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.
Сабақтың түрі: Аралас сабағы
Әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік әдісі.
Көрнекілік: Кестелер, тест жинақтары, әдеби оқулықтар.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Оқушылармен сәлемдесемін
ә) Оқушыларды түгендеймін
б) Сабаққа дайындығын тексеремін.
ІІ Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:
Өткен сабақты тексеріп, жаңа сабақпен сабақтастыру.
ІІІ Сабақтың мақсаты:
Сабақтың мақсаты мен міндетіне тоқталу.
ІV Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі:
Тіл білімінің морфология саласы нені зерттейтін еді?
Қазақ тілінде қанша сөз табы бар?
Сөз құрамы дегеніміз не?
1-тапсырма. Сөйлемдерді оқып, морфологиялық талдау жасаңдар.
Табиғат өте шебер, оның тауы да, тасы да, орманы да көз тойдырарлықтай сұлу.
Табиғат құбылыстарына, жер-су аттарына байланысты адам ес імдері көптеп кездеседі.
2-тапсырма. Мәтінді түсініпоқып, үш деңгейлік тапсырманы орындаңдар.
Мәтінді оқып талдатамын. Сұрақ-жауап әдісі арқылы мәтінді түсінгенін тексеремін. Тілдерін дамыту мақсатында диалог құрастырып, бір-бірімен қазақ тілінде тілдестіремін. Мәтін бойынша берілген сөздікпен жұмыс жасаймын
Сөздік жұмысы.
Үміт етпеу – не надеяться
Ауылын шабу- нападение на аул
Алып қашу – украсть
Қуғыннан қашу – убегать от погони
Улы жылан – ядовитая змея
Көңілі шаттану –приподнятое настроение
Есінен тану – потерять сознание
Демі біту – перестать дышать
Көз жұму – умереть
Мазар тұрғызу – построить мавзолей
V Жаңа сабақты түсінгенін тексеру кезеңі:
Мәтін бойынша берілген деңгейлік тапсырмаларды орындатамын.
VІ Бекіту:
3-тапсырма. Диалогты жұптасып оқыңдар. Өз аттарыңның қойылу себептерін анықтаңдар.
VІІ Қорытынды:
Бақты қорытындылаймыз.
Оқушыларды бағалаймын.
VІІІ Үйге тапсырма:
91-бет, 4-тапсырма.
Пайдаланылған әдебиеттер:
Ш. К. Бектұров «Қазақ тілі» , Алматы, «Атамұра» 2006 жыл
У.А.Жанпеисова «Қазақша-орысша тақырыптық сөздік» Алматы 2010 жыл
«Қазақтың мақал-мәтелдері» «Көшпенділер» баспасы, Алматы 2011ж
К.Ерешева, Ұ. Ботабаева, Р. Муханова «Қазақ тілінен сын жұмыстары», «Өлке баспасы» 2008 жыл
Интернет желісі.
Қазақ тілі оқыту әдістемесі Алматы «Атамұра» 2014 ж
Сабақ: 66
Күні: 13.01.2015 ж
Сыныбы: 10 «А»
Сабақтың тақырыбы: «Тіл дамыту»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік. Тіл дамыту бойынша берілген тапсырмаларды орындау. Жаңа сөздермен танысу. Морфология бөліміне алған білімдерін пысықтау.
Дамытушылық: Байланыстырып сөйлеу дағдысын,сөздік қорды молайту арқылы дамыту.
Тәрбиелік: Қазақ тіліне, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.
Сабақтың түрі: Аралас сабағы
Әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік әдісі.
Көрнекілік: Кестелер, тест жинақтары, әдеби оқулықтар.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Оқушылармен сәлемдесемін
ә) Оқушыларды түгендеймін
б) Сабаққа дайындығын тексеремін.
ІІ Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:
Өткен сабақты тексеріп, жаңа сабақпен сабақтастыру.
ІІІ Сабақтың мақсаты:
Сабақтың мақсаты мен міндетіне тоқталу.
ІV Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі:
Тіл білімінің морфология саласы нені зерттейтін еді?
Қазақ тілінде қанша сөз табы бар?
Сөз құрамы дегеніміз не?
1-тапсырма. Сөйлемдерді оқып, морфологиялық талдау жасаңдар.
Табиғат өте шебер, оның тауы да, тасы да, орманы да көз тойдырарлықтай сұлу.
Табиғат құбылыстарына, жер-су аттарына байланысты адам ес імдері көптеп кездеседі.
2-тапсырма. Мәтінді түсініпоқып, үш деңгейлік тапсырманы орындаңдар.
