Пәні: Қазақстан тарихы
|
Сынып: 8 А, Ә
|
Мерзімі: 29.01.2016
|
Тақырыбы:
|
Қазақстандағы ғылыми-зерттеу жұмыстары
|
Мақсаты:
|
Орыс және шетел ғалымдары мен қазақ зиялыларының қазақстан тарихын, мәдениеті мен тұрмысалтын зерттеген еңбектерімен таныстырып, ол еңбетердің қазақ халқының саяси, экономикалық өмірі мен материалдық мәдениетін, өткен тарихын зерделеуге қосқан үлесіне тоқталу
|
Күтілетін нәтиже:
|
Қазақ өлкесін зерттеген ғалымдардың еңбектері туралы айта отырып сипаттама беріп, өздегінен талдап, қорытынды жасауға дағдыланады
|
Бағалау критерийлері:
|
Теорияны түсіну, негізгі идеяны білу, рефлексия жасау
|
Әдіс-тәсілдер:
|
«Себетті толтыру» әдісі, «Жұптас-Бірлес-Бөліс» , «Броундық қозғалыс», «Пікірлер базары»,«Қара-жап-айт-жаз-тексер», «20 секунд» әдісі, «Бұл мәлімет ШЫНДЫҚ па әлде ЖАЛҒАН ба?» Рефлексиялық шеңбер, «Қателермен жұмыс кестесі»
|
Сабақтың барысы:
|
Кезеңі
|
Уақыты
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Кіріспе
|
2минут
|
Оқушылармен сәлемдесу,назарын сабаққа аударту.
«Сәлемдесу» ойыны» жаттығуы
|
Оқушылар көзбен… қолмен… иықпен… құлақпен… тіземен… иекпен… өкшемен… арқамен сәлемдеседі.
|
Ауызша мадақтау
|
АКТ
Стикерлер,маркер
|
3 минут
3 минут
|
Оқушыларды топқа бөлу
Әртүрлі стикерлер арқылы төрт топқа бөлінеді
«Себетті толтыру» әдісі
Үй тапсырмасын «ХІХ ғ. оқу ағарту саласы»бойынша сұрақтар арқылы пысықтау.
Өзін-өзі бағалау
Бәрін де түсіндім
Бәрін де түсіндім,басқаларға көиектесе аламын
Түсіндім,алайда маған көмек керек
Маған көмек керек
Үй тапсырмасын орындай аламын
Түсіндіріп бере аламын
Түсінбедім
|
Оқушы қызығушылық танытып, белсенділігі артады.
Гүлді алған оқушы келесі оқушыға сұрақ қояды.
|
Үй тапсырмасын қаншалықты білетінін оқушы озін-өзі бағалайды.
|
Тақырыпқа байланысты суреттер
|
Таныстырылым
|
2 минут
|
«Миға шабуыл». Жаңа сабақтың тақырыбын білу үшін оқушыларға сұрақтар қойылады.
-Мен осы тақырып бойынша не білемін?
-Не білгім келеді?
-Бұл тақырыпты мен қалай білемін?
|
Оқушылар тыңдай біледі, тақырыпты әңгімеледі
|
Стикерлер арқылы ынталандыру
|
АКТ
|
Негізгі бөлім
|
20 минут
|
«Жұптас-Бірлес-Бөліс»
Мәтінді оқиды,талдайды.
1.Орыс ғалымдарының Қазақстанды зерттеудегі рөлі.
2.Орыс жазушыларының еңбектеріндегі Қазақстанның алатын орнын сипаттау. А.С.Пушкин
В.И.Даль
3. Т.Г.Шевченконың Қазақстанда болуы
4.Броундық қозғалыс
«Пікірлер базары»
|
Оқушы орындау керек
Мәтінмен жұмыс
Оқушылар сыныпты шарлап,талқыланатын мәселе бойынша ақпарат жинап,басқалармен бірлеседі.
|
Белсенді топты бағалау. «Гүлдер»
Жасыл-ең көп көмектескенге
Сары-ең көп сұрақтарға жауап бергенге
Қызыл-ең белсенді оқушыға
|
Қазақстанның саяси картасы
Постер
АКТ
|
10 минут
|
Жаңа сабақты қорытындылау
«Қара-жап-айт-жаз-тексер»
«Бұл мәлімет ШЫНДЫҚ па әлде ЖАЛҒАН ба?»
«20 секунд» әдісі
1. В.И.Дальдің Орынбор өлкесіндегі қазақтардың тұрмыс жағдайын сипаттаған шығармасы: «Бөкей мен Мәулен» повесі.
2. А.С.Пушкиннің Орынборда (Қазақстанда) болған жылы: 1833 жыл.
3. ХІХ ғасырда қазақ халқы тақырыбы шығармашылығында белгілі орын алған украин халқының ұлы ақыны: Т.Г.Шевченко.
4. ХІХ ғасырдың бірінші жартысында көшпелі қазақ халқының әдет-ғұрыптары мен салт-дәстүрін зерттеген белгілі орыс ғалымы: А.Левшин.
5. А.С.Пушкиннің Оралда қағазға түсірген поэмасы: «Қозы Көрпеш – Баян сұлу»
|
Оқушылар есте қалай сақталғандарын жүйелейді
Оқушылар екі дұрыс,бір жалған мәлімет жазады. Басқа топ оқушылары дұрысын табады.
Оқушылар тыңдайды, жауап береді
Мұғалім арнайы сұрақтар жасырады және ойлануға 20 секунд уақыт береді. олардың тез ойлау қабілетін дамытады
|
«Қателермен жұмыс кестесі»
Қателері
|
Неліктен қате жіберді?
|
Қалай түзетуге болады?
|
|
|
|
|
АКТ
|
Қорытынды
|
5 минут
|
Рефлексия жасау
Рефлексиялық шеңбер
Сабақ барысындағы көңіл-күйіңіз қандай болды?
Бүгін не білдіңіз? Сіз үшн не жаңалық болды?
Сабаққа қатысуыңызды қалай бағалайсыз?
Сабақта қандай қиындықтар туды?
Сабақ аяғындағы көңіл-күйіңіз қандай болды? Неліктен?
Үйге тапсырма: Қазақстанды зерттеуші қазақ ғалымдары жайлы өздігінен іздену жұмысы тапсырылады.
Зерттеушілер
|
Қысқаша өмірбаяны
|
Еңбектері
|
Зерттеу бағыттары(не таралы жазды?)
|
|
|
|
|
|
Ұстаз төмендегі берілген тақырып бойынша сұрақтардың бірін жазып немесе оқып береді. Оқушы жауап береді.
Үйге берілген тапсырманы күнделікке жазу
|
Бағалау
Рефлексия
|
Оқушы өзара бағалауы
|