Мәтінді оқып талдатамын. Сұрақ-жауап әдісі арқылы мәтінді түсінгенін тексеремін. Тілдерін дамыту мақсатында диалог құрастырып, бір-бірімен қазақ тілінде тілдестіремін. Мәтін бойынша берілген сөздікпен жұмыс жасаймын
Сөздік жұмысы.
Үміт етпеу – не надеяться
Ауылын шабу- нападение на аул
Алып қашу – украсть
Қуғыннан қашу – убегать от погони
Улы жылан – ядовитая змея
Көңілі шаттану –приподнятое настроение
Есінен тану – потерять сознание
Демі біту – перестать дышать
Көз жұму – умереть
Мазар тұрғызу – построить мавзолей
V Жаңа сабақты түсінгенін тексеру кезеңі:
Мәтін бойынша берілген деңгейлік тапсырмаларды орындатамын.
VІ Бекіту:
3-тапсырма. Диалогты жұптасып оқыңдар. Өз аттарыңның қойылу себептерін анықтаңдар.
VІІ Қорытынды:
Бақты қорытындылаймыз.
Оқушыларды бағалаймын.
VІІІ Үйге тапсырма:
91-бет, 4-тапсырма.
Пайдаланылған әдебиеттер:
Ш. К. Бектұров «Қазақ тілі» , Алматы, «Атамұра» 2006 жыл
У.А.Жанпеисова «Қазақша-орысша тақырыптық сөздік» Алматы 2010 жыл
«Қазақтың мақал-мәтелдері» «Көшпенділер» баспасы, Алматы 2011ж
К.Ерешева, Ұ. Ботабаева, Р. Муханова «Қазақ тілінен сын жұмыстары», «Өлке баспасы» 2008 жыл
Интернет желісі.
Қазақ тілі оқыту әдістемесі Алматы «Атамұра» 2014 ж
Сабақ: 107
Күні: 01.04.2015 ж
Сыныбы: 10 «А»
Сабақтың тақырыбы: Қос сөз. Ресми стиль.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік. Қос сөздер туралы мәліміеттерін толықтыру. Ресми стильдің ерекшкліктерін түсіндіріп өту. Морфология бөліміне алған білімдерін пысықтау.
Дамытушылық: Байланыстырып сөйлеу дағдысын,сөздік қорды молайту арқылы дамыту.
3. Тәрбиелік: Қазақ тіліне, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.
Сабақтың түрі: Жаңа сабағы
Әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік әдісі.
Көрнекілік: Кестелер, тест жинақтары, әдеби оқулықтар.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Оқушылармен сәлемдесемін
ә) Оқушыларды түгендеймін
б) Сабаққа дайындығын тексеремін.
ІІ Сабақтың мақсаты:
Сабақтың мақсаты мен тақырыбына тоқталу.
ІІІ Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі:
Күрделі сөздер нешеге бөлінетін еді?
Қос сөз дегеніміз не?
Қос сөздердің қандай түрлері бар?
Стильдің қандай түрлерін білеміз?
Ресми стильге түсік беріп өтемін.
V Жаңа сабақты түсінгенін тексеру кезеңі:
Өтілген тапсырмалар негінде тест кітапшалары бойынша берілген нұсқалармен жұмыс жасаймыз
VІ Бекіту:
Берілген мақал-мәтелдердегі қос-сөздердің түрін ажырату.
Жақсылықтың ерте-кеші жоқ.
Көре-көре көсем боласың,
Сөйлей-сөйлей шешен боларсың.
VІІ Қорытынды:
Сабақты қорытындылаймыз.
Оқушыларды бағалаймын.
VІІІ Үйге тапсырма:
Тақырыпқа байланысты 5 сөйлем жазып келу, ережелерді қайталау.
Пайдаланылған әдебиеттер:
Ш. К. Бектұров «Қазақ тілі» , Алматы, «Атамұра» 2006 жыл
2.У.А.Жанпеисова «Қазақша-орысша тақырыптық сөздік» Алматы 2010 жыл
2.«Қазақтың мақал-мәтелдері» «Көшпенділер» баспасы, Алматы 2011ж
3.К.Ерешева, Ұ. Ботабаева, Р. Муханова «Қазақ тілінен сын жұмыстары», «Өлке баспасы» 2008 жыл.
4.Қазақ тілі оқыту әдістемесі Алматы «Атамұра» 2014 ж
Сабақ: 108
Күні: 02.04.2015 ж
Сыныбы: 10 «А»
Сабақтың тақырыбы: Еңбек құқығы
Сабақтың мақсаты:
Білімділік. Қос сөздер туралы мәліміеттерін толықтыру. Ресми стильдің ерекшкліктерін түсіндіріп өту. Морфология бөліміне алған білімдерін пысықтау.
Дамытушылық: Байланыстырып сөйлеу дағдысын,сөздік қорды молайту арқылы дамыту.
3. Тәрбиелік: Қазақ тіліне, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.
Сабақтың түрі: Жаңа сабағы
Әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік әдісі.
Көрнекілік: Кестелер, тест жинақтары, әдеби оқулықтар.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Оқушылармен сәлемдесемін
ә) Оқушыларды түгендеймін
б) Сабаққа дайындығын тексеремін.
ІІ Сабақтың мақсаты:
Сабақтың мақсаты мен тақырыбына тоқталу.
ІІІ Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі:
Күрделі сөздер нешеге бөлінетін еді?
Қос сөз дегеніміз не?
Қос сөздердің қандай түрлері бар?
Стильдің қандай түрлерін білеміз?
Ресми стильге түсік беріп өтемін.
V Жаңа сабақты түсінгенін тексеру кезеңі:
Өтілген тапсырмалар негінде тест кітапшалары бойынша берілген нұсқалармен жұмыс жасаймыз
VІ Бекіту:
Берілген мақал-мәтелдердегі қос-сөздердің түрін ажырату.
Жақсылықтың ерте-кеші жоқ.
Көре-көре көсем боласың,
Сөйлей-сөйлей шешен боларсың.
VІІ Қорытынды:
Сабақты қорытындылаймыз.
Оқушыларды бағалаймын.
VІІІ Үйге тапсырма:
Тақырыпқа байланысты 5 сөйлем жазып келу, ережелерді қайталау.
Пайдаланылған әдебиеттер:
Ш. К. Бектұров «Қазақ тілі» , Алматы, «Атамұра» 2006 жыл
2.У.А.Жанпеисова «Қазақша-орысша тақырыптық сөздік» Алматы 2010 жыл
2.«Қазақтың мақал-мәтелдері» «Көшпенділер» баспасы, Алматы 2011ж
3.К.Ерешева, Ұ. Ботабаева, Р. Муханова «Қазақ тілінен сын жұмыстары», «Өлке баспасы» 2008 жыл.
4.Қазақ тілі оқыту әдістемесі Алматы «Атамұра» 2014 ж
Сабақ: 112
Күні: 14.04.2015 ж
Сыныбы: 10 «А»
Сабақтың тақырыбы: Қатемен жұмыс. Тіл дамыту.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: «Жетісі –жер жанаты» тақырыбында жіберілген емле мен тыныс белгі қателерімен жұмыс жүргіземіз. Сауатты жазуға дағдыландыру. Жіберілген қателерді болдырмауға дағдыландыру.
Дамытушылық: Сөздік қорын байыту.Сөйлеу тілін дамыту. Есте сақтау қабілетін дамыту.
Тәрбиелік: Адалдыққа, адамгершілікке, ұқыптылыққа, өз-өзін құрметтеуге үйрету. Әдептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Қайталау сабақ
Әдісі: Әңгімелеу,баяндау,сұрақ – жауап
Көрнекілігі: сызба кестелер.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Оқушылармен сәлемдесемін
ә) Оқушыларды түгендеймін
б) Сабаққа назарын аудару
ІІ Мақсат қою кезеңі:
Сабақтың мақсаты мен тақырыбына тоқталу.
ІІІ Білімін тексеру кезеңі:
Жіберілген қателермен жұмыс жасаймыз. Қателердің болыдмау үшін, теориялық тұрғыда түсіндіріп өтемін.
ІV Бекіту кезеңі:
Тест кітапшаларымен жұмыс жасаймыз.
V Үйге тапсырма:
Ереже жаттау.
Пайдаланылған әдебиеттер:
Ш. К. Бектұров «Қазақ тілі» , Алматы, «Атамұра» 2006 жыл
2.У.А.Жанпеисова «Қазақша-орысша тақырыптық сөздік» Алматы 2010 жыл
3.«Қазақтың мақал-мәтелдері» «Көшпенділер» баспасы, Алматы 2011ж
4.К.Ерешева, Ұ. Ботабаева, Р. Муханова «Қазақ тілінен сын жұмыстары», «Өлке баспасы» 2008 жыл.
4.Қазақ тілі оқыту әдістемесі Алматы «Атамұра» 2014 ж
Сабақ: 114
Күні: 17.04.2015 ж
Сыныбы: 10 «А»
Сабақтың тақырыбы: Елші болу арманым.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік. « Елші болу арманым» мәтінімен жұмыс жасау. Мәтінде берілген жаңа сөздермен таныстыру. Елшіллік жайында қазақ тілнде, ресми стильмен жеткізе алуға үйрету.
Дамытушылық: Байланыстырып сөйлеу дағдысын,сөздік қорды молайту арқылы дамыту.
3. Тәрбиелік: Қазақ тіліне, еліне деген құрметті артыруға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік әдісі.
Көрнекілік: Кестелер, тест жинақтары, әдеби оқулықтар.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Оқушылармен сәлемдесемін
ә) Оқушыларды түгендеймін
б) Сабаққа дайындығын тексеремін.
ІІ Үйге берілген тапсырманы тексеріп, өтілген сабақты бекіту:
ІІІ Сабақтың мақсаты:
Сабақтың мақсаты мен тақырыбына тоқталу.
ІІІ Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі:
«Елші» деген сөзге қалай түсінесіңдер?
Елші болған адам қандай адам болу керек?
Бұрынғы елші мен қазіргі елшілердің айырмашылығы туралы не айта аласыңдар?
V Жаңа сабақты түсінгенін тексеру кезеңі:
Мәтінмен жұмыс жасаймыз. Мәтін бойынша сұрақтар құрастырып жазамыз.
Екеукара сұхбат ұйымдастыру.
VІ Бекіту:
Тест кітапшаларымен жұмыс жүргіземіз.
VІІ Қорытынды:
Сабақты қорытындылаймыз.
Оқушыларды бағалаймын.
VІІІ Үйге тапсырма:
«Елші болу арманым» тақырыбына шағын эссе жазып келу.
Пайдаланылған әдебиеттер:
Ш. К. Бектұров «Қазақ тілі» , Алматы, «Атамұра» 2006 жыл
2. У.А.Жанпеисова «Қазақша-орысша тақырыптық сөздік» Алматы 2010 жыл
3. «Қазақтың мақал-мәтелдері» «Көшпенділер» баспасы, Алматы 2011ж
4. К.Ерешева, Ұ. Ботабаева, Р. Муханова «Қазақ тілінен сын жұмыстары», «Өлке баспасы» 2008 жыл.
5. Қазақ тілі оқыту әдістемесі Алматы «Атамұра» 2014 ж
Сабақ: 115
Күні: 21.04.2015 ж
Сыныбы: 10 «А»
Сабақтың тақырыбы: Қазақтың тұңғыш ресми елшісі - Нәзір Төреқұлов.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік. 1. «Қазақтың тұңғыш ресми елшісі – Нәзір Төреқұлов»
мәтінімен жұмыс жасау. Мәтінде берілген жаңа сөздермен таныстыру. Мәтінге байланысты деңгейлік тапсырмаларды орындау.
Дамытушылық: Қазақ тілінде өз ойларын нақты, дәлелді, қазақ тілінде жеткізе білуін дамыту.
3. Тәрбиелік: Қазақ тіліне, еліне деген құрметті артыруға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік әдісі.
Көрнекілік: Кестелер, тест жинақтары, әдеби оқулықтар.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Оқушылармен сәлемдесемін
ә) Оқушыларды түгендеймін
б) Сабаққа дайындығын тексеремін.
ІІ Үйге берілген тапсырманы тексеріп, өтілген сабақты бекіту:
ІІІ Сабақтың мақсаты:
Сабақтың мақсаты мен тақырыбына тоқталу.
ІV Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі:
«Елші» деген сөзге қалай түсінесіңдер?
Көп тілді білгеннің қандай пайдасы бар деп ойлайсыңдар?
V Жаңа сабақты түсінгенін тексеру кезеңі:
Мәтінмен жұмыс жасаймыз. Мәтін бойынша деңгейлік тапсырмаларды орындаймыз.
VІ Бекіту:
Тест кітапшаларымен жұмыс жүргіземіз.
VІІ Қорытынды:
Сабақты қорытындылаймыз.
Оқушыларды бағалаймын.
VІІІ Үйге тапсырма:
Нәзір Төреқұлов жайлы қосымша мәліметтер тауып келу.
Пайдаланылған әдебиеттер:
Ш. К. Бектұров «Қазақ тілі» , Алматы, «Атамұра» 2006 жыл
2. У.А.Жанпеисова «Қазақша-орысша тақырыптық сөздік» Алматы 2010 жыл
3. «Қазақтың мақал-мәтелдері» «Көшпенділер» баспасы, Алматы 2011ж
4. К.Ерешева, Ұ. Ботабаева, Р. Муханова «Қазақ тілінен сын жұмыстары», «Өлке баспасы» 2008 жыл.
5. Қазақ тілі оқыту әдістемесі Алматы «Атамұра» 2014 ж
Достарыңызбен бөлісу: |